Americký odchovanec strávil celou svoji dostihovou kariéru v Japonsku, kam patřil do okruhu širší špičky. Hned debut ve dvou letech proměnil ve vítězství a nadějně začal i klasickou sezónu, když vyhrál mílový The Arlington Cup (Gr.3). V japonských 2000 Guineas, které se běhají na distanci 2000 metrů, však zcela propadl a chytil se až na podzim, kdy vyhrál Kesei Hai Autumn Handicap (Gr.3) opět na 1600 metrů a do konce roku se pak ještě stihnul umístit v Gr. 2 na 1400 metrů. Na dráze se pak objevil až další rok na podzim a čekala ho nepřetržitá šňůra startů až do konce další roku, během níž si vyhrál Listed a dokázal se umístit v Gr.3 na 1200 a 1600 metrů. V šesti letech se mu však už nedařilo. Snažil se držet v black type dostizích, ale končil vždy v poli poražených.
Z jeho kariéry tedy vyplývá, že dokázal podávat dobré výkony již od dvou let a jeho optimem byly tratě 1400 až 1600 metrů, přestože se dokázal umístit i ve sprintu. V Japonsku patřil k širší špičce, ale v té absolutní se moc nechytal.
Otec Suteki Shinsukekuna není nikdo menší než Danzig. Dnes již nežijící syn Northerna Dancera se na dráze objevil pouze třikrát, ale styl jakým dokázal všechny starty proměnit ve vítězství ho řadil mezi naděje klasického ročníku. Zranění však záhy ukončilo jeho kariéru. O to úspěšněji se pak zapsal v chovu, když ho lze považovat za jednoho z nejvýraznějších plemeníků. Dal nespočet výborných koní, kteří se následně sami v chovu zapsali výrazným písmem a jsou pokračovateli Danzigovi linie. Jména jako Dayjur, Green Desert či Danehill a další určitě netřeba představovat.
Matka Autumn Moon (Mr Prospector) se na dráze neobjevila a přestože dala osminásobného vítěze v USA Indy Moona, Suteki Shinsukekun je jejím nejlepším potomkem. Sama je dcerou Lypatie, která jí dala na dráze velmi úspěšné sourozence. Je to především Lycius, ve dvou letech vítězný v Middle Park Stakes (Gr.1) na 1200 metrů, který patřil ke špičce i v klasickém věku, kdy těsně prohrál 2000 Guineas (Gr.1) a do konce sezóny se umístil v dalších pěti Gr.1 dostizích na distancích od 1200 do 1600 metrů. Úspěšná ve dvou letech byla i Tereshkova, jenž po Gr.3 úspěchu se dvakrát umístila na nejvyšší scéně. To jejich polobratr Akabir (Riverman) se dostal do nejlepší formy až v šesti letech, kdy v USA dokázal bodovat v Gr.2 a několikrát se umístil i v Gr.1.
Sám Suteki Shinsukekun začal loni působit v chovu MVDr. Eduarda Kubíčka, kde dostal dobrou příležitost, když připustil okolo třiceti kobyl. Z těch nejlepších lze jmenovat klasické vítězky Ecologically Right a Lenku Top či vítězku Ceny Hřebčína Napajedla Serenu. Kolekce jeho prvního ročníku pak čítá okolo dvaceti narozených hříbat. „Z hříbat mám dobrý pocit. Jsou pěkně osvalená, s pěknou zádí a většinou vyššího rámce. Také je vidět, že většina je po otci a s dobrým charakterem,“ hodnotí Andrea Pavlů, zástupkyně Hřebčína Střelice, kde Suteki Shinsukekun působí.
On sám by měl být pro náš chov zdrojem rychlosti a dá se očekávat, že hlavní parketou jeho potomků budou stejně jako u něj dostihy okolo míle. Stejně jako jeho otec se však také může stát zdrojem universálnosti s větším distančním rozptylem. Na to si ale budeme muset počkat.
Foto: fotokisza.com
Zatím nebyl přidán žádný komentář.