Odpověď už jsme dostali od hnědky Brittany a byla pořádně rázná, jak se na skutečné vládkyně sluší a patří. S převahou více než dvou délek si poradila s hřebci ve slovenské Velké jarní, a tak pokud někdo podceňoval letošní tříletý ročník, zle se mýlil. Slabý rozhodně nebude. Brittany si nejen poradila s konkurencí z bývalé východní části federace, ale také s nájezdníkem z Maďarska. Na jaře klisny většinou s hřebci nebojují, jen ty výjimečné to zkusí v derby. Ve Velké jarní jména vítězek najdeme poskrovnu. Pokud se podíváme do historie české Velké jarní najdeme mezi vítězkami jen skuteční osobnosti, na které se vzpomíná dlouhé roky. Za poslední tři desítky let jsou to pouze dvě hrdinky, v osmdesátém osmém Arva a o devět let později Nora Jeane. Obě na konci června byly dekorovány vavřínovým věncem s modrou stuhou. Podle slov trenéra Kotába na delší distance Brittany nebude, a tak se bude muset vydat neprobádanou stezkou. Ani kombinace česká Jarní cena klisen a slovenská Velká jarní moc obvyklá není. Jednou z možností je i cesta do zahraničí. Podle naznačených výsledků by se v listed dostizích na příklad v Itálii nemusela ztratit.
Od Dunaje pojďme zpátky k Vltavě, kde po tříletých absolvovali míli staří matadoři a sázkařům pořádně zamotali hlavu. Malq byl v průběhu týdne vypsán 1,8:1, Corcovada 2,25:1, Miracle Match 4:1 a Sharpour 5,5:1. Zatímco kurzy Miracle Matche a Sharpoura zůstaly těsně před startem téměř identické, pouze Sharpour „spadl“ na 5:1, kurzy dvou prvně jmenovaných podstatně rostly, Malqův na 2,75:1 a Corcovady na 3,5:1. Bylo vidět, že sázející něco vědí, neboť pořadí v cíli bylo Sharpour – Miracle Match, Corcovada čtvrtá a Malq šestý. Sharpour opět ukázal, že ač je sedmiletý, stále nepatří do starého železa, ba naopak. Podle slov trenéra Zdeno Koplíka už ovšem do ciziny nezamíří, na „stará kolena“ už se mu nechce trávit dlouhé hodiny na transportu. Micracle Match už je v českém tréninku rok a půl, ale má za sebou teprve čtvrtý start, potřetí doběhl druhý a k tomu přičtěme jedno třetí místo. Užitečný kůň, ale jaké je jeho optimum? Určitě i tohoto hnědáka se vyplatí v příštích startech sledovat, i zde nám dá odpověď čas.
Po návštěvě u Dunaje a u Vltavy, se na chvilku zastavíme ještě u Labe. Nikoliv kvůli rozšíření zeměpisných znalostí, ale tamní závodiště hostilo první kvalifikaci na letošní Velkou pardubickou. Léto se teprve rozbíhá a už mluvit o podzimu? To není nutné, jen je dobré si zapamatovat jména jako Baggio nebo Valldemoso. Až se vás někdo v prvním říjnovém týdnu zeptá, koho vsadit, aby byl televizní přenos z Velké zajímavější, máte názor po ruce. Oba koně předvedli zajímavý výkon. Zejména Valldemoso ukázal, že jeho neoficiální titul „moravský překážkový král“ nebyl náhodný. I letos by se měl představit v Albertovci nebo Světlé Hoře, kam to má z domovské stáje podstatně blíže než do Pardubic.