1. Počasí – V neděli panovalo ve Velké Chuchli typické ostrovní. Drobný déšť skrápěl povrch, což ovšem nenahrávalo pořadatelům. V dešti, ač drobném, se v Praze na dostihy moc nechodí, a tak návštěva zdaleka neodpovídala významu dostihového dne, který byl na podzim nejvýznamnější. Kdy jindy uvidíte tři jedničkové dostihy, ve kterých se představuje téměř kompletní špička. Když jsem po Velké ceně Prahy potkal Ferdinanda Minaříka staršího tak mi říkal, že takové počasí měl jako jezdec rád, dobře se dýchalo jemu i koním. Koním zcela jistě takové podmínky vyhovují, ale český zmlsaný divák, to je jiná káva. I jeden z kolegů i po skončení dostihového dne říkal, že dostihy byly pěkné, ale chyběla jim atmosféra…
2. Tříletí – Vybojovali na dráze velmi dobré vysvědčení. Mezi klisnami si dostih diktovala podle svého tříletá Pikardie a top-favoritka Leo Gali musela ukázat všechny své schopnosti, aby se prosadila. Vítězka Oaks Orphan skončila čtvrtá a zatím v nižších kategoriích se prezentující Stromboli brala páté peníze. Pokud zmiňované klisny zůstanou na dráze a neodejdou plnit mateřské povinnosti, můžeme být svědky zajímavých soubojů i v příštím roce.
Mezi vytrvalci potvrdil slova Jaromíra Šafáře Wallisto, využil zvýhodnění pro tříleté a byl u cílového mezníku o nos dříve než slovenský host Lambertus. Trenér Zdeno Koplík poté sdělil, že Wallisto je nejlepším tříletým koněm, jakého kdy připravoval. S velkou pravděpodobností je to pravda, Wallisto by skutečně mohl být hvězdou vytrvaleckých zkoušek, jakou jsme u nás dlouho neměli. Jeho především letní program byl víc než náročný, zvládl ho a vysokou výkonnost si udržuje stále. Zbylá tříletá dvojice ukázala, že sezona už je opravdu hodně dlouhá (Lysyan) nebo výkonnost není potřebná (Tamburin).
V mílařském klání se prosadil derby-vítěz Roches Cross, což naznačuje jeho vysokou třídu a potvrzuje, že by měl být na distancích 1600 až 2000 metrů skutečně evropským koněm. Uvidíme, jestli se postaví na start dostihu v Miláně a jak ho zvládne. Pokud by se v příštím roce uskutečnil v Praze souboj trojice Shamalgan, Iryklon a Roches Cross, mohli bychom hovořit minimálně o dostihu roku. V míli také Balbrown naznačil, že může být platným koněm mezi mílařskou smetánkou. Včera se potvrdilo, že vytrvalecké testy nebyly nic pro francouzského rodáka.
3. Průběhy dostihů – Pokud jste pečlivě sledovali průběhy jednotlivých zkoušek, byly jako přes kopírák, ale přinesly různé výsledky. Mezi klisnami se rozhodně nejednalo o poctivé tempo, ale Pikardie si rozehrála part podle svých not a málem jí to vyšlo. V případě Out of Edena jsme byli podruhé svědky spíše zběsilého úprku o mnoho délek a nakonec konci v poli poražených. Ani změna jezdce nepomohla. Arslangirej Šavujev bude mít co dělat, aby nesporně talentovaného koně naučil běhat v nějakém rozumném tempu a klání pro něj nekončilo čtyři sta metrů před cílem. Výsledné časy obou vytrvaleckých klání rozhodně nebyly nijak závratné, stejně jako v srpnu při Středoevropském poháru. Možná bylo v hlavní roli počasí, otázkou je, kdy budeme svědky poctivého vytrvaleckého dostihu, kde výsledný čas bude pod hranicí dvě půl minuty?
Na míli se snažil o aktivní průběh veterán Apollo Star a nakonec na něj vyzrála pouze dvojice trenéra Josefa Váni. Jak už bylo napsáno výše, třída Roches Crosse je zřejmě výjimečná a Malqovi po dlouhé době dostih opět sedl na sto procent.
4. Jezdci – Po neděli to vypadá, že je jezdecký šampionát rozhodnut, pokud Jaromír Šafář zůstane zdráv a ve formě, náskok pěti triumfů na Tomáše Lukáška by měl udržet. Klub českých žokejů, kteří překonali hranici 300 vítězství, se opět rozrostl. Po Janu Rájovi se vytoužené mety dočkal i Jiří Chaloupka.