Druhým vrcholem nedělního programu bude St. Leger, závěrečná a nejdelší klasika sezóny. Po roční přestávce se St. Leger vrací na začátek září. St. Leger, je nejmladší z trojice dostihů klasické Trojkoruny. První ročník derby se v samostatném Československu konal v roce 1921 a o rok později byl odběhnut i první ročník Velké jarní ceny, zatímco St. Leger se konal až v roce 1946. Velká Chuchle je tradičním místem konání St. Legeru. Byl zde odběhnut vždy s výjimkou let 1985 (Karlovy Vary) a 2002 (Most). Ve světovém měřítku je ovšem St. Leger je nejstarší klasikou, vždyť první ročník byl v kolébce turfu odběhnut již v roce 1776.
Následující řádky nabízejí několik zajímavostí z historie obou dostihů stejně jako startovní listiny a kurzy jednotlivých účastníků. Nedělní program startuje ve Velké Chuchli již ve 13 hodin a vrcholy budou odběhnuty před kamerami České televize po 16. hodině.
Velká cena Prahy
1979 V tomto se poprvé konaly Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu a vítězi se stali napajedelský Nikolas v sedle s Vlastimilem Smolíkem na delší distanci a polská Diakowa na míli. V jejím sedle byl jezdec Roman Maciejak. V prvních deseti ročnících obou dostihů se cizinci dokázali prosadit šestkrát. Ve Velké ceně Prahy čtyři vítězství směřovali do Polska a dvě do tehdejší Německé demokratické republiky. Z Velké ceny českého turfu si Poláci odvezli pět vítězství a východní Němci jedno. V poslední době jsou jedinými zahraničními účastníky koně ze Slovenska.
3 Tři ročníky Velké ceny Prahy se nekonaly na pražské dráze. V letech 1990 a 1995 se konala v Karlových Varech-Dvorech a v roce 2002 v Mostě. V roce 1990 byla příčinou dostavba tribuny, o pět let později problémy s pořadatelem a v roce 2002 povodeň.
Účast Ve Velké ceně Prahy se od roku 1993 představilo 242 koní (průměr 9,7 startujících v dostihu; letos má dostih lehce nadprůměrnou účast). Nejnižší účast ve Velké ceně Prahy, šest koní jsme sledovali v roce 2015. Naopak maximální počet čtrnácti koní byl na startu v letech 2000 a 2001.
4 Kvartetu koní se podařilo vyhrát Velkou cenu Prahy dvakrát v kariéře. Prvním byl v osmdesátých letech polský Jaguar, v letech 1995 a 1997 na něj navázal Gay Devil, třetím v pořadí se stal Tribal Instinct a zatím posledním Blue Coral (2007 a 2008). Letos bude o druhé vítězství v řadě usilovat Noble Cliffs, loňský vítěz.
33 Vítězstvím ve Velké ceně Prahy se může pochlubit 33 jezdců, zatím nikomu se nepodařilo vyhrát tento dostih třikrát. Dvě vítězství ještě mají na svém kontě Karol Šarina, René Koplík, Lukáš Kasal, Jiří Chaloupka, Bauyržan Murzabajev a Milan Zatloukal. Z vítězství v mílovém dostihu se také radovaly čtyři ženy, Glodeová, Šarinová, Havelková a Miličková. Z desítky jezdců, která se představí v neděli odpoledne už mají vítězství zaknihované Jiří Chaloupka, Radek Koplík, Milan Zatloukal, Václav Janáček, Petr Foret a Tomáš Lukášek.
22 Celkem 22 trenérů dokázalo připravit vítěze Velké ceny Prahy. Nejúspěšnějším je František Holčák se šesti zásahy (1994 – Brochwicz, 1998 – Blueridge Dancer, 2001 a 2002 – Tribal Instinct, 2006 – De Roberto a 2012 – All The Evil), o jeden méně má na svém kontě František Vítek, tři šampiony trénoval Tomáš Šatra, Arslangirej Šavujev a Josef Váňa. Dvojicí úspěchů se mohou chlubit Ludwik Buidens a Zdeno Koplík. Letos posílá na start koně osm trenérů a kvarteto z nich Josef Váňa, Václav Luka ml., Dalibor Török a Tomáš Šatra už se z vítězství mohlo radovat.
Český chov Ve Velké ceně Prahy se čeští odchovanci prosadili pouze pětkrát. Posledním byl před dvanácti lety Kifaab, jeho předchůdci triumfovali v osmdesátých letech Agadir – 1980, Papelotte – 1981, Kleón – 1984 a Hároš – 1986. V letošním roce, stejně jako v posledních dvou, je na startu jediný tuzemský odchovanec, reprezentant stáje DAR, Lagaro.
Tříletí nebo starší? Ve Velké ceně Prahy je poměr úspěchů 16:23 pro ostřílené účastníky dostihového provozu (loni zvítězil tříletý Noble Cliffs; v posledních deseti ročnících je bilance 6:4 pro starší). Čtyřletí koně vyhráli Velkou cenu Prahy čtrnáctkrát (naposled v roce 2014 Limario), šestkrát vyhráli pětiletí, dvakrát šestiletí (Brochwicz a Gay Devil) a naprostou výjimku rok 2016, kdy se prosadil devítiletý Shamalgan. Letos jsou na startu koně od tří do sedmi let věku.
7 Sedmkrát se ve Velké ceně Prahy prosadily klisny. Poprvé se tak stalo již při premiéře v roce 1979, kdy se prosadila polská Diakowa. Následovaly 1981 – Papelotte, 1989 – Inercja, 1993 – Ajanta, 1996 – Palomia, 2000 – Wild Rain a 2010 – Corcovada. Letos může změnit statistku jedině Saša, která se postaví devíti hřebcům a valachům.
1:35,84 Rekordní čas Velké ceny Prahy je také v tabulkách rekordů oválu ve Velké Chuchli. Jeho držitelkou Corcovada, která se prosadila v mílovém dostihu v roce 2010. Většinou se výsledný čas pohybuje pod hranicí sta vteřin, tedy jedné minuty a čtyřiceti vteřin, tak tomu bylo dosud ve dvaceti šesti případech. Času pod sto vteřin jsme byli svědky naposled v loňském roce, kdy vyhrál Noble Cliffs v čase 1:38,57.
Jak to bylo v minulosti?
Před 30 lety… V roce 1988 se Velká cena hlavního města Prahy konala v neděli 25. září, na startu bylo celkem sedm koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 130 tisíc korun. V poli byli dva koně z Německé demokratické republiky, jeden z Polska a čtyři domácí. Zásluhou čtyřletého Bolera se vítězství stěhovalo k našim severním sousedům. Desetinovým favoritem (12 za 10) byl sedmiletý Hároš s Vlastimilem Smolíkem, ale v dramatické koncovce podlehl o čtvrt délky. Také třetí místo putovalo do NDR zásluhou Darose. Kdo věřil Bolerovi, odnášel si velmi zajímavou výhru 92 korun za deset vsazených. Pořadí dvou koní bralo 330 korun za deset vsazených a pořadí tří koní dokonce 6060 za deset vsazených, což tehdy byly téměř dva měsíční platy. Jedinou tříletou na startu byla polská Chinka, která doběhla čtvrtá.
Před 20 lety… V roce 1998 se Velká cena Prahy konala pod patronátem společnosti Nanuk v neděli 30. srpna. Na startu bylo deset koní a jistě o dvě a půl délky vyhrál favorizovaný bělouš Blueridge Dancer (2,6:1), kterého trenér František Holčák nasedlal pro žokeje Ivana Kuba. Irský odchovanec Blueridge Dancer reprezentoval stáj FCC Folprecht Brno. Na druhém místě doběhl Mick a na třetím Yokom. Čas dostihu byl velmi rychlý, 1:36,83. Celková dotace dostihu byla 540 tisíc Kč (tedy téměř stejná jako dnes) a byla rozdělována mezi pět nejlepších v cíli. Zápisné činilo tři procenta. Z desítky startujících byli čeští odchovanci dva, Mick a Yokom, kteří obsadili druhé a třetí místo.
Startovní listina 40. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (kurzy Tipsportu řazeny v pořadí vítěz/do 3. místa)
1 Borsakov (6letý hnědák valach, žák David Liška, trenér Václav Luka, stáj Hana Veselá, bez handicapu; 4,8:1/1,67:1) Po roce opět startuje v Praze, loni na distanci 1400 metrů skončil osmý.
2 Master of Gold (7 letý hnědák valach, žokej Radek Koplík, trenér Grzegorz Wroblewski, stáj TVD, handicap 79; 8,5:1/2,8:1) Dvojnásobný vítěz Gomba handicapu se na míli zpravidla umisťuje mezi nejlepšími.
3 Red Persian (3letý ryzák valach, žokej Jan Rája, trenér Luboš Urbánek, Lokotrans, bez handicapu; 4,5:1/1,6:1) Nový nákup, který absolvuje na českých drahách premiéru, zatím 9 startů a 2 vítězství.
4 Facts and Figures (5letý bělouš valach, žokej Jiří Chaloupka, trenér Luboš Urbánek, Lokotrans, handicap 78,5; 15:1/4:1) Zatím z třinácti startů vyhrál jednou, spíš kůň pro překvapení.
5 Lagaro (5letý hnědák, žokej Milan Zatloukal, trenér Ludvík Haris, DAR, handicap 80; 18:1/5:1) Jako mladý velmi dobrý, nyní je jeho forma slabší, rok čeká na vítězství.
6 Father Frost (6letý hnědák valach, žokej Václav Janáček, trenér Josef Váňa, Statek Chyše-Váňa, handicap 80,5; 6,5:1/1,95:1) Vyhrál míli při derby, v Karlových Varech skončil třetí.
7 Sagar (3letý hnědák, jezdec Adam Florian, trenér Dalibor Török, DS Pegas, handicap 80; 8:1/2,5:1) Vítěz letošní Velké jarní ceny, ve čtyřech tuzemských startech nenašel přemožitele, ale ve Francii se mu nedaří.
8 Zock (4letý ryzák valach, žokej Tomáš Lukášek, trenér Tomáš Šatra, Joly, handicap 79; 8,5:1/2,8:1) Před sezónou změnil tréninkovou centrálu a po několika nevýrazných výkonech se prosadil při minulém startu v Karlových Varech.
9 Saša (4letá hnědka, žokej Vendula Korečková, trenér Tomáš Váňa, Stáj Lascar-Váňa, handicap 75,5; 18:1/5:1) Jediná klisna na startu, které se dařilo v nižších kategoriích nebo mezi klisnami, poslední start se nepovedl.
10 Noble Cliffs (4letý hnědák, žokej Petr Foret, trenér Dalibor Török, DS Pegas, handicap 82; 5:1/1,68:1) Obhájce vítězství, kterému se v letošním roce ve Francii příliš nedařilo.
St. Leger
1946 První ročník St. Legeru na československém území se odehrával v roce 1946 a vítězkou se stala Ladycab v sedle s Josefem Šachem. Od té doby je St. Leger pravidelnou součástí kalendáře. V minulosti měl spíše zářijový termín konání, od roku 2003 do roku 2016 se běhal zpravidla na konci srpna, na začátku druhé části sezóny na pražské dráze (letos je to návrat do původního termínu).
7 Tolik koní vyhrálo klasickou Trojkorunu, tj. Velkou jarní cenu, derby a St. Leger. Prvním držitelem Trojkoruny se stal v roce 1947 Panoš, o pět let později ho následoval Symbol a v roce 1956 Blyskač. Následuje více než třicetiletá pauza, další držitelkou Trojkoruny se stala v roce 1988 jediná klisna Arva a moderní dějiny, znají tři držitele Trojkoruny, Glowinga (1996), Tribal Instincta (2001) a Age of Japa (2009). V letošním roce se v St. Legeru o Trojkorunu nehraje, neboť Velkou jarní vyhrál Sagar a derby Blessed Kiss.
10 Zopakovat vítězství z derby v St. Legeru není také běžnou záležitostí. V historii dostihu se to podařilo deseti koním, když k nim přičteme sedm držitelů Trojkoruny, dostaneme se k číslu 17, a tak zhruba ve čtvrtině případů má derby i St. Leger stejného vítěze. Rozšířit tento zástup může v neděli odpoledne Blessed Kiss. Prvním držitelem double (kromě Trojkoruny) byl v roce 1955 legendární Masis a zatím posledním v roce 2014 Cheeky Chappie.
7 Jezdeckým rekordmanem St. Legeru je Karol Šarina, který ho vyhrál sedmkrát. Poprvé v roce 1978 se Sapem CS a poslední úspěch přidal o 23 později s Tribal Instinctem. Pětkrát dokázali vyhrát St. Leger Josef Šach a Karel Havelka, čtyřikrát mohl oslavovat Vlastimil Smolík. Celkem v historii St. Legeru najdeme 46 vítězných jezdců, mezi nimi jsou i čtyři ženy, Míla Hermansdorferová, Romana Neslerová, Marie Zobalová a Ilona Třešňáková. Více než jednou vyhrálo St. Leger třináct jezdců. Z osmi jezdců, kteří budou v neděli odpoledne na startu zatím vítězství v nejdelší klasice nemají na kontě Jan Verner, Petr Foret a Radek Koplík.
2 Trenérskou historickou tabulku vedou dva muži, Jaroslav Houra a František Vítek, když oba připravili sedm vítězů závěrečné klasiky. Houra byl úspěšný od čtyřicátých po šedesátá léta, Vítkovi svěřenci se prosazovali od sedmdesátých po devadesátá léta a v poslední dekádě dvacátého století se začali prosazovat svěřenci Františka Holčáka, který má na kontě šest úspěchů a patří mu třetí místo v historických tabulkách. Vítěze St. Legeru dokázalo připravit 36 trenérů, mezi nimi kvartet žen, Pavla Váňová, Oliva Faltová, Zuzana Kubovičová a Lenka Horáková. Patnáct trenérů dokázalo připravit více vítězů nejdelší klasiky. Trio Arslangirej Šavujev, Pavel Tůma a Lenka Horáková si v neděli odpoledne může triumf v St. Legeru zopakovat.
2:56,3 To je rekordní čas St. Legeru, kterého dosáhla v roce 2005 Ready for Life s Janem Rájou v sedle. Výsledný čas pod hranicí tří minut byl historii zaběhnut devětkrát, naposled v roce 2016, kdy se Grace of Gracie přiblížil rekordu na 22 setin. Jen o tři setiny vteřiny rychlejší, než Grace of Gracie byl v roce 2008 Urodos. Poprvé rychleji než za 180 vteřin zvládl distanci 2800 metrů Valon v roce 1957. V jeho sedle byl Josef Šach a připravoval jej Josef Koloc. Času nad 3:05 jsme byli svědky naposledy v roce 2002 v Mostě, kde se prosadil Poderoso, loni byl Nagano Gold o 48 setin vteřiny rychlejší.
20 Také St. Legeru se nevyhnul „věk importů“. Z 25 vítězů od roku 1993 se jich 21 narodilo mimo území České republiky nebo Československa. Český chov se prosadil jen zásluhou Reguluse (1995), Polynésie (1998), Radbeca (2003) a Ready for Life (2005). Pět vítězů se narodilo v Irsku a v Polsku, čtyři ve Francii, tři Německu, dva Anglii a po jednom v Sovětském svazu a Spojených státech. Letos reprezentují český chov Tango Glinka a Orson, ale od nich se velké věci čekat nedají.
10,3 Od roku 1993 je na startu St. Legeru průměrně deset koní, letos tedy budeme svědky podprůměrně obeslaného dostihu. Nejvíce koní bylo na startu v roce 2012, kdy se jich představil maximální počet šestnáct, ale jedenáctkrát od roku 1993 nebylo na startu ani deset koní. Nejméně účastníků se představilo v roce 1993, a to pouze pět. Osm koní je na startovní listině v moderní historii popáté (2000, 2001, 2007 a 2011). St. Leger v posledním čtvrtstoletí vykazuje nejnižší počet účastníků ze všech klasik. Platí to i pro letošní rok, osm klisen bylo také na startu Oaks 22. července v Karlových Varech.
Jak to bylo v minulosti?
Před 40 lety… V neděli 24. září byl odběhnut St. Leger v roce 1978. Celková dotace byla 100 tisíc korun a na startu bylo osm koní. Favoritem byl irský odchovanec bělouš Sapo z PU Motěšice a svou roli splnil velmi lehce o tři půl délky. V sedle svěřence Břetislava Karla byl žokej Karol Šarina. Na druhém místě finišovala Wisjafa a na třetím derby-vítěz Beller. Čas Sapa byl průměrný 3:06,29. Kdo Sapovi věřil, odnášel si 28 korun za deset vsazených, malé pořadí bralo 120 korun za deset a velké 430 za 10.
Před 30 lety… V kalendáři je datum 16. října 1988 a vrcholem programu ve Velké Chuchli je St. Leger, který nese také název Cena Merkuru. Do startovních boxů vstupuje sedm koní, ale zraky všech se upírají na ryzku PP Topolčianky Arvu v sedle s žokejem Vlastimilem Smolíkem. Odskakuje v sázkovém poměru 11 za 10 a jako první klisna v historii se snaží vybojovat Trojkorunu. Není to procházka růžovou zahradou, neboť Windskating s Michnou odolává, ale nakonec Arva po boji o délku vítězí. Československá historie poznává čtvrtého držitele Trojkoruny. Arva se prosadila v čase 3:05,55. Třetí finišovala Vikona s Minaříkem. Pořadí dvou bylo čekatelné, proto bral jen 20 korun za deset vsazených. Velké překvapení se nezrodilo ani na třetím místě, a tak úspěšní sázející si v pořadí tří koní odnášeli 100 korun za vsazenou desetikorunu. Pro Arvu byl St. Leger sedmým startem v sezóně a připsala si šesté vítězství. Jedinou porážku zaznamenala 28. srpna ve Varšavě, v rámci mezinárodního mítinku prohrála v Ceně Prahy Diaminou.
Startovní listina 73. St. Legeru (kurzy Tipsportu řazeny v pořadí vítěz/do 3. místa)
1 Be Master (hnědák, žokej Jan Verner, trenér Pavel Tůma, stáj Dr. Charvát, handicap 70,5; 7,5:1/1,8:1) V pěti startech vždy umístěný kůň, nedostal se na start derby, teď by měl předvést co umí.
2 Carmella (hnědka, žokej Petr Foret, trenér Dalibor Török, DS Pegas, handicap 77; 3,8:1/1,25:1) spolehlivá klisna, která v Česku nebyla horší než čtvrtá, ale vyhrála jen jednou.
3 Tango Glinka (hnědák, žokej Milan Zatloukal, trenér Ludvík Haris, stáj DAR, handicap 63; 25:1/4,5:1) Na dráze se představil sedmkrát, dvakrát vyhrál, ale jen ve čtvrté kategorii, mezi elitou nestartoval.
4 Blessed Kiss (hnědka, žokej Václav Janáček, trenér Igor Endaltsev, Yerbol Baizhasrkinov, handicap 80; 1,8:1/1,05:1) V Česku startovala dvakrát, suverénně vyhrála v Karlových Varech a po boji České derby, na Slovensku finišovala druhá.
5 Barabash (černý hnědák, žokej Jan Rája, trenér Luboš Urbánek, Lokotrans, handicap 68; 10:1/2,75:1) Zatím vyhrál jednou ve čtvrté kategorii, také on se mezi elitou nepředstavil.
6 Valentino Dancer (hnědák, žokej Jiří Chaloupka, trenér Daniel Toušek, UTRIN, handicap 67,5; 55:1/7,5:1) V pěti životních startech žádný excelentní výkon nepředvedl.
7 Cape Freedom (hnědák, žokej Radek Koplík, trenér Arslangirej Šavujev; Russian Racing Syndicate, handicap 77; 6,5:1/1,7:1) Zklamal v Českém derby, ale v minulém startu v Karlových Varech podlehl pouze Sir Sunovi.
8 Orson (hnědák, žák David Liška, trenérka Lenka Horáková, PP Zámrsk, handicap 67,5; 25:1/4,5:1) Dvakrát vyhrál dostih nižší kategorie, ale mezi elitou nepřesvědčil.
Dostihy ve Velké Chuchli ve zkratce
První dostihový den: 28. září 1906
Celkem dostihů od roku 1945: 12 913 (11 787 rovinových a 1126 překážkových)
Letošní sezóna od roku 1945: 74. v pořadí
Nejlepší jezdci na rovině od roku 2001: Jan Rája 189 vítězství, Jiří Chaloupka 178, Václav Janáček 155, Jaromír Šafář 129, Radek Koplík 122, Tomáš Lukášek 114, Petr Foret 113.
Nejlepší trenéři v rovinových dostizích od roku 2001: Václav Luka 106 vítězství, Tomáš Šatra a Filip Neuberg 95, Ivana Pejšková 80, Arslangirej Šavujev 78, Allan Petrlík 77.
Nejlepší jezdci na rovinách v sezóně 2018: David Liška 12 vítězství, Bejsim Ferhanov 7, Adam Florian a Jaromír Šafář 5, Petr Foret, Vendula Korečková, Jiří Chaloupka a Radek Koplík 4.
Nejlepší trenéři na rovinách v sezóně 2018: Helena Vocásková 9 vítězství, Václav Luka a Arslangirej Šavujev 7 vítězství, Luboš Urbánek a Michal Kalčík 5, Pavel Tůma a Petr Kantek 3.
Předpověď počasí na neděli 2. září: jasno až polojasno 23 stupňů
Start 1. dostihu: 13:00 hodin (celkem 8 rovinových dostihů)
Možnost sledovat: přímý přenos ČT Sport 14:05 a 16:00
Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji a také v den konání dostihů, ale nikoliv na závodišti) a Betino (na závodišti)
Vstupné: Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, mládež od 15 do 18 let a senioři platí 100 Kč. Pořadatel připravil pro tento dostihová den speciální balíčky, rodinný za 790 Kč a pro páry za 450 Kč. Za parkovné zaplatíte 100 Kč, proto je ideální dopravní spojení vlakem z hlavního či Smíchovského nádraží. Odjezdy z hlavního nádraží 11:07, 11:37, 12:07 a 12:37, odjezdy ze Smíchovského nádraží 11:14, 11:44, 12:14 a 12:44. Také zpět jezdí vlaky v intervalu 30 minut!
Quqovf
4.3.2024, 22:16Václav
3.9.2018, 11:22