Donn Halling vstoupil do sezóny vítězně
Největším tahákem Velké ceny Slovenska (Gd-3, 2400 m) byl první letošní start DONNA HALLINGA (Korečková, 2,4:1). Svěřenec Václava Luky byl vzhledem k loňskému triumfu v italském St. Legeru logicky favoritem, přestože jeho realizační tým avizoval, že se jde především rozběhnout před důležitějšími úkoly.
Že se nejednalo jen o obvyklé klišé, potvrdil už samotný start, po němž Vendula Korečková s Donn Hallingem nebojovala o výhodnou výchozí pozici a stáhla ho na chvost pole. Brzy poté navíc kvůli snaze o bezkonfliktní průběh nasměrovala Donna Hallinga dále od bariéry a ten závěrečný oblouk absolvovala dokonce šestou stopou. Přesto se v něm dokázal dostat do první vlny a v cílové rovině jistě uhájil středoevropskou neporazitelnost. K němu mu pomohlo také poctivé tempo, na které všichni zpočátku aktivní koně doplatili. Směle tak může za sedm týdnů směřovat na start berlínské grupy 1.
Výborný výkon podal také druhý Trip To Rhodos (Havlík, 2,6:1). Reprezentant stáje Dr.Charvát měl na rozdíl od vítěze s bratislavskou dráhou bohaté zkušenosti, když na ní ovládl i předzkoušku. Stejně jako v ní předvedl také tentokrát silný spíd, přesto jeho realizačnímu týmu chybělo k obhajobě vítězství, který před rokem získal Mariydi, půl délky. Každopádně svěřenec Pavla Tůmy dokázal, že jde stále nahoru.
Z trojice svěřenců Zuzany Kubovičové si nejlépe vedl Innovator (Šmida, 8,6:1), kterému se na jaře příliš nevedlo, ale ke zlepšení mu pomohl návrat na vytrvaleckou distanci po bezmála třech letech. Blízko byl i sázejícími přehlížený Lambertus (Šara, 70,8), jenž se finišem na vnější strany dráhy dostal k vítězi na jeden a půl délky. Ani ve svém jedenáctém životním startu neupadl z tabule Peer Cooper (Bossa, 17,7:1).
(jf)
All The Evilovi se přechod na sprinty vyplatil
Sprinterským vrcholem dne byla Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Gd-3, 1200 m), kde se prosadil ALL THE EVIL (Havlík, 5,3:1) od Františka Holčáka. Ten prakticky jako tříletý neběhal a loni začal odspodu. Sezónu pak zakončil překvapivou výhrou ve Velké ceně Prahy. Před tím si však v Bratislavě vyhrál sprinterskou jedničku a na kratší tratě se vrátil i letos. Zpočátku sice nijak oslnivě, ale již minule naznačil, že se s ním musí počítat, i když na vítěznou Alfkonu (Línek, 1,8:1) ztrácel 7 délek.
Ta i nyní byla brána jako hlavní favoritka, když obhajovala první místo z loňské edice. Po startu se také hned ujala vedení, ale na bariéře jdoucí All The Evil jí stále sekundoval, když dokonale využil startovní box číslo 1. V oblouku šel kratší stopou a nakonec získal další velké vítězství o krk před útočící soupeřkou.
Tou ale nakonec byla tříletá Invisible Bid (Šara, 16,9:1), která ještě na pásce dokázala zachytit Alfkonu. Svěřenkyně Zuzany Kubovičové sice loni vyhrála zdejší Cenu zimnej královnej, ale její vstup do klasické sezóny nebyl zrovna přesvědčivý. Teď se ale jednoznačně zapsala mezi sprinterskou elitu.
Za nimi se na čtvrté místo dokázal propracovat srbský Cool Marble (Mešetović, 6,6:1), jenž na minulé dvě sezóny odešel běhat z regionu do Francie a Británie, a odsunul na poslední dotované místo Kendyho (Koplík, 10:1), naposledy druhého v chuchelské jedničce.
(ob)
Hidden Flame po změně taktiky jako vyměněný
Překvapením dne bylo určitě suverénní vítězství HIDDEN FLAME (14,2:1) v Ceně Scottish Rifla (Listed, 1800 m). Ten se loni dokázal umístit šestý ve francouzském derby, ale v dalších startech mezi daleko horšími soupeři svůj výkon nepotvrdil. U velkého ryzáka, kterého nechávali jít i z poslední pozice, to vypadalo, že uspět mu brání spíše nějaký psychický problém. Zaběhl stejně v horším i lepším dostihu, což ukázal i po přechodu do českého tréninku jak v maidnu v Mnichově, tak ve Velké květnové. Prostě se mu asi nechtělo přejít přes koně.
Tentokrát ale měl pro něj jeho nový trenér Zdeno Koplík jinou taktiku. Radek Koplík ho měl jet zepředu a to také udělal. Již v nabíhání do oblouku se začínal soupeřům vzdalovat a v cíli měl na ně pohodlný náskok 7 délek. "Věděli jsme z tréninku, že to má rád zepředu, proto jsem řekl, ať jde z čela. Navíc je to velký kůň, proto jsem chtěl, aby se vyhnul všem karambolům, ke kterým může na dráze dojít,“ sděloval po doběhu trenér.
Druhý skončil Indy Jonese (Línek, 4,8:1), který se celou dobu držel za vítězem a svoji pozici tak až do cíle neopustil. Oplatil tak porážku Bay Vatorii (Dubravka, 2,4:1), která přetrhla jeho vítěznou sérii v Jarnej míli. Naopak neuspěl Lysyan (Bossa, 2,7:1), jenž na jaře vyhrál Velkou dubnovou i C.F. Bauer-Memorial v Ebreichsdorfu. Tady do roviny hodně obíhal a stačil jen na osmou příčku.
(ob)
Legionar potvrdil pozici tutovky dne
Jednoznačným favoritem Starohájského kritéria (L, 2000 m) byl v předchozích čtyřech startech neporažený LEGIONAR (Šmida, 1,3:1), který papírové předpoklady bezezbytku naplnil. Poté co se zpočátku držel v polovině devítičlenného pole na bariéře, ho Zdenko Šmida před závěrečným obloukem vytáhl do vnější stopy, tak aby se vyhnul případným kolizím. V cílové rovině pak Svěřenec Zuzany Kubovičové ukázal, že naběhané metry navíc pro něj nebyly problémem, když lehce minul své soupeře.
Dále by měl směřovat do Slovenského derby, přičemž vzhledem k pomalému úvodu toho tento start o jeho vytrvalosti mnoho neprozradil a původ napovídá spíše využitelnosti na kratších distancích. Jeho otcem je totiž mílař Lateral. Delší je mateřská strana jeho pedigree, když je polobratrem v německé trojce na 2400 metrů vítězného Luanda, který se nyní pod vedením Josefa Váni soustředí na steeply.
Druhý skončil Mister Aviation (Rigo, 9:1), který tak napravil dojem ze své středoevropské premiéry. Tu absolvoval ve Velké jarní ceně, kde byl kvůli blinkersu hodně chtivý a v jejím závěru odcouval na předposlední místo. Tentokrát nastoupil bez stínidel a zpočátku cválal na třetí příčce. V závěrečném oblouku neměl na bariéře mnoho prostoru, takže se propadl se na konec pole, ovšem nakonec našel skulinku na bariéře a protáhl vpřed.
Za ním už ovšem mnoho kvality nezůstalo. Třetí totiž skončil osmý ze slovenské Velké jarní ceny Wanduke (Georgijev, 33,4), který úvodní stovky metrů absolvoval na špici. Tam ho v prvním oblouku vystřídal chtivý Hot Favorite (Havlík, 5,6:1), jehož parketou budou kratší distance. Tabuli uzavřel do Rakouského derby směřovaný Nyani Tomba (Bossa, 7,1:1).
(jf)
Ley Percy s dalším bratislavským triumfem
Svěřenkyně Václava Luky LEY PERCY (2,7:1) se na bratislavské dráze představila poprvé před třemi týdny a bylo z toho vítězství v Jarnej ceně kobýl. Tentokrát jí čekala trať o 200 metrů delší v Ceně Arvy (Listed, 1800 m), ale pro klisnu s vytrvaleckými vlohy to nebyl žádný problém. Zpočátku jí Vendula Korečková vedla v poli, ale již v oblouku do cílové roviny si začala lepšit pozici. Na distanci se již ujala vedení a soupeřkám odešla na více jak 2 délky.
Vítězka české Jarní ceny klisen Nidara (Šmída, 2,7:1) naopak díly tomu, že v oblouku hodně obíhala, ztratila pozici a finišem stihla jen druhé místo, když v závěru porazila dostih odtáhnuvší Toyanu (Línek, 2,7:1).
(ob)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.