Podle mého, důvodů je více. Podceňovat dvojnásobného německého vítěze se nevyplácí, to za prvé. Pokud kůň vyhraje jeden z rámcových dostihů v rámci derby-dne v Hamburku, už něco umět musí, zvláště když vyhrál o dvě a půl délky v čase 2:19,77 na 2200 metrů. Navíc to byl dostih s celkovou dotací 10 tisíc eur, což už patří u našich západních sousedů k solidnímu průměru. Listed dostihy se běhají o dvojnásobek. Sám Rastislav Juráček prohlásil, že bude patřit v Německu ke špičce. Rozhodně bude zajímavé sledovat tohoto koně a jeho další starty.
Zajímavostí je skutečnost, že polovinu z dvou desítek slovenských derby ovládli koně připravovaní v Německu, i nyní se spekuluje o tom, zda nominace Maximoola do dostihu byla v souladu s řády či nikoliv…
Za druhé, půda. Oficiálně byla změřena jako 4,8 - měkká. Od dvanácti do tří ještě v Bratislavě pršelo, a tak dráha mohla být ještě hlubší. Samozřejmě se můžeme ptát, zda bylo v Bratislavě správně změřeno, ale ony pochyby můžeme mít i u všech měření v Česku. Jsou vždy správná a vypovídají o realitě, nebo jsou dělána na oko, aby vyvolala klid u všech realizačních týmů? Na tuto otázku by měli odpovědět pořadatelé dostihů.
Není totiž žádným tajemstvím, že velcí trenéři v dostihově vyspělých zemích provádějí nominaci i podle stavu dráhy. Má být měkko, tak koně, který podal nejlepší výkony na tvrdším podkladě, nechám doma, a naopak. U nás tyto kalkulace nefrčí a není divu. Trenér a majitel jsou kolikrát rádi, že se konečně objevil dostih, kterého se jejich svěřenec může zúčastnit a ne ještě vybírat počasí. Navíc slovenský vrchol sezony má uzávěrku startovních listin celých devět dní před startem. S Takovým předstihem žádný meteorolog s určitostí počasí neodhadne. 6. července v Česku panovala tropická vedra, a tak nikdo nepředpokládal, že 15. července bude teplota o 15 stupňů nižší a bude pršet.
V Česku jsou většinou startovní listiny uzavírány o pět dní dříve, ani tehdy se moc nebere v potaz počasí a stav dráhy. Na britských ostrovech a ve Francii se startky uzavírají 48 hodin před startem, to i předpovědi jsou relevantnější.
Již devadesát minut před startem prvního dostihu říkal manažer trenéra Václava Luky, Tomáš Janda, že kvartetu klisen z Bošovic nebude měkká dráha sedět. Měl pravdu, skončily v poli poražených. V některých případech mohla své sehrát i taktika, ale měkko nelze podcenit.
Je už legendární historka z pražského dostihového baru U Nováků, kde se svého času sázelo na anglické dostihy. Jeden ze sázejících vsadil na malém závodišti na rozbahněné půdě koně ve vysokém kurzu a on s přehledem vyhrál. Všem kolegům pak svůj tip vysvětloval stroze: „Je to bahňák!“ I takový je dostihový svět. Česká termínovka nabízí na pět desítek dostihových dní za rok, což je počet, který je v Anglii odběhán za dva týdny, proto se takové „podružnosti“ jako stav dráhy moc neřeší. Navíc dní odběhaných na opravdu měkkých drahách moc nenajdeme… U nás je spíše problém s tvrdým podkladem.
V rámcových dostizích se českým zástupcům dařilo, i když jména vítězů jsou jiná, než se předpokládalo. Rozhodně nepřekvapili Dux Scholar a Dorian Crown. U prvně jmenovaného se spíše čekalo, že odstup od soupeřů bude větší, zatímco druhý jmenovaný jde s formou nahoru. Po rozběhání v Praze, u Dunaje svým soupeřům nadělil devět délek. U Zlatého poháru se o pomalém dostihu nehovořilo, přitom vítězný čas byl 2:50, o 200 metrů kratší derby nabídlo čas 2:37, tedy o třináct vteřin rychlejší, což je naprosto v souladu s kratší distancí.
- GALOPP REPORTER
- AKTUALITY
- Petr Malík: O dalším slovenském derby a měkké půdě
Petr Malík: O dalším slovenském derby a měkké půdě
Aktualizováno | 17. červenec 2012
Skončila doba bojů o modrou stuhu, tedy alespoň ve střední Evropě, poslední šancí, kde vyhrát jedinečné klání tříletých je na severu Evropy. Co se honí většině turfmanů po slovenské edici modré stuhy? Zřejmě zmatek. Pražské výsledky jsou naruby a můžeme spekulovat, co je zapříčinilo, půda nebo odlišné bratislavské podmínky?