Ve startovních listinách nastala čtveřice škrtů. V proutěnkářském Křišťálovém poháru (2. dostih) bude chybět do okruhu favoritů počítaný Starbuck, čtyřletým krosařům vyhrazená Cena ČASCH (3. dostih) se odběhne bez dvojky Kimenne a už dříve avizovanými škrty jsou do Ceny Labe (6. dostih) mířící Wyona a Broker, který byl vypsán jako 4. - 7. favorit Velké Pardubické (8. dostih). Neúčast reprezentanta DS Pegas způsobila, že jeho plánovaný jezdecký partner Thomas Boyer usedne ve Velké pardubické namísto Pavla Kašného do sedla Speranzy. Už včerejší dostihy ukázaly, že dráha je v Pardubicích ideálně připravená, přičemž její hodnoty byly naměřeny 4,9 a 5,0 (měkká). Nad pardubickou dráhou je zatím zataženo a panuje chladné počasí s teplotou kolem deseti stupňů.
1. dostih – Big Mago pomstil All About Cossia
Pořadí (PP - cena I.kat. - 3 - 3200 m): 1. Big Mago (j. Josef Váňa ml., t. Josef Váňa st., 2,25:1), 2. Lumpik, 3. Vivat, 4. Pyšný Páv, 5. Stingirl
Výrok: BOJ 2 1/4 – 2 1/4 – 4 3/4 – 2 1/4 – 3 1/4 – hlava – 5 – 10 - 5
Čas: 4:01,52
Loni proběhl cílem Zlaté spony tříletých na prvním místě All About Cossio, ale pro tísnění v cílové rovině byl přesunut až na dvanácté místo. Letos ho ale dokonale pomstil jeho stájový druh BIG MAGO (2,25:1). Mezi sázejícími populární hnědák zahájil dostih v zadní polovině desetičlenného pelotonu, ale za poslední proutěnkou předvedl silný závěr a minul všechny soupeře včetně favorizovaného Lumpika. Big Mago v únoru zvítězil v prodejním dostihu v Pise, ale poté kvůli zranění až do srpna pauzíroval a první start pod Josefem Váňou absolvoval v Ceně města Karovy Vary, v níž s odstupem pole uzavřel. Poté přešel nad skoky, nad nimiž po blízkém pardubickém bronzu získal před čtyřmi týdny čtvrté místo v Meranu. Dnes získal premiérový překážkový triumf, který je překvapivě také první úspěchem trenéra Josefa Váni ve Zlaté sponě tříletých.
„Je to super start dne. My víme, že Big Mago je dobrý kůň. Z Itálie jsme ho kupovali se záměrem startu v derby, což ale zmařily zdravotní problémy a tak zamířil nad skoky a myslím, že se někdy může zase do Itálie vrátit. Jeho jediným limitem je menší vzrůst, ale skokově je na tom dobře a má výborný finiš,“ sděloval k úspěšnému začátku svátečního dne Josef Váňa mladší. Majitel Václav Vocetka k dostihu poznamenal: „Pro mě je to takové déjà vu, protože už loni jsme tento dostih vyhráli, ale vzali nám to. Za vítězství jsem moc rád, protože to byl teprve jeho třetí překážkový start a ukázal kvality, kvůli nimž jsem ho kupoval. Už když jsem ho v Itálii koupil, tak mi Pepa Váňa říkal, že půjde skákat. Já jsem s ním chtěl sice uspět na rovinách, ale ukázalo se, že trenér měl zase pravdu a už se těším, až příští rok začne chodit steeplechase.“
Favorizovanému Lumpikovi (1,85:1) se příliš nezamlouvala pomalé tempo dostihu, v němž byl hodně chtivý. Před závěrečnou proutěnkou se sice vnější stopu dostal do první vlny, ale na finiš vítěze neměl odpověď. Medailové pořadí doplnil teprve podruhé nad skoky startující Vivat (13:1), který dlouho pole uzavíral. Jeho matkou je výtečná Widama, jenž dala klasické vítěze Veta a Vltavu. Čtvrtý skončil pomalé tempo diktující Pyšný Páv (11:1) a tabuli uzavřela Stingirl (7,77:1), který chybovala na začátku protilehlé roviny.
2. dostih – Slovenská radost zásluhou Luminatora
Pořadí (PP - cena I.kat. - 4+ - 4100 m): 1. Luminator (j. Jaroslav Brečka, t. Jaroslav Brečka, 7,77:1), 2. Taro, 3. Nikan, 4. Makler, 5. Maltamo
Výrok: LEHCE 14 – 1 3/4 – 1/2 – 10 – 3 1/2 – 3 - daleko
Čas: 4:57,50
Překvapivým vítězem Křišťálového poháru se stal slovenský LUMINATOR (7,77:1), který se předloni postavil na start Slovenském derby a ještě ten rok si odbyl proutěnkářský debut, když skončil šestý v italském Grossetu. Loni se pak na dráze vůbec neukázal, ale vrátil se ve velké formě. Zjara totiž získal dvojici rovinových vítězství a před třemi týdny při svém návratu nad proutěné překážky nestačil jen na výborného Proud Borise, který loni zvítězil Gran Corsa Siepi di Merano před Khalshanim. Luminator přitom tehdy ukázal silnou koncovku, s níž přišel i nyní a krátce po překonání poslední skoku už nebylo o vítězi pochyb.
„Vím, že je to dobrý kůň a všechna čest majiteli, který si na něj dokázal počkat. Měl jsem dobrý dostih, akorát jsem ho musel na měkké dráze hodně tlačit. Ráno jsem si ale dráhu prošel, a proto jsem volil venkovní stopu, kde je to přeci jen pevnější,“ sděloval po dostihu sedmačtyřicetiletý Čiko Brečka, který je jezdcem i trenérem vítěze. Majitel Miroslav Piska k dostihu sdělil: „Když máte jednoho koně, tak více tlačíte na to, abyste ho viděl na dráze, ale protože já mám koní více, nechal jsem Luminatorovi čas. Tímto startem pro něj sezóna skončila, teď si zaslouží oddych.“
Stejně jako před rokem získal druhé místo Taro (2,25:1), a i když byl tentokrát vítězi o pět délek blíže, stejně mu na příčku nejvyšší chybělo dlouhých 14 délek. Josef Váňa mladší k dostihu poznamenal: „Měl jsem super dostih, ale vítěz nás porazil rozdílem třídy a Čiko ho měl opravdu dobře nachystaného. Taro nicméně zbytek pole porazil a s jeho výkonem jsem spokojen.“ Outsider Nikan (25:1) letos zkoušel i kvalifikaci na Velkou pardubickou, ale změna disciplíny mu evidentně přišla vhod, když získal třetí příčku. Čtvrtý Makler (20:1) se posunul do čela na konci protilehlé roviny. Tabuli uzavřel tempař a dvojka trenéra Váni v tomto dostihu Maltamo (10:1).
Úvod mítinku nevychází trenéru Wroblewskému, který do Velké pardubické přichystal favoritku Orphee Des Blins. Favoritky měl totiž i v obou úvodních dostizích, ale Lumpik se musel spokojit s druhou příčkou a Skarabeus (2,25:1) skončil na vzdálené poslední osmé příčce, když už na protilehlé podpoře na něj musel Thomas Boyer vytáhnout bič.
3. dostih – Stáj Dr.Charvát pokračuje na vítězné vlně
Pořadí (Stcc - cena I.kat. - 4 - 4200 m): 1. Natalie (j. Dušan Andrés, t. Pavel Tůma, 5:1) 2. Reaper, 3. Jantar, 4. Libertin, 5. Mr Louise
Výrok: BOJ 3/4 – 5 – 7 – 13 – 3 1/4 – 3/4 – 3 - 10
Čas: 5:33,98
O včerejším pardubickém předprogramu Velké pardubické získali reprezentanti stáje Dr.Charvát trojici vítězství a další triumf modrožlutých barev přišlo dnes v cross-country pro čtyřleté. V ní se totiž prosadila jedna ze dvou klisen v poli NATALIE (5:1), která absolvovala svůj pátý životní dostih, přičemž své kvality naznačila už při předchozím startu koncem července, kdy zvítězila v konkurenci klisen zadrženě o 14 délek. Navíc má velice dobré překážkové geny, protože její matkou je trojnásobná jedničková vítězka ve steeplechase Nostalgie. Dušan Andrés jí vedl na ideální pozici nedaleko špice, před závěrečným obloukem Natalie převzala vedení a v závěru odolala snaze favorizovaného Reapera.
„Po dlouhé době jsem jezdil panu Charátovi, tak jsem mu chtěl udělat radost. Před měsícem byla škrtnutá a trenér měl trochu obavy, že si tento kurz nevyzkoušela, ale zvládla to výborně,“ sdělil Dušan Andrés, který vybojoval své premiérové vítězství v Ceně ČASCH. Spokojen byl samozřejmě i zmíněný majitel Jiří Charvát: „Je to úspěch a příslib do budoucna. Dlouho jsem nechápal ty chovatelský šílence, kteří se radovali z úspěchů svých odchovanců. Natalie je ale mým prvním odchovancem a mám obrovskou radost, takže teď už jim rozumím a chtěl by se jim omluvit. Myslím, že má před sebou dobrou budoucnost. Její matka Nostalgia byla totiž nad skoky úspěšná a otec Tribal je z dlouhé a úspěšné rodiny. Navíc letos ve čtyřech startech získala dvě vítězství a jedno druhé místo.“
Druhý skončil favorizovaný Reaper (2,5:1), který je také synem slavné matky, jíž je dvojnásobná vítězka Velké pardubické Registana. Po výběhu na trávu se sice posouval vpřed, a i když se za závěrečným skokem zdálo, že může předstihnout také Natalii, tak ta mu nakonec o 3/4 délky odolala. „Je to šikovný kůň, ale dneska byl na měkké dráze trochu laxní a flákal se vzadu. Z poslední oranice se tak vyhrabal hodně daleko od nejlepších a už to nestihl,“ sdělil žokej Jaroslav Myška. Překvapivý bronz získal Jantar (27:1), který stejně jako před měsícem ztratil na Reapera pět délek, ovšem tehdy byl zvýhodněn pěti kilogramy. Josef Bartoš ze své premiérové dnešní jízdy vytěžil čtvrtou příčku, k níž dovedl aktivně si počínajícího Libertina (25:1). Druhý favorit Kai (3,5:1) stačil jen na sedmé místo.
Dostih přinesl trojici pádů, z nich nejvážnější potkal Nadala (5:1) na Malé vodě, přičemž jezdec Josef Sovka utrpěl zranění, které ho vyřadilo pro zbytek dne. Al Jaze tak ve Velké pardubické povede Michal Köhl.
4. dostih – Infarktová koncovka pro Renard Argenta
Pořadí (Stcc - cena NL - 5+ - 4500 m): 1. Renard Argente (j. Josef Bartoš, t. František Zobal, 20:1), 2. Ohio, 3. Puntarenas, 4. Modena, 5. Templář
Výrok: TUHÝ BOJ hlava – hlava – 2 1/4 – 2 – krk – 10 - daleko
Čas: 5:46,15
Extrémně vyrovnanou koncovku přinesla Cena Vltavy, v níž první tři koně dělil jen rozdíl dvou hlav. Převahu nakonec získal RENARD ARGENTE, který s kurzem 20:1 patřil k outsiderům, když dosud své jediné překážkové vítězství získal v Mostě. V Pardubicích získal několik umístění a už před měsícem si tam nevedl zle, když skončil pátý, přičemž všichni jeho přemožitelé nesli méně. O necelých deset délek před ním finišující vítěz Drákula byl dokonce zvýhodněn plnými šesti a půl kilogramy. Nyní navíc těžil z výborné práce Josefa Bartoše, který v posledních metrech ukázal, že jeho vyjetí snese ty nejpřísnější měřítka.
„Dneska je sice měkko, ale půda je perfektně připravená. Byl to velký souboj, protože Renard Argente se nechá hodně strkat a z těch čtyř a půl kilometru jsem mu snad čtyři kilometry musel pomáhat. V závěru jsem ho pak musel hodně zmáčknout a naštěstí mě potlačil kůň s Matejem Rigem, protože předtím už jsem byl poražený,“ sdělil vítězný Josef Bartoš. Majitel Václav Luka k dostihu sdělil: „Nemůžu se z toho vzpamatovat. Doufali jsme totiž v umístění do pátého místa, protože dosud neukazoval takovou výkonnost.“ Vítězný realizační tým doplňuje trenér František Zobal: „Vůbec jsme to nečekali, měl být jen do počtu. Velký dík patří Josefu Bartošovi. Renard Argente pořád zraje a podzim mu vyšel.“
Druhý skončil Ohio (5,5:1), který se na loňském mítinku o Velké pardubické prosadil mezi čtyřletými krosaři. V jeho sedle nahradil zraněného Josefa Sovku Jan Kratochvíl: „V pěti letech je to super kůň. Josef Sovka mi jen v rychlosti řekl, jak na něj. V dostihu jsme měli několik problémů, když mu na Irské lavici spadli pod nohy dva koně a hodně mu to klouzalo. Jsem ale moc rád, že jsem ho mohl jet.“ Úspěch z pardubického mega mítinku už má na svém kontě také silně finišující Puntarenas (20:1), který se vmáčknul mezi o vítězství bojující dvojici. Svěřenec Františka Holčáka totiž v roce 2009 zvítězil ve Zlaté sponě tříletých. O vyrovnanosti koncovky svědčí i skutečnost, že šestý favorit Zarif (2,5:1) ztrácel na vítěze necelých pět délek.
Svou svéhlavost znovu ukázal obhájce vítězství Sheron (6:1), který dlouho odmítal do dostihu odskočit, a i když se mu to nakonec povedlo, žokej Pavel Kašný se ho krátce poté rozhodl zadržet. V průběhu dostihu na zemi skončili na startovní listině Velké pardubické figurující žokejové Thomas Boyer, Freddie Mitchell a Marek Stromský, přičemž minimálně pro posledního jmenovaného znamená karambol stopku pro zbytek dne.
5. dostih – Stylem start-cíl se prosadil Shaman
Pořadí (Stcc - cena NL - 5+ - 3300 m): 1. Shaman (j. Lukáš Matuský, t. Radek Holčák, 7,77:1), 2. Kyshanty, 3. Grilias, 4. Cardam, 5. Love The Win
Výrok: LEHCE 6 – 6 – 1 – 6 – 9 – 5 – krk – 19 - 11
Čas: 4:03,73
Ve „sprinterském“ Poplerově memoriálu se po startu ujal vedení SHAMAN (7,77:1) a překvapivě na čele setrval až do cíle, když druhému Kyshantymu nadělil šest délek. Svěřenec Radka Holčáka už druhým rokem patří mezi elitu krátkých krosařů, když mezi ní pravidelně sbíral umístění a v před čtyřmi týdny konaném trialu skončil čtvrtý. Tehdy ovšem na své přemožitele ztrácel minimálně 11 délek, takže se nečekalo, že s některým z nich otočí poměr sil. Změna taktiky mu ale evidentně šla k duhu a své soupeře dokázal ucválat i díky výborné rovinové třídě, která mu v roce 2007 přinesla vítězství ve Velké červnové a čtvrté místo v Českém derby.
„Jsem strašně šťastný, Shaman předvedl super výkon. Doposud nám taktika příliš nevycházela, tak jsme to zkusili zepředu a vyšlo to. Určitě mě to před Velkou pardubickou nakopne,“ sdělil Lukáš Matuský, pro kterého se jedná o premiérové překážkové vítězství v první kategorii, přičemž první rovinový úspěch na nejvyšší scéně získal před týdnem v bratislavském Jesenném handicapu s Yuccou. Trenér Radek Holčák k dostihu poznamenal: „S věkem sice ubývá rychlost, ale na tento dostih jsme se speciálně připravovali a věnovali se rychlostnímu tréninku. Musím vyzdvihnout výkon Lukáše, který skvěle trefil tempo a vše splnil do puntíku, tak jak měl.“
S druhým místem se musel spokojit favorit Kyshanty (2:1), jehož žokej Josef Bartoš tak nenavázal na úspěch z Ceny Vltavy: „Rozhodla lepší forma koně. Dnes byl Kyshanty po startu takový vlažnější, nemohl se chytit a to mu v závěru chybělo“. Medailové pořadí doplnil před dvěma týdny v Meranu vítězný Grilias (7:1), který znovu předvedl silný spíd z konce pole, jímž toho ale na této distanci více stihnout nemohl. V předzkoušce druhý slovenský Cardam (3:1) vbíhal na trávu také hodně daleko od špice a i kvůli tomu bere jen čtvrtou dotaci. Tabuli uzavřel Love The Win (4,5:1), který tentokrát dostih netradičně nevodil. Jediný pád dostihu potkal Terebesze (7,77:1), který náhradníka za zraněného Marka Stromského Martina Lišku vyklopil za Velkou vodou.
V samotné Velké pardubické nahradí Marka Stromského v sedle Statuse Quo Pavel Kašný.
6. dostih – Anglické vítězství v Ceně Labe
Pořadí (Stcc - cena L - 5+ - 5200 m): 1. Sarika (j. Alain De Chitray, t. Nick Williams, 16:1), 2. Rubín, 3. Ter Mill, 4. Universe Of Gracie, 4. Borderland
Výrok: LEHCE 7 – 3 1/4 – 1 1/4 – současně – 2 3/4 – 9 – 18 - 2
Čas: 7:03,71
O další překvapení dnešního pardubického dne se postaral britský SARIKA (16:1), který dominoval Ceně Labe. Sarika na závěr loňské sezóny ve francouzském Compiegne dokonce porazil tréninkového druha a účastníka letošní Velké pardubické Shalimar Fromentra, přičemž i tehdy bylo jeho vítězství nečekané, když odskakoval v kurzu 30:1. I pohled na jeho dva roky staré výsledky dokazuje, že jeho forma pravidelně graduje na sklonku roku. Před dvěma týdny se nicméně Sarika vůbec nechytal v meranském krosu, když skončil daleko za soupeři na posledním sedmém místě. Jeho výsledky tedy napovídají, že čtveřici ostrovních účastníků Velké pardubické není radno odepisovat.
„Kůň byl ve výborné kondici, skvěle skákal a ukázal dobrý finiš,“ nešetřil superlativy vítězný jezdec Alain De Chitray. K vítězství se vyjádřila také manželka trenéra Jane Williams, která je rovněž majitelem Sariky a vede pořadí majitelů letošního Crystal Cupu: „Vítězství jsem nečekala, ale dráha mu sedla a běžel skvělý dostih. Skvěle to zvládl především skokansky, protože jsem nezpozorovala, že by udělal nějakou chybu. Pokud to půjde, příští rok se do Pardubic rádi vrátíme.“
Nejlépe z českých koní skončil překvapivě druhý Rubín (30:1), který se většinu dostihu pohyboval na špici. Svěřenec Martiny Růžičkové nemohl zamířit do Velké pardubické kvůli pádu v závěrečné kvalifikaci, takže jeho trenérka se letos nepokusí poprvé dokončit neslavnější českou steeplechase, ale dnes má přesto důvod ke spokojenosti. Výkon Rubína okomentoval žokej Pavel Kašný: „Už jsem Rubína jezdil zjara a od té doby jakoby omládl. Celý dostih výborně šlapal, perfektně skákal, a když přišel závěr dostihu, tak sklopit uši a sám chtěl bojovat. V závěru hold předvedl silnější spíd mladší kůň, ale já s ním jsem moc spokojený.“
Třetí místo získal polobratr Tomise Ter Mill (14:1). Borderland (8,5:1) byl v závěrečném rohu velkým adeptem na vítězství, ale poté se přeci jen potvrdilo, že jeho optimum leží trochu níže. Nakonec na něj totiž zbylo jen dělené čtvrté místo s Universe Of Graciem (25:1). Při překonávání Irské lavice z druhé strany, které obvykle dělá velké problémy, v dostihu skončil pouze outsider Mlýn (25:1).
7. dostih - Čáriray v den D opět zdemoloval konkurenci
Pořadí (Stch - cena I.kat. - 4+ - 4400 m): 1. Čáriray (j. Dušan Andrés, t. Stanislav Popelka, 5:1), 2. Alanbrooke, 3. Basso, 4. Sokol, 5. Manifestation
Výrok: VELMI LEHCE 9 – 7 – 3/4 – daleko - daleko
Čas: 5:42,06
Na start klasické steeplechase se nakonec nepostavil Falcon Wing, jehož sedlo opustil Martin Cagáň na zkušebním skoku. Ještě podstatnější moment ale přišel krátce po startu dostihu, protože druhý favorit Khalshani (2,5:1) se pozdě odrazil ke skoku a v dostihu skončil. Vše tehdy hrálo pro desetinového favorita Sokola, jenže neprosadil se ani on. Stejně jako před rokem v Křišťálovém poháru byl totiž zcela suverénní ČÁRIRAY (5:1), který sice letos neměl tak oslnivé výsledky, ale sezónu zahájil až v srpnu a posledně v Chuchli mu nesedlo pomalé tempo a pevná dráha. Tentokrát se většinu dostihu držel ve druhém sledu, nad předposledním skokem převzal vedení a poté směřoval za snadným vítězstvím. Počtvrté se tak dnes prosadil český odchovanec.
Prvním vícenásobným vítězem dne se stal žokej Dušan Andrés: „Doufal jsem, že to dneska párkrát vyjde a Čáriray už loni ukázal vysokou třídu. V průběhu dostihu jsem seděl čtvrtý, a jak jsem se dostal dopředu, tak mi to čapnul a snadno vyhrál.“ Trenérem vítěze je Stanislav Popelka: „Po jeho pražském výkonu jsem byl trochu nervózní, ale dneska mu do karet hrála měkká dráha a Dušan mu udělal výborný dostih. Podzimní termín je pro něj každopádně ideální i proto, že ho trápí alergie. Co se týče jeho budoucnosti, tak skáče super, takže kros by pro něj neměl být problém. Největším otazníkem tak je, jak mu budou chutnat oranice.“
Druhý skončil před rokem třetí Alanbrooke (8:1), který se letos v Česku představil poprvé, přičemž třetí Basso (6,5:1) se na české dráhy vrátil dokonce po více jak dvou letech. Nadále pokračuje nepovedený den týmu kolem DS Pegas. Favorizovanému Sokolovi (1,9:1) totiž po aktivním průběhu v závěru došly síly a odcouval tak na vzdálené čtvrté místo. Pátý skončil Manifestation (16:1), jehož hlavním úkolem bylo udat poctivé tempo pro stájového druha Khalshaniho.
Kurzy před Velkou pardubickou (16:15): Dle očekávání je mezi sázejícími hodně populární Josefem Váňou vedený Tiumen, který byl vypsán v kurzu 4,5:1, ale momentálně je nabízen v poměru 2,65:1. V roli favorita tak vystřídal Orphee Des Blins (2,75:1). Populární je i druhý ze svěřenců Josefa Váni Budapest (z 12:1 na 8:1).
8. dostih – Orphee zvítězila o více než 20 délek!
Pořadí (Stcc - cena L - 6+ - 6900 m): 1. Orphee Des Blins (j. Jan Faltejsek, t. Grzegorz Wroblewski, 3:1), 2. Nikas, 3. Klaus, 4. Kasim, 5. Peintre Abstait, 6. Tropic de Brion, ostatní nedokončili
Výrok: VELMI LEHCE daleko – 3 1/2 – 1 1/2 – 8 - krk
Čas: 9:33,22
Kdo čekal od 123. Velké pardubické dramatický souboj, musel být zklamán, protože vrchol překážkové sezóny byl stejně jako loni velkým sólem ORPHEE DES BLINS (3:1). Ta znovu od startu cválala na špici, přičemž její tempo plus řada pádů hned v úvodní fázi dostihu způsobilo, že už po Velké vodě se začalo pole výrazně trhat a poté co na Havlově skoku upadl Trezor, už o jejím triumfu nepochyboval asi nikdo. Orphee Des Blins tak zvítězila v sedmém z posledních devíti startů, a pokud bude ve stejné formě i za rok, těžko jí někdo překříží cestu za hattrickem.
„První dva skoky byly trochu neučesané, ale jinak skákala skvěle. Je to opravdu letec. Greg z ní udělal supervytrvalce a já jí stejně jako loni celou cestu jenom držel, aby zpomalila. Letos to bylo náročnější kvůli těžké půdě a o to víc si toho cením,“ sdělil šťastný žokej Jan Faltejsek. Spokojen byl samozřejmě i majitel Jiří Trávníček: „Letos to bylo mnohem těžší, protože jsme byli favority. Od startu jsem ale viděl, že skáče v ideálním tempu. Pokud bude Orphee příští týden vypadat dobře, není důvod, aby neběhala i příští rok, protože v minulosti měla méně náročné sezóny.“ Slova majitele potvrdil trenér Grzegorz Wroblewski: „Loni to bylo krásně bez nervů, zatímco letos jsme byli neustále skloňováni, takže obhajoba byla náročnější. Také si myslím, že Orphee může pokračovat v kariéře.“
Další pořadí bylo překvapivé. Druhý totiž skončil předloňský vítěz Ceny Labe Nikas (35:1), kterému se letos vůbec nedařilo, ale jeho forma přišla v pravý čas. Méně aktivně než loni si počínal Klaus (13:1), díky čemuž získal třetí příčku. To je nejlepším umístěním Jaroslava Myšky ve Velké pardubické. Tabuli doplnili Kasim (50:1) a jeden z trojice největších outsiderů Peintre Abstrait (150:1). Posledním koněm v cíli byl Tropic de Brion (30:1), který většinu dostihu cválala hned za vítězkou, ale v závěru zeslábl.
Spolufavorit Trezor (3:1) se před Havlovým skokem snažil stíhat Orphee Des Blins, ale nakonec za ním skončila jeho pouť dostihem. „Trezorovi došly síly, proto upadnul. I kdybychom se doslali na trávu, už by na to neměl. Dnes jsem z něj ale neměl dobrý pocit od startu. Neměl jsem totiž nic v ruce a po chybě na Velké vodě už se neposbíral,“ sdělil Josef Bartoš.
Třetí ze spolufavoritů Tiumen (3:1) se dlouho pohyboval vzadu, kde byl jeho odstup takový, že na vítězství myslet nemohl. V závěru se posouval vpřed a boj o druhé místo začal být reálný, ale vše zhatil pád na závěrečném skoku. „Měl jsem dostih podle očekávání a mohli jsme být druzí. Bohužel se nám tam před posledním skokem připletl volný kůň, takže Tiumen udělal chybu. Byl to můj poslední dostih“ sdělil Josef Váňa, který si neodpustil politickou agitku pro Andreje Babiše.
Do cíle se dostala jen šestice koní, což způsobil především divoký úvod dostihu, když na desítce přišel už osmý pád dostihu. Z ostrovanů vydržel v dostihu nejdéle Zest For Life (20:1), který skončil na Dropu. Na Malé vodě padlý Mount Sion (22:1) utrpěl fatální zranění. Překonání Taxisova příkopu se přitom obešlo bez jediného pádu.
To je poslední informace z dnešního svátečního pardubického dne, v jehož průběhu se dlouho nedařilo favoritům ani stáji DS Pegas, ale vše změnila 123. Velká pardubická. Tu totiž znovu impozantním způsobem ovládla Orphee Des Blins. Těšíme se na shledanou u dalšího podrobného zpravodajství z českého dostihového dění, které vám zase přineseme příští víkend – konkrétně v sobotu z Mostu a v neděli z Velké Chuchle.
Z
14.10.2013, 20:04P.
14.10.2013, 19:32Derby Sharp
14.10.2013, 08:21elly
13.10.2013, 22:43Mystic
13.10.2013, 19:33Tereza
13.10.2013, 19:14