Již několik let měl Orlík problémy s artrózou zadních nohou, a ta se mu stala osudnou. „V posledních dnech už se nemohl postavit a zdálo se, že přestal bojovat,“ dodal Kotásek. Kvůli zdravotním problémům skončila předčasně i dostihová kariéra skvělého hřebce. Do dnešních dní je českým rekordmanem na vytrvaleckých tratích, ve Velké Chuchli vyklusal na trati 2700 metrů kilometrové tempo 1:16,0.
Kotásek koupil na nizozemské dražbě nepojmenovaného ročka s označením O 68, až v Česku dostal jméno Orlík. „Uvažoval jsem o jméně Orel, ale to je u nás na Moravě spojeno s lidovci, a tak dostal jméno Orlík,“ vzpomíná Kotásek. V létě roku 1999 absolvoval svůj první životní dostih, na dráze v Novém Tekově vyhrál s velkým náskokem. Do konce sezóny absolvoval ještě pět startů, ani v jednom nebyl poražen. Začalo se spekulovat o tom, jestli není starší, následovalo vyšetření, které potvrdilo skutečný věk. Začátek tříleté sezóny neměl ideální, ale postupně opět začal hrát první housle, ale přišel šok, pozitivní dopingový nález a exemplární trest. Téměř celý rok nemohl startovat, svolení ke startům dali Rakušané a Slováci, a tak v rekordu dostihu vyhrál Slovenské derby 2001.
O pár měsíců později startoval v italské Ceseně a vybojoval třetí místo. Od pěti let Orlík střídavě startoval v tuzemsku a na zahraničních drahách. Dokázal se prosadit v Rakousku, v Maďarsku, v Itálii a ve Francii. Během své kariéry vydělal více než čtyři milióny korun a patří k nejbohatším koním, kteří jsou v českém tréninku od dvou let.
Od roku 2008 byl v tuzemsku také plemeníkem. Klisny Sněženka, Kavalerie nebo Walentine se na dostihové dráze rozhodně neztratily. Výkony dalších potomků už bude moci sledovat z nebeských pastvin, kde bude zcela jistě stejně temperamentním hřebcem jako v době své dostihové slávy. „Byl to dobrý kůň! Král je mrtev, ať žije král,“ dodal Jaromír Kotásek.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.