Trip To Rhodos obhájil loňské vítězství
Na startu Velké ceny Pardubic (I. kat., 2900, TV přenos - od 71:30) sice i kvůli pouhému dvoutýdennímu odstupu od termínu Ceny prezidenta chyběla špička tříletých vytrvalců, ale konkurence byla přesto kvalitní. Vždyť na startu se sešla trojice tabulově umístěných koní z Velké ceny českého turfu doplněná o slovenského Atacka a především o TRIP TO RHODOSE (2:1). Ten jasně čněl nad zbytek pole, když letos získal dokonce black-type vítězství a za svůj poslední francouzský start obdržel Racin Post Rating 108 liber. Pro srovnání předevčírem druhý Sky Pilot startoval do letošního roku na irských drahách, přičemž jeho nejlepší tamní výkon ohodnotil prestižní britský server známkou 86 liber. Přesto kurz reprezentanta stáje Dr.Charvát vystoupal z 1,6:1 až na 2:1, což pravděpodobně způsobily především trenérem Pavlem Tůmou avizované problémy se zády.
V samotném dostihu stejně jako při loňském vítězství Trip To Rhodos zpočátku cválal vzadu a v cílové rovině přišel s údernou koncovkou. „Má obrovskou třídu. Na můj vkus jsme šli trošku moc venkem, ale dráha už byla hodně rozbitá, takže zase běžel po lepším podkladu. Potřebuje absolvovat dostih v klidu, takže jsme šli zezadu a v cílové rovině dostal jen jednu bičem na upozornění a vyhrál lehce pod rukama. Už v oblouku jsem tušil, že to bude dobré, protože na rozdíl od ostatních jsem ještě nejezdil a vím, že má závěr,“ sdělil žokej Jiří Chaloupka, přičemž trenér Paval Tůma po dostihu podotknul: „Před Francií byl ve větším glancu, tak jsem z toho dneska měl trochu strach.“
Druhému Sky Pilotovi (Koplík, 6:1) sedlo, že Dangerous Gleam, za nímž se většinu dostihu vyvážel, udal rychlejší tempo než ve Velké ceně českého turfu. Svěřenec Zdena Koplíka tak prodal svou vytrvalost, kterou ukazoval už na ostrovech, kde sbíral největší úspěchy ve dvoumílových dostizích. Tempařem je i třetí Atack (Línek, 3:1). Svěřenec Zuzany Kubovičové se rozcvičil před za dva týdny konaným rakouským St. Legerem a jeho žokej Jaroslav Línek po dostihu prozradil: „Nevyhovuje mu až takhle měkká dráha“. Z vyrovnaného souboje o čtvrté a šesté místo vyšla nejlépe progresivní Mikamine (Lukášek, 10:1), která byla jediným zástupcem klasického ročníku. Finiš druhé místo obhajujícího Wallista (7,8:1) stačil na pátou příčku. O pouhý nos předstihl Airfare (Korečková, 11:1), která tak nejtěsnějším možným rozdílem přišla nejen o pátou dotaci, ale i o majitelskou prémii, což v součtu dělá bezmála padesát tisíc korun.
French Quebec se přizpůsobila pardubickým specifikům
Vítězství modrožlutých barev stáje Dr.Charvát se zrodilo také v Ceně mílařů (I. kat., 1900 m, TV přenos - od 8:33). Trojici jejích největších favoritů tvořili koncovkáři, proti kterým hrála kombinace ostrého oblouku a kratší cílové roviny. Těmto pardubickým specifikům se nejlépe přizpůsobila FRENCH QUEBEC (4,5:1), která i díky nízkému číslu získala pozici ve druhém sledu, přičemž už v závěrečném oblouku převzala vedení. Hned zkraje cílové roviny tak získala zhruba třídeskový náskok a krátce poté bylo zřejmé, že jí jen těžko někdo dokáže ohrozit. Ve svém teprve čtvrtém letošním startu tak potvrdila svůj vysoký výkonnostní standart i skutečnost, že právě distance do dvou kilometrů jsou jejím optimem.
„Jezdil jsem jí poprvé a je to bomba kobyla. Měli jsme ideální dostih, krásně jsme se vyvezli za vedoucími koňmi a potom to dala domu. Měkčí dráha jí nevadila,“ řekl po dostihu žokej Tomáš Lukášek, kterého doplnil trenér Čestmír Olehla: „Mám velikou radost, protože z dostihu jsem měl obavy. Pardubická dráha je totiž specifická ostřejšími oblouku a kobylka má delší konec, ale dostala se na pozici a vyšlo to. Já jsem Tomášovi říkal, že když do roviny nezatočí jako první, těžko proti těm koncovým koním jen těžko uspěje.“
Druhému Talarovi (Chaloupka, 1,7:1) po pomalejším odskoku nezbylo nic jiného, než jít tradičně zezadu. Před závěrečným rohem už si ale musel začít lepšit pozici, takže v něm rozdal cenné délky a přes silnou koncovku se k vítězce dostal jen na délku a půl. „V Praze by mu to sedělo líp, protože tady je ostrý oblouk. Navíc mi trošku chytl pravý koutek a na protilehlé rovině se mi snažil vybíhat ven, takže neměl úplný klid v první půlce dostihu. Pak ale ukázal svou třídu. Možná kdybych seděl blíž French Quebec, tak bych jí porazil, ale měli jsme zvolenou taktiku, na kterou je zvyklý,“ sdělil k porážce favorita žokej Jiří Chaloupka. I tady doplnil pomyslné stupně vítězů svěřenec Zuzany Kubovičové, jímž byl Innovator (Srnec, 4,5:1), který předtím zvítězil v největší maďarské míli Imperiál díj. Na distanci pod svým optimem startující maďarský Mediplomat (Línek, 13:1) připravil v posledních cvalových skocích o čtvrté místo rekonvalescenta a tréninkového druha vítězky My Old Husbanda (Rája, 6,5:1)
Waka Laura usedla na sprinterský trůn
Jestliže výsledek Svatováclavské ceny ještě více zkomplikoval odpověď na otázku, kdo že je nejlepším českým sprinterem, po sobotní Ceně Sprinterů (I. kat., 1100 m, TV přenos - od 38:24) je situace mezi letouny daleko přehlednější. Díky vítězství se totiž horkou adeptkou na titul sprinter roku stala WAKA LAURA (Foret, 6:1), která v žádném ze svých letošních českých startů neupadla z pomyslných stupňů vítězů, přičemž zaznamenala trojici jedničkových triumfů. Ve Svatováclavské ceně se sice musela spokojit s třetí příčkou, ale pořád skončila nejvýše z koní akceptujících přepálený úvod a navíc co se dotace i kvality účastníků týče, vystřídal letos v pozici sprintu roku pardubický dostih ten chuchelský. Na jeho startu totiž byli vyjma před měsícem čtvrtého Renny Storma všichni tabulově umístění koně ze Svatováclavské plus přibila silná zahraniční konkurence na čele s Alfkonou.
Právě s ní svedla svěřenkyně Václava Luky souboj o vítězství, a přestože se výrazně podílela na rychlém tempu dostihu, dokázala jí rozdílem hlavy odolat. „Já jsem si dostih užil, kobyla šla výborně. Nikdo nevěděl, jak jí sedne specifická dráha, která by se jí teoreticky kvůli její velikosti a menší obratnosti líbit neměla, ale vůbec jí nevadila. Podle mně je to sprinterka roku,“ sdělil spokojený žokej Petr Foret. „Mám ohromnou radost, protože takhle dobře obsazený sprint letos v republice nebyl. Myslel jsem, že Alfkona je k neporažení, ale to že to Waka Laura dokázala, je perfektní. Je hlášená ještě na příští týden, dostihy tráví celkem dobře, takže to rozeberu s majitelem a rozhodnutí o startu necháme na další dny,“ prozradil Václav Luka, který se k obhajobě šampionátu přiblížil na čtyři vítězství.
Maďarská Alfkona (Línek, 3:1) na distanci vypadala, že potvrdí roli favoritky, ale nakonec se před Waka Lauru dostat nedokázala. „Nevyhovovala jí takto měkká dráha. Je zvyklá z Budapeště na pevnější podklad a kvůli měkčí dráze prohrála už na Turf Gala. Jinak jsem měl optimální průběh dostihu a vítězka byla lepší,“ vysvětlil porážku favoritky žokej Jaroslav Línek. Dalším důvodem pořadí na prvních dvou místech byl také rozdíl jednoho a půl kilogramu. Mikesh (Srnec, 7,8:1) dnes nastoupil s novým uzděním a i díky tomu se po startu nehnal dopředu, ale v poklidu cválal ve druhé vlně. Díky důslednému kopírování bariéry v závěrečném oblouku se pak dostal na dostřel vítězky, ovšem duo klisen bylo nad jeho síly. Tabuli doplnili Invisible Bid (Rája, 20:1) a Hyacint (Lukášek, 10:1), kteří kvůli vysokým startovním číslům rozdali mnoho délek.
Mystic
14.10.2013, 18:04Jaroslav Fabris
14.10.2013, 18:13