Z něho nakonec vyšel vítězně CHEEKY CHAPPIE (Chaloupka), u něhož se dalo už před startem konstatovat, že má vše, co by měl derby vítěz mít. Ve dvou letech totiž nebyl nijak exponován, především stříbrem v nabité Velké jarní ukázal vysokou třídu, v předzkoušce zanechal dobrý dojem, aniž by se v ní vydal tolik jako první dva v cíli a o dostatku vytrvalosti napovídal jeho projev i původ. K tomu sice lze namítnout, že většina potomků matky Cheeky Weeky našla optimum na distancích do míle, jenže na tom se výrazně přičinili jejich otcové. Před Cheeky Chappiem totiž dala Cheeky Weeky jediného koně s plemeníkem, jehož potomci mají průměrnou vítěznou distanci nad dvěma kilometry. Konkrétně jde o Cellarmastera (po Alhaarth), který nejlepší výkony podával na distancích 2000 až 2200 metrů. Otcem Cheeky Chappieho je přitom High Chaparral, jenž je ještě delší než Alhaarth.
Největším negativem tak v případě Cheeky Chappieho bylo vysoké startovní číslo. Po startu se Jiří Chaloupka rozhodl nenabíhat metry navíc a reprezentanta stáje Monte Negro zaparkoval na konec pole. K diktování tempa se ovšem nikdo příliš neměl, což šance na úspěšný útok zezadu snižovalo, ale 1400 metrů před cílem se přeci jen o zrychlení postaral New Attack. V závěrečném oblouku pak Jiří Chaloupka ukázal železné nervy, když stále šetřil metry v zadní části pole a na vnější stranu dráhy nasměroval Cheeky Chappieho až v cílové rovině. Ještě 400 metrů před cílem tak spolufavorit pole uzavíral, ale poté přišel s mohutnou koncovkou a v cíli měl převahu krku.
Stejně jako v předchozích dvou edicích dostihu slaví vítězství stáj Monte Negro a po více jak třiceti letech tak vidělo derby majitelský hattrick. Naposled ho měli na svědomí reprezentanti Hřebčína Napajedla, ovšem v porevolučních dobách až do loňska nikdo nedokázal triumf ve vrcholu rovinového kalendáře ani obhájit, což dokládá výjimečnost tohoto počinu. A že nemusí zůstat u třech vítězství, naznačil majitel Jiří Posád: „Budeme pokračovat. Pokud nám to jde, tak přece nevyženeme štěstí z domu. Cheeky Chappie teď zamíří do Slovenského derby. V něm ho povede Zuzana Vokálková, pro kterou je to největší mazel a udělala sedmdesát procent práce, a proto ho bude jezdit na Slovensku ona.“
Trenér Radek Holčák k dostihu poznamenal: „Po Velké červnové jsme Jirkovi říkali, že nemá chodit zezadu. Měl být někde blíž čela, ale zase byl hodně vzadu a stíhal to na poslední chvíli. Když jsem viděl, že je ještě v oblouku poslední, nebylo mi dobře. Třičtvrtě cílové roviny jsem byl hodně nervózní.“ Syn rekordmana v počtu derby vítězství Františka Holčáka měl dosud v derby nelichotivou bilanci tří startů bez jediného poraženého soupeře, kterou výrazně vylepšil i díky výborné stájové formě. Tu naznačil už před týdnem konaný pardubický Zlatý pohár, v němž zvítězil Brog Deas a naplno jí demonstroval uplynulý víkend. Během něj totiž žádný ze čtveřice startujících svěřenců Radka Holčáka nenašel přemožitele.
„Už od Červnové jsem věděl, co potřebuje, proto jsem ho nabudil na finiš už 800 metrů před cílem. Po zatočení do cílové se tam objevila hradba koní, proto jsem musel s útokem trochu počkat,“ okomentoval dostih Jiří Chaloupka. Ten má za poslední tři sezóny výtečnou bilanci v dostizích trojkoruny. Za zmíněné období se jich totiž odběhlo osm, přičemž v polovině z nich dokázal zvítězit a k tomu přidal dvě druhé, jedno třetí a jedno páté místo. Celkem získal Jiří Chaloupka už šesté klasické vítězství, ale premiérově ho vybojoval na koni nabízeném v jednociferném kurzu. Za zmínku také stojí skutečnost, že v předchozích týdnech absolvoval všechny rychlé práce v sedlech sparingpartnerů Honzika Chipery Chardonney Tchequa a Okrinka.
Druhý Honzik Chipera (Havelková) utrpěl první životní porážku, k níž přispělo nejvyšší startovní číslo. Kvůli němu totiž rozdal v obou obloukách spoustu metrů, když ten lahovický točil až zhruba šestou stopou. V cílové rovině přesto dokázal akcelerovat a vítězství mu uniklo až v posledních metrech. Na kontě má pouhou trojici startů a i jeho svalová akce naznačuje, že stále může jít nahoru. Příště tedy může být jeho poměr sil s Cheeky Chappiem opačný. To ovšem nic nemění na tom, že majitel Jiří Charvát znovu nedosáhl na vytoužené vítězství v Českém derby. V jeho posledních jedenácti edicích přitom reprezentovalo modrožluté barvy plných patnáct koní, z nich čtyři byli favority nebo spolufavority dostihu.
Zatímco pořadí na prvních dvou místech odpovídalo předpokladům, překvapením byla třetí příčka největšího outsidera Vainakha (Havlin, 100:1). Ten na rozdíl od Velké červnové, kterou odvodil, zpočátku cválal v zadní části pole. V závěrečném oblouku se pak v nahuštěném poli dokázal posouvat vpřed, aniž by nabíhal metry navíc a na distanci se dokonce dostal do vedení. Na finiš dvojice nejlepších sice odpověď nenašel, přesto bezesporu podal životní výkon. Od vítězství Medea z roku 2007 se jedná o první jednociferné umístění v Českém derby pro trenéra Arslangireje Šavujeva.
Nečekané bylo i čtvrté místo Love Meho (Foret, 40:1), který navzdory stájovým zvyklostem přišel s dobrou koncovkou z konce pole. Vytrvaleckou distanci sice absolvoval poprvé, ale jeho původ napovídal, že by si s ní měl poradit. Vždyť je synem Egertona, který měl v loňském prvním ročníku tříletých v derby třetího Taggertona. Posledním domácím plemeníkem, jehož aspoň dva potomci získali tabulové umístění v derby, byl přitom do tohoto víkendu Rainbows For Life. Chovná kariéra jeho napajedelského nástupce tedy odstartovala velice slibně.
Tabuli uzavřela poprvé v Česku představená Dakatmie (Koplík, 12:1). Svěřenkyně Zdena Koplíka přicestovala Francie s totožným handicapem jako její vrstevníci Master Of Gold a Mousieur Bachir, přičemž toto srovnání jí řadilo ke kandidátům tabulového umístění. To také získala, když se celý dostih pohybovala poblíž čela a cílová fotografie jí zachytila nos před New Attackem. Pokud bude dohlášena do Oaks, asi jí nemine role favoritky.
Klesající kurz vlastnil kromě dvojice favoritů už jen New Attack (Šmida). Ten byl po startu těžko ovladatelný, takže se v první polovině protilehlé roviny posunul navzdory snaze Zdenka Šmidy ze středu pole na první příčku. Na té se držel až k distanci, ale v závěrečných metrech mu rychle docházely síly a skončil šestý. I vzhledem k mateřské straně rodokmenu by měl nalézt optimum na kratších distancích, na nichž se s ním musí počítat.
Vajgaros (Zatloukal, 40:1) stejně jako ve Velké červnové minul i v závěrečných metrech několik slábnoucích soupeřů, díky čemuž na dotovaných příčkách skončili oba čeští odchovanci. Ti navíc shodně pocházejí z tradičních napajedelských rodin. Počínaje rokem 2008 je tak Rosensturm vedle Egertona teprve druhým v Česku působícím plemeníkem, který dal koně, jenž získal v derby jednociferné umístění. Bohužel tento úspěch není odměněn majitelskou prémií, protože na tu má v klasikách nárok pouze nejlepší český odchovanec, zatímco ve všech ostatních dostizích třetí a vyšší kategorie jsou to tři nejlepší domácí odchovanci umístění na platných místech. Přitom právě klasické dostihy jsou vrcholnými chovatelskými zkouškami.
Přípravu zimního ante-post favorita Českého derby Buonarrotiho (Šafář, 11:1) narušila horečka a navíc ho krátce po startu musel brát Jaromír Šafář výrazně zpátky, protože mu cestu překřížil Zakhar Star. Bylo z toho tedy až osmé místo o krk před Win Frontem (Lukášek, 100:1). Ten figuruje na startovní listině nedělního Rakouského derby, jehož kratší distance i cílová rovina by mu měly sednout lépe. Otázkou ovšem je, zda pro něj bude týdenní regenerace dostatečně dlouhá.
Ve Velké červnové druhý Jambul (Rája, 9:1) si v průběhu dostihu příliš klidu neužil, když se pohyboval ve zhuštěném středu pole. Mimo to se potvrdilo, že vytrvalecké distance nejsou jeho parketou. Jeho stájový druh Le Conte Noire (Andrés, 77:1) navázal na letošní nevýrazné výkony a až dvanáctý skončil Tannhaeuser (Verner, 7,8:1). Vítěz hlavního derby trialu se navzdory přání svého realizačního týmu po startu ocitl na špici, kde se s ním Jan Verner hodně pral. To ho stálo hodně sil a navíc je tempařem, takže na závěrečné zrychlení soupeřů nenašel odpověď.
Zakhar Star (Dobbs, 25:1) doplatil na nedostatek vytrvalosti a šance Castellona (Murzabayev, 20:1) výrazně klesly už v prvním oblouku. V něm byl totiž vyvezen hodně na venek, a když se před ním otevřel volný prostor, začal pulovat. I proto tedy nakonec odcouval z podstatného dění. Poprvé se stínidly startující Navika (Kerekes, 70:1) od prvních metrů dokazovala, že nový doplněk výstroje jí na klidu nepřidává, takže první stovky metrů byly v jejím podání hodně divoké. Cílem procválala jako poslední s čtyřdélkovým odstupem od nejbližšího soupeře. Přeto jí handicaper nechal stát na známce 80,5 kilo.
MF
26.6.2014, 19:23Vladimír Orlov
25.6.2014, 07:21