Mezi ní sice nepatří favorizovaný Mister Westminster (3,5:1), který si ovšem mostecký ovál osahal při pondělní rychlé práci. Pro druhého koně z Velké jarní hovoří vysoká třída, jednoznačně vytrvalecký původ a také zkušený realizační tým. Trenérem Mistra Westminstera je totiž Josef Váňa a do jeho sedla usedne namísto distancovaného Jima Crowleyho neméně renomovaný Steve Drowne, který má na kontě pětici triumfů se statusem Gr.1. Jako koncovému koni mu ale situaci komplikuje mostecká dráha, jejíž kratší cílová rovina směrem z kopce nahrává spíše tempařům.
Tím je z užšího okruhu favoritů jen Bathyrhon (Lukášek, 5,5:1). Pravý bratr dvou na black-type scéně úspěšných klisen zkraje sezóny impozantně stylem start-cíl ovládl chuchelskou dvojku, v níž zbylá medailová místa obsadili Barateus a Ley Percy. V Memoriálu dr. Frankenbergera zkoušel defenzivní taktiku, které mu ale nebyla příliš pochuti a přišla překvapivá porážka. Přesto trenér Šavujev včera sdělil: „Měl by se někam schovat a snad již bude klidnější.“ Zároveň kavkazský kouzelník vyloučil spolupráci Bathyrhona se stájovým druhem Absolyutem (Smirnov, 16:1), který jde pomalu nahoru a ve Frankenbergerovi skončil třetí.
Stejně jako oba Šavujevovi svěřenci má dvoukilometrovou distanci v nohách i trojice koní chystaná ve Velkých Karlovicích. František Holčák pro vítězství obhajující stáj Monte Negro chystá vyrovnané duo Always On Sunday (Zatloukal, 5:1) – Mister Aviation (Havlík, 7,77:1). Dříve jmenovaný zvítězil na distanci 2000 metrů už jako dvouletý a před dvěma týdny trochu pozdním spídem stihl druhou příčku ve Vederemo Rennen. Mister Aviation získal stejné umístění ve Starohájském kritériu, přičemž v obou trialech prohráli „holčákovci“ se svěřenci slovenské trenérky Zuzany Kubovičové, která České derby vynechá po šesti letech. Syn Frantička Holčáka Radek chystá Tozana (Šafář, 12:1), který ve Vederemo Rennen skončil za Always On Sundayem třetí a i předtím sbíral úspěchy především v rakouském Ebreichsdorfu.
Dokonce trojici svěřenců bude mít na startu Václav Luka, který bude útočit na třetí letošní klasický triumf. První z nich získala Ley Percy (Korečková, 12:1) ve slovenské Jarní ceně klisen, v níž stejně jako následně v Ceně Arvy předvedla silnou koncovku. Nejen projev ale i její původ napovídá, že metry navíc jí přijdou vhod. Jen o půl hodiny později než Ley Percy získal klasický úspěch Talar (Chaloupka, 7,77:1), který je jako vítěz Velké jarní ceny jediným potenciálním adeptem na zisk trojkoruny. Co se týče jeho vytrvaleckých dispozic, tak má sice kratšího otce, ale hodně vytrvalosti lze nalézt ve spodní polovině jeho rodokmenu. Podobně je na tom Beryaska (Foret, 11:1). Královna loňských juniorů se letos na dráze představila jen jednou, když doběhla druhá v Jarní ceně klisen.
Neméně početnou sestavu než tým Luka rating vyšle na start zkušený trenér Tomáš Šatra, jehož svěřenci se kvůli povodním stěhovali před třemi týdny z Chuchle do Lysé nad Labem. Nejvíce pozornosti z nich poutá Reglisse (Havelková, 8:1), která v zimě přicestovala z Irska s vysokým ratingem 95 liber. Jenže po zimě se dlouho nemohla dostat do dostihové kondice plus byla zrušena Velká červnové, takže na start derby půjde bez startu v nohách. Navíc vlastní kratší papíry, což platí i pro druhého reprezentanta stáje Dr.Charvát Maestra Quercuse (Srnec, 13:1). Ten je sice psychicky labilnější a exteriérem nijak neupoutá, ale jeho čtvrtá místa z Michalova memoriálu i Velké jarní dokazují jeho příslušnost ke špičce. Sapsiree (Murzabayev, 25:1) získala stejná umístění v dámských ekvivalentech zmíněných dostihů, v nichž za ní mnoho kvality nezůstalo.
Jako jediný z účastníků derby zvítězil na mosteckém hipodromu Little Rakti (Rája, 13:1). Stalo se tak v Memoriálu dr. Frankenbergera, v němž měl ovšem výrazně lepší průběh než druhý Bathyrhon. Zároveň je tak vedle Always On Sundaye jediným koněm, který už zvítězil na aspoň dvoukilometrové distanci. O přípravu Little Raktiho i jeho stájového druha Barateuse (Andrés, 10:1) se stará na Pardubicku rodina Vocásků, jejíž člen Ladislav Vocásek prozradil: „Barateus je o třídu výš“. V jeho případě je ovšem otázkou vytrvalost, protože jeho rodiče preferovali mílovou vzdálenost, na níž on sám uzavřel tabuli ve Velké jarní.
Odepisovat nelze ani Rabbit Motivmana (Verner, 25:1), který přes vysokou váhu pře třemi týdny obstál ve dvojkovém mosteckém handicapu na 2000 metrů, když uhájil druhou příčku. Ukázal tedy, že s vytrvalostí na tom nemusí být tak špatně, jak mu bylo zjara předpovídáno. Český chov bude reprezentovat pouze Taggerton (Línek, 25:1). Zástupce prvního ročníku plemeníka Egertona získal mezi elitou jen třetí místo ve slabší bratislavské jedničce a od té doby dva měsíce pauzíroval.
Na škrt některého z výše zmíněných koní budou čekat ve Frankenbergerově memoriálu na konci tabule umístění Feraclos (Koplík, 30:1) a Al Bustan (Laube, 30:1), a protože oba za sebou mají minimum startů, dá se od nich čekat progres a v případě účasti tedy můžou překvapit.
Popisky ke galerii:
1. foto: doběh Velké jarní ceny
2. – 19. foto: účastníci Českého derby; číslo fotky – 1 = startovní číslo koně na fotce
Bohaté informace o derby přináší také Derby zápisník Martina Cápa.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.