V sázkové nabídce z nich figuruje nejvýše Williamsův Shalimar Fromentro (Alain de Chitray, 12:1). Ten je sice britským reprezentantem, ale posledních sedm startů absolvoval na kontinentální části Evropy, přičemž jeho nejčastějším cílem byla Francie. Tam absolvoval všechny čtyři letošní vystoupení a ukázal vysokou konzistenci svých výkonů, když v nich skončil na čtvrtém až šestém místě. Ve třech případech se jednalo o dostihy seriálu Crystal Cup, který ovšem Češi, přestože patří mezi krosové velmoci, letos zcela ignorují. Srovnání Shalimar Fromentra s českou špičkou tedy není jednoduché a jako nejlepší vodítko tak poslouží jeho květnové vystoupení z francouzského Le lion-d’angers, kde ztratil délku na loni ve Velké pardubické čtvrtého Maljimara. Tehdy dostih měřil ještě o 400 metrů více než je délka distance Velké, takže s vytrvalostí nemá Brit evidentně žádný problém a poradit by si měl i s nástrahami kurzu, protože přestože startuje na různorodých drahách, v cíli chybí jen málokdy. Jeho trenér Nick Williams navíc stejně jako majitelka Mrs Jane Williams vede pořadí Crystal Cupu, takže jeho realizační tým rozhodně míří do Pardubic za dalšími bodíky do jeho pořadí.
Trojici koní veze do Pardubic irský trenér Enda Bolger, který je specialistu na krosové dostihy. Vždyť v minulých letech připravoval nejzářivější hvězdy ostrovních cross-country Spot Thedifference a Garde Champetra. Jejich kvalit sice Zest For Life (Waley-Cohen, 20:1) nedosahuje, ale že je kvalitním krosařem, dokázal na dubnovém Punchestownském Festivalu. Během jeho zahajovacího odpoledne totiž snadno triumfoval a o pouhé čtyři dny později se neztratil ani ve výrazně kvalitněji obsazené Irish Field Chase. Jeho jediným přemožitelem byl totiž tehdy vítěz cross-county z Cheltenhamského Festivalu 2011 Sizing Australia, k němuž se dostal na rozdíl pouhé krátké hlavy, přičemž za ním skončil například o měsíc dříve v Cheltenhmu třetí Outlaw Pete nebo loňský účastník Velké pardubické a vítěz listopadového cheltenhamského krosu Uncle Junior.
Tehdy se ovšem dostih běžel na těžké půdě, která se v Pardubicích rozhodně čekat nedá. V minulosti se ovšem dokázal Zest For Life dobře popasovat i s rychlou dráhou, na níž se odběhla Irish Field Chase o dva roky dříve a tehdy nestačil jen na Freneys Wella. Větším problémem tak může být pro Zest For Lifa distance Velké pardubické 6900 metrů. Maximálně totiž absolvoval porci 5600 metrů, ovšem za poslední dva roky nešel dostih přes tři míle. Před českým překážkovým vrcholem se rozcvičil dvěma starty nad proutěnkami.
Zmínku si zaslouží i jeho jezdec amatér Sam Waley-Cohen, kterého v minulých letech proslavilo partnerství s výtečným Long Runem. Na koni v majetku svého otce totiž předloni zvítězil v cheltenhamském Gold Cupu a dvakrát ovládl vánoční ostrovní vrchol – tedy King George VI Chase. I v ostatních jedenácti startech Long Runa na ostrovech ho vedl Waley-Cohen a toto duo nikdy neupadlo z pomyslných stupňů vítězů. V roce 2011 dokonce sahal San Waley-Cohen po double Gold Cup – Grand National. V ní totiž vedl v cíli druhého Oscar Tima, s nímž v nejslavnějším překážkovém handicapu získala letos čtvrté místo.
Většina úspěšných Bolgerových krosařů je v majetku Johna P McManuse, jehož koně už vyhráli snad všechny vrcholy ostrovní překážkové sezóny. Slavné zelenooranžové barvy reprezentuje také Mount Sion (Richie McLernon, 13:1). Ten má netradiční program, když poté co běhal přes léto 2012, vynechal následující zimu a na dráhu se znovu vrátil až v dubnu. Hlavní ostrovní překážková sezóna přitom probíhá právě v zimních měsících, zatímco během léta startují obvykle jen koně slabší třídy, což Mount Sion zužitkoval v předchozích třech měsících. Během nich si totiž v handicapech na malých drahách připsal dvojici vítězství. Poslední start v krosu ovšem absolvoval na dubnovém mítinku v Punchestownu, kde na Zest For Lifa ztrácel z desátého místa dlouhých 80 délek, což zcela nelze omluvit ani absencí startu v nohách. Navíc délka dostihu pro něj může být ještě větším problémem než pro Zest For Lifa, protože poslední vítězství získal začátkem srpna na distanci 4200 metrů. Tehdy tedy ukázal dost rychlosti a o tři týdny později v o 800 metrů delším dostihu se mu zdaleka tolik nevedlo.
Jeho jezdec Richie McLernon měl k triumfu v Grand National ještě blíže než výše zmíněný Sam Waley-Cohen. V roce 2012 v ní totiž prohrál nejtěsnějším možným rozdílem nosu, když jím vedeného Sunnyhillboye v posledním cvalovém skoku předstihl Neptune Collonges.
Vůbec nejstarším účastníkem letošní Velké pardubické je další zástupce stáje JT McManuse třináctiletý Freneys Well (Martin James Ferris, 25:1). Ten do Pardubic směřoval už před třemi lety, kdy mu ale plány na poslední chvíli překazilo zranění. Za svou kariéru absolvoval sedmičku startů v cheltenhamských cross-country, v nichž čtyřikrát vybojoval čtvrté místo, ale stalo se tak v letech 2008 až 2010, což napovídá, že už je za zenitem. Dvakrát také dokázal zvítězit na Punchestownském Festivalu v Irish Field Chase, a to v letech 2010 a 2011. Minulou zimu zvítězil pouze v dostihu typu point-to-point a v jarních krosových vrcholech nehrál výraznější roli, když na Cheltenhemském Festivalu skončil dvanáctý a v Punchestownu šestý. Po letní pauze se podobně jako Zest For Life rozcvičil dvěma nic neříkajícími starty nad proutěnkami.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.