Už včerejší dostihy ukázaly, že dráha je v Pardubicích měkčí než se vzhledem k suchému počasí očekávalo. Stav vnějšího oválu vyjadřuje hodnota 3,8, zatímco uvnitř bylo naměřeno 3,6. Dráha je tedy pružná. Obloha nad Pardubicemi se vyjasnila a teplota šplhá ke dvaceti stupňům. Ve startovních listinách nastal jediný škrt. Ten se týká Ceny Vltavy (4. dostih), v níž bude chybět startovní číslo patnáct Eldorado.
Kurzy pro Velkou pardubickou (11:20): Od včerejška nastali změny také v sázkové nabídce pro Velkou pardubickou. Kurz v poměru 25:1 vypsaného Zarifa spadl už na 8:1, takže už je samostatným třetím favoritem dostihu. Dolů šli také Gauner Danon (ze 40:1 na 30:1) a Sherardo (ze 100:1 na 77:1). Naopak příznivce zatím marně hledá Pareto, jehož kurz už je více než dvojnásobný oproti počátečnímu stavu, když vystoupal z 20:1 na 44:1.
1. dostih: Suverénní vítězství Marmitona
Ve Zlaté sponě tříletých (I. kat., 3200 m), která je vrcholem sezóny tříletých proutěnkářů, se suverénně prosadil MARMITON (Matuský, 4:1). Svěřenec Radka Holčáka zahájil kariéru teprve letos a od jejího počátku se objevoval nad proutěnými překážkami. Po dvou pátých místech před měsícem ukázal výrazné zlepšení, když jistě zvítězil. Nyní si počínal zcela suverénně, když vedení převzal už před předposledním skokem a krátce poté bylo zřejmé, že o vítězství ho může připravit jen skokanské zaváhání.
„Koně už jsem si osahal a věděl jsem, že mu měkčí dráha bude sedět. Do budoucna je to rozhodně kůň do pardubických krosů. Oračky, točení a velké skoky jsou přesně pro něj,“ sdělil životní sezónu prožívající jezdec Lukáš Matuský, kterému s jedenácti vítězstvími patří třetí místo v šampionátu. Radek Holčák pak k dostihu poznamenal: „Vyhrát jakýkoliv dostih v den Velké pardubické je velký úspěch, takže před zbytkem dne můžeme být více v pohodě. Marmiton je bombarďák. Dokáže chodit těžké práce do kopců se staršími koňmi. Dnes mu sedla půda, protože je to silový kůň. Začínali jsme s ním opatrně a směřovali k dnešnímu dnu.“
Na 18 délek vzdáleném druhém místě finišovala rovněž teprve počtvrté v životě startující Playmona (Bartoš, 10:1). Medailové pořadí doplnil Mesi (Novák, 14:1). Favorizovaný Sundara (Váňa ml., 2,4:1) většinu dostihu vedl pole koní stíhající od startu s výrazným náskokem vedoucího Springa, ale v závěru mu došly síly a skončil až šestý. Žokej Josef Váňa mladší po dostihu sdělil: „Hodně jsem mu věřil, ale zvolil jsem špatnou taktiku. Spring totiž zvolil ostré tempo, a protože jsem věděl, že to dokáže vydržet, nechtěl jsem si ho nechat příliš utéct. Sundara bohužel na přílišnou aktivitu doplatil.“ Zmíněný Spring (Kubík, 5,5:1) začal slábnout už za lesíkem a cílem procválal jako sedmý.
2. dostih: Luminatorova úspěšná obhajoba
Mezi staršími proutěnkáři v Křišťálovém poháru (NL, 4100 m) obhájil loňské vítězství LUMINATOR (Brečka, 2,25:1). Ten zkraje sezóny předvedl, že má i výbornou rovinovou třídu, když až po boji podlehl Autorovi ve Velké májové ceně. Poté se vrátil nad proutěnky solidním čtvrtým místem v meranské Gd-1 a koncem srpna v Bratislavě splnil roli favorita zadrženým vítězstvím. Dnes zahájil dostih na poslední pozici se ztrátou zhruba čtyř délek na kompaktní pole, přičemž pozici si začal lepšit ve druhém kole na protilehlé rovině. Do té cílové už točil blízko čela a vypadalo to, že své soupeře smázne jako před rokem, kdy měl k dobru 14 délek. Tak snadné to ale nakonec neměl, protože v posledních metrech se znovu vzmátořil tempař Barateus, který proběhl cílem o pouhé 3/4 délky zpět.
Žokej i trenér vítěze k Jaroslav Brečka k dostihu poznamenal: „Dneska nešel tak jako před rokem, když na vině byla především rozbitá půda. Každopádně je to moc dobrý kůň.“ Spokojen byl také majitel Miroslav Piskla: „Minulý rok jsem si to užil daleko více, protože zvítězil daleko suverénněji. Pro tuto sezónu určitě skončil. Plán pro tu následující ještě nemáme, ale pravděpodobně ho čekají nějaké starty v Itálii a také návrat do Pardubic.“
Nejmladší účastník dostihu čtyřletý Barateus (Bartoš, 4:1) se už na konci prvního kola posunul do čela a jako tempaři mu ofenzivní taktika evidentně přišla k duhu. Trenérka Helena Vocásková tak i ve druhém dnešním dostihu bere druhou příčku. Žokej Josef Bartoš po dostihu sdělil: „Dneska jsem se s ním tolik nepuloval, spíš jsem se mu snažil vyhovět. Bohužel mu nevyšla poslední hirda. Pak se sice rozešel, ale už to nestačilo. Každopádně je to moc nadějný kůň, a až se srovná s tím pulováním, bude to teprve kanón.“ Třetím místem ukázal zlepšení Tahini (Váňa ml., 10:1) a tabuli doplnila dvojice běloušů – tedy už zkraje druhého kola vyjížděný Sokol (Faltejsek, 4:1) a letos nevýrazný Khalshani (Andrés, 6:1).
3. dostih: Al Bustan se konečně prosadil naplno
Sezóna čtyřletých krosařů vyvrcholila Cenou ČASCH (I. kat., 4500 m). V ní první životní vítězství vybojoval AL BUSTAN (Stromský, 4:1). Polobratr druhého z Českého derby Avereho loni z jara ukázal určitý rovinový talent a patřil mezi odvážnější tipy do vytrvaleckých klasik, ale v nich se nakonec neprosadil. Začátek jeho překážkové kariéry mu vůbec nevyšel, když dvakrát do dostihu vůbec neodstartoval. Nejprve kvůli závadě na výstroji a poté neabsolvoval zkušební skok. V předchozích dvou startech už si ale vedl výrazně lépe, když v obou případech nestačil pouze na Barakina. Tomu dnes porážku vrátil, když si počínal více aktivně a vedení převzal krátce po výběhu na trávu. V závěru na něj pak útočil Stretton, ovšem na více než půl délky vzdálené druhé místo nestačil.
„Je to super kůň a dnes ukázal svou třídu. Pardubická dráha mu svědčí,“ sdělil žokej Marek Stromský. Vítězství slaví také majitel Karel Jalový a trenér Stanislav Popelka, který si ovšem trochu postěžoval na zvýšenou náročnost kurzu pro čtyřleté steeplery.
Dostih ve volnějším tempu odvodil Stretton (Bartoš, 7:1), který se po náběhu na trávu trochu propadl, ale za poslední proutěnkou se vrátil do boje o vítězství. Josef Bartoš tak i ve třetím dnešním startu skončil těsně pod vrcholem, k čemuž poznamenal: „Je hezký být druhý, ale vítězství je vítězství. Stretton se dnes dobře vodil a perfektně skákal.“ Vivat (Andrés, 10:1) stejně jako v loňské Zlaté sponě tříletých skončil třetí. Barakin (Liška), který byl sehrán až na 1,8:1, se musel spokojit se čtvrtou příčkou. Jezdec Martin Liška měl pro jeho výsledek vysvětlení: „Doplatili jsme na kolizi na dropu, kde jsme ztratili pozici a poté už jsme se přes hradbu koní těžko dostávali zpátky vpřed.“ Právě na skrumáž na dropu doplatil pádem žokej Pavel Kašný, jenž vedl Pyšného Páva (25:1), a na předposledním skoku šel k zemi Exotic Valley (Kratochvíl, 12:1).
4. dostih: Zugor se vyhnul kolizím a zvítězil
Hodně divoký průběh měla Cena Vltavy (NL, 4500 m), která už na třetím skoku přišla o hlavní kandidátku na vítězství, když na Malém vodním příkopu upadla Natalie (Stromský, 2,2:1). Z důvodu pádu pak dostih nedokončilo dalších pět koní. Všem kolizím se ovšem dokázal vyhnout ZUGOR (Liška, 7,77:1). Ten začal dostih v zadní části pole a pozici si začal lepšit za dropem. V závěru měl pak jednoznačně nejvíce sil, když cílem proběhl s náskokem osmi délek. Třetí kůň z předloňského Zlatého poháru první kros dokončil teprve v letošní sezóně, ale talent pro tuto disciplínu ukázal v polovině prázdnin, kdy zvítězil před účastnicí Velké pardubické a svou polosestrou Zulejkou. K úspěchům ho předurčuje také výborný překážkový původ.
„Včera jsem vyhrál bumper s jeho bratrem. Na rozdíl od předchozího dostihu jsem měl štěstí na kolize, které se nám vyhnuly, a všechno se nám otevřelo, jak jsme potřebovali. Vítězství Zugora není žádným velkým překvapením. Vždyť patřil mezi favority a v minulém startu porazil Zulejku,“ sdělil jezdec Martin Liška, který si vynahradil zklamání z předchozího dostihu. Spokojen byl také majitel Jan Sobotka: „Věřili jsme si, ale pole bylo početné, takže tu samozřejmě bylo vysoké riziko nějaké kolize. Jeho zdravotní stav ho v jeho kariéře limituje, ale jako vítěz Ceny Vltavy nemůže mít do dalších let jiný cíl než Velkou Pardubickou.“ S tím souhlasí i trenérka Lenka Horáková: „Trochu lituju toho, že jsme ho na krosy nedali dříve. Průběh jsem nechala hlavně na jezdci a odvedl dobrou práci.“
Obsazení zbylých dotovaných příček bylo překvapivé. Druhá skončila Kimenne (12:1), v jejímž sedle absolvoval jediný dnešní start žokej Paul Andrew Johnson. Třetí skončil Váňův Wild Danger (Kratochvíl, 17:1) před Sapfó (Kubík, 21:1). Na tabuli se vešel ještě tempař Mr Louise (Kašný, 15:1). Více se určitě čekalo od Quatikiho (Faltejsek, 4:1), který ale tentokrát neukázal svůj obvykle silný závěr a skončil až šestý.
5. dostih: Shaman zopakoval loňský úspěch
Ve „sprinterském“ Poplerově memoriálu (NL, 3300 m) se stejně jako před rokem prosadil SHAMAN (Matuský, 2,5:1), který ale o obhajobu triumfu musel podobně jako Luminator až do cíle bojovat. Svěřenec Radka Holčáka patřil před sedmi lety mezi špičku klasického ročníku, když zvítězil ve Velké červnové a obsadil čtvrtou příčku v Českém derby, ale o rok později přešel na skoky a poté se mu několik let příliš nedařilo. Až před dvěma lety nalezl svou parketu v krátkých pardubických krosech a loni už specialistům na tuto disciplínu kraloval. V první polovině letošní sezóny zkoušel bez větších úspěchů delší dostihy, ale vítězstvím v trialu na Poplerův memoriál ukázal, že ač je mu už deset let, stále je především rychlíkem. Dnes od startu cválal na špici, na níž ho po náběhu na trávu vystřídala v té chvíli svěžejším dojmem působící Ryana. Shaman si ovšem přefoukl a za závěrečným skokem podnikl útok podél bariéry, díky němuž byl v cíli o půl délky dříve.
„Potřebuje jít svým tempem. Když to Michal Kubík začal natahovat, nechal jsem ho odpočinout. Po posledním skoku ale umí zabojovat, což znovu dokázal,“ sdělil dnes podruhé vítězný jezdec Lukáš Matuský. Druhý úspěch dnešního svátečního dne slaví také trenér Radek Holčák: „Lukáš podal excelentní výkon, když koně nechal po náběhu na trávu nadechnout a v závěru přejezdil Michala Kubíka.“
Stejně jako v před měsíc konané předzkoušce stříbrná skončila Ryana (Kubík, 6:1), která se celý dostih pohybovala poblíž Shamana a potvrdila letošní progres. „Skákala lépe než minule, a když jsem přišel na trávu, tak jsem měl ještě na ruce. Teď jsem trochu naštvaný, protože chyběl kousek,“ sdělil jezdec Michal Kubík. Medailové pořadí doplnil Vandual (Velek, 7,77:1). Ten před rokem neuspěl v Ceně Vltavy, přičemž už v předchozích startech naznačil, že kratší distance mu sednou lépe. Zklamáním bylo až sedmé místo Silk Druma (Faltejsek, 3:1). Toho výrazně zbrzdila chyba na Havlově skoku, za nímž upadl dvojnásobný vítěz Poplerova memoriálu Ursan (Liška, 7,77:1).
6. dostih: Modena navázala na vítězství z trialu
V trialu na Cenu Labe (NL, 5200 m) se kvarteto nejlepších vešlo do dvou a půl délky, přičemž z této čtveřice se dnes utkali tři koně a obsadili kompletní stupně vítězů. Stejně jako před sedmi týdny vítězství vybojovala MODENA (Andrés, 2,2:1). Polosestra výborného Mandarina, který se ve Velké pardubické třikrát vešel na tabuli, jde postupně nahoru. Loňskou sezónu uzavřela čtvrtou příčkou v Ceně Vltavy. V té letošní se nejprve pro pád do cíle nedostala, ale poté už na dvojkové scéně nestačila pouze na Goscatera (za ní skončili třeba Tiumen a Shaman), kterému posledně porážku vrátila. Dnes převzala vedení už zhruba dva kilometry před cílem. V závěru jí nejvíce ohrožoval právě Goscater, ale i jeho snahu dokázala bezpečně odrazit.
„Své kvality ukázala už vítězstvím v předzkoušce a dnes nám všechno vyšlo. Mimo Taxisu už má v Pardubicích všechno přeskákané, takže nevidím důvod, proč by nemohla být směřována do Velké,“ sdělil žokej Dušan Andrés. Druhé dnešní vítězství, ale první společné, slaví majitel Jan Sobotka a trenér Stanislav Popelka: „Už vyrostla ve velice dobrého koně a Pardubice jí sedí. Jejím největším handicapem je, že špatně cestuje, což jí bere síly.“
Druhý Goscater (Myška, 5:1) se zpočátku pohyboval na čele dostihu, ale poté co nechal nohy ve Velkém vodním příkopu, se trochu propadl. Z této nepříjemné kolize se ovšem dokázal vzpamatovat. Sheron (Faltejsek, 2,75:1) vypadal při točení do cílové roviny jako vážný adept na vítězství, ale jeho očekávaný spíd nakonec nepřišel a skončil třetí. Žokej Jan Faltejsek, který měl do dneška se Sheronem stoprocentní bilanci, po dostihu poznamenal: „Dnes nás potkalo dost kolizí a párkrát neskočil úplně čistě, takže s umístěním musíme být spokojeni.“ Žádné překvapení nepřineslo ani obsazení zbylých míst na tabuli. Čtvrtý totiž skončil do Velké pardubické kvalifikovaný Templář (Bartoš, 7,77:1) a pátý nadějný Hinton (Liška, 10:1).
7. dostih: Fafintadenient ucválal Gejzira
Pouze šest klasických steeplerů se postavilo na start Stříbrné trofeje (NL, 4400 m), do níž v pozici tutovky dne nastupoval Gejzir. Tuto roli ovšem potvrdit nedokázal, když vítězství získal od startu vedoucí FAFINTADENIENT (Váňa ml., 4:1). Ten má na kontě řadu úspěchů z italského Merana, kde před dvěma lety zvítězil i v Gd-3 a v červnu tam skončil pátý v nejvyšší kategorii Gd-1 (10 délek za dvojnásobným hrdinou Gran Premio Merano Alpha Two). Jeho pardubická a zároveň krosová premiéra ovšem dopadla neslavně, když ho koncem srpna potkal krkolomný pád na Malém vodním příkopu. Poté se vrátil na klasické steeplechase a dnes potvrdil, že mu tato disciplína sedí. V polovině druhého kola ho sice na špici vyrovnal Gejzir, který ale chyboval na předposledním skoku a od té chvíle začala nabírat porážka favorita zřetelné obrysy. V cílové rovině už bylo vše jasné a rozdíl mezi prvníma dvěma koňmi se vyšplhal na 16 délek.
„Už byla potřeba vyhrát aspoň jeden dostih, protože celý den stál za prd. Kupovali jsme ho jako koně pro Velkou pardubickou, ale po chybě na malé vodě jsme ho vrátili do Itálie. Dnes ho na čele nikdo neotravoval, což mu vyhovovalo,“ prozradil žokej Josef Váňa mladší, jehož hodnocení doplnila jeho matka a manželka trenéra Josefa Váni Pavla Váňová: „Věděli jsme, že půjde zepředu. Je to totiž tempový kůň. V práci se ukazoval dobře, takže jsme věřili v dobrý výsledek.“
Gejzir (Boyer, 1,45:1) se při náběhu do druhého kola posunul na druhé místo a brzy poté společně s Fafintadenientem ztratili zbylé soupeře. Na vítězný útok sice neměl dostatek sil, přesto ani ve čtrnáctém překážkovém startu na českých drahách neskončil hůře než druhý. Žokej Thomas Boyer po dostihu poznamenal: „Dnes to pro něj bylo příliš měkké.“ Ostatní účastníci dostihu se žádnými velkými výsledky z posledních let pochlubit nemohli a do cíle se dostali s výraznými odstupy. V podstatě celé druhé kolo cválal osamocen na třetím místě tréninkový druh vítěze No Time To Lose (Kratochvíl, 4:1). Čtvrtý skončil Liberty Son (Sloup, 17:1) a pátý Kamienczyk (Kašný, 21:1), který před pěti lety skončil v tomto dostihu stříbrný, ale v letech 2012 a 2013 vůbec nestartoval a dnes získal první letošní dotaci.
Kurzy pro Velkou pardubickou (16:25): Sázkový poměr favoritky Orphee Des Blins se stále drží na hodnotě 1,6:1. Na pardubickém závodišti jsou znovu v hojném počtu zastoupeni fanoušci Josefa Váni, kteří kurz Tiumena stlačili na 4:1. V jednociferném kurzu jsou aktuálně nabízeni také Nikas (7,77:1) a Trezor (7,77:1). Z koní, kteří nepatří k favoritům, má hodně důvěry anglický Lambro. Jeho kurz totiž spadl ze včerejších 77:1 na 30:1.
8. dostih: Orphee Des Blins po velkém boji završila hattrick
Stejně jako v předchozích dvou letech zvítězila ve Velké pardubické (L, 6900 m) fenomenální ORPHEE DES BLINS (Faltejsek, 1,6:1), ale zatímco její předchozí triumfy byly zcela suverénní, letos se v cílové rovině odehrálo velké drama. Na favoritku totiž dotíral outsider Al Jaz, jehož nápor v posledních metrech o 3/4 délky odrazila. Stejně jako v minulých letech se Orphee Des Blins od startu pohybovala na špici dostihu, přičemž po úvodní pasáži dostihu tempo trochu přibrzdila. Zrychlovat se zase začalo za Velkým vodním příkopem, ale i protože dráha byla rychlejší než v loňském roce, pole zůstalo kompaktní až k Havlově skoku. Na trávě pak začala reprezentanta DS Pegas unikat svým soupeřů, přičemž jako jediný s ní držel krok Al Jaz, který v cílové rovině útočil podél bariéry.
„Jsem absolutně spokojen, i když Al Jaz na nás hodně dotíral. Tempo jsem chvílemi trochu přibrzdil, protože půda byla zrádná. Oranice byly rychlé, ale tráva je hodně nakropená. Když jsme vbíhali na trávu, věděl jsem, že jsou všichni pořád za mnou. Rozhodně to bylo nejtěžší vítězství,“ okomentoval dostih vítězný žokej Jan Faltejsek. Majitel Jiří Trávníček byl po dostihu rovněž nadšený: „Je obdivuhodné, co dokázala. Honza jí zajel skvěle a skákala bezchybně, takže jsem trnul až v závěru. Myslím, že v nejlepším se má skončit. Pro Orphee se tedy pravděpodobně jednalo o poslední start.“ Nedílnou součástí vítězného realizačního týmu je trenér Grzegorz Wroblewski: „Letošní příprava byla hodně experimentální, takže jsem věděl, že to nebude až tak jednoduché. Zvládla to ale svojí třídou.“
Senzační druhé místo vybojoval už zmiňovaný Al Jaz (Sovka, 77:1), který předchozí letošní starty absolvoval více opatrně, a jeho forma byla časována právě na druhou říjnovou neděli. Třetí místo obhájil Klaus (Myška, 17:1) a na tabuli se znovu vešel i pátý Kasim (Novák, 21:1). Mezi duo zmíněné v předchozí větě se dokázal vklínit podceňovaný Universe Of Gracie (Kousek, 133:1). Dotaci berou ještě nejlepší z tria trenéra Josefa Váni Zarif (Stromský, 12:1) a Trezor (Velek, 7,77:1), který absolvoval svou nejlepší Velkou pardubickou.
Zajímavý je i pohled na konec výsledkové listiny. Patnáctý totiž skončil Rubín (Růžičková, 150:1), v jehož sedle si splnila sen o dokončení Velké pardubické jeho trenérka Martina Růžičková. Za ní se do cíle dostali Tiumen (Váňa, 5:1), jehož žokej a trenér Josef Váňa po dostihu poznamenal: „Byl to rychlý a poctivý dostih, který vyhrál ten nejlepší. Na nás to bylo moc. Už za lesem jsem věděl, že to nebude dobré. Dnes Tiumen udělal pár chyb, což ho stálo dost sil.“ Posledním a zároveň sedmnáctým koněm, který proběhl cílem, byl anglický Lambro (Grant, 30:1). Ten se v průběhu dostihu musel vyrovnat se řadou kolizí. Na Taxisu skončila trojice koní včetně druhé místo obhajujícího Nikase (Andrés, 7,77:1) a Zulejky (Bartoš, 35:1), pro kterou měl pád fatální následky.
To je poslední informace z dnešního svátečního pardubického dne, jehož hrdinkou je Orphee Des Blins. Svěřenkyně Grzegorze Wroblewského se stala první klisnou, která zvítězila ve Velké pardubické třikrát v řadě. Těšíme se na shledanou u dalšího podrobného zpravodajství z českého dostihového dění, které vám přineseme už příští víkend – konkrétně v sobotu z Mostu a v neděli z Velké Chuchle.
Bára
12.10.2014, 17:57bezabara
12.10.2014, 17:41