Lagaro
Tříletý odchovanec stáje DAR pana Rostislava Kopeckého sedm dní po triumfu v české Velké jarní ceně vyhrál i tu slovenskou. Stal se devátým koněm připravovaným v Česku, který dokázal vyhrát první díl Trojkoruny ve Starém háji. Navíc je teprve čtvrtým koněm, kterému se podařil ex-federální double ve Velké jarní ceně. Prvním byl v roce 1998 Blueridge Dancer, druhým o dva roky později Sharp Focus a třetím v roce 2001 Tribal Instinct. Český odchovanec se na Slovensku prosadil podruhé, v roce 2009 Funny Valentine a nyní Lagaro. Velkou spokojenost cítil trenér Allan Petrlík. „Nevím, jestli to bylo těžší nebo lehčí než v Praze, ale vím, že to bylo špatný. Lagaro musel odskočit, nikdo nejel, tak se dostal na špici, soupeři se za něj poskládali a celý to musel odtáhnout sám, navíc v rovině ještě šel.“ V Bratislavě Lagaro absolvoval šestý životní start a popáté vyhrál. Necelých osmdesát tisíc mu chybí k vydělanému miliónu.
„Možná snese srovnání jedině Powder River, kterého jsem trénoval kdysi, ten byl druhý v Čechách i na Slovensku ve Velké jarní ceně,“ pokusil se Allan Petrlík najít srovnání se svými svěřenci v minulosti. Před týdnem v Praze Petrlíkovi svěřenci obsadili první a druhé místo, v Bratislavě to bylo o příčku horší, první a třetí. „Je to velice dobrý výsledek, stálo také při nás štěstí,“ říká Petrlík pokorně. „Také Bonys se dobře prezentoval, začínal poslední, ale v cílové rovině předbíhal jednoho koně za druhým.“
Co bude s Lagarem dále? „Nyní bude měsíc relaxovat a potom ho budeme připravovat na start venku. Pokud bude zdravý, tak jsme domluveni s panem Kopeckým, že by startoval v Itálii v listed dostihu a podle výsledku se odrazí někam dál. Když má člověk takového koně, tak chce, aby něco dokázal a aby nebyl zničený,“ doplňuje trenér. Výhodou Lagara je skutečnost, že nemá problémy v práci. „Na trénink je dobrý, co dostane za úkol, to udělá a když je v pořádku tak vymýšlí a vyhazuje. Je na něm dobře poznat, když je ve formě.“
Chardonney Tcheque
Svůj debut si odbyl Chardonney Tcheque 15. srpna roku 2010. V Meranu vyhrál, zatím poslední vystoupení, 33. v kariéře, jsme mohli sledovat 22. května 2016 a bylo také vítězné. Po celou dobu si udržuje svěřenec Tomáše Šatry vysokou výkonnost, sedmnáctkrát vyhrál, třikrát byl druhý, třikrát třetí a šestkrát čtvrtý. Na pomyslnou „tabuli“ se Chardonney nedostal pouze ve třech případech. Celoživotní zisk dosahuje po čtvrtém vítězství ve Velké květnové ceně téměř čtyř miliónů, a tak hlasitě klepe brány Top 10 nejlépe vydělávajících rovinových koní v českém tréninku. Zisk mohl být i vyšší, ale od roku 2013 se dotace ve Velké květnové podstatně snížila, a to reprezentant modrožlutých barev začal vyhrávat.
Pokud má Tomáš Šatra srovnávat koně v tréninku, tak říká: „Nora Jeane byla výjimečná a on je druhý v pořadí. Už dlouho si drží svou výkonnost, samozřejmě na něm musí být znát sedm let na dostihové dráze a nedaří se mu snad jedině ve Velké ceně Prahy, kterou ještě nevyhrál.“ Stejně jako v minulých letech, ani letos příliš startů Chardonney Tcheque nečeká. „Když bude zdráv, tak se rozhodneme, jestli bude startovat u nás nebo v Itálii, věřím, že i tam by se ještě dokázal prosadit. Dneska je jeho optimum 1400 až 1600 metrů, v minulosti vyhrál v Itálii i 1800 metrů,“ doplňuje trenérský doyen.
Majitel Jiří Charvát zalitoval, že v době, kdy byl na vrcholu, se nezkusil start ve Francii. „Nyní už tam s ním nepojedeme, ale když byl mladší, mohlo se to zkusit, mohlo to být zajímavé i z pohledu majitelských prémií, které by jako francouzský odchovanec získával.“
Na doplnění ještě několik čísel. V neděli startoval Chardonney Tcheque poosmnácté ve Velké Chuchli, podeváté vyhrál. Zatím ve své kariéře vystřídal čtrnáct dostihových jezdců, sedmkrát jej vedl Ital Convertino, po neděli patří druhé místo Jiřímu Chaloupkovi se šesti starty. Jednou ženou v sedle šampiona byla Martina Havelková. Chardonney měl za parťáky i velká evropská jména jako Mirco Demuro, Cristiano Demuro, Ioritz Mendizabal nebo Umberto Rispoli.
Trip to Rhodos
Psát o Trip to Rhodosovi se může zdát jako nošení dříví do lesa, ale i jeho bilance stojí za zaznamenání. Sedmiletý hnědák se poprvé na startu objevil v roce 2012, letos tedy „kroutí“ pátou dostihovou sezónu. Tu první strávil v tuzemsku a na Slovensku, mimo jiné vyhrál Pardubický St. Leger. Od roku 2013 pravidelně startuje v zahraničí a každý rok vyhrál dostih kategorie listed, letos čtvrtý. Poprvé vyrazil za hranice Trip to Rhodos 7. července 2013 a vyhrál listed v Hamburku, o rok později vyhrál 25. května dostih na 3000 metrů v Miláně, loni se prosadil 5. září v Baden-Badenu a letos má „splněno“ od 21. května, kdy podruhé vyhrál tři kilometry v Miláně.
„Ne, že bych byl namyšlený, ale myslel jsem si, že by se mohl prosadit,“ říká na úvod trenér Pavel Tůma. „Trochu se nám zkomplikovala doprava do Milán z Merana, zůstali jsme stát na dálnici a bylo tam velké teplo, se kterým se letos Trip nesetkal. Přijeli jsme včas, ale nebylo to tak v klidu, jak jsem si představoval, proto jsem i Demurovi řekl, aby to pojal trochu opatrně. Asi si byl jistý, že šel tak zezadu, bylo těsné, ale vyšlo to.“
Letos se Trip to Rhodos v Bratislavě, ve Velké ceně Slovenska, nepředstaví. „Bylo by to na knop, dva týdny po Miláně je málo, necháme ho odpočívat a uvidíme, zatím jsem se na další start nekoukal,“ doplnil trenér.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.