V Mostě je dnes polojasno a teploměr ukazuje 24 stupňů. Naměřená hodnota dráhy je 3,3 (pružná), takže se dají očekávat rychlé časy. Také zažloutlá tráva uprostřed dráhy napovídá, že Mostu se v posledních týdnech přeháňky vyhýbají. V osmičce dostihů nastala dvojic škrtů. Ve třetím bodě programu, kterým je čtyřková steeplechase, nebude startovat dvojka Apartman a následný dvojkový handicap se odběhne bez Pandura. Oba škrtnutí koně byli vypsáni s dvoucifernými kurzy.
O první letošní zásah Eduarda Kotába se postarala Sky Arrow
Pořadí (cena III.kat. - 2 - 1200 m): 1. Sky Arrow (jezdec Jaromír Šafář, trenér Eduard Kotáb, 2,25:1), 2. Sinndarka, 3. Djagga, 4. Camelai, 5. Stormico
Výrok: LEHCE 5 – 3 – hlava – 5 – 15 - 8
Čas: 1:12,32
V teprve pátém letošním dostihu pro dvouleté se prosadila SKY ARROW (2,25:1), jejíž trenér Eduard Kotáb čekal na první letošní vítězství až do poloviny sezóny. Reprezentantka stáje Lokotrans byla jedním ze čtveřice koní s dostihovými zkušenostmi, když svůj debut absolvovala už koncem května v Chuchli. Tam uzavřela tabuli, přičemž o tehdejší dobré konkurenci napovídá skutečnost, že dvě příčky za ní skončila před čtrnácti dny ve Varech vítězná Sázava. Navíc její ranosti napovídal i původ, protože otec Hannoum slavil největší úspěchy právě ve dvou letech. Od startu cválala Sky Arrow na špici a v cílové rovině od svých soupeřů lehce odešla. Jaromír Šafář se tak posunul na čelo jezdeckého šampionátu a k výkonu klisny poznamenal: „Bylo to úplně jednoduché. Měla dobrý start v nohách a z tohoto dostihu koukala. Byli jsme s trenérem domluvení, že když nikdo nepojede, tak budeme udávat tempo. Na špici nekličkovala, nikam se nedívala, takže to bylo snadné.“
Druhá Sinndarka (4:1) je jediným tabulově umístěným koněm bez dostihových zkušeností a potvrdila tak tradičně dobrou připravenost juniorů trenérky Vocáskové. Narostlý Djagga (2,75:1) měl na svém kontě druhé místo z Brna a v průběhu dostihu držel krk se svými přemožiteli, ale nakonec byl rád za uhájení třetí příčky před dotírající Camelai (8:1), která zlobila při zavádění do startovacích boxů. Už třetí životní start absolvoval Stormico (14:1) a svých zkušeností využil k zisku páté dotace.
Jazz Baron obhájil loňské vítězství
Pořadí (handicap III.kat. - 3+ - 2000 m): 1. Jazz Baron (j. Jiří Chaloupka, t. René Vinklárek, 7:1), 2. Lamiranda, 3. Pepa Havel, 4. Madanpour, 5. Equestr
Výrok: JISTĚ 3/4 – 1 1/4 – 2 – 2 – 3/4 – 3/4
Čas: 2:05,24
Stejně jako před rokem ovládl trojkový handicap na dva kilometry konaný v rámcovém programu Oaks JAZZ BARON (7:1). Svěřenec mosteckého trenéra Reného Vinklárka, jehož jediný letošní úspěch pocházel do dneška z německého Lipska, se od loňského triumfu nedostal přes čtvrté místo. Díky tomu se ale jeho handicap dostal dvě kila pod loňskou hodnotu, a že by se jeho pád měl zastavit, naznačil o derby dnu, kdy finišoval čtvrtý v dostihu na příliš dlouhé distanci 2400 metrů. V průběhu dostihu cválal Jazz Baron daleko od spolufavorita Khalidora (4:1), který se postaral o poctivé tempo, a v cílové rovině předvedl silnou koncovku. „Loni nosil vyšší váhu, takže dnes to měl jednoduší. Má rád mosteckou dráhu a poctivé dostihu, kterého se dnes dočkal. Sice jsem chvíli musel počkat, než se mi otevře volný prostor, ale poté ukázal svůj silný spíd,“ sdělil po dostihu žokej Jiří Chaloupka.
S druhým místem se musela spokojit Lamiranda (6:1), která za distancí vypadala jako vítězka. Tato problémová klisna zaznamenala od konce roku 2011 do začátku toho letošní sérii osmi startů bez umístění, ale její poslední výkony naznačují, že na ní její od zimy nový realizační tým přišel. Medailové pořadí doplnil letos teprve podruhé startující Pepa Havel (7,77:1) a čtvrtý skončil Madanpour (6:1), který byl vzhledem k rychlému tempu v průběhu dostihu dále od špice, než bývá jeho zvykem. Po startu chtivý spolufavorit Equestr (4:1) přešel na začátku roviny do vedení, ale poté šel jen jedním tempem. Jeho poslední starty napovídají, že by mu prospělo zkrácení distance o pár set metrů.
Dalmacio se do oblíbeného Mostu vrátil vítězně
Pořadí (Stch - cena IV.kat. - 4+ - 3600 m): 1. Dalmacio (j. Dušan Andrés, t. Pavlína Baštová, 2:1), 2. Trivero, 3. Nella Bellamy, 4. Rabbit Hawk Wing, 5. Bella d‘Etruria
Výrok: LEHCE 3 1/4 – 3 1/2 – krk – 1 3/4 – 1 3/4 - krk
Čas: 4:27,33
V první dnešní steeplechase potvrdil roli favorita mostecký specialista DALMACIO (2:1). Ten své první dva letošní starty absolvoval v pardubických krosech, ale ty nemá ve velké oblibě a po skokanských chybách ani jeden z nich nedokončil. Naopak v Mostě se mu daří náramně, když z pěti předchozích startů v tamních steeplech vytěžil trojici vítězství a dnes přidal čtvrté. Pro trenérku Pavlínu Baštovou se jedná o první letošní překážkové vítězství. Většinu dostihu Dalmacio cválal ve středu pole a do čela se posunul na začátku závěrečného oblouku. „První dva letošní starty sice nedokončil, ale to bylo v Pardubicích. Most má přečtený a dnes neměl s vítězstvím žádný problém," sdělil žokej Dušan Andrés. Spokojený majitel Jan Červenka k dostihu poznamenal: „Pardubické starty absolvoval proto, aby se s tamní dráhou seznámil, a věříme, že se to tam časem naučí. V Mostě jsme s dobrým výsledkem počítali. Zatím nejsme rozhodnuti, jestli se tu představí i příště nebo jestli se vrátí do Pardubic.“
Druhý skončil Trivero (11:1), kterému se v předchozích dvou letošních překážkových vystoupeních nevedlo a v červnu se tak dvakrát představil na rovinách. Nyní se ovšem po aktivním průběhu vrátil nad skoky úspěšně. Třetí místo obsadila zásluhou zrychlení za posledním skokem Nella Bellamy (5:1), která celou loňskou sezónu pro zranění vynechala. Překvapivé čtvrté místo získal Rabbit Hawk Wing (30:1) a kdyby jeho jezdec Ivan Siegl v závěru nepodcenil situaci, mohl skončit ještě o příčku výše. Tabuli uzavřela spolufavoritka Bella d’Etruria (2:1), který se výrazně propadla po chybě na protilehlé rovině.
Adira získala po dvou týdnech další vítězství
Pořadí (handicap II.kat. - 3+ - 1600 m): 1. Adira (j. Linda Fedorowiczová, t. Vladislav Fedorowicz, 4:1), 2. Nyani Tomba, 3. Absolyut, 4. Old Glory, 5. Chuan Che
Výrok: JISTĚ 1 1/4 – 2 1/2 – 3/4 – 1 1/2 – 1 – 2 1/4
Čas: 1:37,22
Dva týdny po karlovarském triumfu mezi nezvítězivšími vrstevníky se tříletá ADIRA (4:1) naplno prosadila také v o poznání kvalitnějším dvojkovém handicapu. V něm se stejně jako při svém předchozím vystoupení držela blízko rychlé tempo diktujícího Tekeho a v cílové rovině i díky nízké hmotnosti slavila vítězství. K němu navíc přidala nový rekord mostecké dráhy. „Bylo to víceméně podobné jako ve Varech. Seděla jsem za vodičem a v rovině ukázala, že na to má,“ sdělovala vítězná jezdkyně Linda Fedorowiczová. Její otec a trenér Vladislav Fedorowicz po dostihu prozradil: „Bude na delší distance. Šestnáctka je nejkratší trať, kterou je schopná slušně zaběhnout. Co se týče rekordu, tak dráha je dnes rychlá a dobře připravená, a především proto padají rychlé časy.“
Favorizovaný Nyani Tomba (3,5:1) se v cílové rovině podél bariéry protáhl dopředu a chvíli to vypadalo, že se konečně dočká prvního životního zásahu. Nakonec se ale musí spokojit se čtvrtým stříbrem v kariéře. Medailové pořadí doplnil další zástupce klasického ročníku Absolyut (5,5:1), který se po stejně jako Nyani Tomba vrátil na kratší distanci. Poprvé na dvojkové scéně startující Old Glory (7:1) brala čtvrtou dotaci před Chuan Che (12:1).
Souboj favoritů pro sebe rozhodl Hetman Polny
Pořadí (Stch - cena III.kat. - 4+ - 3800 m): 1. Hetman Polny (j. Dušn Andrés, t. Pavlína Baštová, 2:1), 2. Alberto, 3. Ange Guardian, 4. Talina, 5. Ponte
Výrok: BOJ 3/4 – 18 – 19 – 6 - 12
Čas: 4:29,03
Zatímco před dnešním dnem neměla na svém kontě trenérka Pavlína Baštová žádné překážkové vítězství z probíhající sezóny, nyní už má rovnou dvě. Navlas stejný realizační tým jako za Dalmaciem, který zvítězil před hodinou, totiž stojí za HETMANEM POLNYM (2:1). Ten rovněž chová k mosteckému hipodromu výrazné sympatie, když na něm získal už své páté vítězství a před dvěma lety dokonce ovládl jedničkovou Velkou mosteckou. Nyní byla hlavním otazníkem jeho forma, protože na dráhu se vracel po více jak roční pause. V průběhu dostihu si hlídal dostih dle předpokladů vodícího spolufavorita Alberta, před něhož se posunul už v závěrečném oblouku, ale svěřenec Josefa Váni se za posledním skokem vrátil do boje o vítězství. Ten byl dlouho dramatický a nakonec ho pro sebe rozhodl Hetman Polny rozdílem 3/4 délky.
„Stejně jako Dalmacio to tu dobře zná. Po startu jsem si sedl za Alberta a dostih pro nás byl zcela bezproblémový. Jediné negativum bylo, že letos běhal poprvé, ale ukázal svou třídu,“ sděloval Dušan Andrés, který se po dnešku vyšvihne do čela překážkového šampionátu. Spokojená byla samozřejmě i trenérka Pavlína Baštová: „Dlouho neběhal, protože loni se zranil v tréninku na zadní noze a na jaře ho zase trápilo kopyto. Jeho dalším startem by měl být mostecký díl Váňova poháru.“
Mosteckým specialistou je i Alberto (2:1), který na severočeské dráze získal dokonce sedm vítězství. Ve svých dvanácti letech je už sice za zenitem, jak naznačili jeho předchozí starty, ale při návratka svou oblíbenou dráhu ožil. Ostatní byli daleko zpět. Třetí Ange Guardian (10:1) držel s duem nejlepších krok nejdéle, ale na konci protilehlé roviny i on začal odpadat. Čtvrtá skončila outsiderka Talina (20:1) před letos v Mostě už vítězným Pontem (4:1), kterého brzdila nejvyšší nesená hmotnost.
Kendy napravil čtyři týdny starý výpadek
Pořadí (cena I.kat. - 3+ - 1200 m): 1. Kendy (j. Radek Koplík, t. Zdeno Koplík, 14:1), 2. Waka Laura, 3. Renny Storm, Cut Me Loose, 5. Charhizard
Výrok: JISTĚ 1/2 – 3 1/4 – 1 1/4 – hlava – 1/2 – 1 3/4
Čas: 1:09,24
Mezi jedničkovými sprintery utržila překvapivou porážku Waka Laura, která nestačila na KENDYHO (14:1). Ten je sice už druhým rokem příslušníkem domácí sprinterské elity a na jaře se ukazoval v dobré formě, ale před čtyřmi týdny v mosteckém sprintu zklamal až sedmým místem, a především proto se dnes ocitl mimo pozornost sázejících. V průběhu dostihu si počínal aktivně, když se před obloukem posunul na druhé místo a v cílové rovině o půl délky odolal snaze favoritky. Dostih znovu potvrdil, že dráha je dnes v Mostě velice rychlá, protože Kendy vyběhl rekord mostecké dráhy na 1200 metrů (při nezapočítání časů vyběhnutých na rovné dráze). „Minule jsme ho poslali zezadu, což se neosvědčilo, takže dnes šel zepředu, jak to má rád. V práci se ukazovat dobře. Navíc se nám zlepšily pracovní podmínky, protože čtrnáct dní můžeme využívat nové dráhy. Jeho cílem je sprint konaný začátkem září v Budapešti,“ prozradil trenér Zdeno Koplík.
Waka Laura (2:1) se po startu překvapivě ocitla na špici, kde byla hodně chtivá, takže při vybíhání mosteckého kopce plýtvala silami. Poté se sice schovala za dvojici soupeřů, ale v cílové rovině už nedokázal dostatečně akcelerovat. Ve čtvrtém mosteckém startu tak utrpěla první tamní porážku. Třetí skončil přes vysokou váhu tříletý Renny Storm (2,65:1), který se tak zařadil mezi sprinterskou elitu. Zbylé dotace získali další zástupce klasického ročníku Cut Me Loose (14:1) a obhájce vítězství Charhizard (7,77:1).
Oaks ovládla progresivní Saltanat
Pořadí (cena L - 3 klisny - 2400 m): 1. Saltanat (j. Radek Koplík, t. Artur Resulov, 7:1) 2. Sapsiree, 3. Nidara, 4. Whitney Risk, 5. Beryaska
Výrok: LEHCE 2 – 1/2 – 2 – hlava – hlava - 7
Čas: 2:29,46
Namísto očekávaného souboje Nidara – Beryaska přineslo Oaks překvapivý triumf SALTANAT (7:1). Ta šla sice na jaře pomalu nahoru, ale dlouho to nevypadalo, že se dokáže zařadit mezi elitu ročníku. Před čtyřmi týdny v předzkoušce ovšem překvapila těsným druhým místem a dnes ukázala, že tím její progres neskončil. Po startu jí jedno kilo převažující Radek Koplík posadil hned za poctivé tempo diktující Whitney Risk. Tu Saltanat vystřídala na čele už na konci závěrečného oblouku a v mostecké cílové rovině dokázala svou převahu s přehledem uhájit. Velkého úspěchu se tak dočkal trenér Artur Resulov, který koně v majetku Ardaka Amirkulova převzal od Arslangireje Šavujeva před sezónou 2012, ale doposud se s nimi na jedničkové scéně nedokázal prosazovat. Dostih také znamenal pokračování v lámání mosteckých rekordů. Saltanat je totiž prvním koněm, který v Mostě zvládl porci 2400 metrů pod dvě a půl minuty. „Je to tempová klisna. Stejně jako minule jsem se držel za Whitney Risk, přičemž dnes to bylo poctivější, což nám vyhovovalo,“ sděloval žokej Radek Koplík, který ovládl i druhou dnešní jedničku a vítězství v Oaks se dočkal po jedenácti letech, kdy rovněž pro Ardaka Amirkulova uspěl s Larrimah.
Druhá skončila Sapsiree (8:1), která přišla s údernou koncovkou a navázala tak na dobrý výkon z derby. Vítězka Jarní ceny klisen Nidara (2,25:1), která v trialu Saltanat o nos porazila, se musela spokojit s třetí příčkou. Tempařka Whitney Risk (6:1) uhájila čtvrté místo a v Oaks tak obsadila stejnou příčku jako její matka i o dva roky starší polosestra. Až jako pátá se do cíle dostala Beryaska (2:1), která dostih absolvovala na ideálním třetím místě, ale už v oblouku bylo zřejmé, že dnes to nebude její den. Nad očekávání si vedla Victory Bond (20:1), která měla v těsném doběhu trochu smůly.
Flurry potvrdila roli favoritky
Pořadí (handicap IV.kat. - 3+ - 1400 m): 1. Flurry (j. Jan Verner, t. Allan Petrlík, 4:1), 2. Cartemix, 3. Zápaďák, 4. Tagugu, 5. Primus Pastoralus
Výrok: JISTĚ 2 1/2 – kr.hlava – 1 1/2 – hlava – hlava – 1 1/4 – 1 1/4 – 1 1/4
Čas: 1:26,38
V závěrečném bodě programu potvrdila roli favoritky FLURRY (4:1), která tak navázala na triumf z Lysé. Tam jistě porazila duo Our Lass – Cailean, které si před čtrnácti dny rozdělilo první dvě příčky ve čtyřkovém karlovarském handicapu, což bylo signálem, že by si Flurry při své handicapové premiéře měla se svou známkou poradit. Tak se také stalo, když od startu cválala blízko ostré tempo diktujícího Sagitariuse (20:1) a v cílové rovině získala převahu dvou a půl délek. Žokej Jan Verner se tak vrátil na čelo jezdeckého šampionátu, zatímco Allan Petrlík tomu trenérskému kraluje s naprostým přehledem. „Nebylo to vůbec náročné,“ sděloval Jan Verner, kterého doplnil trenér Allan Petrlík: „Je to velice poctivá klisna. Je to vlastní odchovanec stáje Rabbit Trhový Štěpánov a myslím si, že není špatná. Jejím optimem budou dostihy do 1400 metrů.“
Na vnější straně útočící Cartemix (6:1) stačil na druhé místo. Jeho letošní bilance je tedy šest startů a šest umístění na druhém až čtvrtém místě. Medailové pořadí doplnil Zápaďák (14:1).
To je poslední informace ze sobotního odpoledne na mosteckém hipodromu. Hned dvě další online reportáže vám přineseme už zítra, kdy slovenská dostihová sezóna vyvrcholí derby dnem a poprvé letos otevře své brány závodiště v Kolesách. Aktuální informace vám přineseme i z Berlína, kde se zítra představí české duo Donn Halling – Meandre v Grosser Preis von Berlin.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.