Na úvod nedělního programu se mezi dvouletými prosadili v Gr.1 klisna ZELLIE (Murphy, 4,5:1) a hřebec ANGEL BLEU (Dettori, 6:1), načež se krátce po čtvrté hodině odpolední uskutečnil vrchol rovinové sezóny:
Prix de l’Arc de Triomphe (Video, Gr.1, 2400 metrů)
5 000 000€ dotovaný dostih přilákal skutečně výbornou konkurenci. Ještě v sobotu sice byla škrtnuta irská klisna Love, přesto se dalo očekávat, že souboj tříletých klasiků Adayara, Hurricane Lana a Snowfall se staršími klisnami Chrono Genesis a Tarnawou bude opravdovým vrcholem sezóny. A dostih se zajímavě odvíjel už od počátku, kdy na velmi hluboké půdě šla japonská hvězda Chrono Genesis (Murphy, 10:1) úplně jinou, vnější stopou než zbytek pole, které od jisté chvíle překvapivě vedl vítěz Epsom Derby Adayar (Buick, 4,75:1). Williamu Buickovi se tempo zřejmě zdálo příliš pomalé, a tak to v sedle mohutného hřebce vzal na sebe, načež se svěřencem Charlieho Applebyho zůstal ve vedení až do cílové rovinky. Tehdy se blízko čela pohybovala i bělka Chrono Genesis, růžky vystrkoval kolega lídra Hurricane Lane (Doyle, 4:1) a u bariéry se snažil Christophe Soumillon protlačit kupředu ryzku Tarnawu (5:1). Posléze to byla právě posledně zmíněná dvojice ryzáků, kteří se přetahovali o první místo a v rozhodující chvíli měla navrch Tarnawa, leč to už měl vítězství jasné zvenku letící TORQUATOR TASSO (44:1).
Německý host z lotu Marcela Weisse už vloni patřil mezi tamní elitu, přesto po výhře v Grosser Preis Von Baden patřil pro Arc mezi outsidery, jelikož s takovou společností se ještě nepotkal. René Piechulek jej v průběhu nechal cválat zhruba v polovině pole a v cílové rovince se dlouho zdálo, že doběhne někde okolo šestého místa. Jenže rezavý syn Adlerfluga následně zabral, svižně za sebou nechával jednoho soupeře za druhým, a když se dostal na úroveň dua Tarnawa – Hurricane Lane, našel v sobě ještě dostatek sil, aby je o ¾ délky porazil. 10 let od vítězství Danedream se tak v Longchamp opět mohli radovat Němci, a to prostřednictvím vlastního odchovance z rodiny, kterou u nás ještě před pár lety reprezentoval třeba překážkář Tahini. Nedělní výsledek také podtrhl kvalitu Deustches Derby, neboť Torquator Tasso v něm vloni finišoval na druhém místě za jistým hřebcem In Swoop, jenž před rokem doběhl v Prix de l’Arc de Triomphe na druhé příčce za Sottsassem.
Vkládanou důvěru pak potvrdili i druhá Tarnawa a třetí Hurricane Lane, u kterých se čekalo, že jim hluboká dráha vadit nebude. Vítězství sice nezískali, pětiletá ryzka nicméně zase jednou ukázala, jak třídová je, zatímco Hurricane Lane si obdiv zaslouží už jen proto, že má za sebou náročnou kampaň. Po vítězství v Irish Derby totiž vyhrál na hluboku Gr.1 právě ve Francii a posledně se vydal v klasickém St Legeru. Čtvrtý Adayar už ztrácel na zmíněnou trojici více, čtvrtou příčkou ale ani on nezklamal. Pátý pak doběhl outsider Sealiway (Blondel, 45:1), jenž byl nejlepším z domácích koní. Dvojnásobná klasička Snowfall (Moore, 5,5:1) stejně jako v Prix Vermeille finišovala bez jiskry a obsadila šesté místo před japonskou Chrono Genesis, jež se prostě na měkké dráze utopila.
V Prix de l’Opera (Gr.1, 1800 metrů) byla mírnou favoritkou Gr.1 vítězka Audarya (Mendizabal, 5:1), která ještě v polovině cílové rovinky v poklidu cválala na druhém místě, a zdálo se, že je plná síly. Žokej ale možná reagoval příliš pozdě na hrozby zvenčí, a když se do pětileté klisny opřel, bylo už pozdě. Audarya se prostě nerozešla tak rychle, jak bylo potřeba, a musela se spokojit s čtvrtým místem, neboť velmi těsný úspěch si připsala outsiderka ROUGIR (21:1) vedená Maximem Guyonem. Tříletá klisna finišovala po boku Grand Glory (Dettori, 5,5:1) a postarala se o další překvapivý výsledek odpoledne. Třetí největší outsidera Eudaionia (Pasquier, 41:1).
Určité překvapení se zrodilo také v Prix de l’Abbaye (Gr.1, 1000 metrů), kde sice A CASE OF YOU (10:1) patřil mezi šancové koně, že ale nechá za sebou všechny favority, s tím se nepočítalo. Svěřenec Adriana McGuinnesse ale předvedl v závěru nádherný finiš, kterým velice těsným rozdílem porazil druhou Air de Valse (Lemaitre, 41:1). Moc dobře v tomto dostihu opět šla pětiletá Glass Slippers (Eaves, 5,5:1), jež po druhém místu a vítězství tentokrát získala třetí příčku před dvojicí Mo Celita (Doyle, 34:1) – Suesa (Peslier, 3,5:1). Heroický výkon nicméně předvedl i český reprezentant Ponntos (Zatloukal, 131:1) z lotu Miroslava Nieslanika, jenž celou dobu držel krok se špicí, a v závěru se mu povedlo udržet šesté místo.
Pouze na závěr Gr.1 programu se prosadil favorit, a to také proto, že SPACE BLUES (4:1) nemá s měkkým pokladem problém, plus byl jasně netřídovějším koněm v poli letošní Prix de la Foret (Gr.1, 1400 metrů). Pětiletý hřebec už v loňském roce zářil mezi sprintery, leč zvládal právě i distanci okolo té nedělní, což ukázal třeba vítězstvím ve štědře dotovaného dostihu v Rijádu. Svěřence Charlieho Applebyho nicméně celou kariéru provází zdravotní problémy, přičemž dostat jej do kondice v pravý čas, nikdy nebylo pro trenéra nic lehkého. Start v Prix de la Foret měl být pro ryzáka vrcholem podzimní části sezóny, čemuž předcházel už úspěch v prestižní Gr.2 Prix Lennox v Goodwoodu, leč nakonec to Space Blue v Longchamp moc těžké neměl. William Buick jej nechal celý dostih cválat na chvostu pole, kde jej držel také v závěru dostihu, ale jakmile špička začala slábnout, pobídnul urostlého ryzáka a poslal ho kupředu. Space Blues pak rázem své soupeře předstihl a vyhrál lehce před šikovnou klisnou Pearls Galore (Lee, 8:1) a japonským outsiderem Entscheiden (Sakai, 75:1). Další příčky brali koně, s nimiž se na tabuli počítalo, tedy Kinross (Dettori, 5:1) a Sagamiyra (Soumillon, 5,5:1).
Sobota
Vrcholem prvního dne mítinku byla supervytrvalecká Prix du Cadran (Gr.1, 4000 metrů), kde se Cacophonous (Havelková, 151:1) pokoušel napodobit loňské páté místo, leč nebylo ještě tak mokro, aby mohl zazářit. V závěru nestačil na třídovější soupeře a skončil tedy třináctý, daleko za vítězným TRUESHANem (2,5:1) z lotu Alana Kinga. Ten po úspěchu v Goodwood Cupu zamířil vstříc dalšímu úspěchu na nejvyšší scéně, když v průběhu byl schovaný, v cílové rovince ale pod Jamesem Doylem vyrazil kupředu. Poté už nebylo co řešit, protože jeho největší soupeř Stradivarius (Dettori, 3,2:1) prostě nebyl z měkké půdy nadšený a také už není nejmladší, takže Trushana moc nepotrápil. Pětiletý valach triumfoval lehce o 4 a ½ délky před Stradivariem, přičemž z domácích účastníků byla nejlepší klisna Bubble Smart (Mossé, 17:1). Obhájkyně prvenství Princess Zoe (Sheridan, 6:1) doplatila právě na nedostatečné deště a musela se spokojit s pátým místem, když to čtvrté získal Skazino (Barzalona, 9:1),
Mezi klisnami pak v Prix Royallieu (Gr.1, 2800 metrů) zvládla dostih po aktivním průběhu vyhrát LOVING DREAM (6:1) pod Frankiem Dettori, a to navzdory tomu, že posledně značně zklamala a ani neměla mít v oblibě měkčí dráhu. V Longchamp ale od počátku vypadala natěšeně, dostih jí ubíhal, a když se před ni v cílové rovince dostala Believe in Love (Atzeni, 13:1) a zvenčí se tlačila favoritka Valia (Soumillon, 2,25:1), ušatá Loving Dream znovu zabrala. Své největší vítězství kariéry si čtyřletá svěřenkyně Johna a Thadyho Gosdenových připsala o krk před Believe In Love, třetí byla Valia, čtvrtá Joie de Soir (Barzalona, 4,6:1) a pátá Passion (Mendizabal, 19:1).