Na dráze absolvoval Tiger Cafe od dvou do osmi let plných 56 startů, z nichž čtyři proměnil ve vítězství a ve většině z nich získal některou z dotací. Jeho parketou byli distance kolem dvou kilometrů a zazářil především ziskem druhého místa v Satsuki Sho (japonské 2000 Guineas). Nutno ovšem dodat, že od té doby už se mezi absolutní japonskou špičkou neprosadil, přičemž dvojici svých nejcennějších vítězství získal na listed scéně. Za svůj životní výkon obdržel japonský rating 112 liber. To je o 6 liber více než životní maximum jiného v Česku působícího plemeníka s japonskou minulostí Suteki Shinsukekuna, ale další „český Japonec“ Pop Rock za své druhé místo v Japan Capu obdržel plných 122 liber.
Otcem Tiger Cafeho není nikdo jiný než hrdina Breeders‘ Cup Classic 1989 a nejúspěšnější plemeník japonské historie Sunday Silence. Ten uhynul v roce 2002, přičemž nyní úspěšně působí v japonském chovu řada jeho synů. Z nich je třeba vzpomenout především vítěze japonské trojkoruny a Japan Cupu Deep Impacta, který si neméně impozantně vede i ve své začínající kariéře plemeníka. Pro potomky Sunday Silence obecně platí, že ač dokážou slušně zaběhnout už ve dvou letech, nejlepší výkony obvykle předvádějí až jako tříletí a starší.
Matka Tiger Cafeho Seto Flowerian běhala na australských drahách, kde zvítězila především v Adrian Knox Stakes (Gr.3, 2000 m), což je předzkouška pro AJC Oaks (Gr.1, 2400 m), v němž obsadila druhé místo. Ve spojení se Sunday Silencem dala kromě Tiger Cafeho další dva účastníky japonských klasických dostihů. Fusaichi Junk skončil třetí v Satsuki Sho a Maruka Flowerian obsadila šestou příčku v Yushum Himba (japonské Oaks). Stejně jako pro ni samotnou tedy i pro její nejúspěšnější potomky platí, že nejlepších výsledků dosahují ve třech letech na distancích 2000-2400 metrů.
Samotný Tiger Cafe měl letos na dráze první ročník tříletých, z něhož zazářil Starbuck. Svěřenec Čestmíra Olehly totiž skončil stříbrný v klasickém St. Legeru a za zmínku stojí i jeho páté místo s výtečně obsazené Ceny města Karlovy Vary, kde před ním skončili pouze koně pyšnící se black-type umístěním. Díky tomu je handicaperem nejvýše hodnoceným domácím odchovancem. Nutno ovšem dodat, že jeho úspěchy jsou rovněž zásluhou výtečné mateřské strany rodokmenu. Jeho za 125.000 guineí do Česka importovaná matka Sweet Answer totiž dokázala dát s jinými plemeníky klisny Stromboli a Siran, které dosáhly Generálních handicapů 85 a 79,5 kilogramů.
Ostatním tříletkům po Tiger Cafe už se zdaleka tolik nevedlo. To nejlépe nejlíp dokládá skutečnost, že deset tříletých potomků „Tigera“ s českým Generálním handicapem dosáhlo průměrné známky 55,95 kilo, přičemž průměrný handicap loni v Česku hodnocených tříletků je 59,07 kg. Lépe je na tom Tiger Cafe samozřejmě v kontextu českých odchovanců. Ti totiž dosáhli průměrné známky 52,83 kg, což produkci Tiger Cafeho staví v tomto srovnání do nadprůměru. Pokud bychom ovšem spočítali průměrný handicap jeho tříletých potomků bez Starbucka, dostaneme se na pouhých 51,89 kilogramů.
Že většina produkce Tiger Cafeho se pohybuje v nižších kategoriích, dokládá i skutečnost, že z 24 jeho na českých a slovenský drahách startujících potomků se aspoň v druhé kategorii umístili jen čtyři. Těmi jsou kromě Starbucka medailistka z loňské české i slovenské Ceny zimní královny Cafe Queen, předloni ve slabé bratislavské dvojce pro dvouleté stříbrný Fenix a také Damietta, který ve dvojkách získala dvojici medailových umístění. Více je ovšem úspěšná nad proutěnými překážkami, protože v této disciplíně zvítězila v obou svých startech včetně pardubické Zlaté spony tříletých. Potomci Tiger Cafeho se jinak vzhledem ke svému věku logicky nad skoky zatím příliš neobjevují, ale výsledky Damietty naznačují, že v budoucnosti tomu může být jinak.
Vzhledem k malému vzorku potomků Tiger Cafeho nelze dělat o distančním optimu jeho potomků velké závěry, ale zdá se, že většina z nich najde podobně jako v případě samotného japonského odchovance parketu na tratích okolo dvou kilometrů. Průměrná vítězná distance potomků Tiger Cafeho je sice 1643 metrů, ale tuto statistiku zkresluje skutečnost, že vychází z pouhých sedmi vítězství, z nichž čtyři vybojovali dvouletí.
Tím se dostáváme k ranosti Tiger Cafeho produkce, přičemž už předchozí věta naznačuje, že ta na tom trochu překvapivě není v tomto ohledu vůbec zle. To koneckonců dokládá i skutečnost, že z osmi potomků „Tigera“, kteří získali český Generální handicap jak po dvouleté tak po tříleté sezóně, svou známku vylepšili aspoň o dva kilogramy jen dva. Těmi jsou Starbuck a Anthon, v jehož případě je ovšem meziroční nárůst handicapu o 8,5 kg spíše zásluha ambiciózního menežování než výrazného progresu.
Co se týká ideálních partnerek pro Tiger Cafeho, zcela jednoznačné doporučení dostávají klisny s výrazným vlivem Nothern Dancera. Všichni tři nejúspěšnější potomci ve Vlachovicích působícího hřebce (tedy Starbuck, Cafe Queen a Damietta) pocházejí totiž z matek linie Nothern Dancer a dokonce jsou na něj Sweet Answer (matka Starbucka), Ksiezna Walii (matka Cafe Queen) i Diligente (matka Damietty) 3x4 prochovány. Koneckonců z matky linie Nothern Dancer pochází i nejúspěšnější potomek Sunday Silence Deep Impact.
Protože měl Tiger Cafeho na dráze doposud jen dva ročníky svých potomků, jeho hodnocení může ještě doznat výrazných změn, ale v tuto chvíli je trochu rozporuplné. Na jedné straně totiž už sice dokázal dát potomka, který se neztratil mezi absolutní domácí špičkou, čímž se většina v Česku působících plemeníků pochlubit nemůže, ale na straně druhé se většina jeho produktů řadí do tuzemského průměru až podprůměru.
Janďourek
4.1.2013, 11:12