Ze strany chovatelů jsou „majitelky“ brané jako významná pobídka k nákupu jejich produktů a ze strany pořadatelů dostihů v posledních dvou letech pojímané jako negativní zátěž jejich rozpočtu. Do konce sezóny 2013, tedy za původního vedení Jockey Clubu ČR, závodiště tyto prémie vyplácely bez mrknutí oka. Zlom přišel v minulém roce, kdy došlo ke změně ve vedení české dostihové autority.
Krátce po poledni ve čtvrtek 12. března vydal pardubický Dostihový spolek následující tiskovou zprávu:
„Dostihový spolek majitelské prémie podporuje, jejich výplata je ale v rukou Jockey Clubu
Pardubice, 12. března 2015 – Majitelské prémie jsou velkým tématem nejen pro chovatele, ale také pro pořadatele dostihů. Dostihový spolek a.s. vítá, že je touto formou podporován český chov. Jenže výplata majitelských prémií není v kompetenci pořadatelů.
Představitelé Dostihového spolku a.s. se domnívají, že majitelské prémie podporující české odchovance jsou jednoznačně v kompetenci uznaného chovatelského sdružení, tedy Jockey Clubu ČR, a dostihových závodišť se z podstaty netýkají. „S majitelskými prémiemi problém nemáme, naopak je vítáme. Ale nechceme a ani nemůžeme Jockey Clubu do způsobu a formy jejich rozdělování mluvit,“ říká místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. V minulých letech se majitelské prémie vyplacené chovatelům za úspěchy v Pardubicích ročně pohybovaly řádově v částce jednoho a půl milionu korun. „Jsme rozpačití z toho, že Jockey Club údajně uvažuje o zrušení majitelských prémií na překážkách a chce je vyplácet jen při dostizích rovinových. Ale znovu musím zopakovat, že jde o kompetenci Jockey Clubu, nikoli našeho závodiště a naší společnosti,“ dodává Michael Skalický.
Pardubice jsou překážkovým závodištěm a tuto tradici hodlají udržet. Letos se tu uskuteční obvyklých deset dostihových mítinků, které nabídnou na stovku dostihů I. – IV. kategorie.“
Zpráva není dlouhá, ale na několika řádcích zcela jasně obnažuje jádro problému, před kterým český turf stojí již více než rok. Místopředseda představenstva Dostihového spolku je také členem Rady Jockey Clubu ČR, a tak zcela jistě ví, jaké jsou zdroje rozpočtu Jockey Clubu, co se z nich platí, a na co jsou peníze používány. Navíc má určitě přehled o tom, jaké jsou možné zdroje financování Jockey Clubu ČR.
Pořadatelé dostihů jsou v České republice jediným „prodavačem“ produktu zvaného „České dostihy“. Oni mají vysílací práva, oni mohou nabízet jednotlivé dostihy, případně celé dostihové dny partnerům (sponzorům), vybírají zápisné, vstupné (tato částka je v případě Pardubic za sezónu vyšší než pět miliónů korun), parkovné, ustájení, nájemné za stánky a také pořadatelé mohou žádat o dotace od měst či krajů, navíc dostávají příspěvek od státu (celkem ve výši 6,8 miliónu korun) na pořádání dostihových dní. Shodou okolností jeden z pořadatelů je vlastníkem tuzemské sázkové kanceláře přijímající sázky na zdejší dostihy. Majitelským a chovatelským prémiím se daří především v zemích, kde je rozvinutý a fungující sázkový systém, protože ten generuje finance na majitelské či chovatelské bonusy. U nás bohužel sázky na koně skomírají a nikoliv vinou současného vedení Jockey Clubu.
V minulém roce bylo na majitelských prémiích vyplaceno 2,8 miliónu korun. Podle zprávy z Rady Jockey Clubu ČR, by se o tuto sumu měli pořadatelé a Jockey Club v letošním roce podělit. Každá strana tedy 1,4 miliónu korun. Je zvláštní, že pořadatelé, kteří zajišťují na sezónu přibližně 20 miliónů korun, nedají tento přídavek dohromady (tedy někteří, jsou i tací, co již smlouvu s Jockey Clubem podepsali). Vždyť majitelské prémie jsou bonusem i pro pořadatele, pokud bude v Česku dost spokojených majitelů, tím lépe budou obsazené dostihy, tím více vyberou na zápisném, je šance na vyšší návštěvy a samozřejmě by se dalo více vydělat na sázkách.
Již v osmdesátých letech se vyplácely na dostizích ve Slušovicích zvláštní bonusy, které mnohdy dosahovaly až do výšky dotace dostihu. O bonusu a jeho výši rozhodoval pořadatel. Proto i dnes mohou pořadatelé přijít se zajímavými nabídkami (viz Fitmin cup pro dvouleté) pro majitele, trenéry či jezdce, jen stačí chtít a co nejlépe obchodovat produkt, který jim majitelé, trenéři a chovatelé dávají k dispozici. Třeba místo obvyklých deseti dostihových dnů, udělají neobvyklých dvanáct.
pavel složil
13.3.2015, 21:57Dan
14.3.2015, 03:43Dan
13.3.2015, 04:24marek.f
13.3.2015, 09:46Martin Bělka
12.3.2015, 23:57Danda
12.3.2015, 19:49vavra
12.3.2015, 18:42Josef Spilka
12.3.2015, 20:05marek.f
12.3.2015, 16:40