Hnědák WAR OF WILL (Gaffalione, 7,1:1) se ukazoval velmi dobře už na začátku sezóny, kdy se prosadil v LeComte Stakes i Risen Star Stakes, následně ale zklamal v Lousiana Derby, kde po startu necválal čistě a nakonec doběhl v poli poražených. V již zmíněném Kentucky Derby to pak byl právě War of Will, komu Maximum Security zkřížil cestu, načež War of Will postupně ztrácel pozici, přesto se nedá říci, že by předvedl jakkoliv špatný výkon. Proto také patřil mezi nejšacovější koně pro druhý dostih Trojkoruny, Preakness Stakes (Gr.1, 1900 metrů), do něhož odskočil v pozici třetí sázkové šance. Pod Tylerem Gaffalionem vystartoval z boxu č. 1, tentokrát ale působil klidněji než obvykle a bez problémů se nechal usadit na pátém místě u bariéry. V druhém oblouku se pak hřebci otevřel prostor u bariéry, kam žokej lysinatého hnědáka poslal, načež nebylo co řešit. War Of Will přešel na první místo a rozdílem 1 a ¼ délky si připsal klasické vítězství, jež bylo pochopitelnou satisfakcí pro všechny zainteresované.
„Dneska byl úplně klidný a myslím si, že i to rozhodlo,“ řekl po dostihu žokej Gaffalione. „Od začátku jsme se drželi nedalo lídra a v závěru jsem pak zvažoval, že bych koně vytáhl ven, ale vedoucí soupeř se začal od bariéry vzdalovat, a tak jsem to risknul. War of Will pak nezaváhal a udělal všechno, co jsem po něm chtěl.“
Trenér Mark Casse se kromě Preakness Stakes ve svých slovech vrátil i ke Kentucky Derby, přičemž nezapomněl zmínit, že War of Will se navzdory tehdejší kolizi vrátil z Churchill Downs zcela zdravý. „Sice se tehdy neumístil, ale upřímně jsem byl strašně šťastný, že se mi z dostihu vrátil zdravý kůň. Moc se mi ulevilo. Bez kolize bychom možná přední koně více potrápili, ale holt se stalo. Tak už to chodí a nemůžu říct, že dnes bychom startovali v Pimlicu kvůli nějaké pomstě. To vůbec ne, prostě jsem chtěl, aby War of Will měl dobrý průběh dostihu a mohl konečně ukázat, že vyhrávat pořád umí. Jsem na něj pyšný.“
Ani Preakness Stakes se neobešlo bez nějakého incidentu, když se Bodexpress (21,1:1) vzepjal v boxech a ihned po startu shodil ze sedla Johna Velazqueze, volný kůň ale následně žádnou kolizi nezpůsobil a v podstatě vcelku spokojeně absolvoval celý dostih s ostatními účastníky. Neklidný byl v boxech také favorit Improbable (Smith, 3,25:1), který v Kentucky Derby doběhl čtvrtý, tak nějak se u něj ovšem potvrdilo, že ani distance 1900 metrů pro něj není to pravé, když skončil až šestý. Pro příště nebude překvapením, když Bob Baffert nasměruje líbivého ryzáka do ještě kratšího dostihu.
Lépe si tedy v závěru vedli outsideři, když z chvostu pole až na druhé místo se dokázal polem proplést Everfast (Rosario, 30,3:1), který toho na nejvyšší scéně doposud moc neukázal. Na třetí příčku pak stačil Gr.3 vítěz Owendale (Geroux, 8,9:1), za nímž udržel čtvrtou příčku v průběhu tempo diktující Warrior’s Charge (Castellano, 13,6:1). Tabuli doplnil Laughing Fox (Santana, 22,6:1).
Ačkoliv tedy lze z přechozího odstavce odhadnout, že War of Will neporazil zrovna silnou sestavu koní, pro jeho další starty by se nad ním nemělo jen mávnout rukou, neboť letošní Preakness rozhodně nebylo nejslabším v historii, jak se neslo v různých diskuzích. Stačí se totiž vrátit jen o dva roky dozadu, kdy Preakness Stakes vyhrál Cloud Computing, který neukázal nic moc před triumfem a v podstatě nic po něm.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.