Počet dostihů a dotace
Co se týče počtu dostihů, v našem sledování máme jen rovinové, je na prvním místě Polsko, kde se v posledních letech běhalo více než pět set dostihů. Počet dostihů v Polsku v roce 2014 není zatím k dispozici, ale podle počtu dostihových dní je reálné, že opět pětistovka byla překonána, navíc bylo na programu 61 klání nejvyšší kategorie. Česku patří druhé místo s 328 dostihy (35 jedničkových), Maďarsko je na třetí příčce s 317 souboji (65 jedničkových), čtvrté místo patří Švýcarsku se 174 dostihy (14 jedničkových), páté je Slovensko se 136 (27 jedničkových) a žebříček uzavírá Rakousko se 38 rovinovými dostihy a deseti jedničkovými.
Pokud se podíváme na procento jedničkových dostihů, bude pořadí téměř opačné. V Rakousku je jedniček více než 26 procent, druhé je Maďarsko s více než dvaceti procenty, třetí Slovensko máme jedničkových dostihů necelých dvacet procent, čtvrté je Polsko s 11,5 procenty, páté je Česko s 10,7 procenty a poslední místo patří Švýcarsku s 8 procenty.
Jedničkové dostihy to je také výkladní skříň každé země, proto je zajímavé, jaké jsou dotace ve vrcholných dostizích. Nepřekvapí, že na prvním místě s průměrnými dotacemi v jedničkách jsou Švýcaři se 44 171 euro na dostih, nejméně dotovaná jednička se běhá za 16 400 euro a nejlépe dotovaná za 123 123 euro na sněhu. Druhé místo s 15 700 euro na dostih patří Rakousku, nejlépe dotované bylo derby za 60 tisíc euro, nejhůře dotovaná jednička se běžela o 6 tisíc euro. Na třetím místě se umístilo Slovensko s průměrnou dotací 13 774 euro (rozptyl od 5400 do 60 tisíc euro). Čtvrtá příčka patří Polsku s průměrnou dotací 10 488 euro (rozptyl 4620 až 52 500 euro), pátá příčka patří Česku s průměrnou dotací 10 465 euro na jedničkový dostih, s tím, že český rozptyl je nejvyšší ze sledovaných zemí, neboť nejnižší dotace v jedničkovém dostihu je 3700 euro, devatenáct jedničkových klání se běželo o dotaci 4440 euro a derby mělo dotaci 92 500 euro. Šestá příčka patří Maďarsku, kde byla průměrná dotace v jedničkách 6435 euro s rozptylem od 2189 do 44800 euro.
Český chov
Umístění na prvních čtyřech místech v jedničkových kláních je velmi dobrou vizitkou, ať pro jezdce, trenéra, majitele či chovatele. Právě umístění na prvních čtyřech místech v zemích střední Evropy nebo Švýcarsku může být jedním hodnotících kritérií úrovně českého chovu. Čeští odchovanci se dokázali dostat mezi nejlepší v pěti zemích, pouze v Polsku se žádný z českých odchovanců mezi nejlepší nedostal. Patnáct umístění mezi nejlepšími posbírali čeští odchovanci na domácích drahách, stejně se jim dařilo i na Slovensku. V Česku domácí odchovanci vyhráli pět dostihů, na Slovensku čtyři. V ostatních zemích se českým odchovancům nepodařilo získat vítězství, sbírali pouze umístění. Celkem se 23 českým odchovancům podařilo získat 38 umístění na prvních čtyřech místech v pěti sledovaných zemích. Vyhrát se podařilo sedmičce Honzik (2x), Aztek (2x), Zamira, Diana Rosensturm, Fiorhead, Love Me a Rajči Šimon. Druhé místo čeští odchovanci vybojovali sedmkrát, třetí a čtvrtá místa jedenáctkrát.
Čeští jezdci
Českých rovinových jezdců mnoho není, ale kvalita je nesporná, vždyť pouze v Maďarsku se v jedničkovém dostihu český jezdec neprosadil. Z Rakouska vezou vítězství Jan Rája a Milan Zatloukal, v Polsku hrál velmi podstatnou roli kvartet Tomáš Lukášek (7 vítězství), Martin Srnec (5 vítězství), Václav Janáček (4 vítězství) a Marek Březina (1 vítězství). Ve Švýcarsku se jednou prosadil Filip Minařík a posbíral několik umístění. Na Slovensku vyhráli čeští jezdci jedenáct jedničkových klání (40 procent). Doma sebral českým jezdcům jedno vítězství pouze Zdenko Šmida. Na českých drahách byl v jedničkách nejlepší Bajuržan Murzabajev s pěti triumfy, čtyři vítězství si připsal kvartet Jan Rája, Petr Foret, Tomáš Lukášek a Jiří Chaloupka. Nejúspěšnějším českým jezdcem v jedničkových dostizích v regionu se stal Tomáš Lukášek, který vyhrál celkem 16 jedniček (7 v Polsku, 5 na Slovensku a 4 v Česku).
Zatím nebyl přidán žádný komentář.