Výborné výkony podávala Najinska už v loňské sezóně, když ve třech středoevropských startech nepoznala přemožitele, přičemž vítězila se značnými rezervami a postupně si připsala například skalpy první dvou z Gerschova memoriálu – tedy Buonarrotiuho a Honzika. Prohrála až na sklonku sezóny ve francouzském listed, v němž se sice dlouho držela ve hře o nejvyšší příčky, ale nakonec vinou přílišné aktivity skončila osmá. Po práva tak obdržela titul Nejlepší dvouletá klisna a koncem února jsem jí označil jako hlavní adeptku na vítězství v první letošní klasice. K tomu přispěl i její původ, který napovídal, že by na své výborné juniorské výsledky měla navázat. Její pravá sestra Namera totiž v Německu jako dvouletá získala handicap 73 kg, o rok později 88 kg a nahoru šla i ve čtyřech letech, kdy se její známka přehoupla přes devadesát kilogramů.
Hlavní otazník ohledně Najinsky tak visel nad tím, zdali pro ni nebude míle přeci jen dlouhá, protože zmíněná Namera slavila úspěchy na sprinterských distancích. Že by tomu tak být nemusela, naznačil Deylův memoriál. V něm se sice reprezentantka stáje DAR propadla v oblouku příliš dozadu, takže v cílové rovině nedokázala zlikvidovat náskok vítězné Francie, ale přes ostatní klisny přešla pěkným závěrem. Její žokej Tomáš Lukášek přitom jezdil především rukama. Nyní přes vysoké startovní číslo získala Najinska dobrou pozici před středem pole, a zatímco před třemi týdny nalezla volný prostor, až když na ní měla rozjetá Francie k dobru zhruba pět délek, tentokrát jí byla přeci jen blíže. V cílové rovině to dlouho vypadalo na jejich souboj, ale sto metrů před cílem Najinska zabrala a své soupeřce odešla na více než tři délky.
„Hlídal jsem si Francii, aby mi neujela jako v Deyláku. Najinska je bojovnice, a když si čuchne ke koni, chce ho prostě předběhnout,“ sdělil žokej Tomáš Lukášek, který navázal na loňský úspěch s Nidarou a celkově se v Jarní ceně klisen radoval už potřetí. „Najinska nám sice ještě úplně nevylínala, ale já jsem si myslel, že půjde dobře, protože posledně se byla jen tak proběhnout. V práci šla nahoru a ani v paddocku nebyla nervní, takže jsem si myslel, že to bude dobré. Viděl jsem, že klisna je blízko Francie a koncovku má, takže jsem jí věřil a také věřím, že prostojí 2000 metrů. Nyní jí čeká slovenská Jarní cena klisen,“ řekl Zdeno Koplík, přičemž o dalším programu Najinsky více prozradil majitel Rostislav Kopecký, který se netajil plány na starty v black-type dostizích.
Vítězka trialu Francie (Rája, 2,5:1) se musela spokojit s druhou příčkou. Stejně jako před třemi týdny se už před zatočením do cílové roviny posunula do první vlny, a i když na finiš Najinsky odpověď nenašla, její výkon nelze hodnotit jako zklamání. Její převaha nad zbylými soupeřkami z trialu byla totiž ještě výraznější než před třemi týdny. „Měli jsme podobný dostih jako před třemi nedělemi. Francie pak v rovině ukázala svůj standart, běžela výborně, ale Najinska byla lepší,“ zhodnotil dostih žokej Jan Rája.
Sezónu zahajující Lužnice (Laube, 30:1) byla ještě u distance devátá, ale silný spíd jí vynesl až na třetí příčku. Úspěšnou klasickou premiéru tak zažil trenér Michal Tajmr. Ten se přitom netajil tím, že Lužnici v přípravě zbrzdily zdravotní problémy a zřejmě právě kvůli nim se její kurz vyšplhal až na 30:1. Vzhledem k projevu i původu měla jít s příchodem delších dostihů ještě nahoru.
O další exvocáskovské klisně Sázavě (Šafář, 8:1) platí v podstatě to samé. Při své premiéře v novém středisku totiž i ona dokázala navázat na kvalitní loňské výsledky, přičemž také vlastní vytrvalecký původ. V průběhu dostihu byla možná až příliš aktivní, když lahovický oblouk absolvovala v první vlně a ve třetí stopě. Stejně jako Lužnice pak také ukázala, že ke spekulacím na téma jejího prodeje na loňské Středoevropské dražbě nebyl žádný důvod, přičemž podzimní cena obou klisen kolem 20.000 euro se zvlášť při zpětném pohledu nezdá být nějak nadsazená. Za pozornost také stojí, že kvarteto nejlepších se přívlastku nezvítězivší zbavilo do konce července, přičemž zvláště u klisen nebývá obvyklé, aby lídři ročníku zůstali stejní od prvních dostihů pro dvouleté až do doby klasických testů.
Tabuli doplnila Maruschka (Bachelot, 14:1), což se vzhledem k jejím francouzským výsledkům nezdá být dobrým vysvědčením pro českou elitu. Na druhou stranu absolvovala teprve třetí životní start, takže šla nahoru. Navíc podpory od Theo Bachelota se jí dostávalo už od poloviny oblouku, což napovídá, že tradičně pomalu rozběhnuté francouzské dostihy s rychlým závěrem pro ní zřejmě nejsou to pravé.
Jen o příčku hůře skončila další ze svěřenkyň Václava Luky Basic Bara (Chaloupka, 20:1). Ta v úvodu dostihu pole s odstupem uzavírala, ale podobně jako při svém říjnovém startu přišla v cílové rovině s mohutnou koncovkou. Zklamáním bylo až sedmé místo Naviky (Foret, 4:1), která stejně jako minule pomalu přicházela na nohy. I kvůli jejímu původu jí je ale třeba brát stále za vážnou adeptku úspěchu ve vytrvaleckých klasikách.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.