Danedream
Událostí číslo jedna byla zajisté Cena Vítězného oblouku na závodišti v pařížském Longchamp. Samo město nad Seinou má svou magickou moc a co teprve tamní dostihy. Kdo se někdy do Paříže vypravil, může toto tvrzení potvrdit. Tentokrát v areálu zněla po hlavním dostihu německá hymna zásluhou tříleté Danedream. Její výkon byl naprosto excelentní. Poslední metry jubilejní Ceny Vítězného oblouku už jsem viděl několikrát, ale zrychlení Danedream v poslední třístovce je úplně úchvatné, stejně jako obrovská radost žokeje Starkeho po doběhu. Dostihové zpravodajství se v Německu dostalo opět na přední stránky novin a do televize, která v drtivé většině informuje jen o fotbale.
Klisna německého chovu vyběhla dokonce rekord dostihu a pondělní zpravodajství v zemi galského kohouta mělo jedinou hrdinku. Danedream. Bude zajímavé sledovat, zda bude v kariéře pokračovat, nebo odejde plnit mateřské povinnosti. Zatím se hovoří o startu v Breeders´ cupu o prvním listopadovém víkendu.
Danedream je právě příkladem, že se i za rozumné peníze dá koupit klisna mimořádných schopností. Její pořizovací cena byla 9 tisíc euro, tedy nějakých 225 tisíc korun. Dala se koupit jako dvouletá na jaře na dražbě v Baden-Badenu, kam každoročně směřují čeští majitelé… Za 10 tisíc euro se zdála příliš drahá, a tak se prodala po aukci za 9 tisíc euro. To jsou finanční možnosti zcela jistě i našich majitelů. Navíc do Česka jsou vozeni kolikrát i daleko dražší koně a jejich výsledky se Danedream nedají srovnávat.
V případě Danedream je potřeba mít také pořádnou porci odvahy vytáhnout za dohlášku sto tisíc euro. To už musí být trenér dost přesvědčen o tom, že majitel takovou sumu nevyhodí zbytečně. V tomto případě risk Peteru Schiergenovi vyšel dokonale. Dnes se mu klaní minimálně dostihová Evropa a Japonsko, neboť „oblouk“ je v zemi vycházejícího slunce velice populární.
Vyslanci této dostihově vyspělé země se snaží každoročně dosáhnout na nejvyšší příčky u Seiny, ale stále marně. Dvanáct měsíců se mohou připravovat na odvetu. Právě Japan cup na sklonku listopadu může být také jedním z cílů skvělé klisny, neboť její současný majitel pochází z Japonska.
Video naleznete ZDE
Shamalgan
Český turf nebyl v letošním roce v Longchamp aktivně zastoupen, snad se opět časy změní a koně připravovaní v české kotlině změří síly dostihové Lize mistrů, což rozhodně pařížský mítink je. Přesto ze země galského kohouta přilétla do Česka zásadní informace. Za 200 tisíc eur, přibližně 5 milionů změnil majitel loňský Kůň roku Shamalgan. Po triumfu v Baden-Badenu a pátém místě v Římě se realizační tým rozhodl k prodeji. Český turfman může prodeje litovat, protože už neuvidí skvělého ryzáka se v Česku ani rozbíhat, jako tomu bylo v letošním roce dvakrát. Vzpomínky na skvělé koně přetrvávají dlouho a Shamalgan výjimečným rozhodně byl. Snad to potvrdí i tradiční ankety pořádané Jockey clubem na sklonku letošního roku.
Chardonney Tcheque
Teď je ještě na skok do Milána, kde ve středu neuspěli fotbalisté Viktorie Plzeň, ale v neděli se tam prosadil Chardonney Tcheque na distanci 1800 metrů v listed dostihu. Dlouho se o svěřenci trenéra Šatry hovořilo jako o koni maximálně do míle a nyní skvěle vystřihl i trať o 200 metrů delší. Rodokmeny mnohdy prozradí hodně, ale někdy to příroda zařídí jinak. To je právě ta krása dostihů, kde vždy nerozhodují pouze peníze.
Myslíte si, že by Peter Schiergen nabízel Danedream k prodeji za 10 tisíc euro, kdyby v ní tušil takový potenciál? Určitě ne, ale do koní nevidíte.
V neděli můžeme být svědky dalšího pokračování příběhu o nezdolném Josefu Váňovi a především skvělém Tiumenovi. Ten také není ničím výjimečný, dokonce před dvěma lety neměl jezdce, protože Josef Váňa mladší dal přednost Del Solemu při startu ve Velké. Kde je však dnes Del Sole a kde Tiumen?
Vítězná Danedream a žokej Andrasch Starke