Klusáci v Česku? Ten otazník na konci není jen jako označení věty tázací, ale i znamínko určující stav tohoto odvětví v Česku po dlouhá desetiletí. Alespoň ve 20. století nikdy nechyběly smělé plány, realita už trochu pokulhávala a současnost je jako jízda po hodně rozbouřené řece.
Přes všechny skutečnosti, které je možné rozebírat o dlouhých zimních večerech, se ve čtvrtek 18. srpna konaly rozjížďky Českého klusáckého derby. Je všeobecně známo, že plnokrevníci běhají své derby ve třech letech. To u klusáků neplatí. Jsou země, kde se běhá derby ve třech letech jako například Německo nebo Maďarsko. Naopak najdeme země, kde je vrchol kariéry až o rok později. Toto platí v severských zemích a také u nás.
Čtrnáct klusáků bojovalo o deset míst na startu derby, které je naplánován o na sobotu 10. září. Z každé rozjížďky postupovala čtveřice koní přímo a potom dvojice s nejlepším kilometrovým časem. Právě kilometrové tempo, to je základní ukazatel klusáckých dostihů. Díky tomu se sledují i světové rekordy, většinou jsou rozděleny na Evropu a Ameriku, neboť za Atlantikem se běhá na větších okruzích, většinou o délce jedné míle. Zatímco na starém kontinentu jsou ovály kratší, převážně kilometrové. I o tomto tématu by se dalo psát hodně dlouho.
Zpátky do chuchelského podvečera. K vidění byly dvě jízdy, každá naprosto odlišná a přece hodně napověděly směrem k vrcholu sezony. V tomto punktu to má sázející na klusácké dostihy přece jen jednodušší, neboť adepti na start se představí v rozjížďkách na stejné distanci jako v samotném derby a podle projevu a kilometrového času, se dá usuzovat, kdo jak na tom je.
Ve druhé rozjížďce se vítězný Kaizer Jamacan, rodák ze Švédska, zemi klusákům zaslíbené, přiblížil na sedm desetin svému osobnímu rekordu a navíc kilometrové tempo 1:17,3 patří v historii Českého klusáckého derby k nejlepším. Rekord drží z roku 2005 Top Palema a má hodnotu 1:16,8. Právě předvedený výkon staví Kaizer Jamacana do pozice favorita. Pozor na rakouskou rodačku Vanessu G, na jaře zářila, poté měla přestávku a koncem července nevypadala dobře. Jak to bude vypadat za tři týdny, těžko odhadovat. I ona může v sulce s Allle Lomanem pořádně míchat karty.
Majitelem Kaizer Jamacana je ostravský podnikatel Jiří Svoboda, v posledních letech i čelní představil České klusácké asociace. Jako majitel triumfoval v derby dvakrát (2001 a 2002) jako jezdec jednou před devíti lety, kdy se z důvodu povodní konalo derby na levínské farmě.
Stejně jako u cvalových koní i u klusáků to mají čeští odchovanci hodně těžké. Jejich výhodou je, že se koně hlásí do derby na konci prvního roku svého života, tedy v čase, kdy jsou všichni zatím v základním tréninku. V tu chvíli je i drahý zahraniční nákup pouhou nadějí svého majitele. Pozdější dohlášky nejsou možné. Největší nadějí českých chovatelů bude hnědák Generál, o slovo se bude hlásit také Walentine, vítězka první, o více než dvě vteřiny na kilometr pomalejší, rozjížďky. U obou koní je zajímavé, že nejen jejich matky startovaly v Česku, ale i jejich otcové. A to se nad úrovní zde běhajících hřebců hodně mává rukou. Orlíkova dcera bude na startu derby dva ročníky po sobě. Právě Svobodův Marquise J’Ami v roce 2002 byl posledním českým odchovancem, kterému se podařilo derby vyhrát.
Stejně jako má cvalové derby, příběhy favoritů, kteří se neprosadili, tak je má i to klusácké. Zná i příběhy outsiderů, kteří slavně zvítězili. Na některé vítězné favority se dlouho vzpomíná, protože dokáží ve starším věku prohánět elitu. Zajímavostí derby 2011 je neúčast rekordmana dostihu, Jaromíra Kotáska. Z posledních dvanácti edicí derby, triumfoval v osmi, letos neměl koně ani v rozjížďce. Takový je běžný dostihový život, jednou si dole a jednou nahoře a je jedno jestli ho prožíváte v sedle nebo v sulce.
- GALOPP REPORTER
- AKTUALITY
- Petr Malík: Desítka pro derby s favoritem
Petr Malík: Desítka pro derby s favoritem
Aktualizováno | 19. srpen 2011
Klusáci. Stačí napsat nebo říct sedm písmen a reakcí budete mít víc než stačíte vstřebat. Od pozitivních po jednoznačně zamítavé. Na západ, jih a sever od nás se jim poměrně daří, většinou běhají celý rok, v některých zemích vyplňují zimní cvalovou přestávku, aby laskavé obecenstvo nemělo pocit, že se nic neděje. I v dostihově vyspělých zemích mají své příznivce, stejně jako odpůrce.