1. dostih – Nicanora se prosadila na osmý pokus
Pořadí (IV. kat., 3letí, 1400 metrů): 1. Nicanora (ž. Chaloupka, trenérka Schillová, Martin Horák), 2. Lemesína, 3. Please Baby Please, 4. Wobull se Now, 5. Santino. Výrok: krk – 2 1/2 – krk – 1/2. Čas: 1:27,33.
Vyrovnané pole tříletých vedl krátce po startu Gusan, ale na protilehlé straně vládl Please baby Please, který zavedl pole do cílové roviny, kde nastoupila Nicanora a v osmém životním startu se dočkala prvního vítězství. „Od února měla Nicanora smůlu, kdy se zašlápla, potom jí neprospěl přesun do Lysé, kde přišla o formu, ale jak jsme se vrátily do Chuchle, režim se vrátil do starých kolejí, forma se vrátila, což se dnes potvrdilo. Nikdo jí moc nevěřil, ale vítězstvím jsme jí asi zachránili na rok před skoky,“ sdělovala potřetí letos úspěšný Barbora Schillová. Podle jejích slov je Nicanora vyrovnanou tréninkovou kolegyní úspěšnější Victory Bond, ale na dráze to zatím neukazovala. Jiří Chaloupka si připsal již třinácté letošní vítězství. „Po startu nebyla tak rychle na nohou, tak se propadla, ale už v oblouku měla dobrou pozici na bariéře a potom si ještě polepšila. Když na ni útočila Lemesína, tak si sitauci kontrolovala,“ doplnil úspěšný žokej.
2. dostih – Suverénní favorizovaná Sinndarka
Pořadí (III. kat., 2leté klisny, 1400 metrů): 1. Sinndarka (ž. Andrés, trenérka Vocásková, ZEAS Staré Hradiště), 2. Camelai, 3. Montana Dream, 4. Ready for Bond, 5. Valencia Sky. Výrok: 3 1/2 – 2 1/2 – 4 1/4 – 3. Čas: 1:27,81.
Mezi dvouletými klisnami začala ve svižném tempu Montana Dream s Janem Vernerem, zatímco favorizovaná Sinndarka si hlídala čelo a v cílovém oblouku ji žokej Dušan Andrés odbrzdil a v cílové rovince si doběhla pro snadné vítězství. Hnědka irského chovu se na dostihové dráze představila podruhé a po druhém místě před šesti týdny se naplno prosadila. Pro rodinný tým Vocásků to bylo již osmé vítězství letošní sezony, Dušan Andrés si připsal třetí letošní rovinové vítězství a potvrzuje roli nejlepšího tuzemského obojživelníka, jezdce skvěle zvládající rovinové i překážkové dostihy. „Znám ji z práe, ale moc jí nejezdím, ale rozhodlo, že tady byla na debut druhá. Po startu jsem si sedl za Montanu Dream a sama si řekla o to, kdy chce závodit,“ sděloval Dušan Andrés. Ladislav Vocásek, zástupce trenérky doplnil. „Je kobylka z překážkové rodiny a mezi našimi dvouletými patří k těm vytrvalejším. Jsou i překážkáři, kteří mohou vyběhnout jako dvouletí a ona k nim patří, proto ji budeme směřovat do Pardubic do dostihu na 1750 metrů.“
3. dostih – Cut Me Lose se po boji prosadil
Pořadí (hdcp I. kat., 3+, 1400 metrů): 1. Cut Me Lose (Murzabayev, trenér Šavujev, Ramzan Kadyrov), 2. Almond Magic, 3. Rabbit King, 4. Charhizard, 5. Freddie Merc. Výrok: kr. hlava – 1 3/4 – 3/4 – krk. Čas: 1:24,19.
Handicapový dostih nejvyšší kategorie se odehrával podle očekávaných not, o tempo se staral zkušený Rabbit King, který nakonec skončil na třetím místě. Nejvíce sil ukázal tříletý Cut Me Loose, který v dramatické koncovce porazil Almond Magica. Cut Me Loose se v tuzemsku představil posedmé a poprvé se naplno prosadil. „Když se dostal 200 metrů před cílem do čela, tak se koukal okolo sebe, ale jak na něj přišel kůň, tak ještě zabojoval. Jako dvouletý měl namáhavou sezonu v zahraničí, a tak mu chvíli trvalo, než si odpočinul, ale nyní už je to lepší,“ sděloval stálý jezdec Bauyrzhan Murzabayev a doplnil. „Ideální pro něj budou distance 1200 až 1400 metrů, dneska se mu moc nepodařilo odskočit, měl jsem sedět na druhém až třetím místě, ale zlepšil jsem si až v oblouku před cílovou. Dnes jsem mu věřil právě kvůli nízké nesené hmotnosti.“ Cut Me Loose nesl ideální hmotnost 53,5 kilogramu, zatímco jeho soupeř o sedm a půl kilogramu více.
4. dostih – Centimetry rozhodly pro Rabbit Wella
Pořadí (st, III. kat., 5+, 3800 metrů): 1. Rabbit Well (ž. Váňa ml., trenér J. Váňa, Rabbit Trhový Štěpánov), 2. Hetman Polny, 3. Alberto, 4. Speranza, 5. Maiestas. Výrok: kr. hlava – 6 – daleko – 6. Čas: 4:15,60. Dokončilo 5 koní.
Atraktivní koncovku nabídl první překážkový dostih odpoledne. Od startu podle očekávání udával tempo Alberto, kterého s odstupem několika délek následovali Hetman Polny a Rabbit Well. Zhruba kilometr před cílem už bylo na čele kompaktní trio, které mělo svést souboj v cílové rovině. Polokrevný veterán Alberto z něj záhy vycouval, ale až k cílovému mezníku se přetahovali o vítězství Rabbit Well a Hetman Polny. Nakonec byl úspěšnější prvně jmenovaný. „Cíttíte, že ten kůň má sílu, ale hlavu před soupeře nedostane,“ sděloval po doběhu Josef Váňa mladší a dodal: „Už je to s ním lepší, už se mu potřetí podařilo odstartovat, ale v dostihu je to stále boj.“ Radostí zářil také trenér Josef Váňa. „Nyní už můžeme uvažovat o návratu do Pardubic, ale ještě to musíme probrat s majitelem. Už pochopil, že u nás na něj nikdo zlý nebude. Velká pochvala patří Honzikovi Kratochvílovi, který s ním udělal hodně práce, ale nyní je zraněný, a tak nemůže být v jeho sedle. Náš mladej je ale pouze náhradní řešení.“ Smutný z těsné porážky nebyl ani majitel Hetmana Polného Jan Červenka. „Jsem spokojen, byla ti jedničková konkurence. Hlavně aby zůstal zdravý pro další start ve Štarsburku.“
5. dostih – Místo odletu vítězství
Pořadí (hdcp II. kat., 3+, 1600 metrů): 1. Samruk (ž. Janáčková-Koplíková, trenér Zdeno Koplík, Avarrio Praha), 2. Chuan Che, 3. Everest Hill, 4. Nyani Tomba, 5. Lucky Horse. Výrok: 1 3/4 – 3 1/4 – 3/4 – kr. hlava. Čas: 1:38,46.
S velkou chutí vyrazil do mílového testu Chuan Che, udával tempo až od cílové roviny, kde se před něj dostal Samruk, který si připsal první letošní vítězství. První a zřejmě jedinou tuzemskou čárku si připsala Ingrid Koplíková-Janáčková. „Už jsem měla odlétat zpátky do Španělska, ale jen kvůli němu jsem tady zůstala. Když jsem věděla, že ponese 49 kilogramů, věřila jsem, že se může prosadit,“ sdělovala úspěšná jezdkyně a dodala: „Bylo ot úplně bez problémů, ani na chvíli jsem nepochybovala, že by mohl vyhrát.“ Samruk se v letošním roce představil na dostihové dráze pošesté a poprvé se prosadil. „Konečně se nám probudil, a tak jsme i díky váze ho nasměrovali do druhé kategorie, i když zatím běhal níže, navíc na zdejší dráze se mu líbí. V práci chodil i s lepšími koňmi, a tak věřím, že by se do konce sezony mohl představit i v první kategorii,“ dodal otec jezdkyně, trenér Zdeno Koplík, pro kterého to bylo páté tuzemské vítězství roku 2013.
6. dostih – Roches Cross kraloval
Pořadí (I. kat., 3+, 1800 metrů): 1. Roches Cross (ž. Rája, trenér J. Váňa, Jasna), 2. Old Glory, 3. Airfare, 4. Wallisto, 5. Rabbit Motivman. Výrok: 4 – hlava – hlava – 1. Čas: 1:52,01.
Od startu se vrchol odpoledne vyvíjel jinak, než mnozí představovali. Rabbit Motivman ztratil na startu asi tři délky, a tak mu trvalo několik stovek metrů, než se dotáhl na vedoucího Khalidora. Podle očekávání cválali oba vítězové derby, Roches Cross uprostřed pole, Kadyny měl koncová světla. Mnozí čekali na jeho nástup v cílové rovině, ale ten nepřišel. Bez velkého zájmu docválal sedmý. V tu chvíli jasně kraloval jeho předchůdce Roches Cross. Ostatní účastníci ho sledovali pouze z uctivé vzdálenosti, ale trenér Josef Váňa přílišnému optimismu nepropadá. „Nebyla tu dnes příliš velká konkurence. Na skoky jsme ho chtěli dát po nepřesvědčivých jarních výkonech, ale pak se srovnal a dostal se zpátky do srsti. Proo jsme se s majitelem dohodli, že mu dáme ještě jeden rovinový start, Velkou cenu Prahy.“ Nadšen z výkonu Roches Crosse byl žokej Jan Rája. „Když jsme byli v oblouku viděl jsem, že soupeři mají prověšené otěže a vy máte stále hodně v ruce. Není to nic proti soupeřům, ale je to výborný pocit žokeje. Po vykastrování se uklidnil, už se nelepí na koně jako tříletý. Jsem rád, že trenér Váňa a majitel Nesládek ho ještě nechávají na rovinách.“ Překvapením bylo druhé místo Old Story. „Když jsme ji do dostihu dohlašovali mysleli jsme na umístění do pátého místa, do třetího bychom byli nadšení a druhé místo je úplně super,“ sdělovala usměvavá trenérka Helena Voršilková.
7. dostih – Nejlepší koncovku ukázala Irish Fire
Pořadí (III. kat., 3+, 2000 metrů): 1. Irish Fire (žk. Pátková, trenérka Pejšková, Filipův kůň), 2. Valiant z Dubé, 3. Angel Rocco, 4. Holin One, 5. Rabbit Verglas. Výrok: 2 – 1/2 – 1 3/4 – 3/4. Čas: 2:06,37.
Podle očekávání tempo dostihu udával Rabbit Verglas, na kterého se v prvním oblouku přilepil jeho jmenovec Gibralatar, a takto si vyšlápli mosteckou protilehlou rovinku, kde se na ně začal dotahovat Angel Rocco, ale v cílové rovině předvedla své skvělé zrychlení sedmiletá Irish Fire, která se na českém území prosadila již poosmé. Poslední metry to už bylo sólo subtilní klisny. První letošní vítězství si připsala žákyně Markéta Pátková. „Byl to pro ni pohodový dostih. Pro ni bylo lepší, že tempo bylo rychlejší, ona si v klidu cválala vzadu, v cílovém oblouku si sama polepšila a v cílové rovince je raději, když předbíhá koně z vnější strany. Trochu mi bočila pod bičíkem, a tak jsem jí dala jen dvě rány.“ Druhým místem se po roce vrátil na dostihové dráhy Valiant z Dubé.
8. dostih – Vítězná překážková premiéra Pegase
Pořadí (st, IV. kat., 4+, 3600 metrů): 1. Pegas (ž. Boyer, trenér Wroblewski, DS Pegas), 2. Winky Winky, 3. Point Time, 4. Fürst Feivel, 5. Rabbit Hawk Wing. Výrok: krk – 6 – 6 – 5. Čas: 4:06,54.
Závěrečný bod programu začala nejaktivněji Song for Ray, na druhém místě se držel Esperar. Toto pořadí vydrželo až na začátek protilehlé roviny, kde Esperar ztratil svého jezdce a na následující překážce padla také Song for Ray. V tu chvíli vše nahrávalo sedmileté Winky Winky, ale v cílové rovině ukázal skvělé zrychlení Pegas a svou překážkovou premiéru dotáhl do vítězného konce. Trenér Grzegorz Wroblewski byl spokojen, ale měl k výkonu mnoho výhrad. „Je to velký kůň a bude potřebovat velké množství času než se naučí překážky zdolávat. Dneska to bylo v první části dostihu hrozné, potom se to zlepšilo, ale bude potřebovat ještě hodně času. Rozhodně to není druhá Dorotka.“ Pro trenéra Wroblewského to bylo již třinácté překážkové vítězství sezony a Thomas Boyer se prosadil podesáté a patří mezi trio nejlepších překážkových jezdců.
To bylo vše z posledního srpnového dostihového dne na českém území. Díky za pozornost a těšíme se s vámi na shledanou při dalším podrobném zpravodajství z českého dostihového dění, které plánujeme již na zítřek z Velké Chuchle.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.