Nejprve se ohlédneme zpět za klasickými dostihy, přičemž v sobotu se odběhly 2000 Guineas (Video, Gr.1, 1600 metrů), kde byl mezi tříletými hřebci horkým favoritem Pinatubo (Buick,1,83:1). Hřebec z lotu Charlieho Applebyho byl nejlépe hodnoceným dvouletkem loňské sezóny, když zdemoloval konkurenci v Gr.1 Vincent O’Brien Stakes, ovšem při sezónním debutu čekala hnědáka první životní porážka. Klasický dostih se konal bez předzkoušky, a tak takřka všichni účastníci šli na start bez startu v nohou, přičemž Pinatubo se v průběhu držel uprostřed pole, v závěru pak měl dobré místo k útoku, ovšem žádné raketové zrychlení v jeho silách nebylo. Držel sice krok s Wichitou (8,5:1), tedy od startu těsně za lídry se pohybujícím hnědákem, jenž ve finiši přešel pod Frankiem Dettorim do vedení, leč lépe si počínal jiný účastník – KAMEKO (11:1). Vítěz Gr.1 Vertem Futurity na all-weather dráze se v klasickém dostihu pohyboval spíše v druhé části pole, Oisin Murphy mu ale v závěru dokázal najít mezi soupeři prostor, kudy se hřebec procpal do volné stopy, načež na jeho finiš nikdo nestačil. Americký odchovanec triumfoval v 2000 Guineas rozdílem krku, čímž si Oisin Murphy připsal první klasické vítězství, a to pro trenéra, pro kterého v minulosti žokej pracoval, 47letého Andrewa Baldinga.
Druhý Wichita jako dvouletý zvládl uspět na scéně Gr.3 a obsadit třetí místo v Gr.1, nicméně v sobotu předvedl nejlepší výkon kariéry a jako jediný z kvarteta trenéra Aidana O’Briena se vešel na tabuli. Až třetí o další délku zpět proběhl cílem Pinatubo, za nímž na čtvrtém místě finišoval jeho stájový kolega Military March (Crouch, 21:1) před outsiderem Juan Elcano (Atzeni, 67:1). Zklamáním byl pak výkon původní jedničky Aidana O’Briena jménem Arizona (Moore, 10:1), jenž nenavázal na solidní výsledky z loňského roku a z podstatného dění se v 2000 Guineas poměrně brzy vytratil, aby skončil na jedenáctém místě, téměř 20 délek za vítězem.
V neděli se pozornost přesunula ke klisnám, které se sešly v 1000 Guineas (Video, Gr.1, 1600 metrů), přičemž mírnou favoritkou byla ryzka Quadrilateral (3,75:1), neporažená svěřenkyně Rogera Charltona. Kobylka dobře odstartovala, ovšem byla v průběhu o něco chtivější, než by zřejmě žokej Jason Watson chtěl, a cválala na druhé příčce, odkud už v závěru úderný finiš rozbalit nedokázala. Naopak jako raketa z druhé části pole vystřelila lysinatá ryzka LOVE (Moore, 5:1) trenéra Aidana O’Briena, jež pod Ryanem Moorem nejprve vyrovnala čelo, následně se ale žádný velký boj nekonal, neboť dcera Galilea se ostatním soupeřkám vzdálila zcela hravě. Ve dvou letech vítězná v Gr.1 Moyglare Stakes vloni na některé ze svých vrstevnic ztrácela, kupříkladu i na Quadrilateral, tentokrát ale perfektně demonstrovala svou třídu a cílem proběhla s rozdílem 4 a ¼ délky. Pro trenéra Aidana O’Brien jde již o čtvrté vítězství v 1000 Guineas za posledních pět let (Minding 2016, Winter 2017, Hermosa 2019, Love 2020), a celkově páté, neboť ještě v roce 2012 uspěl s Homecoming Queen. Žokej Ryan Moore oslavil v tomto dostihu vítězství počtvrté (Homecoming Queen, Legatissimo 2015, Minding, Love).
Od počátku se na čele pohybovala tzv. černá klisna dostihu, tmavá hnědka Cloak of Spirit (Atzeni, 13:1) z lotu Richarda Hannona, jež se vloni neukazovala špatně, nicméně dnes předvedla bojovný výkon, neboť v závěru se přes ni dostala jen a pouze Love. Ostatní soupeřky už Cloak of Spirits nechala za sebou, a to včetně favoritky Quadrilateral, která třetí místo doslova vydřela před Final Song (Cosgrave, 101:1), vítězkou trialu na UAE 1000 Guineas v Dubaji. Pátá skončila největší outsiderka Romsey (Marquand, 201:1). Dle předpokladů byla pak míle příliš dlouhá jak na Millisle (Murphy, 5:1), jež doběhl sedmá, tak na Raffle Prize (Barzalona, 5,5:1). Ta v závěru chvíli nešla úplně čistě a žokej ji nakonec nechal jen doběhnout do cíle na posledním místě.
Už v pátek se dostali ke slovu čtyřletí a starší vytrvalci, kterým dle očekávání vládl pětiletý hřebec GHAIYYATH (2,1:1) trenéra Charlieho Applebyho. V Coronation Cupu (Video, Gr.1, 2400 metrů) se od počátku pohyboval na špici, postupně si vytvořil úctyhodný náskok, který se sice v cílové rovince ztenčil, stejně ale Ghaiyyath roli favorita splnil, a to o 2 a ½ délky. Pod Williamem Buickem tak hnědák navázal na suverénní triumf v loňském Báden-Bádenu i na přesvědčivý výkon v Dubaji během února, a i když v paměti stále máme jeho výbuch v Prix de l’Arc de Triomphe, hřebec rozhodně ukázal, že do elity vytrvalců skutečně patří. Nejspíše se do ni zařadí také čtyřletý Anthony van Dyck (Moore, 6,5:1), jenž jako tříletý vyhrál Epsom Derby, další triumf poté ale už nepřidal, střídal 2000 a 2400 metrů, přičemž po pátečním výkonu se zdá, že právě derby-distance je pro něj ta pravá. Naopak delší trať evidentně potřeboval skvělý supervytrvalec Stradivarius (Dettori, 5:1), který v závěru zrychlení předvedl, bylo na něm ale patrné, že se mu ještě příliš nechce. Anthony Van Dyck přes něj v pohodě přešel a odkázal jej na 2 a ½ délky vzdálené třetí místo, které mu ale rozhodně dobře poslouží jako zahřívací start. Obhájce vítězství Defoe (Atzeni, 8:1) v průběhu cválal na druhé pozici, leč ve finiši zeslábl a skončil pátý, neboť jej předstihl i čtyřletý Broome (Doyle, 15:1).
Zvamkf
5.3.2024, 00:50