Při změnách byla nahlášena dvojice škrtů ve startovní listině. Na start druhého dostihu, tedy v proutěnkářském Křišťálový pohár, bude chybět do okruhu favoritů počítaný Turf Finch a následující Cena ČASCH pro čtyřleté krosaře se uskuteční bez Florida House. Drobné změny doznají kurzy některých dostihů, protože z důvodů podmáčené oranice se bude místo překážky číslo 12 skákat překážka číslo 50 a vedle skoku číslo 14 byl postaven náhradní skok. To znamená, že ze čtrnáctky nebudou koně skákat na trávu, ale zpátky do oranice. Dráha je až nečekaně měkká, když v její vnitřní části byla naměřena hodnota 5,9 a ovál má hloubku 4,3.
1. dostih - All About Cosio diskvalifikován, vítězkou je tedy Damietta
Pořadí (PP , I.kat., 3, 3200 m): 1. Damietta, 2. Reaper, 3. Vivienne Of Gracie, 4. Torres, 5. Gobe
Výrok: Jistě 2 1/4 – 3/4 – 3/4 – 1 1/4 – 2 1/4 - 4
Z důvodu kolize v cílové rovině byl diskvalifikován v cíli první All Abou Cosio (2,3:1), který při svém nástupu překřížil Floridasovi dráhu a ten se kvůli tomu poroučel k zemi. Po dostihu se žokej All About Cosia Josef Bartoš ještě těšil z vítězství. „Majiteli (doposud čekal na své první vítězství)jsem slíbil, že vyhraje a přišlo to v pravý čas. Dostih se mi příliš nepovedl, špatně jsem odskočil a pak jsem byl zamotaný mezi koňmi. Sezónu měl All About Cosio dlouhou, byl už to jeho sedmý letošní start, takže bylo znát, že už nebyl tolik „friš“. Potvrdil ale vysokou třídu, kterou předváděl v Meranu". Nakonec mu ale radost kromě diskvalifikace zkazilo i dvoudenní odnětí licence
Vítězkou se tedy překvapivě stala svěřenkyně Františka Holčáka DAMIETTA (12:1), která před měsícem v Bratislavě nad proutěnkami vítězně debutovala. Do čela jí především rovinový jezdec Matej Rigo posul před závěrečnou zatáčkou. Na posledním skoku sice chybovala, a i proto jí v cílové rovině předstihl All About Cosio, přesto se může těšit z vítězství. "Vítězství jsme nečekali, ale jsme samozdřejmě velice spokojení" prozradil Holčák. "Měl jsem optimální průběh a incident v cílové rovině jsem nezaregistroval, sám jsem ale určitě nikomu nevadil" řekl Matej Rigo. Druhou dotaci získal dobře finišující syn skvělé Registany Reaper (5,5:1) před teprve potřetí startující Vivienne Of Gracie (20:1). Torres (20:1) se po závěrečném skoku posul do čela, ale i kvůli méně razantnímu vyjetí Australana Hamblina se musí spokojit s čtvrtým místem. Po startu aktivní spolufavorit Bionic Face (2,4:1) po chybě na závěrečném skoku odcouval až na desátou příčku.
2. dostih – Čáriray nedal favorizovanému Tarovi šanci
Pořadí (PP, NL, 4+, 4100 m): 1. Čáriray, 2. Taro, 3. Camilleri, 4. Sun Belina, 5. Chestion
Výrok: Velmi lehce 19 – 12 – 1 1/4 – 15 - 12
Mezi proutěnkáři odskakoval v roli desetinového favorita Taro (1,7:1), ale nakonec ani on neměl nárok na suverénního ČÁRIRAYe (5:1). Ten se ujal diktování tempa krátce po zatočení do druhého kola a postupně odpáral své soupeře. Nejdéle se ho držel právě Taro, ale už před závěrečným obloukem bylo zřejmé, že mu nedokáže vzdorovat ani on. „O Tarovi jsem věděl, ale stále jsem měl v rukách, takže jsem věřil, že na Čáriraye stačit nebude“ prozradil jezdec vítěze Petr Tůma. Trenér Stanislav Popelka dodal „Absolvoval teprve třetí proutěnky v životě a na takto dlouhé distanci ještě nestartoval. Navíc jsem si říkal, že jeho nástup přišel trochu brzo. Nakonec to ale vypadalo, že by dokázal běžet ještě dál“. Spokojen byl i majitel Miroslav Ševčík. „Jeho otcem je Ray Of Light, který produkuje dobré skokany“. Žokej druhého v cíli Tara Josef Váňa mladší komentoval dostih jednoduše „Dostih jsem měl optimální, porazil nás lepší kůň“. I ostatní koně se dostali do cíle ve výrazných rozestupech.
3. dostih – Ohio zůstává v krosech neporažen
Pořadí (Stcc, I.kat., 4, 4200 m): 1. Ohio, 2. Saluti, 3. Hegnus, 4. Moula, 5. Handsome Jack
Výrok: Boj 1 – 17 – 8 – 1 1/4 – daleko
Teprve v polovině srpna si svěřenec Jana Blechy OHIO (3:1) vyzkoušel poprvé pardubický kros, ovšem hned dokázal zvítězit a přemožitele nenašel ani o měsíc později. Nyní se zpočátku držel v zadní části pole, ale postupně se posouval vpřed a na trávu už vbíhal jako druhý. Brzy poté už bylo jasné, že o vítězství se rozhodně právě mezi ním a tempařem Salutim (7,77:1), přičemž v závěrečných metrech získal Ohio délkovou převahu. „Věřili jsme mu, Saluti za ním skončil druhý i minule, ale tentokrát to bylo těžší. V závěru už jsme zvítězili spíš silou vůle. Oranice byla místy hodně hluboká, ale dráhu jsem si prošel a snažil jsem se tak těmto místům vyhnout“. Spokojen byl i žokej Jan Korpas. Ten vedl druhého Salutiho, který dostih stejně jako minule odvodil. „Když cválá na špici a nemá kolem sebe koně tak dokáže odpočívat. Lepší se dostih od dostihu“.
S odstupem doplnil pomyslné stupně vítězů před rokem v Pardubicích mezi tříletými proutěnkáři vítězný Hegnus (7,77:1). Spolufavorit Moula (3,5:1) se po pomalejším úvodu posouval vpřed, ale do boje o vítězství už se zapojit nestihl. Handsome Jack (4:1) se naopak zpočátku držel blízko špice a v závěru slábnul.
Jezdecká změna: Po pádu ve druhém dostihu ze sedla Isalika je zraněn jezdec Lukáš Matuský. V pátém dostihu v sedle Netty i v šestém dostihu v sedle Night Kinga by ho měl nahradit Matej Rigo.
4. dostih – Sheron využil problémů favoritů
Pořadí (Stcc, NL, 5+, 4500 m): 1. Sheron, 2. Zarif, 3. Status Quo, 4. Lemuel, 5. Peintre Abstrait
Výrok: Zadrženě 12 – 3 1/4 – 7 – 4 - 1
O osudu Ceny Vltavy z velké části rozhodlo překonávání Irské lavice. Před ní totiž trochu zabloudil outsider Mauglí (50:1) s jezdcem Josefem Borčem a na pátou překážku kurzu tak najížděl hodně zešikma. Mauglí proto překážku odmítl překonat a navíc sebou strhl i další tři koně, mezi nimiž byli i spolufavorité Arabian Gem (2,5:1) a Sortina (2,5:1). Ti se přes Irskou lavici sice nakonec dostali, ale nabrali zhruba stometrovou ztrátu. Z vítězství se i díky to radoval problémový SHERON (14:1), který má dlouhodobě problémy s disciplínou a posledně se dokonce odmítl přiblížit ke zkušebnímu skoku. Tentokrát se mu ovšem podařilo do dostihu odskočit a v závěru měl jednoznačně navrch.
„Sherona jsem sice neznal, přesto se vše podařilo. Na startu sice trochu zaváhal, ovšem vzhledem k délce dostihu to nebyl problém. Incident na Irské lavici jsem viděl, ale úspěšně jsem se mu vyhnul“ sdělil žokej vítěze Jan Faltejsek. Spokojen byl i asistent a manžel trenérky Kamily Zachovalové Přemysl Zachoval. Přijeli jsme s koněm do Pardubic už ve středu, aby si tu zvyknul. U zkušebního skoku měl sice trochu problém, ale vyplatilo se“. Naopak rozladěn byl žokej v cíli sedmé Sortiny Marcel Novák. „Dohánět sto metrů na takhle měkké půdě nejde“. Druhé místo získal spolehlivý Zarif (5:1), takže trenéru Josefu Váňovi dnes znovu uniklo vítězství. Třetí skončil v kurzu 50:1 nabízený Status Quo. Šancový Charme Look (5:1) neustál dopad na druhém skoku.
Jezdecká změna: Josef Sovka je zraněn po pádu v Ceně Vltavy ze sedla Lovely a v následujícím bodu programu ho tak nahradí v sedle Terebesze Jan Faltejsek.
5. dostih – Bartoš potřetí v řadě zvítězil v Poplerově memoriálu
Pořadí (Stcc, NL, 5+, 3300 m): 1. O’Key, 2. Borderland, 3. Terebesz, 4. Lerak, 5. Netty
Výrok: Boj 1 1/4 – 1/2 – 6 – 2 1/4 – 10 – 3/4
Že to O’KEY (4:1) v pardubických krátkých krosech umí, ukázal už před třemi lety, kdy zvítězil právě v Poplerově memoriálu. Dobré výkony podával i v dalších letech, ale přeci jen už se zdálo, že to nejlepší má za sebou. Tentokrát ovšem tuto domněnku vyvrátil, když měl v cílové rovině nejvíce sil a žokej Josef Bartoš tak po dvou triumfech s Ursanem slavil třetí sériové vítězství v Poplerově memoriálu. „V tomto dostihu se mi daří a vítězství pro mě není překvapením. Dobře šel i minule, ovšem upadl na Prodlouženém taxisu. Tam mi chybu udělal i tentokrát, ale pohlídal jsem si to. Jinak jsem měl výborný průběh dostihu“.
Druhý Borderland (5,5:1) je naopak v pardubických krosech nováčkem, když v nich absolvoval teprve druhý start. Třetí skončil Terebesz (20:1), který dostih v sedle s náhradníkem Janem Faltejskem odvodil. Čtvrtý skončil dlouho na konci pole cválající Lerak (10:1). Favorizovaný Cardem (2,15:1) se posunul vpřed před náběhem na trávu, ale jeho obvyklý závěr nepřišel a skončil až sedmý jako poslední z dokončivších koní. Další z šancových koní Shaman (5:1) se poroučel k zemi pět skoků před cílem.
Jezdecké změny: Žokej Marcel Novák utrpěl při o pádu ze Shamana zranění, ale na Velkou Pardubickou by mohl být fit. Každopádně ho v Ceně Labe v sedle Kasima nahradí Martin Liška a v sedmém dostihu povede Gargantuse Matej Rigo. První jezdecká změna v samotné Velké Pardubické se týká Bremen Plana, kterého namísto Josefa Sovky povede žokej Jan Korpas. V Ceně Labe nahradí Sovku v sedle Grizliho Michal Kubík.
6. dostih – Cherwickovi sázející nevěřili neprávem
Pořadí (Stcc, L, 5+, 5200 m): 1. Cherwick, 2. Sešlost, 3. Speranza, 4. Amaragon, 5. Rubín
Výrok: Boj 1 1/2 – krk – hlava – 12 -20 - hlava
Původně prvnímu favoritovi dostihu pětiletému CHERWICKovi sázející příliš nevěřili a ten tak odskakoval až jako třetí sázková šance s kurzem 4:1. Na dráze si ovšem počínal suverénně, když se od startu držel mezi nejlepšími a poradil si i s překonáním Irské lavice z druhé strany, což mu v minulosti dělalo problém. V cílové rovině pak udolal trojici dotírajících soupeřů. „Jsem maximálně spokojen. Dnes je extrémně těžká oranice a právě takové podmínky mu sedí. Navíc je to vynikající skokan. Letos se hodně zvednul, ale ještě není úplně vyzrálý. Až dospěje, může zvítězit ve Velké Pardubické. Překonání Irské lavice dnes bylo bez problémů.“ prozradil žokej vítěze Jaroslav Myšla. Jeho slova o sympatiích Cherwicka k hluboké půdě potvrdil trenér Čestmít Olehla. „Je to kůň do bláta. Když točil do roviny až třetí, měl jsem trochu strach, protože nemá konec, ale nakonec to zvládnul. Irskou lavici jsme trénovali“.
Životní výkon podala rovněž od startu aktivní Sešlost (10:1), které z těsného souboje o druhé místo se Speranzou (17:1) a Amaragonem (7,77:1) vyšla nejlépe. Tabuli uzavřel po celý dostih v popředí cválající Rubín (20:1), který ale už měl výraznou ztrátu. Nedařilo se favoritům trenéra Josefa Váni. Hipo Jape (3,5:1) totiž skončil až osmý a ještě dvě místa za ním se do cíle dostal Silver Regent (3:1), který pole dlouho uzavíral a žokej Josef Bartoš ho musel podporovat už před Anglickým skokem.
7. dostih – Gejzir porazil favorita Khalshaniho
Pořadí (Stch, L, 4+, 4400 m): 1. Gejzir, 3. Khalshani, 3. Alanbroke, 4. Gargantus, 5. Loire
Výrok: Jistě 2 1/4 – daleko – 3/4 – krk – 3 1/4
Top favoritem podzimního pardubického vrcholu pro klasické steeplery byl Khalshani (1,6:1), který letos startoval jen v italském Meranu, kde před měsícem doběhl druhý v kategorii Gd-1. Jeho hlavním vyzyvatelem byl reprezentant stáje DS Pegas GEJZIR (2,75:1) a právě on si dokázal připsat jeho skalp. Už loni dokázal, že mu tato disciplína sedí, když v loňské edici dostihu nestačil jen na suverénního All About Sama a v dobrých výkonech pokračoval i letos. V samotném dostihu nechal zpočátku aktivitu na ostatních, ale když se 800 metrů před cílem posunul do čela, začal se zřetelně rýsovat jeho triumf. Na poledním skoku sice udělal chybu a do hry se tak vrátil od startu popředí cválající Khalshani, ale nakonec od něj dokázal odejít.
„Měl jsem dobrý průběh dostihu. Možná jsem mohl s útokem počkat déle, ale je to dobrý kůň a ukázal svou třídu“ sdělil žokej Thomas Boyer. Na rozdíl od předchozího dostihu tentokrát odešel poražen žokej Jaroslav Myška. „Dnes hrálo vše proti Khalshanimu. Takto dlouhý dostih letos ještě nešel a nesedla mu ani měkká dráha“. Ostatní byli zpět více jak dvacet délek. Do cíle se po pádu nedostala po pádu na Malé vodě Szermirka (7,77:1) a také Alberto (4:1). Ten se dle očekávání po startu staral o tempo, ale krátce po náběhu do posledního okruhu udělal chybu, rychle se vytratil z podstatného dění a nakonec byl zadržen.
Jezdecká změna: Zranění nakonec nepustí Marcela Nováka ani na start Velké Pardubické, takže ho v sedle Imbira nahradí žokej Niklas Lovén.
8. dostih – Famózní Orphee Des Blins nedala soupeřům žádnou šanci
Pořadí (Stcc, L, 6+, 6900 m): 1. Orphee Des Blins, 2. Ronino, 3. Tiumen, 4. Maljimar, 5. Valldemoso, 6. Uncle Junior, 7. Doctor Pat, 8. Trezor, 9. Klaus, 10. Belmont, 11. Cabernet, 12. Aspirant, 13. Karlsbad, 14. Grilias, 15. Le Jackpot
Výrok: Zadrženě 16 – 12 – 12 – 2 1/2 – 2 1/4 – 14 – 1 3/4 – 5 – 10 – 19 – 6 – 3/4 – 1 3/4 - 6
Vývoj kurzů: Sázejícím se dnes líbí především Sixteen, jejíž kurz klesnul už na 4:1, přičemž vypsána byla 11:1 a ještě na začátku dne šla zahrát v poměru 6:1. Dolů padá i kurz Nikase (z 50:1 na 20:1), Mandarina (ze 70:1 na 30:1) a slovenského Le Jackpota (ze 100:1 na 50:1).
Famózním představením klisny ORPHEE DES BLINS (55:1) byla 122. Velká pardubická. Svěřenkyně Grzegorze Wroblewského, který měl poprvé svého koně na startu Velké Pardubické, se totiž hned po startu chopila diktování svižného tempa a i díky výbornému skokanskému výkonu se celý dostih odehrával pod její taktovkou. Svým soupeřům se začala výrazněji vzdalovat po překonání Velké vody, a protože její náskok stále narůstal, po úspěšném překonání závěrečného skoku už bylo jasné, že jí nikdo chytit nemůže. Žokej Jan Faltejsek si tak v cílové rovině mohl vychutnávat vítězství, které získal o dlouhých šestnáct délek. „S trenérem jsme byli domluvený, že v dostihu schovám za koně, ale nemohl jsem vzít zpět. Když jsem se ohlédl a nikoho jsem neviděl, myslel jsem, že jedu špatně. Věděl jsem, že je to super klisna, ale že takhle. Nemám slov“ sděloval po dostihu šťastný žokej Jan Faltejsek. Šťastný byl i majitel Jiří Trávníček „Je za tím velká práce trenéra, jen v kvalifikaci šla dostih výrazně nad pět kilometrů, ale trenér celou sezónu pracoval na tom, aby si s takto dlouhou distancí poradila“. Za pozornost určitě stojí, že ač byla společností Betino nabízena Orphee Des Blins v kurzu 55:1, internetové sázkové kanceláře držely její kurz na zhruba třetinové hodnotě.
Druhý skončil Ronino (8,5:1), u kterého rovněž panovaly pochybnosti ohledně vytrvalosti, ale dokázal je rozptýlit. „Jsem velice spokojen, porazili jsme Tiumena a prohráli jsme s lepším koněm“ sdělil trenér Čestním Olehla. Na čtvrté vítězství v řadě útočící Tiumen (2:1) se stejně jako v minulých letech posouval za Anglickým skokem dopředu, ale k vítězce se neměl šanci dostat ani on. „Ostudu jsme neudělali, vítězství dnes nebylo v našich silách. Já si dostih užil a s výsledkem jsem spokojen“ prozradil Josef Váňa.
Čtvrtý skončil nejlepší ze zahraničních hostů Maljimar (14:1) a tabuli uzavřel Valldemoso, jehož jezdecký partner Dušan Andrés mohl být v sedle vítězky. Doposud byl totiž jejím stálým partnerem a kvůli tomu aby mohl dnes jezdit Valldemosa dokonce odešel ze stáje DS Pegas. “Určitě toho nelituju, se mnou by Orphee Des Blins nevyhrála“ prozradil.
Zklamaná naopak byla trenérka Hana Kabelková. Její svěřenec Trezor (3,25:1) totiž poté co většinu dostihu cválal na druhém místě a na této pozici vbíhal i na trávu, odcouval až na osmou příčku. „Žokej nesplnil mé pokyny“ komentovala výsledek. Po Anglickém skoku byla zadržena Sixteen (4:1) a při své šesté účasti ve „Velké“ tak poprvé chyběla na pomyslných stupních vítězů. „Byl to její stoprocentně poslední start. Nyní o ní natočím film“ prozradil majitel Jaroslav Bouček.
To je poslední informace ze sobotního odpoledne na pardubickém závodišti. Další online reportáž vám přineseme už zítra, kdy se konají dostihy ve Slušovicích.