Příjemné a ničím nerušené odpoledne z dostihového závodiště v Longchamp, kde budou ve 13.45 zahájeny „dostihové hody“, nabízející celkem devět položek, osm je jich zařazených do nejvyšší světové kategorie, Gr. 1. Závěr bude patřit početně obeslanému handicapu. Sedm „jedniček“ je proponováno pro anglické plnokrevníky a jedna pro arabské koně. Oproti sobotě bylo v neděli dopoledne v Paříži zataženo, ale s blížícím se odpoledne se počasí vylepšilo, vyšlo sluníčko a teplota opět atakuje 20 stupňů. Startovní listina hlavní dostihu, 92. edice Arcu čítá sedmnáct jmen, neboť německý Novellist byl včera ráno trenérem Andreasem Wöhlerem škrtnut pro horečku. Český zájem se bude soustředit především na bělouše Meandreho, kterého v severních Čechách připravuje Arslangirej Šavujev. Druhým českým želízkem v ohni prestižních bitev je vítěz Velké ceny Prahy, z před dvou týdnů, Dux Scholar, kterého čeká 1400 metrů dlouhá Qatar Prix de la Foret. Tribuny závodiště jsou již velmi solidně zaplněny. Vedle Angličanů hrají prim také Japonci podporující dvojici jejich koní Orfevre a Kizuna.
Qatar Prix de l’Abbey de Longchamp – Na úvod se prosadil Maarek
Pořadí (2+, 1000 metrů, 350 tisíc euro): 1. Maarek (DP. McDonogh, trenér B. Lalor, L.Syndicate), 2. Catcall, 3. Hamza, 4. Jwala, 5. Reckless Abandon. Výrok: krátký krk – 1 1/2 – kr. hlava – ½. Čas: 0:57,50.
Úvod svátečního odpoledne patřil sprinterům, kteří se tradičně představují na dráze uvnitř závodiště. Jako obvykle byla situace na prvních místech velmi nepřehledná, zhruba tři sta před cílem se do čela dostala Jwala, vítězka z Yorku, ale záhy ji vystřídal Catcall a poslední metry patřily Maarekovi, šestiletému valachovi v červenobílé kombinaci. Pro trenéra i jezdce to bylo první vítězství v tomto klání. Maarek patřil do širšího okruhu favoritů, který se mohl v dostihu prosadit. Zužitkoval výbornou formu posledních dnů. Před dvěma týdny zvítězil v Newbury v grupě 3 také na kilometrové distanci. „Grupa jedna je snem, snem každého trenéra, majitele a chovatele a nám se to dnes odpoledne podařilo,“ sděloval spokojený trenér Lalor. Maarek absolvoval 33. vystoupení na dostihových drahách a po jedenácté se naplno prosadil. V letošním roce je to již jeho třetí vítězství.
Total Prix Marcel Boussac – Třetí start, druhé vítězství Indonesienne
Pořadí (2leté klisny, 1600 metrů, 300 tisíc euro): 1. Indonesienne (F. Prat, trenér C. Ferland, Wertheimer a Frere), 2. Lesstalk in Paris, 3. Queen Catrine, 4. Royalmania, 5. Stormyra. Výrok: 3/4 – 1 3/4 – nos – kr. hlava. Čas: 1:38,74.
Souboj dvouletých klisen rozjela ve velkém stylu favorizovaná Lesstalk in Paris s Ioritzem Mendizabalem, ještě na začátku cílové rovinky se zdálo, že se vzdaluje svým pronásledovatelům, když ukázala svůj velký finiš Indonesienne s Flaviem Pratem. Doslova každým cvalovým skokem stahovala náskok soupeřky a u cílové ho mezníku nebylo pochyb o tom, že se prosadily barvy stáje Wertheimer a Frere, které v minulém roce slavily vítězství ve vrcholu odpoledne. Indonesienne se na dostihové dráze představila potřetí, při debutu zvítězila na provinční dráze La Teste, o měsíc později podlehla jedné soupeřce v Chantilly a dnes opět slaví vítězství. Skvělou bilanci má trenér Ferland, jeho svěřenci se třikrát představili na půdě grupy 1 a všechny starty vyhráli. "Je to velmi dobrá klisna, ukázala to už při startu v Chanitilly a dnes to potvrdila," sděloval jeden ze zsástupců majitelů.
Qatar Prix Jean-Luc Lagardere – Karakontie měl nejvíce sil
Pořadí (2letí, 1400 metrů, 350 tisíc euro): 1. Karakontie (S. Pasquier, trenér J. Pease, Familie Nearchos), 2. Noozhooh Canarias, 3. Charm Spirit, 4. Wilshire Boulevard, 5. Barley Mow. Výrok: 3/4 – 1 1/4 – 1/2 – 1. Čas:
Mezi osmičkou dvouletých koní byl favoritem japonský rodák Karakontie a velmi pěknou koncovkou svou roli beze zbytku splnil. Počtvrté byl na startu a slaví třetí vítězství. Pouze v srpnu v Deauville nestačil o krátkou hlavu na jednoho ze svých soupeřů. Před čtyřmi týdny vyhrál v Longchamp dostih grupy 3 a nyní si vítězství zopakoval o dvě kategorie výše. Rodina Nearchos se v dostihu pro dvouleté prosadila naposled před patnácti lety, kdy se prosadil Way of Light s Cashem Asmussenem. Žokej Stephane Pasquier a trenér Pease slaví první vítězství v jednom z nejvýznamnějších dostihů pro dvouleté ve Francii. „Dostih byl pro mě velký lehký, dnes bylo vše perfektní, půda i výkon koně,“ sděloval po odběhu spokojený Pasquier. Vítězství v dostihu může být pro Karakontieho vstupenkou do Breeders‘ cupu, který je na programu za měsíc, ale podle slov jednoho ze zástupců realizačního týmu je účast nepravděpodobná. Spokojeni mohou odjíždět také Španělé, kteří měli na startu dosud neporaženého Noozhoh Canarias. Od startu se držel na čelní pozici, v cílové rovince se snažil ještě akcelerovat, ale na favorita neměl, a tak si odváží druhé místo.
Prix de l’Opera Longines – Obhajoba pro Aga Khana, Dalkala
Pořadí (3+ klisny, 2000 metrů, 400 tisíc euro): 1. Dalkala (C. Soumillon, trenér de Royer Dupre, Aga Khan), 2. Tasaday, 3. Thistle Bird, 4. Red Lips, 5. Gifted Girl. Výrok: Čas: 2:09,03.
Mezi klisnami se ujala udávat tempo Silasol, za kterou cválala favorizovaná Tasaday. Ta 400 metrů před cílem nastoupila, blížila se k cílovému mezníku, ale v tu chvíli přišel nástup Dalkaly v zeleném dresu Aga Khana a obhajoba vítězství byla po prostudování cílové fotografie na světě. Mezi dvojicí skvělých klisen byl nejmenší možný rozdíl. Výrok cílových rozhodčích doprovodil Christophe Soumillon mohutným pokřikem, ani on si nebyl jistý, jak dostih dopadl. Také před 12 měsíci se v dostihu prosadila zástupkyně této stáje Ridasiyna, ale v jejím sedle byl Pascal Lemaire. Už třetí vítězství v rámci víkendu si připsal Christophe Soumillon, rovněž pro trenéra Alaina de Royer Dupreho je to třetí grupové vítězství stejně jako pro duchovního vůdce Ismailitů. „Klisna má výjimečný charakter a je to pro nás velmi prestižní vítězství,“ sděloval de Royer Dupre. Dalkala se stala po šesti letech první starší klisnou, která si připsala vítězství v „Opeře“, při tom její letošní forma nebyla nijak oslnivá, ze čtyř startů si připsala jediné vítězství, a to v květnu v Yorku. Přesně před rokem se prosadila na půdě grupy 2 pro klisny na distanci 2500 metrů.
Qatar Prix de l’Arc de Triomphe – Treve s přehledem kralovala
Pořadí (3+, 2400 metrů, 4,8 milionu euro): 1. Treve (T. Jarnet, trenérka Christiane Head-Maarek, Šejk Joaan bin Hamad Al Thani), 2. Orfevre, 3. Intello, 4. Kizuna, 5. Penglai Pavilion... 10. Meandre. Výrok:5 – krk – 2 – 2. Čas: 2:32,04.
Outsider Joshua Tree se jal nepřilíš rychlého tempa, za ním se drželi Ocovango a Penglai Pavilion. Toto pořadí vydrželo až do cílové roviny, kde „náhradník“ Thierry Jarnet posunul do čela tříletou Treve a zbytek pole začal bojovat pouze o druhé místo. Popáté startující klisna připravovaná trenérkou Christiane Head-Maarek ani tentokrát nepoznala hořkost porážky. Loni se představila na dráze jednou a lehce vyhrála. Ani letos nenašla konkurenta. Japonská hvězda Orfevre se po roce opět musela spokojit s druhým místem, překvapením je třetí místo Intella. Druhý japonský samuraj Kizuna finišoval na čtvrtém místě. Treve byla do Arc dohlášena stejně jako český zástupce Meandre, ale šejkovi Al Thanimu se tento krok bohatě vyplatil, neboť vítězstvím klisna svůj zisk více než ztrojnásobila. Nyní za dostihovou kariéru už vydělala více než 3,5 milionu euro. V polovině června ovládla francouzské Oaks, před třemi týdny předzkoušku a také nyní neměla problém i když nastupovala v kurzu v zajímavém 5,8:1. Thierry Jarnet se z vítězství raduje potřetí v kariéře, ale ta první dvě jsou hodně vousatá, neboť je dosáhl před 19 resp. 21 lety. Treve je za posledních šest let třetí tříletou klisnou, které se podařilo v Oblouku uspět, její předchůdkyně byly Zarkava a Danedream, před tím se tříleté klisny prosadily naposledy v roce 1982. "Bylo to úžasné vítězství, dozvěděl jsem se o svém angažmá teprve před několika dny, co se zranil Frankie Dettori, o to více je to pro mě emotivní," sděloval úspěšný Thierry Jarnet. Nadšená trenérka jen doplnila: "Bylo to fantastické, klisna měla velmi odbrou pozici a skvěle cválala."
Svěřenec Arslangireje Šavujeva Meandre se držel od startu dostihu zhruba v polovině startovního pole na bariéře. Když pole točilo do cílové, ocitl se mezi zadními koňmi v poli, ale následně se snažil finišovat po bariéře o co nejlepší pozici. Nakonec doběhl na desátém místě o necelý krk za jihoamerickým Going Somewhere. Na sedmého Ruler of The World ztrácel necelou délku. "Dozvěděl jsem se, že neměl prostor, je to škoda, určitě měl na lepší umístění," sděloval rozlobený Arslangirej Šavujev.
Qatar arabian world cup – Čtvrtá grupa pro Soumillona
Pořadí (4+, 2000 metrů, 700 tisíc euro): 1. Mushrae (C. Soumillon, trenér JP. Totain, Šejk Mansúr Bin Zayed), 2. Muntasar, 3. Farraaha, 4. Djet Taouy, 5. Tabarak. Výrok: krk – 1 1/2 – krk – 3/4. Čas: 2:17,36.
Druhé nejlépe dotované klání odpoledne patřilo Arabům. Krátce po startu se dostal o čela reprezentant stejných barev jako vítězka Oblouku Treve Boum de Ghazal, snažil se udávat ostré tempo, ale na začátku cílové roviny mu došly síly a dokončil poslední. V cílové rovině měl nejvíce sil čtyřletý hřebec Mushrae, který se letos představil na dostihové dráze počtvrté a potřetí zvítězil. Loni dva dny před Obloukem vyhrál grupu 1 pro tříleté, jejíž místem konání je pravidelně závodiště v St. Cloud. Druhé vítězství během dnešního programu a čtvrté během víkendu si připsal Belgičan ve francouzských službách Christophe Soumillon, stálý žokej Mushrae.
Qatar Prix de la Foret – Prosadila se favoritka, Dux Scholar čtvrtý
Pořadí (3+, 1400 metrů, 300 tisíc euro): 1. Moonlight Cloud (T. Jarnet, trenér F. Head, George Starwbridge), 2. Gordon Lord Byron, 3. Garswood, 4. Dux Scholar, 5. American Devil. Výrok: 3 – kr. krk – kr. krk – 1 1/4. Čas: 1:21,08.
Druhá česká účast v rámci slavnostního odpoledne byla o mnoho pozitivnější a Dux Scholar nebyl daleko od druhého místa. „Po dostihu mi Umberto Rispoli řekl, že mohl být druhý, ale neměl potřebné místo,“ sděloval se smutkem v hlase Arslangirej Šavujev. „To nemůže žokej po dostihu říkat, že neměl místo, nikdo na něj nebude čekat a říkat, pojďte pane Rispoli, tady máte místo.“ Od začátku dostihu držel Ital Dux Scholara v zadním polovině pole, zatímco tempo udával britský Gordon Lord Byron, který se snažil na začátku cílové roviny ještě zrychlit, ale na mohutnou koncovku pětileté Moonlight Cloud neměl nikdo nejmenší nárok. „Klisna byla o mnoho lepší, na tu jsme neměli, ale o druhé místo se dalo bojovat,“ dodal Šavujev. O několik metrů domácí slavili. Thierry Jarnet se dnes prosadil podruhé a Moonlight Cloud ukázala, že v letošním roce nemá konkurenci. Čtvrtý start proměnila ve stejný počet vítězství. V srpnu v Deauville si vyšlápla i na esa britské míle Declaration of Wara a Dawn Approache.
Qatar Prix du Cadran – Altano se konečně dočkal, malá satisfakce pro Wöhlera
Pořadí (4+, 4000 metrů, 300 tisíc euro): 1. Altano (E. Pedroza, trenér A. Wöhler, Ingrid Horningová), 2. Tac de Boistron, 3. Times Up, 4. Gloomy Sunday, 5. High Jinx. Výrok: 2 1/2 – 6 – 1 1/2 – 1. Čas: 4:24,38.
Závěr „jedničkového“ programu patřil supervytrvalcům. O tempo se staral domácí Les Beaufs, za kterým se držel německý Seismos a také šancovější z dvojice trenéra Wöhlera Altano. Právě Eduardo Pedrozou ježděný Altano se zatočení do cílové roviny snažil nastoupit, ale na jeho nástup zaregoval bělouš Tac de Boistrom a chvíli to vypadalo na dramatickou koncovku až do cíle. Altano se však svému sokovi dokázal vzdálit a připsal si letos první vítězství na mezinárodní scéně. Po květnovém vítězství v Berlíně, finišoval v pátý v Gold cupu v rámci Royal Ascotu, v srpnu byl v Goddwoodu třetí a nevyšel mu ani domácí St. Leger. „Jsem moc šťastný, že to vyšlo, je to moje první vítězství v rámci tak významného dne,“ sděloval i v Česku dobře známý Eduardo Pedroza. Andreas Wöhler samozřejmě litoval neúčasti Novellista a Altano mu udělal velkou radost. Německé vítězství se mezi supervytrvalci zrodilo opět po šesti letech, tehdy triumfoval Le Miracle. Loni na podzim Altana v Miláně porazil Donn Halling, ale v letošním roce se jejich cesty rozešly. Altano se stal excelentním supervytrvalcem, zatímco Donn Halling zkoušel nejlepší společnost na distance jedné a půl míle.
Závěr hvězdného odpoledne patřil „béčkovému“ mílovému handicapu s devatenácti účastníky. Pěknou koncovkou po bariéře se v něm prosadil čtyřletý valach A Ready Dream se Stephanem Pasquierem, pro kterého to bylo také druhé vítězství během programu.
To byla poslední informace, kterou jsme vám nabídli ze svátečního závodiště v Longchamp, kde se ani zástupci připravovaní v české kotlině neztratili. Díky za pozornost a na shledanou při dalším zpravodajství z českého dostihového dění.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.