V českých dostizích stačí málo a jste vynášeni do nebes, nebo naopak a jste zatracováni. To je právě případ Mystic Swinga. Do září kraloval a byl nepřehlédnutelnou osobností v ročníku. Poté se představil v Rakousku, nevyhrál, ani šesté místo v testu před třemi týdny nepřesvědčilo, a tak se svěřenec trenéra Eduarda Kotába připravoval v ústraní hlavního zájmu.
Finiš ovšem Mystic Swing předvedl naprosto úchvatný, myslím, že mnohým ještě teď tuhne krev v žilách, jak se tmavý hnědák žene k cílovému mezníku. Oprávněně se usadil na královský trůn hřebců a valachů narozených v roce 2009. Taktika realizačního týmu byla na minutu přesná. Žokej Milan Zatloukal po roce opět slaví vítězství ve Velké jarní ceně, zatímco jeho sok Jiří Chaloupka se opět musel spokojit s druhým místem. Loni Zatloukal dovedl vítězně do cíle svěřence Dr. Charváta Chardonney Tchequa, zatímco Chaloupka byl v sedle druhého Roches Crosse. Loni se navíc Zatloukalovi povedl double v podobě triumfu v české i slovenské Velké jarní. Za týden v Bratislavě má šanci bilanci zopakovat.
Netradiční cestu zvolil do Velké jarní Václav Luka s Glorious Eaglem. Byla odvážná a k plnému úspěchu chybělo třičtvrtě délky. Dvě na české podmínky zimní vystoupení v dostihově vyspělé zemi byly atraktivní a navíc ukázaly, že i tudy vede cesta. Pět měsíců koně opravdu nemusí stát jen ve stáji. Navíc Luka sportovně uznal, že soupeř byl v daný okamžik lepší a nehledal výmluvy. I to se cení.
Pokud vítězství Mystic Swinga bylo překvapením, třetí místo outsidera Almond Magica šokem. Opět se ukázala krásná nejistota turfu, i podceňovaný kůň může udělat velký výsledek. Almond Magic byl nabízen na české poměry v astronomickém poměru 60:1, finišem však ukázal, že to bylo hrubé podcenění. Svěřenec Zdeno Koplíka podal výborný výkon a dokázal příslušnost k elitě.
Radost možná ještě panuje na Slovensku. Tamní trenérská šampionka Zuzana Kubovičová opět ukázala, že má tuzemskou scénu poměrně dobře přečtenou a ví, koho ze svých svěřenců má do Velké Chuchle poslat. Dosáhla i lepších výsledků, ale čtvrté místo rozhodně není k zahození. Je jen škoda, že poměrně vysoká dotace (40 tisíc eur) Velké jarní nenalákala do Prahy více zahraničních účastníků. Každé srovnání s cizinou je zajímavé a nastavuje zrcadlo zdejšímu turfu.
Letošní jarní klasiky mnoho srovnání nenabídly. V obou dostizích bylo po jednom koni ze Slovenska, a to je žalostně málo. Snad startovní listina Českého derby bude trochu bohatší, i když tomu zatím mnoho nenasvědčuje.
Sobotní Most ukázal první kandidáty na start v derby. Za pozornost rozhodně stojí Green World trenéra Šavujeva, stejně jako Dilinger, kterého ve Velké Chuchli chystá Dalibor Török. Samozřejmě hodně hlasitě mohou do této diskuse promluvit koně, kteří se představili ve Velké jarní. Proto bude s velkou netrpělivostí očekávána Velká červnová cena, nejvýznamnější test před rovinovým vrcholem sezony. Ve světě je v současnosti běžné, že jiní koně běhají Velkou jarní a jiní derby, v Česku obě klasiky zvládne drtivá většina elitních příslušníků klasického ročníku. Pokud vydrží zdraví, tak si vyzkouší ještě koncem srpna St. Leger. Což je v cizině dostih pro jinou kategorii koní.
Zatímco dostihový svět jde cestou specializace, u nás stále vyhrává univerzálnost. To je také příklad v neděli v Chuchli poprvé v kariéře vítězné Kolymbie. Loni s velmi dobrými výsledky absolvovala klasickou cestu, i když podle slov trenéra je to sprinterka. V dostihově vyspělých zemích by běhala sprinty, a pokud by uspěla, už by byla ve čtyřech letech v chovu. U nás teprve ve čtyřech letech doputovala na svoji parketu.
- GALOPP REPORTER
- AKTUALITY
- Petr Malík: Král Mystic Swing se vrátil
Petr Malík: Král Mystic Swing se vrátil
Aktualizováno | 14. květen 2012
Několikrát jsem se ve svém zamyšlení před jarními klasickými dostihy zmiňoval, že pole Velké jarní bude daleko méně čitelné, než tomu bylo o týden dříve u klisen. Výsledek tuto skutečnost jen podtrhl.