1. dostih – Snadná práce Peerless Squeaka
Vítězně se vrátil na české dráhy žokej Václav Janáček. Sedmiletému tmavému hnědákovi Peerless Squeakovi udělal žokej-šampion ideální průběh dostihu. Na prvních dvou příčkách se střídali nízko zatížený Illuminati a Rabbit Haafhd. V oblouku před cílovou rovinou se začal propadat Rabbit Haafhd a v posledních čtyř stech metrech zareagoval Peerless Squeak ze třetí pozice a lehce zvítězil. Druhý Illuminati ztrácel dvě a půl délky. „Samozřejmě je to příjemný návrat na české dráhy, toto byl kůň, kterému jsem nejvíce věřil z mých dnešních startů. Na čele byl nízko zatížený kůň, tak jsem si situaci musel hlídat, navíc Peerless Squeak v průběhu dostihu dobře nedýchal, tak jsem si musel dávat pozor,“ sděloval po doběhu Václav Janáček, pro kterého to bylo již 49. letošní vítězství. Třetí místo si připal Pepa Havel, čtvrtý doběhl Dilinger a pátý Adiutant. Výborný je také čas vítěze, 2:05,53. Dostihu se nezúčastnil se startovním číslem 1 Fast Gabriel, který nebyl na místě startu, když byl dán pokyn startérovi, aby odstartoval úvodní bod programu.
2. dostih – Překvapivým vítězem Chuan Che
Překvapením skončil druhý dostih odpoledne, rovina na 1600 metrů. Od startu podle očekávání velmi ostře zahájil spolufavorit Faraon, ke kterému se přidal nízko zatížený Danubit, který ke konci protilehlé roviny převzal vedení. Po zatočení do cílové roviny Danubit očekávaně zeslábl a naopak s náporem přišel Chuan Che, který s přehledem zvítězil před Faraonem. Chuan Che reprezentující stáj WTŠH se prosadil po více než dvou letech, naposledy zvítězil v květnu 2012. Letos se představil na dostihové dráze dvakrát, ani jednou nebyl mezi nejlepšími pěti. V sedle Chuan Che byl žokej Jiří Chaloupka, který si připsal sedmnácté letošní vítězství. Druhý Faraon startoval letos pošesté a ke třem triumfům přidal tři umístění. Třetí honorář si připsala Fur Coat před letos debutující Kobi a letos úspěšným Duplem.
3. dostih – Po třech letech opět Hetman Polny
Desetiletý Hetman Polny opět ukázal, že nepatří do starého železa a navíc, že Most je jeho místo zaslíbené. Velkou mosteckou steeplechase vyhrál po třech letech a po roce se dočkal vítězství právě na téměř domovské dráze. Od startu se na čele pohyboval těžko ovladatelný Ange Guardian s Michalem Kubíkem. Hetman Polny cválal s odstupem na druhém místě, favorizovaný Sokol se držel uprostřed šestihlavého pole. Již kolo před cílem musel Thomas Boyer Sokola povzbudit bičíkem. Na protější rovině se dostal do vedení právě Hetman Polny a jezdec Jan Kratochvíl udržel vedoucí postavení až k cílovému mezníku. „Vůbec to nebylo složité. Hetmana jsem jezdil už ve Štrasburku a navíc k paní Baštové jezdím každou středu na práci tak ho znám. Věděl jsem, že zřejmě udávat tempo Ange Guardian, tak jsem se držel za ním a v posledním kole jsem chtěl jít před něj, což se podařilo. V cílové rovince jsem se snažil, abych neudělal chybu na skoku a kontroloval jsem, kde jsou soupeři,“ sděloval spokojený jezdec Jan Kratochvíl. Majitel Jan Červenka byl také nadšen. „Po dnešku máme koně, který vydělal více než milión korun, tak za odměnu celému realizačnímu týmu budeme startovat v malém dostihu v září v Auteuil,“ nastínil další plány. Na favorizovaného Sokola zbylo druhé místo před All About Cossiem, Renardem Argenté a Cantridarou.
4. dostih – Mezi dvouletými se prosadil Rabbit Mountnelson
Stáj Autoopravovna Strnisko se snažila prosadit v dalším tuzemském dostihu pro dvouleté, ve kterém mohl být udělen Parcing Post bonus ve výši 5 tisíc liber, a tak poslala do dostihu dvojici Lilfast a Just Mambo. Prvně jmenovaný velmi dobře odstartoval a udával tempo až do cílové roviny, kde se na jeho úroveň dostala stájová partnerka Just Mambo, ale z vnějšku měl nejvíce sil Rabbit Mountnelson, který se na podruhé vyčlenil ze zástupu nezvítězivších. Debutoval v Simsonově ceně při derby-dni ve Velké Chuchli čtvrtým místem. Druhá skončila debutující česká odchovankyně Lusk a třetí honorář putuje na Slovensko zásluhou Just Mambo. Tabuli doplnily Ocara a Murasaki Lady. Tomáš Lukášek si připsal teprve šesté vítězství na tuzemských drahách v letošním roce a dostává se mezi nejlepší desítku tuzemských žokejů.
5. dostih – Sprinterským králem Prince Orpen
Tříletý hnědák Prince Orpen potvrdil své sprinterské vlohy a pod Bauyrzhanem Murzabayevem se podruhé v letošním roce prosadil. První triumf vybojoval první dostihový den ve Velké Chuchli. S nejnižším číslem startující Honzik měl dobrou startovní reakci, společně s ním byl na čele Chemik a samozřejmě se také snažil posunout dopředu Prince Orpen. V cílovém oblouku už byl v čele Prince Orpen několik délek před svými pronásledovateli. „Nevěděla jsem, jak zvládne zdejší cílovou rovinku, proto jsem řekla Bauyrzhanovi Murzabayevovi, aby se pokusil o nástup již před rovinkou, což se mu perfektně podařilo. Prince Orpen má stále růstové problémy, věřím, že jako čtyřletý bude dobrý koněm,“ sdělovala trenérka Helena Blažková. Žokej Murzabayev si připsal v sedle Prince Orpena již třinácté letošní vítězství. „Dělal jsem to, co si přál kůň, snažil jsem se brzo nastoupit, což se mi podařilo, potom jsem se bál jen koní, kteří mají dobrou koncovku, ale zvládli jsme to. Už v minulém startu jsem z něj měl dobrý pocit, proto jsem ho zvolil před naším koněm,“ doplnil úspěšný Murzabayev. Na druhém místě finišoval Sign of Zodiac, který tak potvrdil, že vítězství v Chuchli nebylo náhodné a dokázal unést i nejvyšší hmotnost 63 kilogramů. Třetí honorář bere Nine ou Four před Just Fly a Levis Mistralem.
6. dostih – Francii dokonale zastoupila Mary Yeats
Diváci na mosteckém hipodromu mohli sledovat dramatickou koncovku čtvrté letošní klasiky. O vítězství bojovala dvojice Mary Yeats a Dally Hit. Dlouhou dobu to byl souboj hlava-hlava, nakonec se prosadila Mary Yeats s žokejem Janem Rájou, pro kterého je to již čtvrté vítězství v „dámském derby“. „Když jsme bojovali v cílové rovince, už jsem měl pocit, že Mary přestává bojovat, ale naštěstí zabrala razantní pobídka a podařilo se to dotáhnout do vítězného konce,“ sděloval spokojený Jan Rája a dodal: „Průběh dostihu jsem měl dobrý, seděl jsem na bariéře s Jirkou Chaloupkou, akorát kilometr před cílem mi začala vadit Miss Kruk, tak jsem musel zavolat na kluky, měl jsem strach, aby nám ta Navika moc neutekla.“ Naviku poslal do vedení Radek Koplík při prvním probíhání okolo cílového mezníku, tedy zhruba 1800 metrů před cílem. Záhy si vybudovala velký náskok, ale v cílovém oblouku se najednou zastavila. „Měla jsem startovní číslo jedna, tak jsem cválala na bariéře za Navikou, ale ta se zastavila doslova na místě, v tu chvíli už jsem měla Dally Hit rozjetou, ale musela jsem ji zastavit. Možná nás tento moment stál i vítězství,“ sdělovala Martina Havelková, která si po čtyřech týdnech opět připsala druhé místo v klasice. „Snad budou mít majitelka a trenérka radost. Jsem moc ráda, že paní Pejšková má tak dobrou klisnu,“ dodala jezdkyně, které tentokrát po dostihu nechyběl úsměv na tváři. Třetí honorář si vybojovala papírová favoritka Lužnice, čtvrtý honorář brala Our Duchess před Glosou. V klasikách se honorují také šestá a sedmá místa a ty obsadily Money for Danny a Bazalka. Poprvé v moderní historii Oaks, od roku 1993, se mezi prvních pět nedostala česká odchovankyně, Renessie obsadila osmé místo. Stejně jako v minulém roce se Oaks odběhlo ve svižném tempu, což vyústilo v čas 2:29,78, který je jen o tři desetiny horší než loňský rekord Saltanat.
7. dostih – Ksiežna Vegas po dvou letech vítězná
Favoritem druhého překážkového klání byl hnědák Moulin Rouge, který se také po startu dostal do vedení, vytvořil si několikadélkový náskok, ale na konci druhé diagonály spadl a bylo na nadějích. V tu chvíli začal diktovat tempo šestiletý Intiletas s Jiřím Fialou. Ten také zavedl pole do cílové roviny. Na poslední překážce se před lídra dostala devítiletá Ksiežna Vegas a pod Michalem Kubíkem si docválala pro vítězství téměř po dvou letech. Ksiežna Vegas, kterou pro Stáj Diament připravuje Kateřina Berthier, se příliš na dostihových drahách neobjevuje. V posledních dvou letech zvládla vždy jediný start, až letos se představila na dráze podruhé. Po ztrátě jezdce před třemi týdny v Pardubicích se dokázala naplno prosadit. Intiletas udržel druhé místo, třetí docválal Open Tour, čtvrtý Calvera a pátá Annabela.
8. dostih – Roman Beuaty se prosadila stylem start-cíl
Ve velké sólo proměnila závěrečný bod programu sedmiletá hnědka Roman Beauty v sedle s Pavlínou Filipovou. Využila nejnižšího startovního čísla a výborné startovní reakce. V prvních metrech stíhal s Roman Beauty Artagan, ale od oblouku už vládla Roman Beauty. Velký souboj probíhal o druhé místo, kde nakonec rozhodovaly centimetry. Nejvíce sil měl Gloryland před Labondem, Creolou Tiger a Layem. Roman Beauty reprezentující stáj Jamax se v letošním roce představila popáté a připsala si druhé vítězství, kromě toho má na kontě dvě třetí místa a jedno čtvrté. Kromě jednoho případu byla vždy v jejím sedle Pavlína Filipová, která si připsala šesté letošní vítězství a upevnila si druhou pozici v Nikon ladies cupu.
Vladimír Orlov
21.7.2014, 04:30