Amatérská kariéra nemusí být jen vstupenkou mezi elitu, ale může být také cestou, jak přilákat majitele ke sportu samotnému. Jednou za čas se mohou představit v dostihu, samozřejmě za jiných podmínek než profíci. Amatér v letech už těžko naváží lehce přes padesát kilogramů, proto se za hranicemi běhají rovinové dostihy pro amatéry a průměrná nesená hmotnost koní je 65 kilogramů. V Meranu hmotnost v amatérkách často přesahuje 70 kilogramů! Poslední roky však amatérům v Česku příliš nepřejí, počet jejich dostihů klesá, což se chystá změnit Sdružení českých dostihových amatérských jezdců (SČDAJ).
„V březnu nás čeká výroční schůze, která by měla zvolit nový výbor a doufám, že ve vedení budou lidé, kteří budou chtít více pracovat,“ sděluje současný prezident Vladimír Černý. Uvažoval o tom, že své působení ve sdružení ukončí, ale má rozjednaného generálního sponzora, a tak chce pokračovat. „Věřím, že je to pro amatéry povzbudivá zpráva a pro mě je to přece jen nová výzva,“ dodává. Součástí derby-dne by tak měl být opět dostih pro amatérky pod záštitou Fegentri, stejný statut by měl mít i dostih přes proutěné překážky 24 hodin před Velkou pardubickou.
Pamětníci si zcela jistě pamatují, že amatérské proutěnky byly v minulosti součástí dostihového dne při Velké pardubické, představil se v nich i anglický žurnalista a vítěz Velké národní Marcus Armytage. „V současné době chápeme, že dostih v den Velké není provozně možný, ale už loňský amatérský dostih měl velmi dobrý ohlas a to ještě mnozí nemohli dorazit, protože se ve stejném termínu konaly dostihy v Anglii, Irsku a Švédsku,“ upozorňuje Černý. V loňském roce se amatérka konala díky pomoci Jiřího Charváta, který poskytl potřebné finance, v letošním roce by je měl zaštítit nový generální partner českých amatérů.
V minulém roce se podařilo uspořádat amatérský dostih v Brně jako Memoriál Zdeňka Kalába, již třetí ročník, a dva dostihy viděla Lysá nad Labem. Jeden z nich se uskutečnil za pomoci Vídeňského amatérského jezdeckého spolku. K opětovnému vstupu na mezinárodní scénu pomohla generální sekretářka Fegentri Suzanne Santesson. „Pomohla mi už v době, kdy jsem sám dostihy jezdil a nyní nám pomohl na cestě zpátky,“ chválí mezinárodní pomoc Vladimír Černý. Cesta do mezinárodních dostihů se tak otvírá i českým reprezentantům Jindřichu Fabrisovi a Radce Hradcové. „Škoda, že Jindra nechce jezdit i překážkové dostihy, mohl by sbírat i další body,“ lituje prezident českých amatérů.
Samostatným subjektem je od letošního roku také sdružení slovenských amatérských jezdců, a tak Vladimír Černý jednal se slovenskou představitelkou Andreou Broszovou, o tom, že by l obnoven Středoevropský pohár. „Jednalo by se vlastně o takové čtyřutkání Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska, každé z těchto zemí by pořádala jeden dostih, jako tomu bylo v minulosti,“ rozvádí myšlenku Černý. V minulém roce byl kritizován, že do tradičního klání amatérek v Maďarsku a na Slovensku poslal Simonu Molkovou. „Nakonec skončila na šestém místě a před tím než jsme ji nominovali, tak jsem si na ni bral reference od trenérů Demeleho a Petrlíka, kteří ji znají a oba mi potvrdili, že ostudu neudělá,“ odpovídá některým kritikům. S ředitelkou Střední školy dostihového sportu a jezdectví Soňou Froňkovou zase Černý jedná o tom, že by se v Česku konaly překážkové dostihy pro žáky a amatéry.
„Chtěl bych, aby každý rok byly tři až čtyři překážkové dostihy pro amatéry, aby mohl být šampionát, takto to nemá cenu a nemůže se ani vyhlašovat. Jezdit v práci a v dostihu je úplně něco jiného, bez praxe v dostizích, další šance nepřijdou. Kluci, kteří dostali šanci v říjnu v Pardubicích, dostali další šance ještě do konce sezóny. Rovinových dostihů by mělo být 6 až 7 za rok, v minulosti byly amatérky jednou za tři týdny až za měsíc,“ nastiňuje cíle Černý. Cíle je možné naplnit jen s podporou vedení Jockey clubu České republiky, neboť sdružení amatérů není členem Jockey clubu. „Jsem domluven na schůzce s novým prezidentem Jockey clubu, tam bychom mohli probrat další spolupráci.“
Amatéři jsou vedle žáků dalším důležitým podhoubím dostihového života. Najdou rozumnou podporu nebo budou živořit? Dobrou zprávou je zvýšení počtu dostihů pro mladé jezdce v překážkových dostizích, většina amatérů totiž patří do kategorie se 40 životními triumfy.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.