Derby pro klisny aneb Oaks napsalo v sobotu na mosteckém hipodromu jubilejní sedmdesátou kapitolu pod patronátem společnosti Mercedes-Benz a na dostih se bude zcela jistě dlouho vzpomínat. Tak dramatickou klasický dostih už dlouho nenabídl. V novodobých dějinách od roku 1993 jsme byli svědky současného doběhu v roce 1997 ve Velké jarní ceně, nos rozhodoval St. Leger v letech 1999 a 2000, ale třetí kůň byl vždy více vzdálen než o pouhý nos. V Oaks byly nejtěsnější doběhy v letech 2006 a 2007, kdy rozhodoval krk a v roce 2011 hlava. Dva nosy za sebou ve výroku klasiky od roku 1993 nenajdeme.
První čtyřstovka to byl boj o pozice, ale po čtvrtině dostihu už byla na čele Santin v Radkem Koplíkem, který ví, jaké je to absolvovat Oaks v rekordu dostihu. V roce 2013 zvítězil v sedle Saltanat v rekordu dostihu, letos Amga River zůstala o 56 setin zpátky. Santin došel dech v cílové rovině, kdy se rozhořel o boj o prvenství. Amga River nastoupila, favorizovaná Dumnonia oplácela, ale nemohla se před soupeřku dostat. Už to vypadalo, že tyto dvě klisny budou bojovat o první dvě místa, ale chyba. Ještě se do hry vložila podruhé letos startující Inés (4:1) a brala druhý honorář. Dumnonia bojující o třetí letošní klasiku se musela spokojit se třetím místem.
Trenér favorizované Dumnonie (2,5:1) Pavel Tůma nebyl spokojen. „Ukázala, že není špatnou klisnou, po derby mnozí říkali, že 2400 metrů neprostojí, dnes ukázala opak. Majitel nebude spokojen.“ Trenér Amgy River (4,5:1) Arslangirej Šavujev přijímal jednu gratulaci za druhou. Letos už připravil druhého klasického vítěze, tím prvním byl v květnu Aldar, triumfující ve Velké jarní ceně. „Kobylce se musím omluvit, že jsem na ni přitlačil, má toho za sebou už hodně, nyní dostane přestávku,“ sdělil zkušený trenér. „Dumnonia na mě v cílové rovině tlačila, ale nemohla se dostat dopředu, více jsem se bál Inés, která přišla zvenčí. Pomohlo nám také tvrdo, měkkou dráhu nemá ráda,“ doplňoval úspěšný Bajuržan Murzabajev.
Oaks vyšlo nejlépe dvojici klisen, které už v letošním roce udělaly vítěznou zkušenost s mosteckou dráhou. Amga River vyhrála Frankenbergerův memoriál a Inés se prosadila poslední květnovou sobotu na distanci 2000 metrů. „Mým cílem bylo připravit klisnu do Oaks, když jsem ji dostal v polovině února, byla ve špatném stavu, měli jsme vymyšlený jeden start, pokud se povede, směřovali jsme ji do Oaks. Samozřejmě taková těsná porážka vždy mrzí,“ sděloval trenér Tomáš Váňa. Šavujev má pro svou svěřenkyni připravenu přestávku, Tomáš Váňa uvažuje o startu v polském Oaks za tři týdny ve Wroclavi. Za trojicí nejlepších se srovnaly české odchovankyně v pořadí Cassie, Romanetta, Yara a Rajči Šimon. Ty všechny si odvezly část z celkové dotace 550 tisíc korun.
O půl hodiny dříve mohl slavit Bajuržan Murzbajev první jedničkové vítězství s šestiletou Waka Laurou. „Vítězství nebylo náročné,“ prozradil Murzabajev. Trenér Luka nebyl nervózní z toho, že klisna je od startu na prvním místě, ale by bylo tempo dostatečně rychlé. „Chtěli jsme startovat ve Francii, tam to nevyšlo, tak jsme tady a rozhodně z toho nejsme smutní. Stále bychom se rádi prosadili ve Francii.“
Třetí jedničkou programu byla Velká mostecká steeplechase, která se ve finále změnila na souboj dvojice Hetman Polny a Budapest. Hetman Polny se hattricku v prestižním dostihu nedočkal, v posledních metrech se musel sklonit před Budapestem, v jehož sedle byl vedoucí muž překážkového šampionátu Jan Kratochvíl, který loni přivedl k triumfu Hetman Polneho. Letos se prosadil opět se zástupcem domovské stáje. „S Budapestem není lehký žádný dostih, moc se mu nechce, ale posledních dvě stě metrů má hodně silných, proto jsem už na začátku cílové roviny věřil ve vítězství,“ sdělil letos již podesáté úspěšný Jan Kratochvíl.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.