Už v rámci sobotního programu se odběhnou klání, která stojí za zmínku. V případě Prix de Royallieu (Gr.1, 2800 metrů) se na dráhu postaví dvojice zajímavých klisen z lotu Johna Gosdena Lah Ti Dar (Buick, 6,5:1) a tříletá Anapurna (Dettori, 6,5:1), vrcholem odpoledne ale bude supervytrvalecká Prix du Cadran (Gr.1, 4000 metrů). Klání, v němž se několikrát za sebou umístil Trip To Rhodos, přilákalo na start deset koní, mezi kterými najdeme právě i někdejší soupeře českého vyslance Mille Et Mille (Soumillon, 21:1) či Holdthasigreen (Piccone, 11:1), obhájce prvenství Call The Wind (Lemaitre, 4,5:1), ve formě běhajícího bělouše Way To Paris (Demuro, 6:1) a především favorizovaného Dee Ex Bee (Barzalona, 2,2:1), který má za sebou trojici druhých míst za výborným Stradivariem.
Nedělní nabídka prestižních klání začne dvojicí dostihů pro dvouleté koně, načež bude v 16:05 odstartována samotná Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 metrů):
1, SOTTSASS (žokej Cristian Demuro, trenér Jean-Claude Rouget, 8,5:1)
Tříletý hřebec byl až do května v celku nenápadným koněm, tehdy ale o 6 a ¼ délky deklasoval pole na scéně Listed, což jej pasovalo do role černého koně pro francouzské derby dlouhé 2100 metrů, tedy pro Grand Prix du Jockey Club. Tehdy se držel v druhé části pole, v cílové rovince si výrazně polepšil, až nakonec zaútočil i na vedoucí duo. Favorita Old Persiana za sebou nechal lehce o dvě délky, leč o své vytrvalosti pořádně přesvědčil až v 2400 metrů dlouhé Prix Neil, jež slouží jakožto předzkouška Arcu pro tříleté koně. Sottsass ji také dokázal vyhrát a pro Cenu vítězného oblouku se dá považovat za jednoho z hlavních vyzyvatelů Enable.
2, FIEREMENT (žokej Christphe-Patrice Lemaire, trenér Takahisa Tezuka, 33:1)
První z trojice japonských účastníků k favoritům nepatří, a to navzdory tomu, že ve své domovině posbíral několik úspěchů na scéně Gr.1. Je to vcelku univerzální kůň, který umí zaběhnout na středně dlouhých tratích i na těch supervytrvaleckých, které ale zřejmě preferuje. Může překvapit, neboť z japonských hostů vypadá nejlépe.
3, WALDGEIST (žokej Pierre-Charles Boudot, trenér Andre Fabre, 12:1)
Druhou francouzskou nadějí je po Sottsassovi právě pětiletý ryzák, kterému se na nejvyšší scéně daří již od dvou let. Vloni obsadil v Arcu čtvrté místo poté, co triumfoval v Prix Foy a Grand Prix de Saint-Cloud, letos pak má na kontě úspěch v Prix Ganay, načež se mu povedlo získat dvojici třetích míst v britském Ascotu. V rámci přípravy na Arc opět vyhrát Prix Foy. Ačkoliv jde o kvalitního koně, na Enable v minulosti nestačil a nejspíše se mu nepoštěstí ji porazit ani tentokrát. Do třetího místa se s ním ale musí počítat, neboť Andre Fabre rozhodně je trenérem, který umí koně pro Cenu vítězného oblouku připravit.
4, BLAST ONEPIECE (žokej Yaga Kawada, trenér Masahiro Otake, 33:1)
Ani s triumfem druhého japonského hosta se moc nepočítá. Má sice za sebou úspěch v Arima Kinen, nicméně letos dvakrát v roli favorita výrazně zklamal. V srpnu pak vyhrál Gr.2 Sapporo Kinen, kde za sebou nechal i Fierementa, ten ale působí o něco spolehlivěji.
5, FRENCH KING (žokej Olivier Peslier, trenér Henri-Alex Pantall, 33:1)
Čtyřletý ryzák se až do loňské sezóny pohyboval na úrovni Listed, kde letos v únoru triumfoval také na závodišti v katarském Doha. Poté s ním ale realizační tým zamířil na německé dráhy, a to s velkým úspěchem, když French King zde postupně ovládl dva dostihy kategorie Gr.2 a v srpnu završil hattrick vítězstvím v Gr.1 Grosser Preis von Berlin. Ačkoliv se zdá, že ve svých čtyřech letech je na vrcholu sil, v Hoppegartenu neporazil koně, kteří by se kvalitou blížili tomu nejlepšímu, na co narazí v Arcu.
6, SOFT LIGHT (žokej Yutaka Take, trenér Jean-Claude Rouget, 60:1)
Dohlášený účastník je letos bez vítězství, když jakožto tříletých zvládl obsadit dvě druhá místa v Gr.2 a jedno páté v Gr.1, kde ztrácel pět délek na vítězného Japana. Druhé z oněch stříbrných míst pak získal Soft Light v Grand Přix de Deauville, v níž o půl délky podlehl Ziyadovi a nechal za sebou i Nagano Golda, kterému tehdy nesedl průběh dostihu. Na takovou kvalitu, jakou potká v Arcu, ale nejspíše stačit nebude.
7, KISEKI (žokej Christophe Soumillon, trenér Katsuhiko Sumii, 60:1)
Pětiletý japonský účastník vloni obsadil druhé místo v Japan Cupu za klisnou Almond Eye, v Arima Kinen pak byl pátý za Blast Onepiece. Letos na japonské nejvyšší scéně získal dvě druhá místa, leč při startu v zářijové Prix Foy skončil třetí ze čtyř. Na nejlepší by stačit neměl, mohl by se ale postarat o tempo.
8, MAGICAL (žokej Donnacha O’Brien, trenér Aidan O’Brien, 10:1)
První z dua irského trenéra Aidana O’Briena běžela Arc už před rokem, kdy skončila desátá, následně ale ještě potrápila Enable v Breeders‘ Cup Turfu. Letos má za sebou sedm startů, z čehož vytěžila čtyři vítězství a tři druhá místa, přičemž se dá říci, že pokud nenarazila v dostihu na Enable či Crystal Oceana, tak zvítězila. Zvládne jak 2000 metrů, tak 2400 metrů, nicméně v této společnosti pro ni bude úspěchem i páté místo.
9, ENABLE (žokej Frankie Dettori, trenér John Gosden, 1,77:1)
Absolutně největší hvězdou pole je pětiletá hnědka Enable, jež je ve 12 startech neporažena. První Cenu vítězného oblouku vyhrála jako tříletá po celkem náročné sezóně, vloni pak uspěla navzdory tomu, že vinou zranění za sebou neměla ideální přípravu, načež ještě triumfovala při Breeders‘ Cupu v Churchill Downs. Letos začala v červenci vítězstvím v Coral-Eclipse Stakes, pokračovala přes vybojované prvenství v King George VI & Queen Elizabeth Stakes, a následně přidala lehký triumf v Yorkshire Oaks.
Ještě nikomu se v historii nepovedlo vyhrát Prix de l’Arc de Triomphe třikrát, jestli se to ale může někomu povést, je to právě Enable. Není závislá na tempu ani na stavu půdy, umí jít z čela i z pole, a v sedle má ve skvělé formě jezdícího Frankieho Dettoriho. O vítězství ji tak spíše mohou připravit jen žokejovy nervy, případně fakt, že by kobylka už mohla být unavená. Přeci jen v rámci King George VI & Queen Elizabeth Stakes si dost možná sáhla na dno, a kdoví, jestli bude ochotná totéž podstoupit také v Arcu.
Jde o favoritku, leč kdyby odešla poražena zrovna v Ceně vítězného oblouku, bude to více než pochopitelné.
10, JAPAN (žokej Ryan Moore, trenér Aidan O’Brien, 5,5:1)
Z Irska pak kromě Magical přicestuje hlavní soupeř výše zmíněné Enable, a sice tříletý hřebec Japan. Hnědák jako dvouletý zvládl uspět na scéně Gr.2, letos však jeho kariéru trochu zbrzdilo zranění, a tak debutoval až v rámci trialu na Epsom Derby, kde skončil čtvrtý, aby si v samotné klasice o příčku polepšil. Svými následujícími výkony ale dal jasně najevo, že rozhodně patří mezi nejlepší tříleté koně na ostrovech, když nejprve suverénně vyhrál 2400 metrů dlouhou Gr.2, poté zvítězil ve stejně dlouhé Gr.1 Grand Prix de Paris na zdejší dráze v Longchamp, načež porazil starší koně včetně Crystal Oceana v Juddmonte International.
Hřebec je ve formě, jakožto tříletý kůň ponese oproti Enable méně kilo a třídu rozhodně má. Prix de l’Arc de Triomphe sice bývá náročný dostih, leč jestli někdo favoritku porazí, mohl by to být právě Japan.
11, NAGANO GOLD (žokej Mickael Barzalona, trenér Václav Luka mladší, 55:1)
Po Tullamoreovi, Mikhailu Glinkovi a Meandrem má Česká republika dalšího koně, ke kterému se může pro Prix de l’Arc de Triomphe upnout a věřit v jeho úspěch. Pětiletý Nagano Gold ukazoval talent už od tří let, málokdo ale asi tušil, jak moc třídy v sobě líbivý hnědák skrývá, a to asi ani ve chvíli, kdy suverénně ovládl St Leger. Ještě téhož roku uspěl v Deauville, v následující sezóně přidal vítězství v Listed o 4 a ½ délky a dvě čtvrtá místa v Gr.2. Letos pak jeho hvězda vystoupala ještě výše, neboť po dalším Listed úspěchu a umístění ve francouzské Gr.3 zamířil rovnou na mítink Royal Ascot, kde po absolutně výborném výkonu doběhl druhý v Gr.2 Hardwick Stakes za Gr.1 vítězem jménem Defoe. Kdyby mu přálo štěstí na průběh, mohl tehdy Nagano Gold i vyhrát, nicméně smůla jej potkala také v rámci Grand Prix de Deauville, v níž jako ve většině vytrvaleckých klání ve Francii chybělo pořádné tempo. Český vyslanec tak stačil na třetí místo, přestože výkonnostně mohl mít na víc.
A právě fakt, že Nagano Gold je nesmírně závislý na průběhu dostihu, je jeho největší nevýhodou. Pokud bude v průběhu zaparkovaný a dočká se svižného tempa, může v závěru popřít pozici outsidera. Doběh do desátého místa by byl slušný, do sedmého pěkný, leč jestli bude pětiletému hřebci přát štěstí, páté místo v jeho silách rozhodně je.
12, GHAIYYATH (žokej William Buick, trenér Charlie Appleby, 10:1)
Jako dvouletý a tříletý zvládl zástupce Godolphinu dohromady jen čtyři starty, nicméně jistý talent lehkým triumfem v Gr.3 ukázal. Ve čtyřech letech pak konečně mohl zamířit výše, aby si připsal úspěch v Gr.2, načež skončil třetí v Gr.1, nicméně na vítězného Waldgeista ztrácel 4 a ½ délky. Pro Arc tak začalo být jeho jméno bráno v potaz až od 1. září, když hřebec rozdílem 14 délek zdemoloval konkurenci v německém Báden-Bádenu, kde uspěl v 2400 metrů dlouhé Grosser Preis von Baden. V neděli jej sice čeká těžší konkurence, jeho triumf byl ale natolik impozantní, že by nepřekvapil ani výborným výkonem v Arcu. Pořád ale šlo o vítězství v Německu, které kolikrát na nejlepší v Ceně vítězného oblouku stačit nemusí, nicméně právě až v neděli se ukáže, jak moc dobrý Ghaiyyath opravdu je. Třetí, čtvrté místo by ale zvládnout mohl.
VERDIKT: Favoritkou je ENABLE. Vyhrát třetí Arc v řadě bude těžké, klisna ale má všechny předpoklady k tomu, aby to dokázala. Jejími největšími soupeři jsou Japan a domácí Waldgeist, mohou tam být ale i Ghaiyyath či Sottsass. Český reprezentant Nagano Gold pak má před sebou těžký úkol, leč pokud mu sedne průběh dostihu, může být nejlepším hodně blízko.
16:55 – Prix de l’Opera (Gr.1, 2000 metrů)
Ve společnosti klisen míří za prvním triumfem na nejvyšší scéně tříletá Mehdaayih (Dettori, 3,5:1) trenéra Johna Gosdena, jež posledně obsadila druhé místo za japonskou Deirdre v Nassau Stakes. Solidní výkonnost naznačila už v minulosti, ovšem distance v Oaks na ní byla asi příliš, přičemž právě 2000 metrů by jí mohlo sednout lépe, což se dá ovšem říci také o její tréninkové kolegyni Terebellum (Barzalona, 6:1). Ta se v neděli postaví teprve počtvrté na start dostihu, minule se ovšem prosadila na scéně Gr.2 a talent rozhodně ukázala. Dobré šance uspět ale mají také domácí Watch Me (Boudot, 10:1) a WITH YOU (Lemaitre, 4,5:1), které už dokázaly Gr.1 vyhrát. Ani jejich poslední běhání nebyla špatná, a tak ani ony by úspěchem nepřekvapily.
17:30 – Prix de l’Abbaye (Gr.1, 1000 metrů)
Hvězdou sprinterského klání je pětiletý BATTAASH (Crowly, 1,8:1) trenéra Charlieho Hillse, který se zde pokusí získat třetí triumf v řadě poté, co těsně uspěl v Goodwoodu, aby následně zdemoloval soupeře v Nunthorpe Stakes. 1000 metrů je jeho parketou, a pokud se ukáže v Longchamp v podobné formě jako v Yorku, bude pro ostatní těžké se s ním měřit. Předem ale rozhodně nic jisté nemá, neboť v dostihu se představí i obhájkyně prvenství, pětiletá Mabs Cross (Mossé, 9:1). Ta sice letos dvakrát na Battaashe nestačila a posledně zklamala šestým místem v Curraghu, kde se prosadila tříletá Fairyland (Moore, 11:1), nicméně na zdejší dráze by se opět mohla předvést v nejlepším světle. Třetí místo by pak z loňska mohl zopakovat tříletý Solder’s Call (Tudhope, 13:1).
18:05 – Prix de la Foret (Gr.1, 1400 metrů)
V poslední Gr.1 programu se rovněž ukáže obhájce prvenství, respektive obhájkyně, kterou je pětiletá klisna One Master (Boudot, 7,5:1), které se daří i letos. Triumf sice ještě nezískala, byla ovšem na nejvyšší scéně mimo jiné třetí v Queen Anne Stakes a druhá ve Falmouth Stakes. Ve formě pak je stejně starý City Light (Soumillon, 3,5:1), jenž má za sebou jisté vítězství v Gr.3 a mohl by mít i na víc, což platí také o SIRU DANCEALOTtovi (Mossé, 8:1). Ten doposud uspěl v kategorii Gr.2, v neděli by ale mohl vylepšit loňské páté místo.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.