Letošní Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 metrů) přilákala na start 19 koní, mezi kterými nepatřila role favorita nikomu jinému než čtyřleté hnědce ENABLE z lotu Johna Gosdena, který klisnu vloni připravil k pěti Gr.1 vítězstvím včetně Ceny vítězného oblouku. Cesta za obhajobou titulu však byla všechno, jen ne jednoduchá, když kobylka musela vynechat kvůli zranění podstatnou část sezóny a na dráhu se vrátila až v září. Ačkoliv tehdy uspěla jen v dostihu Gr.3, a navíc na syntetickém povrchu, Enable se stále těšila velké důvěře a do Arcu odskočila v kurzu okolo 2:1. Po dobrém startu ji její stálý jezdecký partner Frankie Dettori usadil na páté pozici, kde měla klisna takřka ideální průběh, a už na začátku cílové rovinky bylo patrné, že je na tom kobylka skvěle, neboť všichni její soupeři už byli vyjíždění, zatímco Ital se svěřenkyní Johna Gosdena stále vyčkával. Jakmile pak Enable pobídl, klisna akcelerovala, 300 metrů před cílem připravila o vedení bělouše Capriho (D. O’Brien, 28:1) a směrem k cíli si vypracovala takový náskok, že už ji nechytila ani nádherně finišující ryzka Sea Of Class (Doyle, 6:1).
„Opravdu to nebylo letos s Enable ideální a ani dneska nebyla klisna ve své top formě, přesto dokázala vyhrát. Frankie ji skvěle odjel, a pokud bude majitel chtít, myslím, že klisna může zkusit vyhrát Arc i potřetí. Je to moc dobrá klisna,“ řekl na konto poosmé v řadě vítězné Enable trenér John Gosden.
Právě tříletá Sea Of Class z lotu Williama Haggase měla být největší soupeřkou favorizované Enable, když na ostrovech dokázala působivě vyhrát Yorkshire Oaks. V Longchamp ovšem po startu nepatřila mezi nejrychlejší, a tak ji James Doyle nechal cválat na samotném chvostu pole. Ryzka ještě do cílové rovinky točila jako jedna z posledních, načež se s ní žokej snažil proplést mezi soupeři. Když se mu povedlo Sea Of Class nasměrovat do volné stopy, kobylka se začala raketově přibližovat k o umístění bojujícím koním a s každým cvalovým skokem se dotahovala i na Enable, její náskok už ale stoprocentně zlikvidovat nedokázala. Nicméně Sea of Class by mohla dostat ještě jednu šanci na start v Prix de l’Arc de Triomphe, neboť by měla zůstat na dráze i pro příští sezónu.
Ve středu pole pak strávil dostih vloni v Arcu druhý Cloth of Stars (Cheminaud, 34:1) stáje Godolphin, který v závěru získal třetí místo, a byl tak nejlepším ze všech domácích koní, přirozeně včetně svěřenců Andre Fabreho. Z jeho koní se však více věřilo ryzáku Waldgeistovi (Boudot, 6:1), který ovládl jeden z trialů na Arc, v němž za sebou Cloth of Starse nechal, dnes ale v průběhu dostih cválal až za svým tréninkovým kolegou a více než čtvrté místo už nestihl. Z pětice svěřenců Aidana O’Briena si nejlépe vedl již zmíněný bělouš Capri, který dostih absolvoval na druhém místě za svým vodičem, načež se před něj v závěru dostala čtveřice soupeřů. Zmínku si zaslouží také šestý Salouen (Murphy, 101:1), jenž patři před startem k největším outsiderům, a možná by získal i lepší umístění, kdyby měl v cílové rovince větší prostor útoku. Prakticky totéž pak platí o vítězi britského St Legeru Kew Gardens (Moore, 9:1), který v závěru dlouho hledal místo k útoku, a když je konečně našel, na více než sedmé místo jeho finiš nestačil.
Pouze klisnám pak patřila Prix de l’Opera (Gr.1, 2000 metrů), kde se rovněž žádné velké překvapení nekonalo, jelikož se prosadila preferovaná hnědka WILD ILLUSION (3,6:1). Tříletá svěřenkyně Charlieho Applebyho se v průběhu pohybovala na páté pozici, v cílové rovince před sebou měla otevřený prostor k útoku, který velmi dobře využila a pod Williamem Buickem se dostala do vedení, které o délku udržela před irskou Magic Wand (Moore, 5,5:1) z lotu Aidana O’Briena. Třetí příčku obsadila Homerique (Soumillon, 11:1), za níž byla čtvrtá With You (Lemaitre, 7:1) a pátá německá Well Timed (Guyon, 19:1).
Elitní sprinteři se sešli v Prix de l’Abbaye (Gr.1, 1000 metrů), kde se na špici ihned po startu objevil favorit Battaash (Crowley, 2,25:1), k němuž se nedlouho poté přidal jediný dvouletý účastník dostihu Soldier’s Call (Murphy, 8,5:1). Společně se pak přetahovali o vedení, 200 metrů před cílem ale Soldier’s Call svého o dva roky staršího soupeře nechal za sebou, nicméně s finišem ještě dokázala přijít dvojice MABS CROSS (13:1) – Good Vibe (Demuro, 41:1). Prve zmíněná čtyřletá klisna trenéra Michaela Dodse se letos postupně propracovala do sprinterské špičky, načež po třech umístěních na nejvyšší scéně konečně dosáhla i na vítězství, k němuž ji dovedl Gerald Mossé. O krk druhý skončil Good Vibe před Soldier’s Callem, tabuli doplnili Battaash a Lost Treasure (Lordan, 76:1).
Závěrečnou Gr.1 programu byla Prix de la Foret (Gr.1, 1400 metrů), kde se zrodilo další vítězství britské klisny, tentokrát čtyřleté outsiderky ONE MASTER (Boudot, 41:1) trenéra Williama Haggase. Naposled na scéně Gr.3 úspěšná hnědka se v dostihu pohybovala v druhé části pole, v závěru však koně na předních pozicích doplatili na tempo a ke slovu se dostal druhý sled včetně One Master. Nejprve se do vedení dostal čtyřletý Inns of Court (Barzalona, 13:1) z lotu Andre Fabreho, na něhož dotíral jednak jeho stájový kolega Dutch Connection (Doyle, 41:1), ale především právě One Master, která se před něj o krátkou hlavu dokázala dostat a připsat si největší úspěch své dosavadní kariéry. Inns of Court skončil druhý, Dutch Connection třetí, irský Gustav Klimt (Moore, 5:1) byl čtvrtý a pátý doběhl Sir Dancealot (Mossé, 8:1). Favoritka Polydream (Guyon, 2,5:1) neuspěla, neboť neměla v závěru šanci se dostat od bariéry, kde ji soupeři v podstatě uvěznili.
Výborný výkon pak v posledním klání dne podal svěřenec Václava Luky Troizilet (Eyquem, 11:1), jenž předvedl v závěru Handicap des Flyers presenté Par RMC na 1400 metrů podobně úderný finiš jako v EJC Leram Million, přičemž tentokrát to stačilo na těsné třetí místo za dvojicí BAYOUN (Peslier, 2,8:1) – Miracle des Aigles (Thulliez, 17:1).
Zatím nebyl přidán žádný komentář.