Důvod k oslavám má ambiciózní majitel Jiří Charvát. Z Irska dovezl hnědku French Quebec, která si s patnácti soupeřkami poradila i přes problémy na startu. „Nepodařil se nám start, nemohl jsem jí dostat na pozici, kterou jsme před dostihem plánovali, tedy páté nebo šesté místo,“ sděloval po doběhu žokej Ján Havlík, který svěřenkyni trenéra Olehly v dostihu vedl.
Finiš French Quebec byl drtivý a nedokázala mu odolat ani favoritka Iceni Girl. Ta podle žokeje Petra Foreta předvedla výkon na stejné úrovni jako před třemi týdny, ale tentokrát byla soupeřka nad její síly. Zřejmě start v nohách, rozběhanost a znalost místního prostředí hrála před dostihem ve prospěch Iceni Girl, ale French Quebec dokázala tyto argumenty popřít a ukázala obrovskou třídu. Nastoupit rovnou do klasického dostihu a s přehledem vyhrát i přes počáteční problémy, to nevidíme každý den.
Lepší statistici by mě jistě dokázali opravit, ale vzpomínám si na Tribal Instincta před jedenácti lety, který jako první tuzemský start dal Velkou jarní cenu, což pro něj byl první krok na cestě za Trojkorunou.
Žokej Ján Havlík okamžitě po dostihu sděloval, že French Quebec bude klisnou na delší distance. Tam bude mít více času srovnat se a poté uplatnit svůj finiš. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jaké budou další kroky irské rodačky, zda se zaměří pouze na zdejší starty nebo se představí i v cizině. Jak naznačila ve své domovině, s listed úrovní by neměla mít problémy. Navíc před osmi lety připravoval vítězku Jarní ceny klisen také Čestmír Olehla a Arganta se zařadila mezi velké osobnosti českého turfu.
Pokud budeme hodnotit dostih jako celek, žádné překvapení se nekonalo. French Quebec nastupovala v roli druhé favoritky, což bylo způsobeno tím, že v letošním roce ještě nestartovala a sázkaři neměli možnost porovnat její výkonnost s ostatními. Co se týče dalších míst na tabuli tam se zopakovala stejná jména jako v Deylově memoriálu, jen Starightwhiskey si prohodila pozici s Rabbit Dark Angel. Trenérem Votavou připravovaná Nurbela stačila na šesté místo a slovenská Sansha si odnesla poslední, tj. sedmou, dotaci. Žádná z klisen, která byla bookmakerem nabízena v kurzu 50:1 a více se neprosadila.
Ještě pár řádek ke slovenské Sanshe. Ta před dvěma týdny podlehla v Bratislavě Fantazia Mie (druhá ze sledovaného 1. dostihu české sezony) o čtyři a třičtvrtě délky, tentokrát Sansha prohrála s vítězkou o pět a půl délky. Nepředbíhejme, ale ukazuje se jedničkový potenciál účastníků klání nestartujících v neděli 8. dubna.
Za zmínku k Jarní ceně klisen stojí ještě její čas. Nechce se tomu věřit, ale Jarní cena klisen 2012 byla nejpomalejší od roku 1980, kdy se prosadila Mixata s Milanem Klučkou. Čas 1:44,0 je o čtyři a půl vteřiny pomalejší než v jakém se prosadila v minulém roce Brittany. Svou roli určitě sehrálo počasí a také v době dostihu už měkká dráha. Jen se mi nechce věřit, že více než 30 let se Jarní cena klisen konala vždy na ideálním povrchu a za ideálních podmínek. Uvidíme, jak si povedou účastnice dostihu v měření sil s ostatními. V podobných časech se běhají totiž klání čtvrté kategorie.
Již v úterý startuje pardubická dostihová sezona za účasti Pernštejnů a v neděli 13. května je tu druhá klasika, Velká jarní cena, která není zdaleka tak čitelná jako souboj klisen. Nyní si příznivci dostihů rozhodně neodpočinou.
Zleva: žokej Ján Havlík, majitel vítězné klisny dr. Jiří Charvát, prez. JC Ing. Václav Luka, Václav Neckář, ředitel dostihového závodiště Petr Drahoš, trenér MVDr. Čestmír Olehla a French Quebec (IRE)