Čeho se chytnout v hodnocení francouzského koně, který absolvoval na přelomu roku čtyři krosy na závodišti v Pau? Během šesti týdnů byl dvakrát čtvrtý, jednou pátý a jednou devátý na distancích od 4100 do 4600 metrů. S přicházejícím jarem se jeho vytíženost klesala, vyhrál kros v Argentanu, čtvrtý finišoval v Moulins na 5400 metrů a půlce května zvládl 5800 metrů na provinčním závodišti na šestém místě. Ač byla celková dotace 44 tisíc euro, jednalo se podle Vítka o malý dostih. „Byl to malý dostih, nic velkého. To je přesně důvod, proč sem francouzských koní moc nemíří. Mají šanci běhat o takové peníze doma.“
Tropic de Brion absolvoval v půlce července poslední start, kdy byl třetí v krosu na 4500 metrů. „Ač je to teprve šestiletý kůň všechno v sobě má zmechanizované, ale je to pro nás taková zkouška. Dneska už vím, jaké koně od nás jsou potřeba pro dostihy ve Francii a teď hledáme i tu opačnou cestu,“ vysvětluje Vítek a doplňuje: „Pro Francouze už to byl kůň trochu za zenitem, nevěděli co s ním, a tak Patrice Quinton rozhodl, že se to mohlo zkusit tady.“
Podle Pavla Vítka právě Quinton je trenérem, který je cestovatelem a nebojí se své koně poslat do méně známého prostředí. „Letos vyhrál dostih v belgickém Waregemu.“ Také Orphee des Blins byla v tréninku u Quintona. Pardubická specifika jsou vyhlášená. „Je to tady technicky těžší, speciální rarita. Orphee des Blins to trvalo dva roky, než si tady zvykla a začala podávat ideální výkony,“ upozorňuje Vítek.
Na rozdíl od favoritky Velké pardubické je Tropic de Brion anglickým plnokrevníkem. „Je to plnokrevník z překážkové rodiny, žádný sprinter na 1200 metrů,“ doplňuje trenér z Puchlovic. V neděli odpoledne nebude chybět na pardubickém závodišti ani samotný Patrice Quinton, ale francouzský lékárník, který je majitelem koně, který ve své kariéře absolvoval 24 startů, třikrát vyhrál a třináctkrát se umístil. Pouze dvakrát ve svých začátcích dostih nedokončil a vydělal téměř 47 tisíc euro.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.