Rovinoví jezdci – Nejlepší Murzabajev i přes odchod do Německa
Ze sledovaných pěti let strávil kazašský rodák Bajuržan Murzabajev na českých drahách kompletní tři roky. V roce 2017 už jeho účast tak častá nebyla a v minulém roce jsme ho viděli jen několikrát. Přesto Murzabajev posbíral o devět vítězství více než jeho velký sok Jan Rája. S dvojicí nejlepších více než sto vítězství dosáhl ještě třetí v pořadí Jaromír Šafář.
TOP 10 rovinových jezdců v Česku 2014 až 2018: 1. Bajuržan Murzabajev 131 vítězství, 2. Jan Rája 122, 3. Jaromír Šafář 105, 4. Jan Verner 98, 5. Petr Foret a Martina Havelková 85, 7. Jiří Chaloupka 63, 8. Martin Laube 60, 9. Milan Zatloukal 58, 10. Vendula Korečková 56.
Pojďme se na TOP 25 rovinových jezdců podívat z mnoha jiných úhlů pohledu.
Nejvyšší úspěšnost – Úspěšností nad 20 procent se může pochlubit trojice Václav Janáček (14.), Bejsim Ferhanov (16.) a Ondřej Velek (25.). Nad 15 procent má úspěšnost 7 jezdců, kromě jmenované trojice ještě kvarteto Bajuržan Murzabajev, Jan Rája, David Liška a Zuzana Vokálková. Naopak devět z 25 nejúspěšnějších jezdců posledních pěti let nemá úspěšnost ani deset procent.
Zisky – Nejvíce se podařilo vydělat na dotacích Bajuržanu Murzabajevovi, více než 12 miliónů korun. Je jediným jezdcem, kterým překročil deseti miliónovou hranici. Kromě Murzabajeva ještě sedm jezdců překročilo hranici pěti miliónů, Jan Rája, Jaromír Šafář, Jan Verner, Petr Foret, Martina Havelková, Jiří Chaloupka a Milan Zatloukal. Pouze trojice Pavlína Filipová, Jindřich Fabris a Ondřej Velek nezískala na dotacích ani milión korun.
Počty startů – V posledních pěti letech dostala nejvíce příležitostí v rovinových dostizích Martina Havelková – 899. Celkem deset jezdců se může pochlubit více než 500 starty, tedy průměrem nad sto startů ročně. Z příslušníků TOP 10 neměl 500 příležitostí pouze Milan Zatloukal (492), ale jeho místo zaujala jedenáctá Kateřina Hlubučková (702).
Ženy v sedle – Tuzemské rovinové dostihy už si bez žen v sedle nedovedeme představit. Mezi nejlepší desítkou jsou dvě Martina Havelková a Vendula Korečková, mezi 25 jezdci najdeme další čtyři Kateřinu Hlubučkovou, Jiřinu Andrésovou, Zuzanu Vokálkovou a Pavlínu Filipovou. Zmiňovaný půltucet nasbíral celkem 3148 startů, což je průměr 524 startů na jednu jezdkyni. Význam žen v sedle jen podtrhuje fakt, že nejobsazovanější jezdkyní je Martina Havelková.
Rovinoví trenéři – Helena Vocásková začíná vládnout
Jméno nejlepší rovinové trenérky posledních pěti sezón málokoho překvapí. Helena Vocásková se stala šampionkou v letech 2016 a 2018 a koním z východočeských Němčic se v posledních letech hovoří se stále větším respektem. Ani jména na dalších místech nejsou příliš překvapivá.
TOP 10 rovinových trenérů v Česku 2014 až 2018: 1. Helena Vocásková 107 vítězství, 2. Allan Petrlík 93, 3. Tomáš Váňa 63, 4. Václav Luka a Ludvík Haris 50, 6. Arslangirej Šavujev 47, 7. Petr Juránek 45, 8. Grzegorz Wroblewski 44, 9. Petr Kantek 42, 10. Tomáš Šatra 36.
Jak vidno, mezi nejlepší se dá dostat nejen přes elitní dostihy, ale také přes provozní.
Úspěšnost – Dokonce pětice trenérů z nejlepší dvacítky se může pochlubit úspěšností nad 20 procent. I v tomto ohledu vede Helena Vocásková (26,6) a za ní jsou seřazeni Pavel Tůma, Greg Wroblewski, Radek Holčák a Arslangirej Šavujev. Nad 15 procent mají úspěšnost další čtyři trenéři, Allan Petrlík, Tomáš Váňa, Ludvík Haris a Tomáš Šatra. Čtyři trenéři mají úspěšnost pod 10 procent.
Zisky – U trenérů je pohled na zisk důležitější než u jezdců. Přes hranici 10 miliónů se z 20 nejlepších trenérů nedostal nikdo. Svěřencům pěti trenérů se podařilo vydělat více než pět miliónů, na čele žebříčku je Arslangirej Šavujev se ziskem nad 8,3 miliónu korun, na dalších místech jsou Václav Luka, Allan Petrlík, Helena Vocásková a Josef Váňa. Pouze Kateřina Berthier z TOP 20 nemá na svém kontě milión korun.
Počty startů – Tuto statistiku vede Allan Petrlík s 585 starty, této statistice se nelze divit, neboť Allan Petrlík pracuje pro velké stáje a jeho svěřenci téměř necestují za hranice. Nad 400 startů najdeme u svěřenců Heleny Vocáskové, Tomáše Váni, Václava Luky a Petra Kantka.
Ženy – Ani mezi rovinovými trenérkami se ženy neztrácejí. O Heleně Vocáskové už řeč byla a mezi dvacítkou domácích rovinových trenérů najdeme také Ivanu Pejškovou, Kateřinu Berthier, Helenu Blažkovou (i bez sezóny 2018) a Martinu Růžičkovou.
Rodinná zajímavost – Když se zeptáte, jestli je lepším rovinovým trenérem František nebo Radek Holčák, drtivá většina odpoví, že otec František. Z dlouhodobého hlediska není vůbec žádná pochybnost, ale v posledních pěti sezónách nasbíral více rovinových triumfů jeho syn Radek (29:19), proto je na 14. místě, zatímco jeho otec o deset příček za ním. Ovšem na dotacích je lepší otec (3 512 900: 3 665 835), úspěšnost má zase lepší syn Radek (22,7:9,8). Svěřenci Františka Holčáka se v posledních pěti letech představili na českých drahách ve 194 případech, Radek Holčák nasbíral 128 rovinových startů.
Překážkoví jezdci – Pod taktovkou Marcela Nováka
Jaroslav Myška se stále více věnuje trenérské praxi společně se svou manželkou, Josefové Bartoš a Váňa společně s Janem Faltejskem hodně startovali v zahraničí a Jan Kratochvíl často bojuje se zraněním, a tak je jméno nejspěšnějšího překážkového jezdce poslední pětiletky jasné, Marcel Novák.
TOP 10 překážkových jezdců v Česku 2014 až 2018: 1. Marcel Novák 69 vítězství, 2. Jan Kratochvíl 57, 3. Josef Bartoš 50, 4. Lukáš Matuský 46, 5. Sertaš Ferhanov 44, 6. Jaroslav Myška 43, 7. Josef Váňa ml. 40, 8. Jan Faltejsek 31, 9. Jan Odložil a Marek Stromský 30.
Úspěšnost – Tři jezdci z elitní dvacítky se mohou pochlubit za posledních pět sezón úspěšností nad 20 procent, Lukáš Matuský, Sertaš Ferhanov a Jan Faltejsek. Nad hranici 15 procent se dostala ještě trojice Jan Kratochvíl, Josef Bartoš a Josef Váňa ml. Těsně pod touto hranicí jsou Jaroslav Myška a Marcel Novák. Šest jezdců má úspěšnost nižší než deset procent.
Zisky – Nad hranici deseti miliónů se dostal pouze trojnásobný vítěz Velké pardubické ve sledovaném období Jan Faltejsek. Nad pěti milióny je další kvintet ve složení Marcel Novák, Jan Kratochvíl, Josef Bartoš, Jaroslav Myška a Josef Váňa ml. 120 tisíc chybí do pěti miliónů Marku Stromskému. Jediným jezdcem, který z elitní dvacítky nezískal na dotacích ani milión je Petr Tůma.
Počet startů – Pořadí podle absolvovaných dostihů vede s náskokem Marcel Novák, který za 5 let absolvoval 476 překážkových startů, což průměr 95 startů za rok. Více než 300 startů absolvovali Jan Kratochvíl, Josef Bartoš, Jan Odložil, Pavel Složil a druhým nejobsazovanějším jezdcem byl Martin Liška (357 startů).
Ženy – Překážkové dostihy to není disciplína pro ženy v sedle. Do čtvrté desítky pětiletého hodnocení se dostaly Veronika Řezáčová a Barbora Málková. Prvně jmenovaná vyhrála čtyřikrát a druhá třikrát, ani jedna z nich se nedostala na trojciferný počet startů.
Překážkoví trenéři – Stále vládne Josef Váňa
V letech 2017 a 2018 už Josef Váňa přišel o šampionský titul na překážkách, ale o výsadní postavení v naší statistice nikoliv. Otázkou je, kolik jeho svěřenců v nejbližších letech bude startovat v Česku a kolik v zahraničí, zda své postavení udrží, nebo dá šanci ostatním.
TOP 10 překážkových trenérů v Česku 2014 až 2018: 1. Josef Váňa 90 vítězství, 2. Stanislav Popelka 48, 3. Helena Vocásková 46, 4. Radek Holčák 38, 5. Čestmír Olehla 35, 6. Pavel Tůma 30, 7. František Holčák a Štěpánka Myšková 29, 9. Antonín Novák 26, 10. Jan Blecha 21.
Úspěšnost – Na počet vítězství a získané dotace vládne suverénně Josef Váňa, co se týká úspěšnosti je stejně neotřesitelné postavení Heleny Vocáskové. Její svěřenci mají úspěšnost nad 40 procent, což znamená dva z pěti startů vyhrají. Jen o dva procentní body za ní je Tomáš Váňa a nad 20 procenty mají ještě úspěšnost Pavel Tůma, Štěpánka Myšková a Radim Bodlák. Pouze čtyři trenéři z TOP 20 mají úspěšnost pod deset procent.
Zisky – Svěřenci Josefa Váni vydělali v překážkových dostizích v posledních pěti letech přes 18 miliónů korun. Svěřenci Stanislava Popelky (2. místo) se dostali přes 6 miliónů a Čestmíra Olehly (3. místo) téměř na 5,7 miliónu. 52 tisíc korun chybí k pěti miliónům Pavlu Tůmovi. Jediným trenérem z TOP 20, jehož svěřenci nevydělali ani milión je Tomáš Váňa.
Počet startů – Také této kategorii vládně jasně Josef Váňa, za 5 let jeho svěřenci absolvovali 614 tuzemských startů, zatímco druhého Stanislava Popelky 412. Přes hranici 300 startů se přehoupl ještě Antonín Novák (311). Nad 200 startů mají Radek a František Holčákovi a Čestmír Olehla. Z TOP 20 mají méně než 100 startů pouze Tomáš Váňa, Greg Wroblewski a Radim Bodlák.
Ženy – Příprava překážkových koní se ovšem ženám daří. Mezi TOP 20 překážkovými trenéry jich najdeme sedm, Helenu Vocáskovou, Štěpánku Myškovou, Lenku Kvapilovou, Janu Junkovou, Hanu Kabelkovou, Pavlínu Baštovou a Martinu Růžičkovou. Nedaleko za dvacítkou jsou Pavlína Sůrová a Kateřina Ilíková.
Vcnrjs
7.3.2024, 02:57