Sobota
Doncaster – St Leger (Gr.1, 2900 metrů)
Velkou Británii v sobotu čeká poslední klasický dostih sezóny, do něhož míří osmička tříletých koní. Favoritem je zde bělouš LOGICIAN (Dettori, 1,9:1), který zahájil kariéru až jako tříletý, nicméně v péči Johna Gosdena nepoznal hořkost porážky. Přes vítězství v menších dostizích se propracoval až k jistému úspěchu v Gr.2 Great Voltigeur Stakes na 2400 metrů, přičemž se zdálo, že by měl mít ještě rezervy. Přestože jde o syna Frankela, s distancí by hřebec problém mít nemusel, leč jeho kurz na vítězství se jeví být přeci jen příliš nízký. Jako jeho největší soupeři vypadají svěřenci Aidana O’Briena, tedy v Investec Derby pátý Sir Dragonet (D. O’Brien, 3,25:1), a také Il Paradiso (Beggy, 8:1). Právě ten naposled skončil blízko třetí v Lonsdale Cupu za Stradivariem, čímž ukázal, že vytrvalosti má dost, a pro takto dlouhou trať by možná mohl být i lepší volnou než právě Sir Dragonet. Ze zbytku pole by se na tabuli měli vejít minule v Gr.3 úspěšní Sir Ron Priestley (Norton, 12:1) a také Technician (Hornby, 15:1).
Leopardstown – Irish Champion Stakes (Gr.1, 2000 metrů)
Na startu tohoto prestižního klání se schází velmi zajímavá konkurence osmi koní, mezi kterými se největší důvěře těší čtyřletá kobylka Magical (Moore). Svěřenkyně Aidana O’Briena se na nejvyšší scéně velmi dobře ukazovala už vloni, letos pak lehce vyhrála Tattersalls Gold Cup v Curragh, načež posbírala trojici druhých míst, jednou za Crystal Oceanem a dvakrát za Enable. Ačkoliv to pro ni bude už sedmý sezónní start, zrovna u Magical by to nemuselo být problémem a úspěchem v tomto klání opravdu nepřekvapí. Na start ji doprovodí další trojice tréninkových kolegů, a ačkoliv ti se na čele sázkové nabídky neobjevují, přeci jen nad vítězem letošního Epsom Derby Anthony van Dyckem (Lordan) se jen tak rukou mávnout nedá vzhledem k tomu, že posledně sice v Ascotu pohořel, leč měkčí půda mu nesedla, což platí také o klisně Magic Wand (Heffernan).
Největší soupeře Magical ale musíme hledat jinde, a to především u stejně starého ELARQUAMa (Crowley), který byl letos poměrně nenápadný, leč posledně obsadil výborné třetí místo v Juddmonte International za dvojicí Japan – Crystal Ocean. Dobrý výkon se od něj tedy čeká i tentokrát. Postupně nahoru v probíhající sezóně šel i Headman (Watson) z lotu Rogera Charltona, který má na kontě nyní dva Gr.2 triumfy, přičemž ten čerstvější získal v Deauville na velmi měkké dráze. Tedy jej ale bude čekat pevnější podklad a podstatně kvalitnější soupeři, nicméně jde o progresivního koně. Zmínku si pak ještě zaslouží pětiletá japonská klisna Deidre (Murphy), již se na začátku srpna povedlo vyhrát v Goodwoodu Nassau Stakes, ale ani ona to tentokrát určitě tak snadné místo nebude. Druhý v Epsom Derby pak byl Madhmoon (Hayes), jemuž by se distance 2000 metrů mohla zamlouvat více než ta vytrvalecká.
Leopardstown – Matron Stakes (Gr.1, 1600 metrů)
Sedmička tříletých a starších klisen se pak střetne v Matron Stakes, kde má Aidan O’Brien rovněž kvarteto koní na startu. Tříletá Hermosa (Moore) letos vyhrála obě jarní klasiky pro klisny, poslední běhání jí ale vůbec nevyšlo, když skončila v Nassau Stakes úplně poslední. Zde bude mít šanci složit reparát, přičemž nějaké umístění by mělo být také v silách její kolegyně I Can Fly (Heffernan), která ale v sezóně vyběhne už podeváté. Lépe tak vypadají šance svěřenkyně Karla Burkeho jménem LAURENS (McDonald), jejíž forma se sice nezdá být stejná jako vloni, přesto získala alespoň Gr.1 triumf ve Francii a ani druhé místo na trati dlouhé 1400 metrů nebylo na konci srpna špatné. Pokud čtyřletá hnědka předvede svůj standard, měla by v sobotu úspěch v Matron Stakes obhájit.
Neděle
Curragh – Irish St Leger (Gr.1, 2800 metrů)
Poslední irská klasika je jako obvykle otevřená i starším koním, jichž se na startu sejde většina, když jediným tříletým účastníkem je Listed vítězka Search For a Song (Hayes). Favoritem je v desetihlavém poli čtyřletý hřebec KEW GARDENS (Moore), tedy loňský vítěz britského St Legeru. Letos má za sebou pouze dva starty, když naposled obsadil druhé místo v květnovém Coronation Cupu za Defoem. Jeho momentální forma je otázkou a rozhodně se Kew Gardens nedá označit za tutového favorita, leč stále je zde jedničkou trenéra Aidana O’Briena. Ten do dostihu posílá ještě další trojici, nicméně Capri (Beggy) letos dvakrát nezáří, a tak jakožto stájová dvojka vypadá Southern France (Heffernan), jemuž by distance 2800 měla dobře sednout. Za největšího soupeře favorizovaného Kew Gardens je ale považován stejně starý Cross Counter (Buick), jehož cílem je letos obhájit prvenství v Melbourne Cupu. Kromě triumfu v Dubaji za sebou v probíhající sezóně má čtvrté místo v Ascot Gold Cupu a třetí v Goodwood Cupu, přičemž vyrovnat by se měl i s o něco kratší tratí, leč pokud se Kew Gardens dokáže vrátit do své nejlepší formy, nejspíše na něj ani on stačit nebude.
Longchamp – Prix Foy (Gr.2, 2400 metrů)
Ve francouzském Longchamp se z trialů na Arc nejprve odběhne ten určený starším koním, kde se však sejde jen kvarteto koní, mezi kterými vypadají nejlépe šance domácího WALDGEISTa (Boudot, 1,65:1) trenéra Andre Fabreho. Vloni v Prix de l’Arc de Triomphe pátý hřebec zahájil novou sezónu úspěchem v Gr.1 Prix Ganay, načež posbíral dvě cenná třetí místa v Ascotu. Way To Paris (Demoru, 8,5:1) apk ve svých šesti letech dosáhl na největší úspěch kariéry, když v červenci vyhrál Gr.2 na 2800 metrů na zdejší dráze, a Silverwave (Guyon, 13:1) sice letos běhá spolehlivě, leč tato společnost na něj zřejmě bude příliš. Největší soupeřem Waldgeista by tak měl být japonský Kiseki (Soumillon, 2,5:1), umístěný v několika tamních Gr.1 a někdejší vítěz St Legeru. V takto malém poli se ale může udát cokoliv a případným vítězstvím by japonský host nepřekvapil.
Longchamp – Prix Vermeille (Gr.1, 2400 metrů)
Podstatně početnější pole pak míří do Prix Vermeille, kde by ve společnosti tříletých a starších klisen měly hrát prim kobylky z ostrovů. Z domácích zástupkyň totiž působí nejlépe tříletá Channel (Boudot, 8,5:1), vítězka Prix de Diane, která posledně ale skončila až sedmá při startu v Goodwoodu. Větší důvěře se tedy těší především vítězky Oaks z Velké Británie a Irska, Anapurna (Murphy, 2,75:1) a STAR CATCHER (Dettori, 3,2:1), jež se shodně nachází v péči Johna Gosdena. Co se týče výkonnosti, nezdá se být mezi nimi momentálně velký rozdíl, přičemž jejich poměr sil by mohl napovědět právě nedělní střet, jistou indicií ale dává fakt, že Frankie Dettori dal přednost Star Catcher. Také Aidan O’Brien zde má dvojí zastoupení, když jak Pink Dogwood (Soumillon, 7,5:1), tak Fleeting (Lordan, 8,5:1) se v obou ostrovních Oaks umístily na druhé či třetí pozici. Na tabuli by se měly vejít i tentokrát, ovšem k útoku na vítězství by musely jít s formou nahoru.
Longchamp – Prix Niel (Gr.2, 2400 metrů)
Ryze tříletým aspirantům na účast v Arcu vévodí na čele sázkových nabídek vítěz francouzského derby SOTTSASS (Demuro, 1,65:1) trenéra Rougeta, který si zde jde zřejmě vyzkoušet, jak zvládne distanci 2400 metrů. Pokud ji prostojí, neměl by mít s potvrzením role favorita problém. V pětihlavém poli jej vyzve kupříkladu čtvrtý z německého derby Quest The Moon (Boudot, 5:1), jenž si na místní dráze připsal Gr.3 triumf a posledně doběhl slušně třetí v německé Gr.1 proti starším koním. Ze zbylé trojice pak ještě za zmínku stojí klisna Mutamakina (Peslier, 6:1), v jejíž silách by ještě mohl být další progres.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.