1. dostih – Polský Spring suverénně zvítězil
Proutěné překážky pro tříleté koně na 2800 metrů se proměnily v suverénní jízdu hnědého valacha Springa v sedle s Michalem Kubíkem. Krátce po startu se dostal do vedení, které udržel s přehledem až k cílovému mezníku. V závěrečné fázi se snažil zaútočit zkušený Nos Galan, ale marně, Spring suverénní vítězství udržel. „Udělal dvě chyby na skocích, je trochu hektický, tak jsem ho moc nemohl držet, ale zvládli jsme to s přehledem. V závěrečné fázi jsem se bál Nos Galana, ale problém tam nebyl,“ sděloval jezdec Michal Kubík. Trenér Robert Swiatek byl samozřejmě spokojen. „Ve Wroclawi máme menší proutěnky než v Pardubicích, proto má s většími skoky problém, ale dnes si s nimi poradil. Naším cílem by měla být Zlatá spona tříletých, pokud ještě zůstane v našem majetku a někdo v Česku nekoupí.“ Spring ukázal, že by se mohl zařadit mezi tuzemskou překážkářskou elitu. Nos Galan ztrácel v cíli na vítěze dvanáct délek, dalších sedm ztrácel na třetím místě Salient of Gracie, který v cílové rovince předstihl Yashadream a tabuli doplnil Lohijaz.
2. dostih – Tentokrát vítězství putuje na Slovensko
Dlouhé proutěnky na 3900 metrů pro čtyřleté a starší koně měly být soubojem Little Raktiho s Atackem, ale když se dva perou, třetí se směje, a tím vysmátým můžete být slovenský jezdec a trenér Jaroslav Brečka, který se prosadil s osmiletým So Fantasticem, který vyhrál o více než čtyři délky před dobře finišujícím Maklerem, na Atacka zbylo třetí místo před Greek Wedding a Dessonem. Od startu dostihu udával tempo Spike, ale vydržel pouze jeden okruh, poté už se na čele objevovali favorité Atack a Little Rakti. Kilometr před cílem se k nim přidal So Fantastic, před náběhem do cílové se vzdálil i Atackovi a s přehledem zvítězil. V cílové rovince Makler předběhl Attacka. „Koně jsem delší dobu chystal na dnešní dostihy. Máme trochu jiné plány s tímto koněm než proutěné překážky při Velké pardubické, spíše by měl absolvovat proutěné překážky v Praze. Já mám koně jako automaty, na startu jen dostanou pokyn a potom jdou sami. Žádný problém jsem v dostihu neměl,“ sděloval zkušený žokej Jaroslav Brečka.
3. dostih – Znovuzrozený Step Dancer
Prvním cross country dostihem odpoledne byl souboj mladých jezdců na distanci 3300 metrů. Od startu byl na čele Agdar s Janem Derychem, za kterým se držel Lord Jagmin. Ve druhé polovině dostihu Agdar zeslábl, Lord Jagmin se dostal do vedení, ale záhy se na něj dotáhl Step Dancer a útočit se snažil také Oriental Lion. Po výběhové překážce se zdálo, že v posledních metrech budeme svědky souboje mezi Step Dancerem a Oriental Lionem, ale prvně jmenovaný měl více sil a s přehledem zvítězil. Step Dancer měl letos pouze negativní starty, dvakrát byl zadržen a jednou ztratil jezdce, a to se v jeho sedle vystřídala kompletní trojice jezdců, která působila u Josefa Váni. Tentokrát byl v sedle Jan Kratochvíl a připsal si už páté letošní vítězství a na dohled se drží nejlepším v překážkovém šampionátu. Za Oriental Lionem na třetím místě dokončil Lord Jagmin, čtvrtý honorář bere Primus Pastoralus a tabuli uzavřel aktivní Agdar.
4. dostih – Nifty Fox získal první překážkové vítězství
Kros na 4 kilometry rozběhla nejlépe bělka Nicanora, za kterou cválal Nifty Fox, zhruba v polovině dostihu převzal svěřenec Františka Holčáka vedení a bez velkých problémů ho udržel až k cílovému mezníku. Ryzák Nifty Fox absolvoval čtvrtý překážkový start po druhém místě v Brně a čtvrtém právě v Pardubicích se o osm délek prosadil. „Bylo potřeba, aby se pořádně rozběhal a získal zkušenosti, měl by to být dobrý kůň,“ sděloval trenér František Holčák. Také pro Lukáše Matuského to bylo páté letošní vítězství na českých drahách. Pěkný výkon ve druhé polovině dostihu předvedla Amfora, která odolala útoku tréninkového parťáka Armitage. Čtvrtý skončil Delight My Fire a pátá Ultima.
5. dostih – S přehledem se prosadil Klaus
Tři roky a 24 dní čekal na osmé životní vítězství devítiletý tmavý hnědák Klaus, reprezentujícího stáj Dr. Charváta. Letní steeplechase zvládl svěřenec Čestmíra Olehly bez velkých problémů a u cílového mezníku byl o sedm délek před Hintonem. „Měl jsem jít na začátku trochu schovaný, ale Templář byl několik délek před námi, tak jsem šel dost zepředu, po Irské lavici jsem musel být na čele, potom ho koně doběhli, nechal jsem ho odpočinout a potom zvládl cílovou rovinku,“ sděloval stálý Klausův parťák Jaroslav Myška. Pokud vydrží oběma zdraví, měli by se představit až druhou říjnovou neděli při vrcholu překážkové sezóny. „Loni měl podobný program, nechtěl jsem s ním jít další kvalifikace a v menších dostizích by nesl velkou váhu, proto jsem ho nechal startovat dnes. Loni běžel ve Světlé Hoře, ale tam letos startovali jiní koně,“ doplnil trenér Čestmír Olehla. Koncem května byl Klaus čtvrtý v první kvalifikaci pod Josefem Bartošem. Druhé místo překvapivě vybojoval sedmiletý ryzák Hinton, kterého Pavel Složil nasedlal pro Marcela Nováka. „Letošní rok bereme jako seznamovací s pardubickým závodištěm, které je jedno z nejtěžších v Evropě. Letos při Velké poběží Cenu Labe nebo Vltavy a v příštím bychom ho rádi připravili do Velké pardubické, je to velmi dobrý kůň.“ Velký souboj probíhal o třetí honorář a u cílového mezníku musely rozhodnout centimetry. Nakonec byl třetí Ohio, který celý dostih absolvoval v zadní části pole, čtvrtá Dorotka málem ztratila jezdce na Velkém anglickém skoku a tabuli doplnil velice aktivní Templář s Josefem Bartošem. Klaus zvládl dostih v čase 6:49,37. Bohužel, po doběhu měl velké zdravotní problémy ryzák Ohio a následně musel být utracen, neboť měl podobné zdravotní problémy jako kdysi Bargiel.
6. dostih – Po boji se prosadil Songster
Velice aktivní průběh dostihu zvolil v Cross country Amant Grise na 4000 metrů v sedle Tarase jezdec Ondřej Velek. Drtivou většinu dostihu se pohyboval před svými soupeři, ještě při zatáčení do cílové roviny měl několik délek k dobru, ale v cílové rovince měl více sil šestiletý hnědák Songster, který si připsal první letošní vítězství ve čtvrtém startu. „Průběh dostihu jsme měli ideální, Tarase jsem při posledním startu jezdil, a tak jsem věděl, že nemá moc velký konec, zatímco Songster ho má a dokázal se prosadit. Myslím, že s ním půjdeme postupně nahoru,“ sděloval podruhé dnes úspěšný Lukáš Matuský, pro kterého to bylo v sezóně již šesté vítězství. Také Songster měl zřejmě po dostihu problémy, neboť trenér Radek Holčák se ani nezúčastnil předání čestných cen. Taras skončil o půl délky na druhém místě a třetí honorář vybojoval Tarant před Marl Borou, který byl aktivní v první části dostihu a tabuli doplnil Rendez Vous.
7. dostih – Dekolt stylem start-cíl
Pouze pět koní se postavilo na start klasické steeplechase na 3400 metrů a od prvních metrů byl na čele osmiletý Dekolt s Dušanem Andrésem. „Měl jsem za úkol jít zepředu, pokud se nikomu nebude chtít jít, což se také stalo. Na soupeře jsem si počkal a potom jsem ho nechal cválat, ani jsem ho za cílem nemohl zastavit, kolik měl sil,“ říkal Dušan Andrés, pro kterého to bylo první letošní vítězství. Dalo tak zapomenout na zdravotní problémy, kterými si nejúspěšnější český obojživelník od začátku sezóny prošel. Dekolt navázal na vítězství v Pardubicích před čtyřmi týdny, kdy vyhrál třetí kategorii na 3900 metrů. „Má vyděláno hodně peněz a nechceme ho posílat do dostihů nejvyšší kategorie, proto občas startuje i na rovinách, ale je to v rámci přípravy. Dnes to Dušan Andrés zvládl výborně, měl jít zepředu, protože bylo jasné, že v pěti koních se moc nikomu nebude chtít jít dopředu,“ sděloval spokojený Tomáš Hurt a dodal: „Pokud kůň bude zdráv, měl by jít začátkem září jedničkové proutěnky v Praze.“ Na druhém místě doběhl Manifestation a zopakoval si tak umístění z dubnové Bratislavy, třetí honorář putuje na Slovensko zásluhou aktivního Russella. Čtvrtý skončil Big Mago před Pudříkem.
8. dostih – Vinny Rain vybojovala druhé vítězství pro Orling
Cílová rovinka byla opět soubojem jezdců Ondřeje Velka a Lukáše Matuského, stejně jako před hodinou, ale tentokrát se prosadil ve Švýcarsku působící Ondřej Velek v sedle pětileté hnědky Vinny Rain, která se letos na dostihové dráze představila počtvrté. Pro bíložluté barvy stáje Orling to bylo druhé vítězství v rámci odpoledne. Vinny Rain se poprvé v životě naplno prosadila ve čtrnáctém vystoupení. Druhé místo vybojoval Gauner Danon, jehož ambicí je start ve Velké pardubické, ale ani jednu ze dvou zatím odběhnutých kvalifikací nedokončil. Také třetí místo bere stáj Orling zásluhou Macaone. Čtvrtý honorář vybojovala Bugaboo před Vivienne of Gracie. Bohužel dostih byl posledním životním pro ryzáka Aramise.
9. dostih – První dvě místa pro potomky Ztracené naděje
Osmiletý hnědák Zugor a devítiletá Zulejka, oba potomci klisny Ztracená naděje, byli protagonisty závěrečného dostihu na 4200 metrů. Po posledním skoku to vypadalo na vítězství Zulejky v sedle Josefem Bartošem, ale poslední metry vyšly lépe Zugorovi v Thomasem Boyerem. „Zejména vedro moc Zugorovi nesvědčí, proto jsem ho chtěla škrtnout, dalším náporem na moje srdce byla neúčast Michala Köhla, protože necítil ruku, ale nakonec to dobře dopadlo. Poprvé šel Zugor těžší skoky, věřím, že pokud vydrží, mohl by se jednou i ve Velké pardubické představit,“ sdělovala spokojená Lenka Horáková. Třetí místo za Zulejkou obsadil Cim, který poprvé startoval pod trenérem Janem Blechou. Čtvrté peníze vybojoval King of Gracie a tabuli uzavřela Kimenne. Zugor se letos na dostihové dráze představil podruhé, po druhém místu před šesti týdny se naplno prosadil.
Ondřej Blahník
27.7.2014, 11:02M
26.7.2014, 21:15Z
26.7.2014, 18:52