1. dostih – Snadná práce pro Power Zara
Prvním bodem mosteckého programu byla Cena Hospodářské komory, steeplechase na 3600 metrů, ve které splnil roli favorita pětiletý hnědák Power Zar v sedle s Josefem Váňou mladším. V pátém letošním startu se dočkal prvního vítězství a Josef Váňa upevnil své postavení na čele jezdeckého překážkového šampionátu, neboť to pro něj byl již třináctý letošní plný zásah. Dostih začal nejaktivněji Maiestas s Lubošem Urbánkem, ale třičtvrtě kola před cílem už se dostal do vedení Dubai Land a za ním se vyvážel Power Zar. Při točení do cílové roviny si Josef Váňa povoleně zkrátil cestu a poslední překážku už skákal na první pozici, kterou jen potvrdil v posledních metrech, kdy zvýšil svůj náskok až na jedenáct délek. Dubai Land doběhl druhý, třetí skončil aktivní Maiestas, čtvrtý Justin a tabuli uzavřel Avec Charme.
2. dostih – Laran stylem start-cíl
Šest startů, tři vítězství a stejný počet umístění, taková je bilance šestiletého tmavého hnědáka Larana z DS Maentiva. Martina Luková v jeho sedle po startu, kdy se ostatní jezdci po sobě ohlíželi, nebrala ohledy a koně posunula na vedoucí pozici s náskokem několika délek na zbytek pole. Náskok Larana se netenčil ani v oblouku před cílovou, nejvážnějším soupeřem mu byl Dilinger v cílové rovině. Sto metrů před cílem se zdálo, že Dilinger půjde před Larana, ale ten ještě zabral a u cílového mezníku byl o krk před Dilingerem. Martina Luková si připsala již páté letošní vítězství a prožívá nejlepší životní sezónu v sedle. Trenér Václav Luka si vítězstvím posílil pozici na čele trenérského šampionátu. Za Dilingerem na třetím místě doběhla Sky Arrow, která měla problémy se vstupem do startovních boxů, čtvrtá doběhla Clasa Cafe před tréninkovým partnerem El Caminem.
3. dostih – Pěkná koncovka Nee L’Amour
Druhý start absolvovala na českém území čtyřletá ryzka Nee L’Amour. V květnu ve Velké Chuchli se jí nepodařilo odstartovat, ale tentokrát předvedla ve vyrovnaném závěru velmi pěknou koncovku a pod Petrem Foretem si doběhla pro první životní vítězství. Pro Petra Foreta to bylo šestnácté letošní vítězství a stále bojuje o přední příčky v šampionátu. Od startu udávala tempo Paheeli s Milanem Zatloukalem na druhém místě se držel Tycho Brahe, aktivitou hýřili také svěřenci trenéra Sergeanta Machiavelli a Hideki Danon, těm ovšem v rozhodujících chvílích došly síly. V cílové rovině se pole vyrovnalo a v plných šancích byla pětice Paheeli, Allanis, Dekolt, Tycho Brahe a také Nee L’Amour. Zmiňovaná klisna měla nejlepší koncovku a v cíli byla o dvě délky před Dekoltem. Allanis brala třetí místo před Paheeli a tabuli doplnil Tycho Brahe. Do dostihu neodstartoval The Mercantilist, který se zbavil své jezdkyně, a několik minut trvalo, než byl odchycen.
4. dostih – Ange Guardian si pohrál se soupeři
Od startu cválal šestiletý hnědák Ange Guardian před svými soupeři a okolo cílového mezníku proběhl s náskokem patnácti délek na soupeře. Opticky vypadalo vítězství velmi lehce, ale Josef Váňa mladší, to tak vůbec neprožíval. „Není to jednoduchý kůň na ježdění, nevím, jestli dnes večer vezmu do levé ruky alespoň skleničku vody, strašně moc tahá na jednu stranu, a tak to nebylo vůbec jednoduché,“ vysvětloval podruhé dnes úspěšný žokej a dodal: „Příští start by měl být už v zahraničí myslím si, že v Meranu by se mohl prosadit.“ Slova syna potvrdil i trenér Josef Váňa starší. „Proto asi šel k nám do tréninku, abychom to zkusili v zahraničí, dnes to byl takový poslední test, jak se bude chovat v paddocku a všechno zvládne, což se podařilo a příště zřejmě bude startovat v zahraničí.“ Za Ange Guardianem se bojovalo o druhé místo až k cílovému mezníku, nakonec byl o hlavu úspěšnější Be Jape s Michalem Kubíkem, když aktivní Loire odsunuli na třetí místo. Tabuli doplnili Portengo a Katchaba.
5. dostih – Lysyan ukázal, že mu 1800 metrů svědčí
Pátý letošní start proměnil šestiletý hnědák ve vítězství. Před Velkou letní cenou v Mostě se na něj trochu zapomnělo, nepatřil mezi nejvážnější favority, ale dostih zvládl výborně a opět ukázal, že distance 1800 metrů je pro něj parádní. V cíli byl Lysyan o dvě délky před Dally Hit, která ukázala, že se dokáže prosadit i mezi staršími. Trenérka Helena Blažková byla po doběhu dojatá. „Jsem strašně ráda, že se mu podařilo zvítězit. Letos se vracel do dostihů po úraze, a tak jsme si říkali, že ho necháme pomalu dostihy rozběhat a že se do toho dostane a podařilo se to.“ Také žokej Jaromír Šafář, který si připsal letos již devatenácté vítězství a vrátil se do čela šampionátu, chválil svého svěřence. „Projevuje se na něm nárůst formy a také trenérka dneska trochu změnila taktiku, měl jsem jít víc zepředu a do roviny už jsem šel v první vlně koní. Chvíli se se mnou chytla Dally Hit, ale zvládl to a prosadil.“ Reprezentant stáje Joly by měl příští starty absolvovat v Ebreichsdorfu v Kincsem preis. „Doufám, že se letos prosadí, minulý rok tam prohrál o nos,“ doplnila Helena Blažková. Přes nejvyšší startovní číslo se do čela propracoval Rabbit Motivman s Milanem Zatloukalem, ale do finiše mu síly nezbyly. Za druhou Dally Hit na třetím místě doběhl Win Front, který byl od startu také velmi aktivní, v oblouku před cílovou se dotáhl na Rabbit Motivmana a v cílové to stačilo na třetí honorář. Čtvrtý vybojoval Vainakh, který by se měl přesunout do Ruska a tabuli doplnila Iceni Girl, která začínala na posledním místě.
6. dostih – Nos pro Levis Mistrala
Spíše outsiderem druhého jedničkového dostihu byl tříletý ryzák Levis Mistral, kterého pro Radka Koplíka nasedlal Arslangirej Šavujev. Koplík po startu na nic nečekal a letošního klasika okamžitě poslal do čela. Kdo, čekal, že v cílové rovině bude slábnout, se zklamal. Levis Mistral si stále udržoval náskok, ale v posledních metrech o něj málem přišel. Drtivou koncovkou se totiž přihnal jeden z favoritů, Nine ou Four. Nakonec pro Levis Mistrala hovořil pouhý nos. Žokej Radek Koplík se po doběhu usmíval. „Trenér to nechal na mě, nebylo to tak rychlé, a tak jsem ho poslal do čela, v závěru už kůň nestačil zareagovat, když přišel s drtivou koncovkou Jirka Chaloupka.“ Arslangirej Šavujev byl přesvědčen, že do dostihu posílá dva vyrovnané koně. „Je to pro mě překvapení, v práci chodili oba stejně. Radek Koplík už Levis Mistrala třikrát jezdil, tak koně zná a nechal jsem taktiku na něm. Dnes ukázal, že bude sprinterem, pokud bude zdráv, měl by startovat ve Svatováclavské ceně.“ Realizační tým okolo Šavujeva slavil, smutek byl patrný na tváři Václava Luky. „Taková porážka mrzí, když jsem viděl, kde byl v cílovém oblouku, tak to se v Mostě vyhrát nedá.“ Chybu přiznal i žokej Jiří Chaloupka. „Přišlo mi to rychlé, ale vytvořila se tam mezera, a potom ten odstup byl moc velký, že jsem to nestihl.“ Při zatáčení do cílové roviny bylo mezi Levis Mistralem a Nine ou Four minimálně deset délek. Nine ou Four byl na předpoledním místě, Chaloupka ho vytáhl do středu mostecké dráhy, ale k cílovému mezníku přiběhl o chvilku později. Být sloupek o deset metrů dále, mohlo být pořadí opačné. Loni finišoval Almond Magic v tomto dostihu na druhém místě, tentokrát byl o příčku horší, ale stejně jako v loňském roce nebyl daleko od vítěze. Čtvrté místo bral Samruk a tabuli doplnil obhájce vítězství Cut Me Loose.
7. dostih – Vítězná premiéra Miss Mikrop
Zkušená Energy Store byla pasována do role favoritky mezi dvouletými klisnami, nejlépe také odstartovala a udávala tempo až do cílové roviny, kde před ni dostaly soupeřky. Nejvíce sil měla debutující Miss Mikrop, která s přehledem vyhrála o více než délku. Trenér Allan Petrlík byl samozřejmě spokojen. „Věřil jsem, že by mohla být tak do pátého místa, na vítězství jsem nepomýšlel, neboť Jan Verner neměl bič, ale zvládla to velmi dobře. Věřím, že mám ve stáji ještě lepšího dvouletého.“ Úsměv nechyběl ani na tváři Jana Vernera. „Myslím, že dnes klisně prospělo, že jsem neměl bič, ono obecně lepší je to na ty starší koně. Čekal jsem, jestli to zvládne, když se dostane do čela, ale zvládla to velmi dobře, vůbec nekoukala okolo sebe, byla jako zkušený kůň a věřím, že jí dnešní dostih ještě pomůže.“ Velký souboj se rozhořel o druhé místo, které nakonec vybojovala potřetí startující Carry Tne Glory před debutující Splash, čtvrtá byla také debutující Alegoria a tabuli doplnila Sheikha Zuza.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.