1993 První ročník Slovenské derby se logicky uskutečnil 18. července roku 1993, tedy půl roku po rozdělení Československa. Velkou hvězdou úvodního derby-dne byl legendární žokej Lester Piggott, který v sedle Zimzalabima inaugurační ročník vyhrál. Tablo slavných jezdeckých osobností na bratislavské dráze čítá i dalších jedenáct velkých osobností: John Ried, Cash Asmussen, Peter Schiergen, Michael Roberts, Pat Eddery, Michael Kinane, Dominique Boeuf, Gerald Mossé, Olivier Peslier, Lanfranco Dettori a Kieren Fallon. Mezi vítězi jsou zapsáni kromě Piggotta ještě Ried, Pat Eddery, Kinane, Mossé a Dettori.
15 V tolika případech se vítěz Českého derby představil i na Slovensku, ve čtyřech případech se mu podařilo vyhrát a byli jsme svědky double. Prvním držitelem se stal v roce 1998 Temirkanov, který byl připravován na Slovensku Arslangirejem Šavujevem. O rok později ho napodobil Ray of Light, na třetího vítěze obou exfederálních derby jsme si počkali do roku 2009, kdy se prosadil Age of Jape a posledním se stal v loňském roce Touch of Genius. Ve dvou případech (Manhattan Project a Nora Jeane) skončili vítězové na druhém místě a třikrát na třetím (Progression, Poderoso a Tullamore). Čtyřikrát se vítěz z Česka nedostal ani na tabuli. Gontchar bude devátých českým derby-vítězem, který se v Bratislavě nepředstaví. Letos máme výjimečný ročník, neboť bude startovat až pátý z Českého derby, Grace of Gracie.
10 Nejúspěšnější zemí ve Slovenském derby je Německo, do Bratislavy dorazilo od našich západních sousedů celkem deset vítězů. Prvním byl v roce 1995 Arvan a následovali White wine (1996), Lonango (1997), Lauf nach vorn (2000), Saitensohn (2001), Muskatsturm (2002), Siberion (2004), Rosenblatt (2005), Carmond (2007) a Maximool (2012). České republice patří druhé místo se sedmi vítězi, Ray of Light (1999), Tankred (2003), Normen (2006), Age of Jape (2009), Rocky of Gracie (2011), Love Me (2014) a Touch of Genius (2015). Třetí místo patří domácím se čtyřmi úspěchy a tabulku vítězných zemí doplňují Anglie a Švýcarsko. Letos budou startu zástupci čtyř zemí, po pěti posílají do dostihy Česká republika a Slovensko a po jednom Rakousko a Německo.
2:28,52 Rekordní čas Slovenského derby se zrodil v roce 2004, když zvítězil Siberion s J.-P. Carvalhem. Jen o necelé čtyři desetiny za Siberionem je na druhém místě Ray of Light s časem 2:28,86. Pouze v pěti ročnících dosáhl vítěz Slovenské derby času pod 2:30,0 (Ray of Light, Muskatsturm, Siberion, Rosenblatt a Normen). Naopak nejpomalejším ročníkem byl osmý v roce 2000, kdy zvítězil Lauf nach vorn v čase 2:38,71.
6 Sedm vítězů Slovenského derby z České republiky připravilo šest trenérů, dva vítěze připravil František Holčák (Ray of Light a Age of Jape) a po jednom Čestmír Olehla (Tankred), Zdeno Koplík (Normen), Petr Juránek (Rocky of Gracie), Allan Petrlík (Love Me) a Josef Váňa (Touch of Genius). Pouze trojice František Holčák, Zdeno Koplík a Josef Váňa dokázala připravit derby-vítěze v Česku i na Slovensku. František Holčák, Petr Juránek a Josef Váňa budou moci svou bratislavskou bilanci v neděli odpoledne vylepšit.
2 Jediným dvojnásobným vítězem Slovenského derby mezi jezdci je Martin Srnec, který zvítězil v letech 2008 a 2010. Nejprve se prosadil s Teddy Readym a následně s Innovatorem, letos může v sedle Kaiserwaltzera slavit třetí triumf. Oba vítězné koně připravovala Zuzana Kubovičová. Dalšími pravidelně v Česku jezdícími jezdci, kteří se prosadili ve Starém háji, jsou Kamil Píchal, Radek Koplík, Jan Verner a Jaromír Šafář. Zajímavostí Slovenského derby je skutečnost, že ani jednou nevyhrál derby ani Jaroslav Línek ani Zdenko Šmida, slovenští multišampióni.
12 Ve dvanácti ročnících zvítězil ve Slovenském derby zástupce německého chovu, třikrát se prosadili koně narození v Anglii a Irsku, dvakrát polští odchovanci a jeden triumf zdobí koně narozené v Rusku, Francii a České republice. Jediným českým odchovancem, který se prosadil, byl v roce 2014 Love Me ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Letos jsou na startu čtyři francouzští odchovanci, po třech z Irska a Německa a pole doplňuje v Anglii narozený Albe Back a český odchovanec Montjeu Third.
Favorité nebo outsideři? Slovenské derby je dostihem, kde se spíše prosazují favorité. Desetinoví favorité se prosadili pětkrát (Zimzalabim, Arvan, Temikrkanov, Rosenblatt a Age of Jape). Jejich výherní poměry byly maximálně 1,8:1. Naopak koně s dvouciferným výherním poměrem se prosadili ve čtyřech případech (Almaz, Carmond, Innovator a Love Me). Zatímco první tři jmenovaní měli výherní poměr mezi 10 a 20:1, tak Love Me se prosadil s poměrem 78,7:1. To za jedno vsazené euro byl poměrně hezký večer. Loňský vítěz Touch of Genius odskočil s výherním poměrem 4,1:1.
2 000 000 Rekordní dotací se mohlo Slovenské derby pochlubit v roce 2008, kdy se běželo o rovné dva milióny korun. Byl to také poslední rok, kdy na Slovensku platily koruny. Od roku 2009 je platnou měnou euro a v tom roce byla celková dotace 67 tisíc euro, následujícím roce bylo ve hře 65 tisíc, následovaly tři ročníky o rovných 60 tisíc a poslední dva ročníky je ve hře 64 tisíc euro, což je přibližně 1 728 000 Kč.
Před 20 lety… V roce 1996 se Slovenské derby konalo v neděli 14. července, což byl nejdřívější termín v jeho historii. Na startu bylo dvanáct koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 1 milión slovenských korun. Jistě o dvě délky zvítězil svěřenec Mario Hofera White wine v sedle s Tylickim. Na druhém místě skončil Mir Sada s Kubíkem a třetí byl favorizovaný Northern Soul s Michaelem Robertsem jako hvězdou dostihového dne. Český derby-vítěz Glowing doběhl na pátém místě za Mezofilem. White wine vyhrál v čase 2:30,52, a kdo mu věřil, tak si odnášel za vsazenou slovenskou korunu 8,60.
Před 10 lety… Čtrnáctá edice Slovenské derby se konala v neděli 16. července a ve hře bylo 1,9 miliónu slovenských korun. Usilovalo o ně dvanáct koní a jistě o délku a půl vyhrál Normen, kterého pro stáj YOKO připravoval Zdeno Koplík a v jedle byl jeho bratr Radek. Velkým favoritem dostihu byl legendární Ryan s Jaroslavem Línkem, který odskočil v poměru 2:1, ale bral až třetí místo, na vítěze mu chyběly necelé dvě délky. Na druhém místě skončil Sun Court. Na vítěze Normena se vyplácelo 9,20 za korunu vsazenou. Normen vyhrál v kvalitním čase 2:29,80, když tehdejší vítěz Českého derby, Laureat nestartoval.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.