1. Shrnutí 20. výročního zasedání EFTBA (European Federation of Thoroughbred Breeders’ Associations)
Datum: 10. 5. 2014
Místo konání: budova France Galop, Place Abel Gance, Boulogne-Billancourt; Paříž.
Účastníci: Dánsko - Nick Elsass, Kiddy Elsass, Finsko - Amelie Ehrnrooth, Francie - Loïc Malivet, Hubert Honoré, Dr. Paul-Marie Gadot, Tim Richardson, Camille Vercken, Německo - Andreas Tiedtke, Prof Dr. Harald Sieme, Velká Británie - Richard Lancaster, Louise Kemble, Rhydian Morgan Jones, James Crowhurst, Maďarsko - Dr. Andras Klinge, Irsko - Shane O'Dwyer, Derek Iceton, Dr. Des Leadon Itálie - Mme Isabella Bezzera, Dr. Franco Castelfranchi, Martina Caiani, Švýcarsko - Dr Hanspeter Meier, Remy Giger, Švédsko - Bo Helander, Turecko - Levent Sarikaya, Mehmet Alkan, Česká republika - Marek Šimák, sekretariát - Cathy McGlynn.
Omluveni – Rakousko, Španělsko
1. 1. Finance: schválena účetní závěrka za r. 2013, včetně předběžného rozpočtu na rok 2014 ve výši 62 910 EUR. Dlužné platby za poplatky v r. 2013 - Španělsko a Rakousko, bude finálně řešeno až v prosinci 2014, navrženo omezit členství na neaktivní členství (observer).
1. 2. Volby: Vzhledem k uplynutí funkčního období byly zvoleny následující nové orgány EFTBA:
Předsednictví - Francie
Místopředsednictví (země status A) - Německo
Místopředsednictví (země status B & C) - Dánsko
Pokladník - Irsko
Čestný předseda - Kirsten Rausing
1. 3. Reorganizační struktura EFTBA: Na základě návrhu Irska byla schválená nová reorganizační struktura, aby nedocházelo ke zbytečným střetům rozdělení vlivu a pracovní činností jednotlivých organizací. Hlavní oblasti činnosti si země mezi sebe rozdělily následovně:
Francie – Development a strukturování EFTBA
Velká Británie – Lobbying ve vztahu k Evropskému parlamentu a Komisi
Německo – spolupráce s ostatními „koňskými“ institucemi v rámci EU
Irsko – marketing, statistiky
Veterina a finance jsou nadále ve společné odpovědnosti.
1. 4. Veterinární zpráva: Dr. Des Leadon přednesl shrnutí z dopoledního zasedání Veterinární poradního výboru, které se týkalo zejména záležitostí ohledně transportu březích klisen a plemeníků mimo EU (předpisy IATA (International Air Transport Association)).
Stanovisko EFTBA ve vztahu k OIE (World Oraganization for Animal Health) je nepodpořit žádosti o uvolnění pravidel přepravy a karantény ve vztahu s Jihoafrickou republikou a částečně Čínou. Navrhovaný termín na revizi stanoviska je po třech letech.
V současnosti není hlášen žádný epidemický přeshraniční stav, reporty jednotlivých organizací probíhají bez komplikací, jedinou oblastí s neustálou nutností zlepšování je zajišťování dostupnosti vakcín.
1. 5. Evropské záležitosti: Cathy McGlynn shrnula práce, které byly provedeny od posledního shromáždění, zejména ve vztahu k jednáním probíhajícím na Komisi - DG Agriculture.
Jedním z nemalých úspěchů EFTBA bylo zamezení zařazení chovu koní na CAP negative list, v důsledku čehož jsou i nadále udržitelné čerpání dotací na pastviny spásané koňmi (v ČR se jedná o prostředky ze SZIF – LFA).
Dalšími předměty činnosti byly nové návrhy předpisů v oblasti identifikace koní, zootechnické předpisy a postoj EU ke skandálu kolem koňského masa a řešení otázky nakládání s „nepotřebnými“ koňmi.
Lobbying v oblasti právních předpisů týkajících se regulace sázkového průmyslu si pod sebe vzala HRF (Horse Racing Federation).
V červenci je organizováno setkání s členy Evropského parlamentu ve spolupráci s EMHF (European and Mediterranean Horseracing Federation), v září pak výstava EFTBA k 20 výročí v prostorách DG Agriculture chovu koní jakožto součást zemědělství a rozvoje venkova.
1. 6. Zpráva z ITBF v Chile: Derek Iceton přednesl shrnutí lednové shromáždění ITBF (The International Thoroughbred Breeders Federation) konaného v Chile, kterého se účastní 64 zemí vedoucích plemennou knihu angl. plnokrevníka.
1. 7. Pattern dostihy: Andreas Tiedtke informoval o probíhajících návrzích na poslední schůzi EPC (European Pattern Committee), kde byl jednak přednesen návrh na zavedení Elite pattern dostihů (vybraných top 10 Gr. I. dostihů) a dále zvýšení tlaku na zařazení vícero sprinterských dostihů do pattern systému. EFTBA požaduje aktivní zařazení do probíhající diskuze na EPC.
1. 8. Zajímavosti ze světa jednotlivých členských organizací
Itálie: Italská delegace vysvětlovala celou situaci ohledně italského turfu. Předpokládá se pokles celkových dotací na cca 40., mil EUR a snížení počtu dostihů. Vzhledem k nesplnění podmínek EPC, je Itálie od 1.1.2015 vyřazena z Pattern systému. Byla deklarována snaha doplatit veškeré dotace, aby byly splněny, byť se zpožděním, podmínky EPC, Německo v tomto směru má pořádek a eviduje přesně veškeré nedoplatky. Letos narozeno cca 850 hříbat, z toho 250 po zahraničních plemenících.
Německo: Dotace dostihů se zvýšily o 12 % procent (z PMU měli loni 3,5 mil EUR) a letošní připouštění očekávají o cca 100 kobyl navíc. Obecným problémem je demografické stárnutí chovatelů, z tohoto důvodu se zaměřují na marketingovou podporu přilákání dalších generací.
Maďarsko: V Maďarsku řeší negativní situaci dvou proti sobě stojících chovatelských sdružení, která devastuje celý sport.
Švýcarsko: PMU se prosazuje nově i v německy mluvících kantonech Švýcarska. Počet chovných klisen a hříbat se nezměnil. Nedaří se provozovat veřejnou dražbu, loni se prodali jen dva koně. V příštím roce by měl být představen lokální Breeder’s Cup.
Turecko: Turecko hlásí nárůst na všech úrovních, jak v počtu dostihů, dotací tak sázkového obratu (18%). Bezprostřední obavy plynou z plánované privatizace celého odvětví, neboť končí smlouva mezi Jockey Clubem a Ministerstvem zemědělství.
Finsko: obraty jsou malé, avšak celkově mají zlepšující se vývoj., které bylo pozitivní vývoj.
Česká republika: podána stručná zpráva o klesajícím počtu chovného stáda a dotací.
Švédsko: Obdobně ve Švédsku byl pokles dotací o 15% a klesá i počet chovných klisen. (Ve Švédsku mají majitelské prémie pro 2-4 leté na úrovni 40% dotace dostihu).
Dánsko: Hlavní závodiště bylo převzato norskou investiční skupinou a v loňském roce proinvestovali do obnovy přes 2 mil. liber. Neexistuje soukromá sázka, vše je v rukou státu, který pokrátil výdaje do turfu na úkor olympijských sportů. Je snaha o založení soukromé Nordic Betting společnosti. Hříbata na zhruba stejné úrovni, připouštění je však na nižší úrovni.
Irsko: V Irsku hlásí nárůst připouštění. 12 600 aktivních chovných kobyl 93% chovatelů má pět klisen nebo méně.
Francie: Dotace beze změn. Ve stavu je 4000 chovatelů, průměr 1.8 chovné klisny na chovatele chovu, loni 5126 hříbat. Francouzský chov začíná být hodně závislý na „recreational breeders“, snaží se o větší podporu komerčních chovatelů.
2. Připomínky k důležitým dokumentům
Poslední červencový den letošního roku je posledním, kdy mohou být podány připomínky k dostihovému řádu a doplňujícím ustanovením. Následně budou připomínky projednány prezidiem svazu a předloženy radě Jockey clubu České republiky. Do 31. července mohou členové svazu posílat také své připomínky k aktuálnímu návrhu stanov svazu a také k chovatelské koncepci. Připomínky ke všem dokumentům se posílají na e-mail sekretáře svazu Ing. Tomáše Jandy: t.janda@atlas.cz. Text stanov a chovatelské koncepce je k dispozici na stránkách svazu www.cschpmdk.cz.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.