Švédsko
Počátkem devadesátých let minulého století koketovali čeští klusáci se sázkou V65. Po několika měsících zanikla. Dnes s trochou nadsázky můžeme říct, že tím pádem skončila vidina rozvoje tuzemských klusáků. Od té doby jsou sázky na klusáky pověstnou Popelkou. V roce 1970 byla špatná situace i ve Švédsku, ale vše se podařilo vyřešit a dnes je společnost ATG hybnou silou nejen klusáků, ale i cvalového sportu. I teď v zimě se běhá jednou týdně. V neděli 8. ledna se uskutečnilo devět dostihů na loni otevřeném závodišti Bro Park.
Také švédské sázky jsou totalizátorové, sází se na vítěze, místo, pořadí dvou nebo tří koní v cíli, ale tím podobnost s naším systémem končí. Stačí se podívat na včerejší nabídku v Bro Parku. Kromě výše uvedených typů sázek, se na první čtyři dostihy sázela sázka V4, její obrat byl 1,15 miliónu švédských korun (zhruba 3,3 miliónu korun českých), na pátý až devátý dostih byla přijímána sázka V5 s obratem celých 290 tisíc švédských korun (přibližně 840 tisíc Kč). Navíc jako vždy u poledních dostihů byla přijímána sázka Lunch double (2. a 3. dostih), jejíž obrat byl více než půl miliónu švédských korun (1,5 miliónu Kč). Pokud sečteme obraty v těchto třech prémiových sázkách nedělního odpoledne, dostáváme se k 5,6 miliónům Kč, tedy srovnatelnému obratu se dnem Velké pardubické. Sázky na vítěze, místo a pořadí dvou či tří koní přinesly obrat miliónu švédských korun, tedy 2,9 miliónu Kč. Prémiové sázky dostihového dne tvoří zhruba dvě třetiny obratu v rámci dne, zatímco ty známé i u nás zbylou jednu třetinu.
Cvalové dostihy (ač se jich během roku ve Švédsku uskuteční více než 600) jsou na severu na vedlejší koleji. Prim hrají klusáci, kteří běhají každý den a v průběhu roku se uskuteční na 8000 klání. Pár dostihů okolo poledne a potom večer, dostihové dny začínají po 18. hodině a končí se mezi devátou a desátou večerní, záleží na počtu klání. Hlavní švédské dostihové sázky jsou V75 a V86. Prvně jmenovaná se přijímá pravidelně na sobotní dostihy, které se střídavě konají na různých švédských drahách, kterých je více než třicet. Jednou až dvakrát v měsíci je sázka V75 přijímána i v neděli, zpravidla pokud jsou na programu nějaké významné dostihy. Sázka V86 je přijímána na středeční večerní dostihy, většinou se zkombinují čtyři dostihy z jedné dráhy a čtyři z druhé (první dostih je na programu okolo půl deváté večer a poslední před desátou). V drtivé většině je jednou z nich centrální klusácký ovál v Solvalle.
Sázka V75 je jednoznačně populárnější, obraty u ní jsou zhruba trojnásobně vyšší než u V86. Ve druhém pololetí roku 2016 byla sázka V75 přijímána 45krát, V86 čtyřiadvacetkrát. Vyšší počet dnů s V75 způsobil především vánoční týden. 24. prosince se ve Švédsku neběhalo, ale od 23. prosince do Silvestra byla V75 přijímána každý den a poslední den v roce byl na ni obrat 146 miliónů švédských korun (423 miliónů Kč), což byl rekordní obrat za sledovaný půlrok. Celkem v osmi případech za šest měsíců byl obrat vyšší než 100 miliónů švédských korun.
Za půl roku se v „královských“ prémiových sázkách prosázelo 3,48 miliardy švédských korun (více než 10 miliard Kč), průměrný obrat v jedné prémiové sázce je vyšší než 50 miliónů korun. V sázkách V75 a V86 se protočila polovina švédského dostihového sázkového obratu. Švédský sázkový obrat se v posledních letech pohybuje mezi 12 a 15 miliardami švédských korun ročně s tím, že v roce 2015 byl zaznamenán pokles ve výši necelých šesti procent proti roku 2011. Třináct procent sázkového obratu se vrací zpět do dostihů, a tak průměrná dotace v dostihu je 84 tisíc švédských korun (Více než 240 tisíc Kč).
I ve Švédsku jsou prémiové sázky populární, neboť mohou přinést velmi lákavou výhru. Rekordní výhra ve druhém pololetí 2016 byla 48,8 miliónu švédských korun (více než 141 miliónů Kč). Celkem pětkrát byla výhra vyšší než milión švédských korun, což je částka, která Vám zcela jistě změní životní úroveň.
Francie
Nevím, zda je ve Francii v pracovní dny krátce po tři čtvrtě na dvě polední přestávka či siesta, ale jedno je jisté. Právě v tomto čase se v pracovních dnech (s výjimkou pátku od února do listopadu) konají dostihy označené Quinté +. Vysoké dotace, vysoký sázkový obrat a také vysoké výhry. Právě dostihy Quinté + rozebírají snad všechny noviny v zemi galského kohouta, proto jsou sázky v nich tak vysoké a násobně překračují obrat na běžné dostihy. O víkendu se Quinté + konají zpravidla v 15:15, ale pokud je vrchol opravdu mimořádný, tak je čas libovolně posunut.
Sázka Quinté + je sázka na pořadí prvních pěti koní v cíli ve vybraném dostihu. V průběhu roku se střídají roviny, překážky a klusáci. Samozřejmě v zimě hrají klusáci prim, v létě se častěji v nabídce objevují roviny a skoky. Pokud je na startu velmi prestižního klání alespoň 14 nebo 15 koní je jako Quinté + zařazen právě jeden z vrcholů sezóny, a to se celkový obrat ještě zvyšuje.
Ve Francii se běhají dostihy každý den v roce, a tak Quinté + se sází každý den, v roce 2016 bylo výjimkou jen pondělí 7. března, kdy byla stávka sázkových pracovníků na závodišti v Enghien a dostih Quinté + se neuskutečnil. Celkový obrat na dostihy Quinté + v roce 2016 byl 3 126 986 958 euro (více než třetina celkového dostihového sázkového obratu společnosti PMU za rok). V této sumě je zahrnuto asi deset typů sázek, od vítěze přes místo, pořadí až po vlastní Quinté +, které v této sumě tvoří více než polovinu (každý den je poměr trochu jiný a odlišuje se také u sázek e.PMU a PMU). Ještě v této sumě není započítána suma prosázených peněz v sázce Quarté (tedy pořadí prvních čtyř koní), kterou sázková kancelář PMU nezveřejňuje. Quinté můžete sázet jako přesné pořadí nebo nepřesné pořadí, když sázíte přesné pořadí a uhodnete, je vaše výhra mnohem zajímavější. V pondělí 9. ledna bralo přesné pořadí 620 euro za dvě vsazená a nepřesné 12,40 za dvě.
Výhry druhé lednové pondělí letošního roku nebyly zrovna takové, které by lákaly k sázce celou Francii. Mezi prvními pěti byli koně s maximálním sázkovým poměrem 10,7:1 a favorit zvítězil. V neděli 8. ledna byly výhry zajímavější 7571,2 za dvě eura při přesném pořadí a šedesát za dvě při nepřesném. Zatím rekordní výhra v Quinté + v roce 2017 se zrodila v pátek 6. ledna v Deauville (v tomto dostihu finišoval třetí Lukův Veakalto), kde výherce bral za dvě vsazená eura 131 496 euro (více než 3,5 miliónu korun). K vidění jsou i další tři výhry vyšší než 30 tisíc euro (více než 800 tisíc korun). Za předpokladu, že 30 tisíc euro může být francouzský průměrný roční plat, tak vychází, že se téměř každý druhý den se hraje o roční plat…
Průměrný denní obrat na dostih se sázkou Quinté + je 8 567 088 euro (více než 231 miliónů Kč). To znamená, že na dostih s Quinté + se každý den prosází devětkrát tolik, co u nás v dostihových sázkách za celý rok. Osm procent sázkového obratu ve Francii se vrací zpět do dostihů, proto se není co divit, že jsou dotace v zemi trikolóry tak vysoké a atraktivní.
Ani ve Francii se nesází každý den stejně, většinou nejméně se vsadí v pondělí. Například v pondělí 27. června, kdy se Quinté + konalo v Auteuil byl obrat pouze 5 692 835 euro. Tradičně nejlepším dnech pro sázky je neděle (to se také konají nejprestižnější dostihy). Nejvyšší obrat v dostihu Quinté + byl v neděli 31. ledna, kdy se konala klusácká Cena Ameriky, jen na tento dostih bylo prosázeno 21 800 810 euro. Druhé místo patří únorové klusácké Ceně Francie s obratem 15 926 238 euro. Až na třetím místě je Cena Vítězného oblouku, na kterou se prosázelo 15 658 777 euro. Obrat při Grand steeplechase de Paris nedosáhl ani jedenácti miliónů euro. Nejlepším měsícem z pohledu Quinté + byl leden, kdy se prosázelo téměř 300 milionů euro, naopak nejméně se sázelo v srpnu a čtvrt miliardy za měsíc nebylo překročeno ani v červnu a září.
Martin Šulc
10.1.2017, 16:45