Pozornost se teď bude obracet na dvouleté, už v neděli byly servírovány dva chody a zajímavou budoucnost naznačil debutující My Afantou, ale také hnědka Jolie’s Legend. Kromě klasiků pro příští sezonu se bude také hodně mluvit o šampionátech, především těch jezdeckých. Už v březnu, kdy bylo jasné, že Václav Janáček zůstane ve Španělsku, se hovořilo o tom, kdo se posadí na uvolněný trůn. Po pěti měsících je na čele Jaromír Šafář s 28 triumfy, o dva méně na svém kontě Tomáš Lukášek. Na druhá místa je na tom podstatně lépe Šafář, a tak má zatím trumfy ve svých rukou. Tři vítězství jsou však otázkou jednoho povedeného dostihového dne a všechno může být jinak.
Ještě dramatičtější je situace na překážkách, kde o jedno vítězství vede Dušan Andrés před Jaroslavem Myškou. U překážkových jezdců je důležité, aby jim sloužilo zdraví, jedině tak mohou pravidelně usedat do sedel koní a sbírat úspěchy. Co se týče trenérů je situace zamotaná na rovinách, neboť na vítězství je v čele Václav Luka, ale Jockey club České republiky vede bodování a podle něj má stále navrch Arslangirej Šavujev. Nyní je rozdíl tříbodový. Na překážkách je situace už několik let stabilní, s přehledem podle bodů i podle vítězství upaluje za dalším šampionským titulem legendární Josef Váňa.
Ještě o jedné věci se v neděli ve Velké Chuchli hodně diskutovalo. Mají se dostihy kombinovat s tak rozsáhlým doplňkovým programem jako tomu bylo v neděli? Pyroshow hostila Chuchle potřetí v řadě, v předchozích dvou ročnících nebyla kombinována s dostihy. Letos jsme byli svědky poprvé kombinovaného programu. Nevím, jestli pyroshow měla zvednout návštěvnost dostihů nebo naopak, ale na první dostihy rozhodně nepřišlo tolik lidí jako v jiných dnech, ani klasika tolik návštěvníků nepřitáhla. Možná právě doprovodný program odradil některé pravověrné turfmany od cesty do hlediště, nebo naopak se z několika náhodných návštěvníků stanou pravidelní.
Dovolím si nyní jedno malé srovnání. 21. srpna letošního roku slavilo 30 let slušovické závodiště a už dlouho dopředu se hovořilo o tom, že to bude v retrostylu, že opět u závodiště budou trhy stejně jako v osmdesátých letech minulého století. Trhy byly, jen už nenabízely nedostatkové zboží jako tehdy. Návštěva byla obrovská, pořadatelé jí odhadují na 9 až 10 tisíc diváků. Stejně jako před lety můžeme pochybovat o tom, kolik z těch, kdo přišli do areálu, opravdu sledovalo dostihy, ale při prvních dostizích byly tribuny zaplněné do posledního místečka. Když, jsem ze Slušovic odjížděl, měl jsem pocit, že ta akce byla pro koně a lidi okolo koní.
V neděli ve Velké Chuchli jsem ten pocit neměl. Sám moc dobře vím, že kolikrát se člověk musí pohybovat v kulisách, které si dokáže lehce odmyslet, ale klasický dostih by měl být stále velkým svátkem především koní a všech okolo nich, a nikoli doprovodného programu, ač ten přináší tolik potřebné finance. Je škoda, že se tolik povyku neudělá také někdy kolem dostihových sázek, vždyť ty jsou už dlouhá léta nerozlučně spojeny s turfem.
Ještě jeden malý postřeh, možná vzpomínka kluka, který v osmdesátých letech lačně hltal veškeré informace o dostihovém dění (pro ty mladší, tehdy nebyl internet a informace se hledaly mnohem hůř než dnes). Pamatuji si jako dneska, jak jsem si kupoval možná zdarma získával brožury o dostizích právě ve Slušovicích, protože v Chuchli jich tolik k dostání nebylo. Dnes nám mediální sféra nabízí tři tištěné měsíčníky, ale ani jeden jsem neviděl ve Slušovicích, v Chuchli musíte vědět, kam vyrazit pro získání čtiva. Ani jedno periodikum jsem neviděl distribuovat odpoledne, kdy na závodišti vládla zábava a byli tam lidé, kteří toho o dostizích tolik nevědí. Asi nejsou cílovou skupinou zmiňovaným periodik.