1. dostih – Marmiton se bez problémů prosadil
Úvod odpoledne patřil tříletým proutěnkářům na distanci 3200 metrů a prvního vítězství se ve třetím životním startu se dočkal francouzský rodák Marmiton v sedle Lukášem Matuským. Pro Matuského to bylo už osmé letošní vítězství na českých drahách. Marmiton by v čele dostihu vlastně od startu do cíle dostihu. V prvních metrech udával tempo společně s Yashadream, za lesíkem se na čele osamostatnil a bez velkých problémů téměř o čtyři délky zvítězil. „Je to typický francouzský překážkový původ, v tuto dobu jeho vrstevníci jsou ještě na pastvě. První start byl pouze seznamovací, ve druhém mu nepasovalo, že šel zezadu, tentokrát jsme ho nechali jít a také mu vyhovovala maximálně dnešní půda. Je to kůň s velkými kopyty, a tak když jsme dnes přijeli, tak jsem věděl, že mu to bude vyhovovat,“ sděloval spokojený trenér Radek Holčák. Velmi pěknou koncovku ukázal v cílové rovině Salient of Gracie, který odsunul na třetí místo Playmonu. Yashadream i třetí překážkový start proměnila ve čtvrté místo a tabuli uzavřela favorizovaná Bazalka.
2. dostih – Úspěšné repete Barakina
Po třech týdnech si druhé vítězství v krosovém dostihu připsal ryzák Barakin v sedle Martinem Liškou. Zatímco koncem srpna bojoval o vítězství až k cílovému mezníku a před druhým Al Bustanem měl náskok pouhý krk, tentokrát si Barakin udělal dostih podle svého. Od prvních metrů byl na čele společně se Strettonem, ale dva skoky před cílem už se na čele osamostatnil a vyhrál o více než čtyři délky. Barakin se letos představil na dráze počtvrté, debut měl neúspěšný, ale potom bral třetí místo a dvě vítězství. „Jarda Myška mě poprosil, abych se k němu přidal, a potom mi to čapnul a odvezl mě až domů,“ sdělil letos velmi úspěšný Martin Liška. I pro něj to bylo již osmé letošní vítězství a tím se zařadil mezi pětici nejúspěšnějších tuzemských překážkových jezdců. Al Bustan měl pěknou koncovku v cílové rovině a dostal se na druhé místo před aktivního Strettona. Čtvrtý doběhl také aktivní Woody a tabuli doplnil Vivat.
3. dostih – Sheron splnil roli favorita
Pátý letošní start proměnil devítiletý hnědák Sheron ve vítězství. Před třemi týdny prohrál o třičtvrtě délky s Modenou. Tentokrát ho vedl žokej Jan Faltejsek velmi opatrně. Hlídal si zhruba třetí místo a zaútočil až v cílové rovině, kde Sheron potvrdil svou třídu a téměř o tři délky zvítězil před dobře finišujícím Celadonem. Asistent trenérky Přemysl Zachoval byl po dostihu spokojen. „Dnešní dostih byl jako příprava na dostih při Velké pardubické, mohl vyhrát už minule, tam to neklaplo. U nás se moc pracovat nedá, protože stále prší a máme to pod vodou, proto tato příprava.“ Do vrcholu sezóny ovšem Sheron s největší pravděpodobností nenastoupí. „Kdybychom měli dobrého jezdce, tak půjdeme Velkou, ale jezdců je velmi málo, tak se spíše představí v Ceně Labe, pro tu už jsme dohodnuti s Honzou Faltejskem,“ doplnil Zachoval. Podruhé na druhém místě finišoval pětiletý ryzák Celadon, pro kterého to byl teprve druhý kros v kariéře, na třetím místě doběhla Arcione, čtvrtá Media a pátý Hipo Jape, který společně s Vinny Rain udával tempo dostihu až na travnatý ovál, kde se prosadil druhý sled.
4. dostih – Raketový závěr Quatikiho
Třetí vítězství v letošním roce vybojoval šestiletý černý hnědák Quatiki skvělým závěrem na distanci 4500 metrů, který vyrážel dech. Ještě sto metrů před cílem by si na reprezentanta stáje BORS Břeclav vsadil málokdo, ale okolo cílového mezníku už probíhal na prvním místě. „Už jsem si myslel, že budu druhý, že předstihnu Lukáše, jsem si nemyslel, takovou koncovkou překvapil i mě,“ říkal žokej Jan Faltejsek, který si připsal druhé dnešní vítězství a v sezóně čtvrté na českých drahách. Quatiki se před třemi týdny prosadil na stejné distanci, ale o kategorii níže. První vítězství se datuje z května na distanci 4000 metrů. Od startu dostihu byl na čele Florendo, za kterým cválal Hadsome Jack, ve druhé polovině dostihu se Hadsome Jack propracoval do vedení, v závěrečné travnaté pasáži se svým konkurentům vzdaloval, o vítězství se zdálo být rozhodnuto, ale náporu Quatiki neodolal. Pěknou koncovkou se na třetí místo dostal Rabbit Hawk Wing před Eldoradem a Liberty Sonem.
5. dostih – Glover se prosadil stylem start-cíl
Sedmiletý černý hnědák Glover se představil na dostihové dráze potřetí v letošním roce, po čtvrtém a druhém místě se naplno prosadil. Jezdec Ondřej Velek zvolil aktivní taktiku, od prvních metrů se držel se svým svěřencem na prvním místě a své snažení dotáhl až k cílovému mezníku. „Od pana Zobala jsem dostal pokyn, že se mám držet na druhém a ž třetím místě, ale pokud by nikdo nechtěl jít do čela, tak jsem měl udávat tempo já. Proto jsem zvolil taktiku, která mě vyhovovala mě a také Gloverovi. Na dnešní dostih byl velmi dobře připraven, výborně skákal, až na poslední dva klasické skoky,“ sděloval Ondřej Velek po šestém letošním vítězství na českém území. O více než dvě délky na druhém území zůstal Betpak Dala, který se snažil v závěrečné fázi útočit, ale marně, Gloverovi se příliš nepřiblížil. Třetí místo vybojovala Power Prize, čtvrté Neicer a tabuli doplnil Lord Jagmin, kterého se snažil vést Lukáš Matuský také ofenzivně.
6. dostih – Shaman se konečně prosadil
Ve čtvrtém letošním startu navázal na Loňské vítězství v Memoriálu kpt. Poplera desetiletý bělouš Shaman. Předchozí tři starty absolvoval na delších distancích a moc se mu nedařilo, obsadil čtvrté, resp. páté místo. Tentokrát kraloval. Šestiletá Ryana s Michalem Kubíkem udávala od startu tempo, ale Shaman se držel na dohled. Ve druhé fázi dostihu ho Lukáš Matuský poslal do čela a přivedl ho na prvním místě k cílovému mezníku. „Dostih byl poměrně náročný, měl jsem se držet špičky a potom jsem přešel do čela. Starost jsem měl po posledním skoku, neboť Ryana s Kubíkem už přišla ke mně, ala Shaman zabojoval a dotáhl to do vítězného konce,“ sděloval spokojený jezdec Lukáš Matuský, který v sedle Shamana dosáhl jubilejní padesáté vítězství, a také on se od příštího startu bude moci pyšnit titulem žokeje. Ryana se snažila ještě v cílové rovině zabojovat, ale na více než druhé místo s odstupem více, než délky nedosáhla. Pěkný finiš ukázal svěřenec švédského trenéra Dennise Perssona Silk Drum. V první části dostihu byl v závěru pole, ale ve finiši se dostal až na třetí místo před O’Keye a Step Dancera. Dramatický moment byl k vidění na dropu, kde padli Katchaba a Tarant.
7. dostih – Orphee des Blins splnila svou povinnost
Povinnost splněna, příprava na Velkou pardubickou může pokračovat bez problémů dál, ale diváci viděli dramatický souboj v cílové rovině, kdy na klisnu mocně útočil Zarif s Markem Stromským. Dostih se odehrával přesně podle předpokladů za vedení Orphee des Blins, která cválala těsně před svými konkurenty, žádný velký náskok, který dobře známe z Velké pardubické. „Jsem velmi spokojen, že vyhrála takto. Byl jsem domluven s jezdcem, že se pokusíme vyhrát, co možná nejmenším rozdílem. Hlavní dostih ji čeká za čtyři týdny, kdy bude připravena na sto procent,“ sděloval dobře naložený Grzegorz Wroblewski. Jan Faltejsek měl také úsměv na tváři, nejenže si připsal třetí vítězství v průběhu dne. „Uvidíme, jaký bude výrok dostihové komise, jestli to byl boj nebo nikoliv. Přece jen se na ní podepsala delší dostihová přestávka, kterou měla v uplynulých týdnech. Ze Zarifa roste do budoucna velmi dobrý kůň a bude z něho velký soupeř.“ Konečně se dařilo i svěřenci Josefa Váni. Zarif byl na posledním skoku o hlavu před Orphee des Blins. „Dneska se ukázalo, že když na kobylu někdo přijde, dokáže ještě zabojovat. Tohle je náš jediný pořádný výsledek,“ sděloval trenér Zarifa Josef Váňa. Zarif má unikátní sezónu, v kvalifikačním dostihu se představil už třikrát, vždy dokončil, jednou doběhl šestý a dvakrát druhý. O osm délek na třetím místě finišoval Pareto a Čestmír Olehla nyní bude přemýšlet, zda se Pareto postaví na start i druhou říjnovou neděli. Výbornou formu z třetí kvalifikace potvrdila tentokrát čtvrtým místem Zulejka a tabuli uzavřel Universe of Gracie. Kvalifikaci si splnil i sedmý Templář. „Bylo to těžké rozhodování pustit dnes Zulejku na start, nebyla ideálně okována, ale podařilo se kvalifikaci zvládnout, koho pošleme do Velké, se budeme muset teprve rozhodnout po poradě s trenéry a jezdci,“ sdělil majitel Zulejky a Templáře Václav Luka. Jediným koněm ze zatím nepřihlášených, kterému se podařilo splnit kvalifikaci, byl Ribelino, jehož jezdec Jan Derych zvolil od startu velmi defenzivní taktiku, několik délek za polem. Cíl si splnila také Martina Růžičková, která dovedla Rubína úspěšně do cíle na posledním devátém místě, čtrnáct délek za Ribelinem. Čas závěrečné kvalifikaci byl průměrný, ale vzhledem k těžké půdě na oranici dobrý, 7:49,68.
8. dostih – Džiddah využila zaváhání soupeřů
Dostih na 4200 metrů probíhal pod taktovkou Sešlosti, ale před Malým Havlovým skokem došlo k problému. Pět koní si spletlo kurz a bylo zadrženo a v dostihu vydržela pouze čtveřice koní ve složení Macaone, Džiddah, Vivienne of Gracie a Bonďa. „Zbylá pětice neobjela točný bod před 10b,“ vysvětloval karambol žokej Josef Bartoš, který s Džiddah správně pokračoval. Na travnatém oválu udávala tempo Macaone s Thomasem Boyerem, ale podlehla koncovce ryzky Džiddah s Josefem Bartošem, který se dočkal tuzemského vítězství po dlouhé době. „Pro Džiddah nejsou dostihy na tři kilometry, ona se potřebuje chodit nadvakrát, což se v tomto dostihu podařilo a ukázala pěknou koncovku,“ doplnil k výkonu klisny Bartoš. Džiddah letos absolvovala pátý start a po dvou čtvrtých místech se naplno prosadila. Macaone pro trenérku Martinu Růžičkovou vybojovala druhé místo, třetí peníze vybojovala Vivienne of Gracie a tabuli uzavřela Bonďa.
9. dostih – Druhý úspěch Corbellina
Praporek Soni Froňkové jde dolů, ale nikdo z pětice účastníků se nežene dopředu. Až po několika vteřinách se vydává na první místo Nikan s Františkem Kovačíkem. První okruh se odehrával v pěším tempu a více než kolo před koncem skončila pouť dvojice Retina a Nikan po pádu na jednom ze skoků. V dostihu tak zbyla trojice koní, která absolvovala další stovky metrů v nezměněném pořadí. Na vedoucí pozici No Time to Lose, na druhém Corbellino a na třetím Pudřík. Při zatočení do cílové roviny se Corbellino dotáhl na vedoucího koně a po zdolání posledního skoku se dostal dopředu a lehce vyhrál opět po třech týdnech. Letos sedmiletý hnědák se představil na dráze pětkrát, dvakrát zvítězil a jednou se umístil. Trenér Pavel Vítek byl spokojen. „Je možné, že se v současné době ještě jeho forma zlepšuje. Dali jsme mu australská stínidla, protože, minule, jak se dostal do vedení, tak se úplně rozpadl, takto se přece jen lépe koncentruje na dostih. Nevím, jestli jeho třída bude stačit na nejlepší a jestli by měl startovat při Velké pardubické.“ No Time to Lose doběhl druhý a Pudřík daleko třetí.
10. dostih – Snadná práce Zanzibara
Závěr maratonského odpoledne na pardubické dráze patřil bumperu na 3200 metrů a pozici favorita v něm bez velkých problémů uhájil Zanzibar s Lukášem Matuským. Sice zůstal několik délek na startu, dlouho cválal na posledním místě, ale zhruba kilometr před cílem se dotáhl na Leara a v cílové rovině svůj náskok pohodlně uhájil. Letos to byl pro čtyřletého Zanzibara čtvrtý start a podruhé se naplno prosadil. Lear doběhl na druhém místě, Zachary třetí, na čtvrtém místě doběhl Ishat Tray a tabuli uzavřela Issomera, která od startu udávala tempo dostihu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.