Qatar Prix de l’Arc de Triomphe – Alez Thierry do historie!
Ksar, Motrico (jediný s roční přestávkou), Corrida, Tantieme, Ribot, Alleged a od neděle 5. října 2014 také Treve! To je sedmička koní, kteří dokázali zopakovat triumf v Prix de l’Arc de Triomphe, v současnosti nejprestižnějším kontinentálním dostihu pro tříleté a starší koně na distanci jedné a půl míle. Obhájkyni vítězství se před startem rozhodně nevěřilo, odskočila v kurzu 15:1, ale to co předvedla v cílové rovině, na to se bude léta vzpomínat. Pole se roztahovalo do šířky, když Thierry Jarnet našel skulinu na bariéře, kterou poslal Treve do historie. K cílovému mezníku sice chybělo ještě tři sta metrů, ale ostatní se proměnili do role lokajů, kteří jen umetali královně cestu k vítězství. Z tribun se ozývalo hromové Allez Thierry!, které hnalo Treve k cílovému mezníku. Když se Treve minula cílový mezník nastal obrovský aplaus, trenérka Christiane Head-Maarek pospíchala na dráhu za hrdinkou. Přes rameno mělo modrou šálu, tradiční brýle na obličeji a na tváři obrovský úspěch. Brýle možná zakrývaly slzy dojetí. Úsměv také zdobil tvář spokojeného žokej, ukazováčky obou rukou směřovaly na Treve a oba si užívaly ovace zaplněných tribun na závodišti v Longchamp. Nebyl to jen zápis do historie pro Treve, ale také pro Jarneta, „Oblouk“ vyhrál počtvrté a stal se šestým žokejem historie, kterému se tento kousek povedl, nikdo lepší není. Na roveň s ním jsou Jacques Doyasbere, Freddie Head, Pat Eddery, Yves Saint Martin a Olivier Peslier. Pro Treve byl letošní "Oblouk" devátým životním startem a šestým vítězstvím. Do konce loňského roku nepoznala hořkost porážky, letos se jí příliš nedařilo. Koncem dubna prohrála se Cirrus des Aigles na 2100 metrů, v Ascotu byla dokonce až třetí, a v předzkoušce před třemi týdny v Longchamp dokonce čtvrtá (nejhorší výsledek v kariéře). Dnešní úspěch všechno maže a Christiane Head-Maarek může hřát i skutečnost, že si do sedla hvězdné klisny dokázala prosadit Thierry Jarneta na úkor Frankie Dettoriho. Za vítězství si Treve připsala téměř tři milióny eur, a tak má na kontě už 6,5 miliónu euro. Když závodištěm zněla francouzská hymna, mnoho našinců zpívalo. Naopak smutek ovládl desítky japonských příznivců, sen o vítězství se stále nepodařilo splnit. Zase za rok. O dvě délky na druhém místě finišoval Flintshire s Maximem Guyonem, třetí skončila favoritka Taghrooda, nakonec ona našla mezi sázejícími nejvíce příznivců, a utrpěla druhou porážku kariéry. Čtvrté místo si připsal druhý z Derby a vítěz St. Legeru Kingston Hill a tabuli doplnila Dolniya reprezentující zelené barvy Aga Khana. Právě Christophe Soumillon byl jedním z prvních gratulantů Thierryho Jarneta po vítězství. Japonská Harp Star doběhla šestá a Prince Gibraltar sedmý. V prvních metrech dostihu byl na čele Ruler of The World s Dettorim, ale toho záhy vystřídal outsider Montviron, dobrou pozici si držela Avenir Certain, ale cílová rovina už byla o jediném koni, skvělé Treve. Solidní byl i výsledný čas 2:26,05.
V Longchamp už houstne atmosféra, do startu hlavního bodu programu zbývá zhruba 30 minut. Roli mírné favoritky převzala japonská Harp Star, v současnosti totalizátorem nabízená 6,5:1. Jména koní, kteří mají jednociferný kurz, se nemění, Just a Way, Ectot, Avenir Certain a Harp Star. Na opačném pólu jsou více než 100:1 nabízení Al Kazeem a Montviron. V sázkách na vítěze a místo už bylo prosázeno více než 1,5 miliónu euro.
7. dostih (Qatar Prix du Cadran) – Mistrovský kousek Ryana Moora
Mluvíme-li v české kotlině o Jiřím Chaloupkovi jako mistru tempa, tak to co předvedl v Prix du Cadran Ryan Moore, to byla mistrovská vysoká škola! Místo poháru si Ryan Moore mohl odnášet rovnou červený diplom. Vyhrát čtyřkilometrový dostih stylem start-cíl navíc v rekordu dostihu, to je skutečný majstrštyk a klobouk letí dolů, je jedno jestli je to cylindr nebo buřinka či něco jiného. Ryan Moore na nic nečekal High Jinxe poslal okamžitě na vedoucí pozici, v průběhu dostihu se svým soupeřům vzdaloval, jak bylo zrovna potřeba a u cílového mezníku měl na dobře finišujícího Bathyrhona krk k dobru. Pro High Jinxe to bylo druhé letošní vítězství, to první se narodilo v červenci v Maisons Laffite, kde dokončil na druhém místě Trip to Rhodos. Svěřenec Pavla Tůmy v sedle s Olivierem Peslierem zvolil tentokrát aktivní taktiku. Žádné vyčkávání vzadu, ale pěkně aktivně na druhé až třetí pozici, nedaleko od High Jinxe. Chléb se lámal přibližně 500 metrů před cílem, kdy se dostal Trip to Rhodos do nepříjemné mlýnice, v jiných případech by možná zazněla závodištěm siréna, ale tentokrát nic. V posledních stovkách metrů se ještě Trip To Rhodos nadechl k závěru, ale více než šesté místo z toho nebylo, od honoráře to měl třičtvrtě délky. Majitel Jiří Charvát byl po dostihu nespokojen. „Nemá cenu koně takto přepínat, bylo to na něj moc, starty se musí lépe vybírat.“ Trip to Rhodos tentokrát zaostal za High Jinxem o necelé čtyři délky. Druhý Bathyrhon ukázal, že se na podzim potkal s životní formou. „Je to jiný kůň, než byl u nás,“ dodal na jeho adresu Konstantin Kobzarev. Favorizovaná Pale Mimosa brala třetí místo před Whiplash Willie a druhou klisnou v poli Kicky Blue.
6. dostih (Prix de la Foret) – Olympic Glory se dokázal prosadit
Skvělé odpoledne sponzorujícího šejka Al Tháního pokračuje. Šedivý dres a vínová čepička opět na prvním místě. Na Treve navázal její vrstevník, čtyřletý hřebec Olympic Glory v sedle s Lanfrancem Dettorim. Když se Olympic Glory blížil do paddocku k odsedlání, sbíhali se fotografové na svou pozici na vosy na med. Všichni chtěli vidět populární Dettoriho skok po triumfu v grupě 1. Dočkali se. Čtyřiačtyřicetiletý Ital si triumf užíval. Olympic Glory si připsal druhé letošní vítězství. Svěřenec trenéra Richarda Hannona začal sezónu úspěchem v Newbury v květnu na míli, ale po dva předchozí francouzské starty mu nevyšly. Bral čtvrté a třetí místo, ale oba starty byly na delších distancích než tradiční Prix de la Foret na 1400 metrů. Troufalou taktikou start-cíl se pokoušel prosadit, Nooozhoh Canarias, a málem se mu to podařilo. Soupeři se začali prosazovat až na poslední chvíli, nejprve Gordon Lord Byron a potom i vítězný Olympic Glory. Pro Dettoriho to bylo druhé vítězství v tomto dostihu, poprvé se prosadil v roce 2006 v sedle Caradaka z Godolphinu. Gordon Lord Byron si připsal druhé místo, třetí honorář vybojoval velice aktivní Noozhoh Canarias, čtvrtá skončila Vorda a tabuli doplnil favorizovaný Anodin.
4. dostih (Prix de l'Opera Longines) – We Are konečně platnou vítězkou
Tříletá klisna We Are má hodně kontroverzní kariéru, už třikrát proběhla vítězně cílem, ale dvakrát byla diskvalifikována. Jediné platné vítězství má z dubna letošního orku, kdy se prosadila v Longchamp na distanci 1600 metrů. Po dvou diskvalifikacích si dala pauzu a vrátila se na dráhu až před dvěma týdny, kdy doběhla šestá v dostihu na 1800 metrů. Nyní dala na své předchozí úspěchy zapomenout. Úderným finišem se pod Thierry Jarnetem dočkala největšího úspěchu kariéry. Od startu dostihu udávala ostré tempo Nymphea s Dennisem Schiergenem, ale její progres skončil na začátku cílové roviny, tam nastoupila favorizovaná Tarfasha se Smullenem, ale přes tu se v poslední chvíli přehnaly ještě tři soupeřky v čele s We Are trenéra Freddieho Heada. Tempo dostihu bylo velmi rychlé a vyústilo v celkový čas vítězky 2:02,33.
3. dostih (Grand Criterium) – Překvapivé rozhodnutí komisařů, vítězem Full Mast
Krátce po doběhu třetího dostihu se opět závodištěm v Longchamp rozezněla siréna, neboť byl podán protest. V posledních metrech došlo především ke kontaktu Full Masta S Thierry Thulliezem a Territories s Maximem Guyonem, otázkou bylo, zda se do kolize zapletl i Gleneagles. Komisaři v Longchamp rozhodli, že vinu na karambolu měl především O’Brienův Gleneagles v sedle se synem trenéra Josephem. Gleneagles, který proběhl okolo cílového mezníku na prvním míst, byl přesunut na třetí a vítězem se tak stal potřetí v kariéře startující Full Mast s Thierry Thulliezem. Po jedenácti letech tak může slavit vítězství trenérka Christiane Head-Maarek a barvy Khalida Abdullaha. Před jedenácti lety zvítězil American Post, kterého vedl Richard Hughes. Full Mast absolvoval třetí životní start a potřetí zvítězil. Debutoval v polovině srpna v Deauville, před měsícem v Longchamp vyhrál grupu 3 a nyní se tedy prosadil i na nejvyšší scéně. Druhé místo připadlo Territories a na třetí byl přesunut Gleneagles. Čtvrtý honorář vybojoval Burnt Sugar a tabuli doplnil War Envoy. I tentokrát bylo Grand criterium pěkný kvapík, Full Mast se prosadil v čase 1:20,11.
2. dostih (Total Prix Marcel Boussac) – Rozhodla drtivá koncovka Found
Tři starty a dvě vítězství, taková je bilance coolmorské naděje Found. V posledních sto metrech nenechala nikoho na pochybách, kdo je královnou mílové Total Prix Marcel Boussac. Ryan Moore tak mohl oslavit první vítězství v tomto prestižním dostihu, pro trenéra Aidana O’Briena to byl již třetí triumf v tomto klání. První vítězství vybojoval v roce 2005, druhé o pět let později s Misty for Me. Kdo věřil Found si odnáší 4,2 násobek vkladu. Do pozice favoritky sázkaři pasovali Erdevyi ze stáje Aga Khana. Ta se poprvé dostala na špici na začátku oblouku, ale při náběhu do roviny už opět byla na druhém místě, Christophe Soumillon se jí snažil v posledních metrech rozhýbat k vítězství, ale odolávat náporu Found bylo marné, reprezentantka modrooranžových barev byla v cíli o více než dvě délky dříve. Found debutovala koncem srpna v Curragh, kde vyhrála mílový test, o tři týdny později finišovala na třetím místě v grupě 1 na 1400 metrů a nyní už si grupu 1 vyhrála. Třetí doběhla Jacky Naylor, čtvrtá Malabar a pátá Queen Bee. Tempo vítězky nebylo rekordní, ale velice solidní 1:37,45.
1. dostih (QNB Prix de l'Abbaye de Longchamp) – Move in Time načasoval finiš přesně
Prvním bodem programu byla sprinterská QNB Prix de l’Abbaye de Longchamp na rovné kilometrové dráze uvnitř závodiště. V roli favorita nastupoval anglický Sole Power, ale tomu se nedařilo a skončil v poli poražených. Ve druhé polovině dostihu nastoupil Rangali s Barzalonou, už se zdálo, že své snažení dotáhne do vítězného konce, ale lépe načasoval finiš Move in Time s jezdcem Tudhopem a jeho realizační tým se dostal do extáze. Majitel skákal nadšením. V letošním roce absolvoval Move in Time osmý start, dosud zaznamenal jediné vítězství, a to v červenci v Newmarketu, kde vyhrál dostih na kilometru. Podruhé za sebou vyhrál nejkratší grupu 1 programu šestiletý kůň, starší ve sprintu dominují, prosadili se již popáté za sebou. Na druhém místě skončil Rangali, třetí Moviesta, čtvrtý Spirit Quartz a tabuli doplnil Mirza, vítěz grupy 3 v Longchamp před třemi týdny. Těsně před startem dostihu byl škrtnut Son Cesio,a tak se divákům představilo osmnáct koní.
Už od jedenácti hodin stále před branami závodiště dlouhá fronta na vstup. V areálu se to hemží japonskými příznivci turfu, kteří přijeli povzbudit tři koně, kteří se pokusí splnit už letitý sen o vítězství v „Oblouku“. Situace na sázkovém trhu v nejsledovanějším dostihu odpoledne je zatím velice vyrovnaná, zatím je favoritkou Avenir Certain, jejíž výherní poměr je zatím 6,7:1, jednociferný kurz má ještě trio Just a Way, Ectot a Harp Star. Objem sázek na vítěze a na místo se již blíží 900 tisícům euro, a to do startu dostihu chybějí více než tři hodiny.
Dodatek: Do programu sváteční neděle v Longchamp patří také jedním milionem euro dotovaný Qatar Arabian world cup pro arabské plnokrevníky. Po dramatické koncovce se prosadila pětiletá Djainka des Fiorges s Christophem Pascalem Lemairem, také po doběhu tohoto dostihu byl podán protest, ale komisaři vítěze ponechali stejného. Závěr odpoledne, které sledovalo téměř zaplněné závodiště v Longchamp patřilo handicapu na 1600 metrů, do kterého byl přihlášen také Renny Storm. Suverénně se v něm o více než tři délky prosadil tříletý valch Skaters Waltz s Fredericem Pratem. Tou dobou už se na areál v Longchamp pomalu začala snášet tma, která ve francouzské metropoli přichází přece jen o něco později než u nás doma.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.