Dobré odpoledne z bratislavského závodiště, kde bude ve 13.50 zahájen jedenáctý dostihový den sezony 2013, jehož vrcholem bude 21. Slovenské derby letos pod názvem Velká cena Raiffeisen Bank International. Jedinou podstatnou změnou v půltuctu mezinárodních dostihů, která byla nahlášena před začátkem dostihového dne, byl škrt Lysyana z Bratislavské míle (6. dostih, kůň č. 9). Jinak jsou ostře sledované zkoušky beze změny. V Bratislavě panuje krásné letní počasí, teploměr ukazuje teplotu okolo 30 stupňů, ale dráha je velmi dobře připravena a její hodnota je 4,3 - pružná.
Prvním bodem programu byla Cena Rádia Viva na 2600 metrů, ve které se prosadila bělka Lust z tréninku Františka Holčáka v sedlem s žokejem Jánem Havlíkem.
1. dostih (2letí) – Najinska podruhé s přehledem
Pořadí (1200 metrů, 2 letí): 1. Najinska (ž. Lukášek, trenér Z. Koplík, DAR, ČR), 2. Darling, 3. Tallstep, 4. New Attack, 5. Fantastic Life. Výrok: 2 3/4 - krk - 4 1/4 - 1 3/4. Čas: 1:13,94.
Souboj juniorů začal nejlépe starý známý z Prahy Tallstep, kterého se držela srbská akvizice Darling. Vítězka z Ebreichsdorfu Najinska cválala na dohled špice a po zatočení do cílové rovinky ji žokej Tomáš Lukášek vzal na vnější okraj, klisna zrychlila a s přehledem si připsala druhé životní vítězství. „Moc jednoduché to nebylo. O její cestě se rozhodlo až dneska ráno, kdy jsem se poradil Tomášem Lukáškem. Potom jsme se rozhodli jí naložit. V práci chodila s Kendym a stíhala mu,“ sděloval trenér Zdeno Koplík a doplnil. „Nyní počkáme na dostih BBAG zde v Bratislavě a sezonu uzavřeme v zahraničí, tak jsme se s majitelem dohodli.“ Žokej Tomáš Lukášek měl z klisny opět velmi odbrý pocit. "Je to klisna, která velmi ráda bojuje, proto, když soupře zdolá, jde s přehledem. Myslím, že podala standardní výkon stejný jako v Ebreichsdorfu. Je to už vyspělý dostihový kůň, který zatím vítězí s rezervou." Před dostihem favorizovaná brala druhé místo, když na poslední chvíli zdolala Tallstepa.
2. dostih (Cena Myse) – Robinson Crusoe navázal na Budapešť
Pořadí (3+, 1000 metrů): 1. Robinson Crusoe (ž. Šmida, trenér Hlavenka, Autoopravovňa Strnisko, Slovensko), 2. Bright Sand, 3. Dodybud, 4. Aprilius, 5. Double Piccolo. Výrok: krk - 1 1/4 - 1/2 - kr. hlava. Čas: 0:59,95.
Šestiletý hnědák Robinson Crusoe navázal na své výkony v červnové Budapešti, kde se dvakrát naplno prosadil a připsal si třetí letošní vítězství. „je to velmi dobrý kůň, který je rychle na nohou, proto jsem ho po startu dostal na pozici a potom dokázal ukázat svou velmi rychlou koncovku,“ sděloval spokojený žokej Zdenko Šmida. Robinson Crusoe v cílové rovince odrážel nápor Bright Sanda, který v cílové rovince nastoupil, ale podlehl koncovce britského odchovance. „Minulý výpadek v Budapešti byl způsoben ztracenou podkovou a Robisnosn je velmi citlivý na kopyta, proto se mu nechtělo utíkat,“ řekl na úvod Peter Hlavenka a dodával. „Dneska mu vyhovovala půda, nemá rád tvrdo, ale je dobře nakropeno. Tady je to něco jiného než v Budapešti, ale dokázal se s tím velmi dobře vyrovnat. Na rovné dráze mu to více vyhovuje, dokáže se schovat a poslední čtyřstovku dobře seběhnout. Šli jsme s cílem zvítězit, ale spokojeni bychom byli i s umístěním do 3. Místa.“ Úsměv na tváři měl po doběhu také trenér druhého Bright Sanda Petr Juránek. „Sice jsme nedosáhli na vrchol, ale ukázal velmi dobrý výkon, musím být spokojen.“
3. dostih (Cena Pat’s Music) – Yucca se porsadila dobrou konocvkou
Pořadí (3+ klisny, 2000 metrů): 1. Yucca (ž. Šmida, trenér Hlavenka, Autoopravovňa Strnisko, Slovensko), 2. Leo Gali, 3. Carrie, 4. Iceni Girl, 5. Quissisana. Výrok: 1 1/4 - nos - 2 - 3/4. Čas: 2:06,05.
Carrie společně s Leo Gali udávali solidní tempo dostihu pro klisny. V dramatické koncovce v cílové rovince měla nejvíce sil domácí Yucca, která potěšila dnes podruhé úspěšného trenéra Petera Hlavenku. „Je to něco úžasného vyhrát dvě jedničky při derby-dnu. Dráha je dneska přesně pro naše koně a klobouk dolů před žokejem Šmidou, předvádí vynikající výkon.“ K pětileté Yucce, která před dvěma lety finišovala na druhém místě v českém Oaks dodal: „Je to její první vítězství na distanci dvou kilometrů. Když má na této distanci uspět, potřebuje, aby jí všechno sedlo na jedničku, což se dneska podařilo.“ Žokeje Zdenka Šmidu a Yuccu zdravil před tribunami mohutný potlesk diváků. „Je to podobný typ koně jako Robinson Crusoe, také potřebuje jít na pozici a potom dokáže zrychlit, což se nám podařilo. Jediný problém měla 100 metrů před cílem, protože se zastavovala a koukala okolo sebe, ale potom se zase rozešla. Bylo to asi tím, že byla zvyklá přijít na čelo až 100 metrů před cílem, tentokrát tam byla dříve.“ Druhé místo obsadila Leo Gali. "Je to klisna, která potřebuje cválat, proto jsem ji nechal cválat i když to nebylo tak dobré. Dneska jsme to brali spíše jako přípravný dostih na Itálii, kde by měla startovat v listed dostihu pro klisny za měsíc," sdělil žokej Tomáš Lukášek. Trenér Grzegroz Wroblewski sdělil, že dostih byl na Iceni Girl přece jen o něco delší, než by jí vyhovovalo. Dostihu se nezúčastnila v paddocku zraněná Fantasia Mia a vrcholu odpoledne (Slovenského derby) se nezúčastní německý host Leo el Thoro, který se zranil v boxe.
4. dostih (Zlatý pohár) – Atack opět na vítězné vlně
Pořadí (4+, 2600 metrů): 1. Atack (ž. Srnec, trenérka Kubovičová, EMOP, Slovensko), 2. Sky Pilot, 3. Innovator, 4. Prime Preacher, 5. Lambertus. Výrok: krk - 5 - 3/4 - hlava. Čas: 2:46,81.
Stejně jako před měsícem v Mostě nebo před dvěma týdny v Karlových Varech začal v solidním tempu osmiletý reprezentant stáje DAR Sky Pilot s Radkem Koplíkem. Při prvním probíhání okolo cílového mezníku měl na pronásledovatele přibližně šest až sedm délek k dobru. Ani na protilehlé se jeho náskok významně nezkracoval, v cílovém oblouku pouze Martin Srnec tlačil dopředu Atacka. Cílová rovinka nabídla divácky atraktivní souboj právě mezi Atackem a Sky Pilotem ze kterého vyšel vítězně domácí reprezentant, loni dvojnásobný vítěz St. Legeru. „Radek Koplík podal v sedle Sky Pilota skvělý výkon, bylo to načasované úplně přesně. Atack předvedl, že je to velmi dobrý kůň,“ sděloval úspěšný Martin Srnec. Trenérka Zuzana Kubovičová zářila štěstím. „Doufám, že se konečně dostal do Loňské pohody. Už v tréninku jsem viděla, že jde nahoru. Před startem jsem více věřila Innovatorovi, ale ten měl dnes špatný průběh dostihu. Atack se teprve rozbíhá, a tak ještě několik startů najdeme, je hlášen například do rakouského St. Legeru.“ Smál se i Zdeno Koplík. „Každý jde do dostihu s cílem vyhrát, mrzí to, ale Radek odvedl velmi dobrou práci. Kůň potřebuje cválat, což se dneska stalo. Nyní mu dáme odpočinek, startoval po dvou týdnech.“
5. dostih (Bratislavská míle) – Dux Scholar jen pod rukama
Pořadí (3+, 1600 metrů): 1. Dux Scholar (ž. Tylicki, trenér Šavujev, Ramzan Kadyrov), 2. The Mole Catcher, 3.Chardonney Tcheque, 4. Indy Jones, 5. Ypsilon King. Výrok: 1/2 - 1 1/4 - 1 3/4 - krk. Čas: 1:39,78.
Brisk Moos se postaral o velice solidní tempo tradičního klání, zavedl pole do cílové roviny, kde přišel jako první s útokem překvapivě pětiletý The Mole Catcher, ale sto metrů před cílem přes něj doslova přelétl účastník grupových dostihů Dux Scholar a připsal si druhé letošní vítězství. To první se datuje z Dubaje. „Dux Scholar to je kůň úplně někde jinde. Když jsem viděl jeho box v Dubaji, takový nemají ani mnozí lidé obývák. The Mole Catcher šel dnes výborně a jsem s ním spokojen,“ sdělil žokej Jan Rája. Stejný pocit měl i trenér Dalibor Török. „Naprosto spokojen, byl perfektně odježděn. Je to bomba úspěch pro nový realizační tým. Spokojen jsem i s Wallistem, který startoval po dlouhé době.“ Dux Scholar dal zapomenout na nepřesvědčivý výkon Mikhaila Glinky ve Zlatém poháru, který skončil na posledním místě zřejmě se zraněním. V sedle Dux Scholara byl syn vítěze Slovenského derby 1996, Frederic Tylicki. Starým hájem tak zní poprvé v průběhu odpoledne česká národní hymna. Pěknou koncovku ukázal také Chardonney Tcheque, ale na více než třetí místo nestačil.
6. dostih (Slovenské derby) – Druhé derby pro Crosstowna
Pořadí (3letí hřebci a klisny, 2400 metrů): 1. Crosstown (ž. Spanu, trenér Schärer, A. + V. Kräligerovi. Švýcarsko), 2. Saloon Day, 3. Mister Westminster, 4. Always on Sunday, 5. Legionar. Výrok: 1/2 - 1/2 - 1/2 - krk. Čas: 2:32,34.
Domácí smutek, švýcarská radost poprvé historii vrcholného dostihu slovenské sezony. Od roku 1994 pokoušejí získat dlovenskou mdrou stuhu vyslanci alpské země. Podařilo se to favoritovi, vítězi tamní modré stuhy Crosstownovi. „Je to profesionál, delší pauza před dostihem mu neuškodila, opět ukázal výborný výkon,“ sdělil trenér Andreas Schärer. Crosstown se na dráze představil posedmé v životě a počtvrté vyhrál, na svém kontě má ještě druhé a dvě čtvrtá místa. V celém dostihu držel Frederic Spanu Crosstowna ve druhém sledu, přibližně na páté pozici a v cílové rovince zaútočil. Nestačil na něj ani svěřenec rekordmana Slovenského derby Mario Hofera, Saloon Day s Tylickim. Tylicki zvolil ofenzivní taktiku, držel na předním místech, několik stovek metrů mu trvalo než koně uklidnil.
O solidní tempo se podle očekávání staral zástupce bílozelených barev Rabbitu Trhový Štěpánov Rabbit Thomas, za kterým cválal Karov. Pořadí vydrželo až do cílové roviny, kde nejprve nastoupil chorvatský Argentario, ale velmi brzy zareagoval také Mister Westmisnter s Janem Rájou a nakonec docválal na třetím místě. „Super práce!,“ hodnotil okamžitě po umístění trenér Josef Váňa. „Porazil nás jen švýcarský a německý kůň, Mister Westminster ukázal, že je velmi dobrým koněm. Jako dvouletý měl v Německu 83 handicap, teď potvrdil, že rozhodně není špatným koněm. Určitě půjde St. Leger a potom uvidíme, co s ním zkusíme, velice dobře také skáče. Je to podobný typ koně jako byl Poderoso, když to všichni mají dost, tak teprve zapne,“ dodal Váňa. Jan Rája potvrdil, že Mister Westminsterovi by ideálně vyhovovala pražská cílová rovinka.
Čtvrtým místem ukázal své neschopné schopnosti favorit Českého derby Alaways on Sunday, a to ještě měl v cílovém oblouku kolizi. „Beru to, jako kdybychom zvítězili. V kolizi ztratil minimálně tři až čtyři délky. Jsme rádi, že vůbec doběhl do cíle. Majitel to viděl, tak je spokojen, ale škoda, že to takto dopadlo, ale ukázal, že je dobrým koněm,“ sděloval František Holčák. Srovnání s vítězem Českého derby Mister Aviationem se Holčák brání. „To se nedá. To je jako srovnávat Glowinga se Sexmanem. Vím, že se lidé chtějí bavit, ale to se nedá.“ Také Always on Sunday bude mířit do St. Legeru.
Ostře sledovaní svěřenci trenérky Zuzany Kubovičové stačili pouze na páté, resp. šesté místo. Dlouho vedoucí Rabbit Thomas nakonec odcouval na osmé místo a největší překvapení České derby, Taggerton, skončil devátý. V průběhu odpoledne škrtnutý Leo el Thoro se nakonec na start postavil, ale dokončil poslední.
Po vrcholu odpoledne jsou na programu ještě dvě rámcová klání, v tom prvním se prosadil čtyřletý hnědák Sajgon trenéra Pavla Kalaše v sedle Michalem Abíkem. Závěrečné dvoukilometrové klání ovládli svěřenci Zuzany Kubovičové, když v cílové orvince měl více sil tříletý Wuelto se Zdenko Šmidou, který si tak připsal hattrick v rámci derby-dne.
To je poslední informace ze svátečního dstihového dne ve Starém háji, těšíme se s vámi na shledanou při dalším podrobném zpravodajství z českého dostihového dění.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.