1. dostih – Úspěšná premiéra Rainbow Rakti
Úvod programu patřil tříletých proutěnkářům. Nejaktivněji zahájil dostih Trautenberg s Jaroslavem Myškou, za kterým cválali Rainbow Rakti a Cesmína. Závěrečnou proutěnku překonávali společně právě Rainbow Rakti a Trautenberg, ale prvně jmenovaný hnědák měl více sil a o více než čtyři délky zvítězil. Druhý honorář si připsala Cesmína a na třetí místo se dostal dobře finišující Nos Galan před Trautenbergem a Valencia Sky. Žokej Josef Bartoš si připsal třetí letošní tuzemské vítězství, Rainbow Rakti po nevýrazných startech na rovině našel svou novou parketu. „S intenzivní přípravou jsme začali v květnu, v rodině mají překážkové vlohy,“ doplnil manžel trenérky František Vocásek.
2. dostih – Taquari stylem start-cíl
Šestiletý černý hnědák Taquari proměnil Cenu bratranců Veverkových na 4500 metrů na své velkolepé sólo. Krátce po startu se dostal do čela a už před sebe nikoho nepustil. Ve druhé polovině dostihu se za něj dostali Zugor a Taras, snažili se mu sekundovat, ale marně, neboť Taquari byl u cílového mezníku o sedm délek před Zugorem. Čtvrtý Vinny Rain ztrácel na třetího Tarase více než dvacet délek a tabuli doplnil Floridas. Taquari je reprezentantem stáje Statek Chyše a na dráze se představil opět po třičtvrtě roce. V posledních dvou sezónách absolvoval pouze čtyři starty. V sedle Taquariho si upevnil vedení v českém překážkovém šampionátu Josef Váňa mladší, pro kterého to byl sedmý letošní zásah.
3. dostih – Ryana podruhé úspěšná
Ve čtyřech letech byla hnědka Ryana velkým příslibem českých překážkových dostihů, tři starty proměnila ve dvě vítězství a jedno třetí místo. V minulém roce se ve třech startech na tabuli nedostala, letos opět září. Její bilance je, dva starty a dvě vítězství. Tentokrát začal nejaktivněji osmiletý ryzák Habitat One s Martinem Liškou, za ním zdolávali překážky právě Ryana a derby-vítěz 2012 Kadyny. Ten si za lesem vybudoval několika délkový náskok, ale přes náměstí ho ztratil a před výběhem na trvnatý ovál byl Lukášem Matuským zadržen. To už daleko před ostatní mi byla dvojice Ryana a Habitat One. Ryana pod Michalem Kubíkem vítězství uhájila, je to pro ni páté překážkové vítězství. Třetí Cux na nejlepší nestačil, v cíli byl o více než dvacet délek zpět. Čtvrté místo bral Wavelight Laser a pátý Rabbit Libretist, kterého jezdil místo Vladimíra Vernera Ivan Siegl.
4. dostih – Armitage ve finiši úspěšnější
Souboj jedenácti klisen na distanci 3300 metrů končil dramatickým soubojem v cílové rovině mezi bělkou Nicanorou, která se dostala na špici na začátku travnatého oválu, a mocně stahující Armitage. Reprezentantka Stáje Mikulčák připravovaná Pavlínou Baštovou pro žáka Radka Mana byla nakonec o půl délky na prvním místě před Nicanorou. Armitage absolvovala druhý překážkový start v kariéře. Po sedmém místě loni koncem října právě v Pardubicích se na druhý pokus naplno prosadila. Rovněž pro Nicanoru to byl druhý překážkový start v kariéře. Po šestém místě ze začátku května tentokrát byla nedaleko druhá. Třetí místo vybojovala Siran před Lotou z Rusína a Balerínou.
5. dostih – Po aktivním průběhu se prosadila Sapfó
Dramatický souboj byl k vidění také v dostihu na 4000 metrů. Spíše v pomalém tempu se odehrávala první část dostihu, kdy byl na čele Sixtyseven pronásledovaný Sapfó. Tempo se zrychlilo až v závěrečné fázi dostihu, kde se na čelo dostala dvojice stáje Red Rebels Lord Jagmin a Songster. Na travnatý ovál přivedla koně, ale až po skočení poslední překážky se rozhodovalo o vítězi. Sedmiletá ryzka Sapfó s Jaroslavem Myškou měla nejvíce sil a o necelou délku zvítězila před King of Gracie. Třetí honorář si vybojoval Wild Danger, který zvládl poslední metry v raketovém tempu, vždyť poslední skok ještě překonával mezi posledními. Tabuli doplnili Songster a Macaone. Sedmiletá Sapfó absolvovala 27. životní start a poprvé zvítězila. Svou kariéru zahájila již jako dvouletá, ale ani na rovině, ani na skocích se nemohla prosadit, jejím nejlepším výsledkem byla tři druhá místa. Pro žokeje Jaroslava Myšku to bylo třetí letošní vítězství.
6. dostih – Mr Louise si udělal dostih pro sebe
Memoriál Ing. Jiřího Šindlera na 4200 metrů byl velkým představením pětiletého Mr Louise s Pavlem Kašným. Od startu cválal na čele s několikadélkovým náskokem na soupeře, v závěrečné fázi už se zdálo, že mu docházejí síly, neboť se na prvním místě objevila Kimenne. Po skočení poslední překážky se rozhořel velký souboj mezi Kimenne a Mr Louisem, který pro sebe rozhodl Mr Louise s Kašným. U cílového mezníku byl Mr Louise o tři délky před Kimenne, třetí příčku obsadil Florendo, čtvrtým Quatiki a tabuli uzavřel Gargantus. Také pro Mr Louise to bylo první vítězství v jeho kariéře. Na rovinách sice absolvoval dva starty bez úspěchu, proto už jako tříletý šel skákat. V loňském roce posbíral tři druhá místa, letos se na startu představil potřetí. Od loňského roku je jeho stálým jezdcem Pavel Kašný a připravuje ho Martina Růžičková, slavící letos první překážkové vítězství, dvě její svěřenci vybojovali na rovinách.
7. dostih – Brog Deas zvítězil o půl délky
Jeden ze dvou nejmladších účastníků Zlatého poháru, Brog Deas, ukázal, že se na českých dostihových drahách objevil kůň mimořádných kvalit. V prvních stovkách metrů bylo tempo velmi pomalé a na čele cválal Khalshani s Josefem Bartošem. Khalshanimu se na čele nelíbilo, špatně skákal, a tak už více než kolo před cílem se na něj dotáhl právě Brog Deas a také Rabbit Well a Gejzir. Tento kvartet se pronásledovatelům vzdaloval. Poslední kilometr už probíhal pod taktovkou dvojic e Brog Deas a Gejzir. Prvně jmenovaný sice pomalu ztrácel svůj náskok na favorizovaného Gejzira, ale půldélkový náskok udržel až k cílovému mezníku. Mohla tak vypuknout velká valašská radost díky reprezentantovi stáje Monte Negro, která po rovinovém vrcholu posledních dvou sezón ovládla i nejvýznamnější klasickou steeplechase. „Je to skutečně velmi dobrý kůň bombarďák. Po dnešku vím, že mám ve stáji výjimečného koně,“ sděloval trenér Radek Holčák a dodával: „Teprve podruhé startoval ve steeplechase a podal takový výkon. Už V tréninku jsem zjistil, že je to kůň, který ze sebe vydá víc než je v něm. Pokaždé hodně shodí, proto potřebuje delší přestávky mezi dostihy. Teď mu dáme pauzu a na podzim to s ním zkusíme v Itálii. Velmi dobrý výkon v jeho sedle podal i Lukáš Matuský.“ Lukáš Matuský se dočkal životního vítězství. „Věděl jsem, že je to dobrý kůň, v cílové rovince už trochu koukal, sledoval jsem koně za sebou, ale vyšlo to. Celé odpoledne se nedařilo, ale vyšel hlavní dostih,“ sdělil úspěšný jezdec. Trenér Radek Holčák tak splnil jeden ze svých úkolů, který dostal před sezónou, a to byl právě úspěch ve Zlatém poháru. Spokojen s druhým místem byl i Grzegorz Wroblewski. „Říkalo se, že startují velmi dobří koně, ale za dvojicí nejlepších byla velká pauza, mám horšího koně, ale stále dost dobrého.“ Náskok na třetího Rabbit Wella byl skutečně daleko, čtvrtý doběhl Khalshani a pátý Betpak Dala. Posledním, který proběhl okolo cílového mezníku byl Oldfieldroad, kvartet koní byl zadržen.
8. dostih – Barateus potvrdil roli favorita
Klasická steeplechase pro čtyřleté koně skončila podle předpokladů. Favorizovaný hnědák barateus proměnil ve vítězství i druhý překážkový start. Před měsícem se prosadil v proutěných překážkách, tentokráti na těžkých skocích. Druhé vítězství odpoledne tak mohou slavit trenérka Helena Vocásková a žokej Josef Bartoš. Od startu dostihu se v čele pohyboval Jaroslavem Myškou vedený Lorax, ale Barateus byl stále na dohled, zhruba kilometr před cílem zaútočil, soupeři se snažili zareagovat, ale zdolání posledního skoku se Barateus nezadržitelně vzdálil. Lorax vybojoval druhé místo před aktivní Amforou, čtvrtý skončil Al Bustan a pátý Exotic Valley.
9. dostih – Dalším vítězným favoritem Pierot
Třetí klasickou steeplechase odpoledne byla Cena mladých jezdců na 3900 metrů. Od startu se na čele pohyboval Russell s Adamem Eliášem, ale ten měl problémy zhruba jedno kolo před cílem, propadl se a souboj o vítězství se zúžil na Pierota a Carinku. 800 metrů před cílem Pierot nastoupil a v cílové rovince Martin Liška už mohl pozdravovat tribuny. Pierot vyhrál o daleko před Carinkou, která o hlavu udržela druhé místo před Russelem. Remino na čtvrtém místě a Hazard na pátém opět ztráceli nesčetné délky. Pierot v letošním roce startoval potřetí, po šestém místě v Štrasburku se dvakrát dokázal prosadit na pardubické dráze.
10. dostih – V bumperu se prosadil Tzigane du Berlais
Závěr maratonského programu patřil bumperu na 2900 metrů pro tříleté koně. Od startu cválala na čele Intiquilla se Zdeňkem Bodlákem, kterou zhruba kilometr před cílem vystřídal Nick, ale ten vybočil při točení do cílové roviny, a tak se otevřel prostor pro francouzského rodáka Tzigane di Berlais, kterého pro stáj Dr. Charváta připravuje Pavel Tůma. V sedle byl Josef Borč a Tzigane du Berlais se na dostihové dráze se představil podruhé, před třemi týdny byl zadržen v proutěnkách, tentokrát suverénně zvítězil o více než čtyři délky. Druhý doběhl Dran a třetí Segal již měl velkou ztrátu, stejně jako čtvrtá Intiquilla a pátá Segona.
Jarmila
14.6.2014, 20:23Jana
14.6.2014, 18:28