Ten upoutal už při svém listopadovém debutu, kdy v chuchelské trojce zásluhou silného spídu získal druhou dotaci a především jeho cvalová akce dávala tušit výrazný potenciál. Dobrou koncovku ukázal i při únorovém startu ve francouzském Lyon la Soie, kde ze čtvrtého místa ztrácel na vítěze 1 1/4 délky, přičemž jen krk před ním finišoval posléze na Gr.3 scéně umístěný Ivan Grozny. Následně ve Francii sice trochu zklamal šestým místem, ale tehdy mu nesedělo pomalé tempo, v němž nebyl schovaný za soupeři a naběhal mnoho metrů navíc.
Na základě těchto výkonů mu handicaper vyměřil eliminační známku 67 kilogramů, takže byl společně s tréninkovým kolegou Everest Hillem nejhůře hodnoceným koněm mířícím do Velké jarní a až do úterního zveřejnění startovní listiny se tak musel bát o samotnou účast. Přitom v zemi galského kohouta předváděl kvalitnější formy než třetí z Jarní ceny klisen Darat Al Ayam a srovnatelné s Literalií nebo Lay Percy, přičemž všechny jmenované zástupkyně klasického ročníku vlastnili už před nedělí handicapy kolem osmdesáti kilo.
V poctivém úvodu na měkké dráze vedl Jiří Chaloupka Talara v zadní části pole a podobně jako v loňském Českém derby vítězného Kadynyho ho v cílové rovině nasměroval na méně rozbitý vnější okraj dráhy, kde předvedl silný spíd. Projevem tak naznačil, že může zvládnout i delší distance, přičemž tuto hypotézu podporuje spodní polovina jeho rodokmenu. Potomci jeho matky Tashreefat se totiž prosazují především nad překážkami. Až Talar vlastní anglický sufix, tak je stejně jako druhá z Jarní ceny klisen Beryaska odchovancem Radka Šnábla. Matky obou v předchozí větě zmíněných koní tedy momentálně stojí v Hřebčíně Křenek.
„Byl cíleně chystán na Velkou jarní a k úspěchu nám pomohl ideální průběh dostihu. Nyní s ním míříme do derby, přičemž nevylučuju, že už se před ním na dráze neukáže,“ prozradil dnes Václav Luka. Trenérský šampión předchozích tří sezón získal několik minut po úspěchu Lay Percy ve slovenské Jarní ceně klisen své třetí klasické vítězství, ovšem první na území České republiky, když premiérově se z něj radoval před půl rokem zásluhou Donna Hallinga v St. Leger Italiano. Jiří Chaloupka získal svou čtvrtou klasiku, přičemž tato byla tou nejočekávanější. Předchozí úspěchy totiž získal na koních odskakujících v kurzech 22,5:1, 17:1 a 20:1.
Druhé místo získal při své české premiéře Mister Westminster (Pavlíček, 10:1), který juniorskou část své kariéry strávil v Německu a jeho tamní handicap 83,5 kilo vypovídal o vysoké třídě. Při naší březnové návštěvě v Mlýncích nám ovšem Josef Váňa prozradil: „Před pár týdny se zranil, takže jestli stihne Velkou jarní, bude to zázrak.“ Mister Westminster se přes tréninkový výpadek, a z něj vyplívající absenci startu v nohách, předvedl na výbornou a i vzhledem ke svému vytrvaleckému původu se tak jeví jako hlavní adept na triumf v Českém derby. V ante-post nabídce pro vrchol dostihového kalendáře je stejně jako Talar nabízen v kurzu 6:1.
Na delších distancích by se nemusel ztratit ani White Motiv (Rája, 22:1), který se jako jediný z tabulově umístěných koní držel v průběhu dostihu v první polovině pole. Svěřenec Heleny Vocáskové do sezóny vstoupil druhým místem v „pouhé“ trojce, ale už předchozí víkendové dostihy naznačily, že v ní narazil na silnou společnost. Za týden ho čeká slovenský ekvivalent dostihu a poté by měl směřovat směrem ke Slovenskému derby.
Nejlépe ze čtveřice koní jdoucích do Velké jarní tradiční cestou přes Michalův memoriál si vedl Maestro Quercus (Srnec). Exteriérově nenápadný ryzák, jehož realizační tým se netajil jeho labilnější povahou, sázející nijak nezaujal a odskakoval tak s kurzem 25:1 v roli největšího outsidera. Stejně jako posledně se ale z konce pole protáhl na čtvrtou příčku, přičemž trio nejlepších neohrozil.
Barateus (Lukášek, 6:1) vypadal dle předchozích forem lépe než stájový druh White Motiv, přesto se musel spokojit s pátou příčkou, přičemž za jeho zády doběhli stejní koně jako v loňské Ceně zimního favorita. Šestý Renny Strom (Šafář, 10:1) měl dobrý moment v polovině cílové, kde se posunul do čela, ale mílová distance pro něj byla příliš dlouhá. Vítěz trialu Rabbit Motivman (Verner, 4:1) doplatil na nedostatek klidu, když se v rychlém úvodu přetahoval o vedení hned s několika soupeři.
Přestože teprve podruhé startující svěřenec Zuzany Kubovičové King Of Marmalade (Zatloukal) neměl srovnání s elitou ročníku, byl mezi sázejícími velice populární a odskočil v kurzu 2,5:1. Trenérka ale už dopředu avizovala, že více by mu sednul pevnější podklad, a i proto se dokázal v cílové rovině posunout jen na osmé místo. Chvíle narostlého hnědáka ovšem můžou přijít později.
Šavujevů Cut Me Loose (Murzabayev, 25:1) šel na rozdíl od trialu na start se stínidly a zkusil ofenzivní taktiku, ale výrazné výsledkové zlepšení se nekonalo. Výraznější moment neměli Marcus Aurelius (Vokálková, 12:1) ani Everest Hill (Foret, 12:1), za nimiž skončilo jen duo trenéra Františka Holčáka. Jeho Mister Aviation (Rigo, 7:1) i Sign Of The Zodiac (Radek Koplík, 12:1) sice loni získali na ostrovech lichotivé ratingy 85 liber, ale včera shodně nastoupili se stínidly a po vytočení oblouku se rychle vytratili z podstatného dění.
Popisky ke galerii:
1. a 2. foto: Talar vítězí ve Velké jarní
3. foto: situace před cílem
4. foto: jezdci před dostihem
5. a 6. foto: Talar před dostihem (paddock, zkušební cval)
7., 8. a 9. foto: Talar a jeho realizační tým po dostihu
Zatím nebyl přidán žádný komentář.