Jako chronologicky první přijde na řadu Lázeňská míle (1600 m). Ta navzdory kvalitnímu obsazení nese pouze status druhé kategorie, takže si její účastníci rozdělí 100.000 korun, přičemž favorizovaný Zazou (Murzabayev, 1,9:1) se před třemi lety zúčastnil dostihu, jehož dotace byla zhruba 2400 krát vyšší. Osmiletý svěřenec Arlangireje Šavujeva totiž tehdy startoval v Dubai World Cupu a rozhodně nebyl pouze do počtu. Při své premiéře v barvách Ramzana Kadyrova, který ho zakoupil pár dní před startem nejbohatšího dostihu světa, obsadil pátou příčku. Výčet všech úspěchů Zazoua by vydal na dlouhý článek, ale zmiňme aspoň ještě jeho Gr.1 vítězství z Říma a třetí příčku z Hong Kong Cupu. Pohled na jeho loňské výsledky už sice tak oslnivý není, ale německý handicap 93 kilogramů dokazuje, že se stále jedná o velice kvalitní formy. Vždyť skončil například třetí v Gr.3 na podzimním mítinku v Baden-Badenu. Letos ho sice čeká premiéra, ale navzdory tomu by se díky své třídě měl prosadit naplno.
Jeho největším soupeřem by měl být stále nezvítězivší Tamarind Cove (Šafář, 2,8:1), který patří k nejlepším koním v letošním klasickém ročníku. To dokazuje jeho druhé místo z Velké jarní ceny i třetí příčka z Českého derby, po němž se vrátil na mílovou distanci v Bratislavě. Tam znovu předvedl svou mohutnou koncovku, díky níž v silné konkurenci skončil třetí, přičemž delší karlovarská cílová rovina by mu rozhodně měla sedět více.
Zatímco obsazení prvních dvou míst vypadá papírově jasně, boj o pomyslné stupně vítězů je velice otevřený. Kromě Tamarind Cova míří do Varů další tři koně, kteří letos získali v některém z klasických dostihů tabulové umístění. Cassie (Foret, 8:1) se to povedlo v obou dámských klasikách a návrat na kratší distanci by jí měl přijít vhod. Lorpen (Mach, 9:1) skončil pátý ve Velké jarní ceně, ale od té doby nestartoval a jde se především rozcvičit před St. Legerem. Majitel vysokého francouzského handicapu 42,5 kilogramů Bukhari (Koplík, 11:1) obsadil ve Velké jarní ceně až sedmou příčku, ovšem v její slovenské analogii skončil třetí. Následné dva starty se mu nicméně příliš nepovedly. Posledním tříletkem na startu bude Fabrisco (Verner, 7:1), který sice klasiky vynechal, ale začátkem července si vítězstvím v kvalitní karlovarské dvojce řekl o pozornost.
Dobré šance má také Nyani Tomba (Zatloukal, 8:1). Tomu se letos nedaří tolik jako v loňské sezóně, ale ve výborně obsazené Bratislavské míli přeci jen sedmou příčkou ukázal zlepšení. Wicker Stone (Havelková, 11:1) před dvěma týdny obhájil ve Varech třetí místo ve Velké ceně BBAG, která sice vlastní status první kategorie, ovšem sešla se v ní kvalitativně i kvantitativně podstatně slabší společnost. Outsiderem dostihu je Trop (Chaloupka, 15:1), který v nižších kategoriích podává spolehlivé výkony, ale tato konkurence by měla být nad jeho síly.
Ve Varech budou v centru pozornosti také dvouletí, když řada původově atraktivních juniorů míří do dostihu pro nezvítězivší, ovšem o místo na čele ročníku rozhodně výsledek Ceny Masise (1200 m). Ta je prvním letošní jedničkou pro dvouleté, přičemž polovina z osmičky účastníků dostihu už dokázala zvítězit. Nejcennější triumf zaznamenala Skara (Murzabayev, 2,6:1), která za sebou nechala v Simsonově ceně všechny soupeře včetně tří vítězů, přestože měla nevýhodu absence startu v nohách. Stoprocentní bilanci mají také Chiquitita Chic (Rája, 3,3:1) a Galis (Zatloukal, 4:1), když dříve jmenovaná zvítězila zásluhou dobrého zrychlení v Mostě a Galis si suverénně počínal na provinční brněnské dráze. Montjeu Third (Laube, 3,8:1) zahájil kariéru lehkým vítězstvím ve Slušovicích, a i když následně našel v Bratislavě dvojici přemožitelů, rozhodně ani tam předvedeným výkonem nezklamal.
Mezi výše uvedené kvarteto by se mohl zamíchat především Johnny Wistle (Korečková, 7,5:1), který v Simsonově ceně ztrácel ze třetího místa na Skaru jen 2 a ¼ délky a kdyby 400 metrů před cílem výrazně nevybočil, určitě by jí potrápil více. Lutiger (Chaloupka, 7,5:1) se zase posledně utkal s Chiquititou Chic, a i když to dlouho vypadalo, že má jeho jezdec situaci pod kontrolou, nakonec se musel spokojit s druhou příčkou. Špatně nezahájili kariéru ani Surikata (Palík, 12:1) a Old Spirit (Hlubučková, 12:1), přesto můžou především překvapit.
foto: Skara při vítězství v Simsonově ceně
Zatím nebyl přidán žádný komentář.