Ve vrcholu českého rovinového kalendáře si to dle očekávání o vítězství rozdali Cheeky Chappie (Chaloupka, 2,25:1) a Honzik Chipera (Havelková, 4:1), přestože oba kvůli vysokým startovním číslům neměli ideální průběh. Navrch měl nakonec dříve jmenovaný svěřenec Radka Holčáka, který měl v cíli zásluhou silného spídu převahu krku. Následně zamířil do Slovenského derby, ale tamní menší dráha mu tolik nesedí, což je hlavní příčinou jeho „až“ čtvrtého místa. Ze středoevropanů byl každopádně druhý nejlepší a na vítěze ztrácel jen délku a čtvrt, takže bratislavská forma není vůbec špatná.
To Honzik Chipera nakonec Slovenské derby kvůli zdravotním problémům vynechal, ale už čtrnáct dní po jeho termínu se před St Legerem rozcvičil v Karlových Varech. Tam sice nesplnil roli desetinového favorita, ovšem jeho jediný přemožitel Hidden Flame získal už krátce po startu těžko smazatelný náskok a výbornou letní formu následně potvrdil vítězstvím ve Francii. Supervytrvalecká distance sice nebude zřejmě ani pro jednoho z výše jmenovaného dua to pravé, protože Cheeky Chappie vlastní kratší mateřskou stranu rodokmenu a otec Honzika Chipery Archipenko měl optimum na distancích do dvou kilometrů, přesto by si to díky své třídě měli znovu rozdat o vítězství.
Do souboje o příčky nejvyšší ovšem může promluvit také Love Me (Verner, 6:1), který v dramatické koncovce Slovenského derby předstihl dvojici kvalitních Němců a získal tak senzační vítězství. To ovšem neznamená, že by už předtím nenaznačil své možnosti. Vždyť v Českém derby finišoval na čtvrtém místě. Každopádně menší bratislavská dráha mu na rozdíl od řady soupeřů sedla, a proto je při návratu do Chuchle tím třetím vzadu. Na startu bude také další svěřenec Allana Petrlíka Rabbit Railink (Lukášek, 20:1), jehož dosavadní výsledky ho řadí mezi outsidery, ale je jedním z horkých adeptů na roli vodiče.
Za smolaře klasického ročníku lze označil dvojici synů New Approacha. Prvním z nich je Buonarroti (Šafář, 7:1), který kvůli horečkám vynechal Velkou červnovou cenu, v Českém derby doplatil na kolizi krátce po startu a ve Slovenském derby zase útočil z beznadějné pozice. Přesto se v krátké bratislavské rovině dokázal posunout na necelé čtyři délky od vítěze vzdálené osmé místo, takže ho rozhodně nelze zatracovat. To New Attack (Šmida, 7,77:1) se sice Velké červnové zúčastnil, ale krátce po startu se jeho žokejovi Zdenko Šidovi otočilo sedlo a na konci oblouku u internátu se tak poroučel k zemi. V derby byl zase po startu příliš chtivý, a i proto mu v závěrečných metrech došly síly a propadl se na šesté místo. Posledně ve Slušovicích sice získal působivé vítězství takřka stylem start-cíl, ovšem proti němu stáli soupeři s handicapy kolem 70 kilo. Tentokrát ho čeká podstatně silnější společnost a jeho projev i mateřská strana rodokmenu napovídají, že další metry navíc pro něj budou problémem.
Stejně jako v Českém derby bude mít na startu dvojici svěřenců trenér Arslangirej Šavujev, ovšem dvojici Vainakh – Zakhar Star vystřídá Dasho Top (Murzabayev, 8:1) s Aldan Riverem (Koplík, 12:1). Z nich se lépe jeví dříve jmenovaný, který se po nepovedené Velké červnové na dva a půl měsíce odmlčel, aby se před čtrnácti dny vrátil na dráhu lehkých karlovarským vítězstvím. Tehdy proti němu ovšem kromě mamutí zátěž nesoucího Barateuse stáli trojkový soupeři. Na rozdíl od něj má sice Aldan River na kontě umístění z jedničkového dostihu, když skončil třetí ve Starohájském kritériu, ovšem mnoho kvality za ním nezůstalo. Slušně si vedl i začátkem července ve Varech, ale jeho následný výlet do Francie úspěch nepřinesl a na špičku ročníku by tak stačit neměl.
V kurzu 12:1 je vypsán také Castellon (Rája). Ten ukázal slušnou třídu především čtvrtým místem ve Velké červnové a vytrvalost by mu scházet neměla, ovšem od neúspěchu v Českém derby se na dráze neukázal, takže jeho forma je otazníkem. Kromě Love Meho budou na startu ještě tři zástupci českého chovu. S elitou ročníku už se dokázal slušně popasovat Vajgaros (Zatloukal, 12:1), když po šestém místě ve Velké červnové bral v derby poslední sedmou dotaci. Posledně sice v Lázeňské míli skončil poslední, ale to padá na vrub příliš krátké distance, takže tentokrát může znovu něco vydělat. Aztek (Foret, 12:1) ve třech letošních startech neprohrál, ale dosud startoval maximálně ve třetí kategorii. Každopádně vždy zvítězil s rezervou, takže těžko odhadovat, kde je jeho strop. To Polonaise (Korečková, 30:1) dokonce dosud startovala pouze dvakrát ve čtyřkách, přičemž je stále nezvítězivší. Dá se od ní sice očekávat progres, ovšem v této společnosti se roli outsidera vyhnout nemůže.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.